Шляхи та перспективи розвитку туристично-рекреаційної галузі області розглянуто на засіданні Регіонального комітету з економічних реформ
3 жовтня під головуванням Володимира Хоменка пройшло засідання Регіонального комітету з економічних реформ, у якому взяли участь голова обласної ради Анатолій Мельник, головний консультант-інспектор відділу центральних та північних регіонів Головного управління з питань регіональної і кадрової політики Адміністрації Президента України Олег Шепетін.

Відкриваючи чергове засідання Регіонального комітету з економічних реформ, голова обласної державної адміністрації підкреслив, що сьогодні вже нікого не треба переконувати у тому, що в сучасному світі туризм відноситься до найбільш потужних та динамічних галузей економіки та регіонального розвитку. Туризм як вид діяльності охоплює близько 50 галузей економіки країни.
За його словами, сьогодні чітко визначені пріоритетні напрями державної політики у сфері туризму та курортів. Це – впровадження курсу на дерегуляцію та підтримання рівня захищеності законних прав споживачів; забезпечення розвитку в’їзного і внутрішнього туризму; формування конкурентоспроможного національного туристичного продукту на внутрішньому та міжнародному туристичних ринках.
“Проголошуючи туризм одним із пріоритетних напрямів розвитку економіки області, ми повинні усвідомлювати, що маємо усі підстави заявити про себе, як про регіон зі значним туристичним потенціалом, який може стати потужним українським туристичним центром” – зауважив Володимир Хоменко.
Як зазначив начальник головного управління культури, туризму та охорони культурної спадщини облдержадміністрації Сергій Мойсієнко, Чернігівщина займає одне з провідних місць в Україні за кількістю пам’яток культурної спадщини. На державному обліку в області перебуває близько 9 тисяч пам’яток історії та культури, 193 з яких мають національне значення. 14 населених пунктів області включено до переліку історичних населених місць України, три з них мають тисячолітню історію (м.Чернігів, м. Новгород-Сіверський, смт Любеч.
Природно-заповідний фонд області нараховує 656 об’єкти загальною площею 252,3 тис. га, що становить 7,6% території області. Природно-заповідний фонд складають 8 категорій об’єктів: Ічнянський та Мезинський національні природні парки, регіональний ландшафтний парк “Міжрічинський”, 441 заказник, 137 пам’яток природи, 19 парків-пам’яток садово-паркового мистецтва, 52 заповідні урочища, дендропарки “Тростянець” загальнодержавного значення та “Прилуцький” місцевого значення, Менський зоопарк.
Створено та постійно оновлюється реєстр об’єктів туристичної інфраструктури. На сьогодні в області функціонує 27 баз відпочинку, 22 заклади оздоровлення та відпочинку для дітей, 4 санаторії, 24 садиби сільського зеленого туризму, 49 готелів. В області зареєстровано 105 суб’єктів туристичної діяльності.
Перлинами нашого краю є Древній Любеч, історичний Седнів, меморіал “Пам’яті Героїв Крут”, Новгород-Сіверський історико-культурний заповідник “Слово о полку Ігоревім”, Сокиринський палац Галаганів, унікальний Качанівський палацово-парковий ансамбль, обласний історико-меморіальний музей-заповідник П.Куліша “Ганнина пустинь”, Козелецький собор Різдва Богородиці, Сосницький літературно-меморіальний музей О.Довженка, Національний історико-культурний заповідник “Гетьманська столиця”, видатні пам’ятки м. Чернігова тощо.
За словами Сергія Мойсієнка, в області діють 3 національні заповідники: Національний архітектурно-історичний заповідник “Чернігів стародавній”, Національні історико-культурні заповідники “Гетьманська столиця” та “Качанівка”.
Національний архітектурно-історичний заповідник “Чернігів стародавній” є одним із головних туристичних об’єктів Чернігівщини та України. До його складу входять 29 унікальних пам’яток архітектури та історії.
Національному історико-культурному заповіднику “Гетьманська столиця” належить провідна роль у збереженні унікальних пам’яток Батурина, у вивченні та популяризації історії Гетьманщини, яка стала ключовим явищем в історії національного державотворення.
Національний історико-культурний заповідник “Качанівка” є одним з найяскравіших взірців садибної архітектури світового палацово-паркового мистецтва та єдиною серед українських садиб, що збереглися в комплексі.
Значну історичну й культурну цінність мають експонати обласного історичного музею ім. В.В. Тарновського, обласного художнього музею ім. Г. Галагана, Чернігівського літературно-меморіального музею-заповідника М.Коцюбинського та інших.
Особлива увага в області приділяється розбудові та відтворенню об’єктів культурної спадщини, зокрема: історико-археологічного музейного комплексу “Древній Любеч”, музейно-меморіального комплексу партизанської слави “Лісоград” (с.Єліне Щорського району).
На часі – здійснення реконструкції та реставрації об’єктів на території Валу у м.Чернігові з метою подальшого включення до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО оновленої номінації “Чернігівський Дитинець, комплекс історико-архітектурних пам’яток ХІ-ХІХ століть” та створення у місті Корюківка “Музейно-меморіального комплексу пам’яті жителів населених пунктів України, знищених фашистськими окупантами”.
На думку начальника головного управління культури, туризму та охорони культурної спадщини облдержадміністрації, аналіз стану проблем та перспектив розвитку туристичної галузі області, дає можливість стверджувати, що при потужних туристично-рекреаційних можливостях, ще є над чим працювати.
“Здійснення комплексу заходів щодо удосконалення системи управління туристичною галуззю, розроблення відповідних нормативно-правових актів, нагромадження на підприємствах туристичної галузі необхідних для здійснення структурних перетворень матеріальних і фінансових ресурсів, зміцнення існуючої матеріальної бази, удосконалення системи статистики у цій галузі, створення умов для реалізації інвестиційних проектів – все це необхідно зробити для ефективної реалізації регіональної політики у сфері туризму в майбутньому” – зазначив Сергій Мойсієнко.
В обговоренні питання взяли участь секретар Чернігівської міської ради Олег Шеремет, директор обласного історичного музею ім.В.В.Тарновського Сергій Лаєвський, голова Коропської районної ради Петро Демиденко, генеральний директор Національного історико-культурного заповідника “Гетьманська столиця” Наталія Реброва.
Підбиваючи підсумки засідання Регіонального комітету з економічних реформ, голова облдержадміністрації Володимир Хоменко підкреслив, що розвиток туризму неможливий без розвитку інфраструктури відповідної території. І райони повинні грунтовно працювати над цим питанням.
“Необхідно докласти ще багато зусиль для того, щоб туризм набув більшого динамізму у своєму розвитку, став однаково вигідним і корисним для всіх: туристів, структур, які їх обслуговують, нашого краю, усієї держави” – зазначив Володимир Хоменко.
За результатами засідання буде підготовлене протокольне доручення голови облдержадміністрації.
Останні новини Чернігівщини

