Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

П`ятниця, 16 квітня, 16:38:09

“Пріоритетне завдання правоохоронних органів – боротьба з корупцією”

18.02.2012   10:48Агенцiя

В липні 2011 року набрали чинності закони України “Про засади запобігання і протидії корупції” та “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відповідальності за корупційні правопорушення”.

Сергій Соляр

Сергій Соляр

У зв’язку з цим у прокуратурі України відбулися структурні зміни. Зокрема, в прокуратурі області утворено відділ нагляду за виконанням законодавства у сфері запобігання і протидії корупції та досудовим слідством, основне завдання якого – організація та здійснення нагляду за додержанням законів спеціально уповноваженими суб’єктами у сфері протидії корупції, координація їх діяльності. Роботою відділу опікується перший заступник прокурора області Сергій Соляр, який і розповів про стан боротьби з корупцією в області.

– Сергію Петровичу, що собою являє корупція?

– Корупція – це складне соціальне явище, що негативно впливає на всі аспекти політичного і соціально-економічного розвитку суспільства, підриває основи держави.
Під корупцією розуміють розкрадання або привласнення майна, зловживання владою або посадовим становищем, здійснене з певних особистих інтересів, використання посадових повноважень, статусу посади, а також її авторитету для задоволення особистого інтересу або інтересів третіх осіб. Корупційні дії вчиняються також у складі організованих злочинних угруповань.
Законодавство України визначає корупцію як використання особою наданих їй службових повноважень та пов’язаних із цим можливостей з метою одержання неправомірної вигоди або прийняття обіцянки/пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб або відповідно обіцянка/пропозиція чи надання неправомірної вигоди такій особі або на її вимогу іншим фізичним чи юридичним особам з метою схилити цю особу до протиправного використання наданих їй службових повноважень та пов’язаних із цим можливостей.

– Що змінилося в новому антикорупційному законодавстві у порівнянні з раніше прийнятими законами?

– Закон України “Про засади запобігання і протидії корупції” значно розширив коло суб’єктів відповідальності за корупційні правопорушення. Крім осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, нині до таких віднесені посадовці юридичних осіб публічного права, які одержують заробітну плату за рахунок державного чи місцевого бюджету, особи, які надають публічні послуги (нотаріуси, оцінювачі, аудитори), посадові особи іноземних держав та міжнародних організацій, особи, які постійно або тимчасово обіймають посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов’язків, та, навіть, фізичні особи – у разі одержання від них посадовцями неправомірної вигоди.
Законом передбачено обмеження щодо використання службового становища, сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності, одержання дарунків (пожертв), роботи у підпорядкуванні близьких осіб, вимоги щодо прозорості інформації, конфлікту інтересів та ряд інших положень, спрямованих на запобігання і протидію корупції.

– Скільки корупційних злочинів та адміністративних правопорушень виявлено минулого року?

– Упродовж 2011 року правоохоронними органами області порушено 31 кримінальну справу цієї категорії, з яких до суду направлено 30. До кримінальної відповідальності притягнуто 38 осіб, 15 з них – за хабарництво.
Встановлено збитків на загальну суму понад 500 тис. грн., майже 460 тис. грн. яких вже відшкодовано. Накладено арешт на майно обвинувачених на суму понад 220 тис. грн. У розслідуваних справах загальна сума хабарів складає 194 тис. грн.
Зокрема, до суду скеровано кримінальну справу за ч. 3 ст. 368 КК України стосовно начальника одного з контролюючих органів області, який обвинувачується в одержанні від керівників підприємств хабарів в сумі 3 тис. дол. США за невжиття заходів до позбавлення ліцензії у будівельній сфері та сприяння у видачі сертифікату відповідності на закінчений об’єкт будівництва. Стосовно посадовця обрано запобіжний захід у вигляді взяття під варту.
У поточному році до суду направлено 3 кримінальні справи про корупційні злочини щодо одержаних хабарів, сума яких складає 104 тис. грн.
Найбільшим із виявлених є хабар у розмірі 90 тис. грн., який отримав керівник обласного державного центру експертизи сортів рослин з державною інспекцією на сорти рослин за надання дозволу на реалізацію матеріальних цінностей по заниженій вартості, що перебували на обліку в дослідній станції.
Що ж до адміністративної корупції, протягом минулого року складено 48 протоколів про корупційні правопорушення, з яких 29 – працівниками прокуратури, 10 – співробітниками управління по боротьбі з організованою злочинністю УМВС, 8 – відділом по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю УСБУ, 1 – відділом внутрішньої безпеки при державній податковій адміністрації області. За результатами їх судового розгляду 38 осіб притягнуто до відповідальності з накладенням штрафу.
Встановлено збитків на суму понад 13 тис. грн., які відшкодовані винними у повному обсязі. Із числа притягнутих до відповідальності із займаних посад на цей час звільнено 17 осіб.
Серед них працівники органів внутрішніх справ (старший інспектор патрульної служби лінійного підрозділу міліції та 2 оперуповноважених райвідділу), протиправна діяльність яких була спрямована на одержання грошових коштів (400 і 1 500 грн.) за невжиття заходів щодо притягнення осіб за вчинені правопорушення; 2 працівники державної кримінально-виконавчої служби, які одержали від засуджених грошові кошти за надання в користування мобільного телефону та відправлення листа поза встановленим порядком; інспектор Головного держуправління охорони, використання і відтворення рибних живих ресурсів, який одержав від громадянина 1000 грн. за не притягнення його до адмінвідповідальності у зв’язку з виловом риби забороненими знаряддями лову; 2 працівники медичних закладів, які одержали неправомірну вигоду за видачу сертифікату про проходження профілактичного наркологічного огляду та листка непрацездатності.

