Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

П`ятниця, 26 квітня, 07:09:32

Які вони — вибори для людей з особливими потребами?

17.08.2012   15:33Агенцiя

Їм так багато всього потрібно: спеціалізовані візочки, милиці, пандуси, ліки, засоби реабілітації, але понад усе — увага і турбота.

Така звичайна для багатьох річ, як голосування та вибори — для інвалідів перетворюється інколи на трагедію, оскільки ці люди фізично не в змозі прийти на дільницю і таким чином висловити свою громадянську позицію. Але цю проблему вирішити не так вже й складно, переконані представники громадської організації «Фундація прав людини». Достатньо лише знати свої права та вміти ними користуватися. Бо з точки зору закону, інваліди — такі самі виборці, як і решта інших, а відтак, їхнє право на вибір має бути забезпеченим!
 
Яким чином можна зробити процес волевиявлення доступним для людей з обмеженими фізичними можливостями обговорювали учасники круглого столу на тему «Актуальні проблеми забезпечення прав людей з особливими потребами під час виборчої кампанії на Чернігівщині», який відбувся у приміщенні міського центру соціальних служб для сім‘ї, дітей та молоді.
 
— Нині в нашій області налічується понад 70 тисяч інвалідів, і майже половина з них — жителі обласного центру, — наводить статистику керівник міської громадської організації інвалідів «Шанс» Світлана Федорова.
— Завдяки підтримці уряду за останні кілька років між людьми з особливими потребами та органами місцевого самоврядування намітилися позитивні зрушення. Зокрема, і щодо вирішення численних проблем з приводу забезпечення можливості вільно пересуватися, говорить Анна Петрусенко, начальник відділу управління праці та соцзахисту населення Деснянської районної в м. Чернігові ради.
— Завдяки Соціальним ініціативам Президента України покращився рівень забезпечення інвалідними візками, бо суттєво спростився механізм цієї процедури, і засоби технічної реабілітації вже не є предметом тендерної закупівлі. Тепер виробника візка та бажану модель можна обрати за каталогом, а не купувати тільки те, що є в наявності на заводі. І вже за два місяці людині виготовлять потрібний візок. Тож цьогоріч ми вже видали 67 інвалідних візків і відправили 48 направлень на заводи.
 
Зрушила з мертвої точки і проблема забезпечення інвалідів засобами пересування — милицями та палицями.
— Наприклад, торік у нас в черзі на ці засоби стояли близько 300 людей, а от лише за останній тиждень вже видано понад 130 направлень до протезного цеху. І за кілька днів люди отримають ці речі, — зауважує Анна Петрусенко. — Тож нині ми активно розшукуємо інвалідів, які ще декілька років тому назад стояли в черзі на засоби пересування.
 
Втім, констатують учасники круглого столу, якщо із засобами реабілітації і намітився позитив, то у сфері дотримання прав виборців з особливими потребами є чималі прогалини. Відтак, вони можуть стати джерелом порушень під час виборчої кампанії. Мова йде про ускладненність доступу інвалідів до виборчих дільниць, відсутність якісного соціального супроводу цих людей на усіх етапах кампанії, низький рівень правової освіти інвалідів та членів їхніх родин. Але найголовніше, що турбує правозахисників — це зневіра інвалідів та відсутність власної громадянської позиції. Виконавчий директор громадської організації «Фундація прав людини» Євген Фомін:
— Так, звісно, ми всі розуміємо, що у деяких приміщеннях, які будуть використовуватися у якості дільниць для голосування, бракує пандусів із зручним кутом нахилу. Пандуси — це справді важлива проблема. Але не основна. Найголовніше — щоб люди з особливими потребами зрозуміли: чому настільки важливо голосувати, а не бідкатись і мітингувати на власній кухні! Ось задля цього ми і повинні вести активну роз‘яснювальну роботу.
Голова постійної комісії з питань законності прав і свобод громадян та регламенту Чернігівської міської ради Людмила Скоробагатько запевнила: питання пандусів взяте на особливий контроль в міській раді:
— Ще навесні ми зобов‘язали суб‘єктів усіх форм власності, які надають приміщення на день голосування, зробити під‘їзд до дільниць доступним і для візочників. Тобто пандуси в обов‘язковому порядку будуть робитися там, де це можливо.
Ті чернігівці, які не в змозі прийти самостійно і проголосувати — зможуть зробити це вдома. До них навідається виїзна виборча комісія із переносними урнами для голосування, говорить Людмила Скоробагатько. — Вже четверту кампанію поспіль  міська влада веде облік таких городян: укладається спеціальний список із поміткою НСП, тобто ті, які неспроможні самостійно пересуватися. Наразі в місті таких городян близько 1500. Головне тільки, щоб за кілька тижнів до дня виборів ці люди знайшли можливість перевірити, чи є їхнє ім‘я у списку виборців, якщо ж нема — потрібно за 5 днів до виборів написати заяву до своєї дільничної виборчої комісії — і тоді їх внесуть до списку НСП, тобто таких, які голосуватимуть вдома.
 
