Білоруські журналісти про свободу слова в Україні, непопулярність білоруської мови та реакцію державних ЗМІ на вбивство Павла Шеремета
Орша – невеличке місто у Вітебській області. Саме звідти до Чернігова завітали працівники Оршанського регіонального порталу orsha.eu. У пресс-центрі «Чиста політика»вони поспілкувалися з чернігівськими колегами.

Ігор Казмерчак, Олександр Макаревич та Артем Сизинцев працюють на сайті, який вже майже 10 років інформує оршанців про основні події регіону. Республіканські новини з’являються на порталі нечасто.
За словами редактора сайту Ігоря Казмерчака, на сайті немає аналітики та власних думок авторів матеріалів – це справа виключно коментаторів та експертів.
– У нас є жорсткий розподіл ЗМІ на провладні (державні) та незалежні, а значить – автоматично опозиційні. Газет, сайтів та телеканалів з нейтральною позицією дуже мало, тому ми вирішити зайняти цю нішу і просто коротко інформуємо людей про те, що відбувається в місті та області, - розповів Ігор Казмерчак.
Новини – на будь-який смак. Як і будь-де, найвищі рейтинги у подій з кримінальним ухилом. Про культуру і політику читають менше. Проте їхня аудиторія значно більша за тих, хто надає перевагу газетній продукції, оскільки газети, у більшості своїй, провладні.
Сайт існує на кошти спонсорів і не працює на жодну з політичних партій.
До Чернігова журналісти приїхали поспілкуватися з колегами, а також підтримати своїх музикантів: у п’ятницю, 29 липня на Зеленій сцені буде саме білоруський день з музикою і виставками.
Як зазначили гості, досвід українських колег їм значно допоможе у роботі, адже вони вважають українську журналістику більш розвинутою і вільною, ніж вона є у Республіці Білорусь.
Не обійшли і таке актуальне питання, як державна мова. Артем Сизинцев, який, до речі, спілкувався з журналістами чистою українською мовою, вважає, що повернення білоруської мови хоч і повільно, але відбувається.
- Останніми роками білоруська мова набуває популярності особливо серед молоді. Хай цей процес і складно просувається, проте вже немає побоювань, що мова зникне. Така загроза існувала, коли відбувалася денаціоналізація і білоруси почали рівнятися на Москву, - зазначив Артем Сизинцев.
Олександр Макаревич по різних регіонах країни проводить «круглі столи» з питань протистояння «Русскому миру». Каже, буває складно пояснювати людям реальний стан речей.
- Всі проблеми від того, що багато хто вважає Росію союзником а Георгіївську стрічку – геройською. Справа просто в неосвіченості людей – резюмував Олександр Макаревич.
Що стосується реакції білорусів на події в Україні, то тут, за словами Ігоря Казмерчака, суспільство розділилося навпіл за принципом – вірити чи не вірити російським ЗМІ, оскільки Республіка Білорусь знаходиться в інформаційному просторі Росії.
- Взагалі білоруські ЗМІ зберігають нейтралітет по відношенню до України. Це не стільки політичне, скільки економічне питання, адже ми з вами зав’язані на торгівлі, - зазначив редактор оршанського сайту.
Що ж до теми, яка нині не сходить з перших стрічок новин – вбивства журналіста Павла Шеремета – то в цьому випадку, як розповіли білоруські колеги, показовим була церемонія прощання у Білорусі. Провести колегу в останню путь прийшли лише незалежні журналісти – жодного провладного, себто державного ЗМІ не було.
Останні новини Чернігівщини
Керівництво поліції Чернігівщини ініціювало службове розслідування за фактом інциденту в Чернігові під час заходів оповіщення 17:23
14 липня під час здійснення заходів оповіщення, передбачених чинним законодавством, військовослужбовці ТЦК та СП Чернігова у супроводі поліцейських підійшли до двох громадян, аби перевірити військово-облікові документи.
У Чернігові відзначили День Української Державності 16:41
Біля Меморіального знаку на честь Героїв, які загинули в російсько-українській війні, зібралася громадськість, представники влади і духовенства, аби вшанувати памʼять про всіх борців за українську державність.
За матеріалами СБУ заочну підозру отримали троє воєнних злочинців, які командували обстрілом Чернігова і вбили 20 мирних жителів 16:07
Служба безпеки зібрала беззаперечні докази воєнного злочину на командувачів російських військ, які причетні до ракетного обстрілу цивільної інфраструктури, масового вбивства та каліцтва громадян України у місті Чернігів 16 березня 2022 року.
Презентація історичного роману Василя Краса "Потреба під Конотопом" 15:35
13 липня у великому читальному залі Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових відбулася презентація історичного роману українського письменника Василя Краса "Потреба під Конотопом".
Енергонезалежність знімає бар’єри: школи області оснащують сонячними панелями 15:11
Безбар’єрність в освіті — це, зокрема, коли школярі можуть повноцінно навчатися очно пліч-о-пліч з однолітками — незалежно від енергетичної ситуації в регіоні.