– Посадовці яких органів влади найчастіше притягуються до кримінальної відповідальності?

– До кримінальної відповідальності притягнуто 18 посадових осіб органів місцевого самоврядування (посади 10 з них віднесені до 4-5 категорій), 5 працівників контролюючих органів обласного рівня, 2 працівників правоохоронних органів, 3 військовослужбовців керівного складу.
За категоріями скоєних злочинів минулого року розслідувано 14 справ про хабарництво, 8 – про зловживання владою або службовим становищем та їх перевищення, 7 – про розкрадання майна шляхом зловживання службовим становищем.

– Які рішення виносили суди стосовно представників правоохоронних органів, притягнутих до відповідальності за корупційні дії?

– До 5 років позбавлення волі з позбавленням права займати посаду на 3 роки та з конфіскацією майна було засуджено старшого дізнавача одного з райвідділів міліції області, який одержав хабара в сумі 2 тис. грн. за не притягнення громадянина С. до кримінальної відповідальності за скоєння крадіжки.
Також, вироком суду на строк від 6 до 9,5 років позбавлення волі з конфіскацією майна було засуджено групу осіб з 5 чоловік, до якої входив працівник департаменту з питань виконання покарань. Вказані особи виготовляли та збували засудженим, які перебували під вартою в слідчому ізоляторі, наркотичну сировину.

– У чому на, Вашу думку, полягає ефективність у боротьбі з корупційними правопорушеннями?

– Головним у боротьбі з корупцією є невідворотність покарання, а також активне сприяння громадськості у попередженні та виявленні таких правопорушень. Законодавцем визначено спеціально уповноважені суб’єкти у сфері протидії корупції. Це органи прокуратури, управління по боротьбі з організованою злочинністю УМВС, відділ по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю УСБУ, відділ внутрішньої безпеки при державній податковій адміністрації області, а також Військова служба правопорядку у Збройних Силах України.
Водночас, закон зобов’язує працівників підприємств, установ і організацій у разі виявлення корупційного правопорушення чи одержання інформації про його вчинення у межах своїх повноважень вжити заходів щодо припинення такого правопорушення та повідомити про нього зазначені органи.
У всіх державних та правоохоронних органах функціонують телефони довіри, зателефонувавши на які громадяни мають можливість проінформувати про відомі їм факти корупції.
Тільки завдяки скоординованим діям усіх правоохоронних органів, активній співпраці громадськості і держави можливо протидіяти корупційним проявам у нашому суспільстві.

Марія Ющенко, прес-служба прокуратури Чернігівської області

Останні новини Чернігівщини

Глава держави підписав закон, який прирівнює е-паспорти до паперових

Глава держави підписав закон, який прирівнює е-паспорти до паперових 16:02

Президент України Володимир Зеленський підписав Закон «Про внесення змін до Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» № 1368-ІХ, який парламент ухвалив 30 березня 2021 року.

Велике будівництво на Чернігівщині: на трасі Н-07 оновлюють важливий об'єкт дорожньої інфраструктури і популярну фотозону

Велике будівництво на Чернігівщині: на трасі Н-07 оновлюють важливий об'єкт дорожньої інфраструктури і популярну фотозону 13:45

Старому мосту через річку Удай було більше 40 років. Збудований у 1979-му з попередньо напруженого залізобетону. Довжина мосту - 64 метри. Серед місцевих він був однією з популярних весільних фотолокацій.

За минулу добу в Чернігівській області вакциновано 238 осіб

За минулу добу в Чернігівській області вакциновано 238 осіб 13:41

За інформацією Чернігівського обласного центру громадського здоров’я, станом на 16 квітня в області щеплено першою дозою 7841 особу.

Строковики з Чернігівщини поповнили ряди  Державної прикордонної служби

Строковики з Чернігівщини поповнили ряди Державної прикордонної служби 12:11

На території Чернігівського обласного збірного пункту пройшли урочисті заходи з нагоди відправки 15 новобранців до Головного навчального центру Державної прикордонної служби імені генерал-майора Ігоря Момота.

Обговорили нововведення у відборі інвестиційних програм і проєктів, що можуть реалізовуватися за рахунок коштів ДФРР

Обговорили нововведення у відборі інвестиційних програм і проєктів, що можуть реалізовуватися за рахунок коштів ДФРР 11:45

15 квітня, відбулося засідання регіональної конкурсної комісії з оцінки та забезпечення проведення попереднього конкурсного відбору інвестиційних програм та проєктів регіонального розвитку, що можуть реалізуватися коштом ДФРР на 2022 рік.