Можливість проголосувати самостійно — це добре. А як щодо того, чи всі зможуть зробити це усвідомлено? Громадський оглядач Павло Пущенко:
— Люди з особливими потребами повинні зрозуміти, що в них не тільки є право вибору, а можливість робити це свідомо, тобто ознайомитись із програмами кандидатів, партій. На жаль, на телебаченні далеко не вся передвиборча реклама супроводжується сурдоперекладом, а друкована агітація — шрифтом Брайля. І донести інформацію — про політичні програми кандидатів, їхні справи, біографію — до людей із вадами зору, слуху — одне з головних завдань громадських організацій.
 
Крім того, фахівці з «Фундації прав людини» обіцяють вже у вересні розпочати моніторинг за перебігом підготовки до виборчого процесу. Цей проект здійснюється за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні і в рамках програми «Підсилення захисту виборчих прав людей з інвалідністю під час виборів до Верховної Ради України 2012 р.». За словами представника Фундації Євгена Фоміна, волонтери Фундації перевірятимуть усе — від матеріальної бази дільниць до рівня правової підкованості самих виборців. Що цікаво, Чернігівщина — далеко не єдина область, де відбуватиметься такий масштабний проект. Також за дотриманням виборчих прав інвалідів будуть спостерігати ще у 4 регіонах України.

Останні новини Чернігівщини

Ходити з молотком та арматурою: у Чернігові затримали блогера, який у своїх відео розповідав, як чинити опір ТЦК 15:38

У Чернігові затримали місцевого блогера з ніком "Звичайний хлопець". Чоловік на власному YouTube-каналі розповідав, як чинити опір співробітникам ТЦК за допомогою молотка, заточеної монети, піску, бензину, арматури та іншими способами.

На Прилуччині поліцейські затримали торгівця наркотиками 15:28

Співробітники Прилуцького райвідділу поліції задокументували низку фактів збуту наркотичних засобів, вчинених 42-річним мешканцем Парафіївської громади. Роздрібного наркодилера затримано до ізолятора тимчасового тримання.

Подальшу долю Сновської гімназії обговорювали під час розширеної виїзної наради 15:23

Минулого тижня голова обласної ради Олена Дмитренко відвідала Сновську громаду у зв’язку із тим, що постало питання доцільності функціонування комунального закладу «Сновська гімназія» Чернігівської обласної ради в контексті оптимізації мережі закладів освіти інституційного догляду та виховання дітей

Представниці Чернігівської міської ради взяли участь у тренінгу, на якому представлена друга частина Навчальної програми для розвитку спроможності цільових муніципалітетів 15:20

16-17 квітня 2024 року Асоціація міст України провела у Києві дводенний тренінг для представників муніципалітетів України. Спеціалістки відділу міжнародних відносин та інвестицій і управління економічного розвитку міста Чернігівської міської ради взяли участь у тренінгу, на якому була представлена друга частина Навчальної програми для розвитку спроможності цільових муніципалітетів, яку розробила Асоціація міст України.

У Чернігові поліцейські затримали двох посадовців державної установи, які налагодили корупційну схему отримання хабарів з підприємців 15:15

Поліцейські слідчого управління поліції Чернігівщини спільно з оперативниками обласного Управління стратегічних розслідувань затримали «на гарячому» начальника та інспектора одного з відділів державної установи з питань праці, які підозрюються в отриманні хабаря від директора місцевого підприємства.