4 липня цей день в Україні і світі 07:48
ДЕНЬ 1227 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 1227 RUSSIAN AGRESSION

Судитимуть браконьєра, який незаконно вполював лося на Прилуччині 16:39
Прокурорами Прилуцької окружної прокуратури скеровано до суду обвинувальний акт стосовно жителя міста Прилуки за фактом вчинення незаконного полювання на звірів, які занесені до Червоної книги України (ч. 1 ст. 248 КК України).

ТОП-10 найзатребуваніших вакансій від місцевих роботодавців 16:36
Робота є. Зокрема, й на Чернігівщині. Наразі у базі даних обласної служби зайнятості налічується 1924 вакансії.

Правоохоронці підвели підсумки роботи 1 півріччя 2025 року протидії злочинності у бюджетній сфері Чернігівщини 16:33
Сьогодні в Чернігівській обласній прокуратурі відбулась робоча нарада з керівниками правоохоронних органів регіону. На нараді були присутні керівник Чернігівської обласної прокуратури Станіслав Гущесов, начальник Головного управління Національної поліції в Чернігівській області Іван Іщенко та начальник Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області Олександр Кондрашов.

Олена Шуляк: Антикорупція, цифровізація, ринок землі – головні реформи протягом останніх років 16:31
У нещодавньому інтерв’ю "Вокс Україна" очільниця "Слуги Народу" та народна депутатка Олена Шуляк зазначила, що, на її переконання, найбільш відчутні результати команда влади, зокрема й партія "Слуга Народу", демонструє в трьох напрямах реформування держави: розвитку антикорупційної інфраструктури, цифровій трансформації та впровадженні земельної реформи.