Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

П`ятниця, 11 липня, 08:09:55

Наталія Романова: Наш пріоритет - благополуччя кожної дитини

31.10.2017   14:33Агенцiя

У серпні цього року Уряд затвердив Національну стратегію реформування системи інституційного догляду та виховання дітей на 2017-2026 роки та План заходів з реалізації її I етапу.

Реформа ставить за мету щорічне зменшення на 10% кількості дітей, які виховуються в загальноосвітніх школах-інтернатах, навчально-реабілітаційних центрах, дитячих будинках тощо. Відтак, з 2020 року дітей віком до трьох років будуть влаштовувати в альтернативні форми сімейного виховання, а не в заклади інституційного догляду. Планується до 2026 року діяльність таких закладів (у яких проживає більше 15 вихованців) припинити взагалі.

На центральному рівні розроблені методики проведення першочергових заходів реформування. Наразі вони апробовуються на Житомирщині і до кінця року будуть направлені в інші області України.

На даному етапі потрібно сформувати та підготувати регіональні команди та забезпечити функціонування відповідного інформаційного ресурсу.

30 жовтня, заступник голови — керівник апарату облдержадміністрації Наталія Романова провела засідання обласної міжвідомчої робочої групи з реформування системи інституційного догляду та виховання дітей, аби визначитися з вектором подальшої роботи.

— Прикро, що на Чернігівщині за заявами батьків майже дві тисячі дітей проживають і утримуються в інтернатних закладах системи освіти. З початку року до них зараховано 444 дитини. За минулорічний аналогічний період — 278. Така статистика насторожує. Маємо визнати першочергову проблему — погане батьківство, — зауважила Наталія Романова.

Один з перших кроків реалізації Національної стратегії — обмеження переліку підстав для зарахування дітей до інтернатних закладів. Відповідне рішення приймає Комісія з питань захисту прав дитини. Так, на сьогодні зарахування учнів до загальноосвітніх шкіл-інтернатів можливе, якщо через стан здоров’я чи режим робочого часу батьків ускладнюється виховання і догляд дитини. В інших же випадках громада зобов’язана надати родині соціальну підтримку, аби дитина не потрапила до інтернату.

На сьогодні в області налічується понад чотири тисячі соціально вразливих сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах. У цих родинах виховується більше восьми тисяч дітей.

Як зазначила заступник начальника Служби у справах дітей ОДА Юлія Олифіренко, голова райдержадміністрації, міськради чи об’єднаної територіальної громади повинен прийняти рішення — відправляти дитину до інтернату чи допомогти родині створити безпечне середовище та покращити соціальний клімат в сім’ї, відтак, і в громаді загалом.

Супутня проблема — відсутність кваліфікованих фахівців та відповідних послуг на місцях, в першу чергу в ОТГ. Тобто, немає реального механізму підтримки родин, що потрапили у складні життєві обставини. У кожній об’єднаній територіальній громаді повинна бути служба у справах дітей (така служба створена у складі Мринської ОТГ Носівського району). Тому учасники заходу запропонували залучати до наступних засідань керівників ОТГ.

Національна стратегія передбачає і забезпечення навчання дітей з особливими потребами в інклюзивних класах. Як повідомила заступник начальника Управління освіти і науки ОДА Олена Соронович, в області спостерігається позитивна тенденція: 2013-2014 навчальний рік — 22 інклюзивні класи з 25 учнями, наразі — 159 класів з 194 учнями. Змінилася також кількість асистентів вчителів — з 21 на початку до 149 на сьогодні.

До речі, у квітні цього року Чернігівщина долучилася до науково-педагогічного експерименту з розвитку інклюзивного освітнього середовища для «особливих» дітей у загальноосвітніх школах.

У центрі уваги залишається питання розвитку патронату як альтернативи інтернатних закладів.

— Процес деінституціалізації складний, тривалий і навіть болісний. Слід зрозуміти, що це не бездумне закриття інтернатів, а пошук найкращого рішення для конкретної дитини. Для цього необхідно провести ретельну оцінку її потреб, а також здатність батьків і громади ці потреби задовольнити. Насамперед повинна працювати система раннього виявлення родин, які потрапили у складні життєві обставини, — підсумувала Наталія Романова.


Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Чернігівської облдержадміністрації

Останні новини Чернігівщини

На Чернігівщині поліцейські скерували до суду справу міжрегіональної організованої злочинної групи, яка створила нарколабораторію промислових масштабів 16:42

Слідчі поліції Чернігівщини завершили досудове розслідування та скерували до суду обвинувальний акт щодо членів організованої злочинної групи. Фігуранти створили потужну лабораторію з виготовлення психотропів з подальшим їх збутом оптовими партіями до різних областей України. Злочинний прибуток наркоділків щомісяця сягав понад 25 мільйонів гривень.

Дігтярівський професійний аграрний ліцей здійснює підготовку кадрів для сільського господарства 16:10

Наразі в закладі освіти триває вступна кампанія, а отже кожен випускник дев'ятого або одинадцятого класу може стати учнем цього профтеху.

У Чернігові демонтують ще понад 30 незаконних тимчасових споруд 15:47

На засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради 9 липня 2025 року погодили рішення комісії з демонтажу тимчасових споруд. Йдеться про 32 об'єкти, які були встановлені без дозвільних документів у різних частинах міста.

У Прилуках поліцейські разом із рятувальниками продовжують проводити профілактичні рейди у місцях відпочинку поблизу водойм 15:07

Інспектори служби освітньої безпеки Прилуцького районного відділу поліції спільно з співробітниками ДСНС проводять профілактичну роботу серед населення, яка спрямована на запобігання нещасним випадкам під час літнього відпочинку біля води.

Поширював злочинний вплив та керував вчиненням злочинів – до 9 років за ґратами засуджено жителя Ніжинського району 14:47

За публічного обвинувачення прокурорів Чернігівської обласної прокуратури вироком Ніжинського міськрайонного суду затверджено угоду про визнання винуватості та визнано винним жителя Ніжинського району у встановленні та поширенні злочинного впливу, втягненні неповнолітнього у протиправну діяльність, незаконному придбанні та зберіганні з метою збуту особливо небезпечного наркотичного засобу, незаконному зберіганні наркотичних засобів без мети збуту, крадіжці та вимаганні (ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 185, ч. 4 ст. 189, ч. 2 ст. 255-1, ч. 1 ст. 304, ч. 2 ст. 307, ч. 1 ст. 309 КК України).