Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Четвер, 11 серпня, 11:34:02

"Безстрашна Маша" під час форсування Дніпра врятувала 112 поранених. ВІДЕО

08.05.2015   13:53Агенцiя

Герой Радянського Союзу Марія Захарівна Щербаченко народилася на Чернігівщині. Тут в голодному 1933 році вона втратита батьків і старшого брата, а з двома іншими братами, що залишилися в живих пішла працювати в колгосп.

В 1942 році Маруся і її однолітки копали окопи вздовж лінії фронту, яка проходила по Сіверському Донцю.

"Ми були худесенькі і малесенькі, нас від вітру хитало, - витирає сльози Марія Захарівна. - Тоді у нас на руках були кров"яні мозолі. А спини так боліли, що ми не могли розігнутися. Ми копали, не шкодуючі сил, а коли починався обстріл, ховалися в окопи. Сиділи, згорнувшись клубочками, затамувавши подих. Я тоді для себе вирішила, що обов"язково піду на фронт."

З воєнкомату направили Марію в стрілецький полк. На фронті юна Марія працювала санітаркою. Під кулями вона рятувала поранених.

"Я пам"ятаю свого першого пораненого, - згадує бабуся. - Коли тривали обстріли - земля здригалася. Під час одного такого я сиділа в окопі та потім помітила, що на поверхні лежить солдат. Я ні хвилинки, не вагалася - підповзла до нього. Німими руками ледве розкрила індивідуальний пакет і зробила перев'язку. Хоч сама боялася крові. Я навіть, коли курку різали - тікали від такого видовища." Так розпочалися подвиги Марії з Чернігівщини. А потім, під час форсування Дніпра, з-під куль, вона на собі винесла стошістнадцять поранених. Самостійно переправляли їх через Дніпро в медичні пункти. 

За проявлену міжність і відвагу Марії Захарівні присвоєне почесне звання Героя Радянського Союзу. Відзначена почесною нагородою Міжнародного Червоного Хреста- Медаллю імені Флоренс Найтингейль. На одній стороні цієї медалі вигравіювано "Мадам Марії Щербаченко 12 травня 1971 року". Героїня не дуже багатослівна. Вона не хоче згадувати про минуле, адже скільки б років не пройшло, глибокі рани війни не загоюються.

Нині вже більше двадцяти років наша героїня живе в столиці. Та про подвиги і відданість Маріїї Щербаченко чернігівці пам"ятають й до нині. В переддень святкування Великої Перемоги Марія Захарівна вдяглася в найкраще вбрання - вона зустрічає гостей. Народний депутат із Чернігівщини Владислав Атрошенко приїздить до неї не вперше, а тому в  цьому дом його зустрічають, як рідну людину. "Я чекала вашого приїзду, - з усмішкою відкриває двері  Марія Захарівна. - З кожним вашим візитом і нашим з вами спілкуванням, я наче переношусь на свою малу Батьківщину."

Зі своїм земляком Владиславом Атрошенко Марія Захарівна довго спілкувалася. За чашкою чаю вони обговорили найболючіші проблеми старенької.

Народний депутат розуміє, що ветеранам потрібна не тільки матеріальна підтримка. Їм потрібне спілкування і увага

"Для них же не головне подарунки і квіти, - розповідає Владислав Атрошенко . - Для стареньких, ветеранів головне увага. Хоч я намагаюся допомагати всіляко: надати їм гідні умови для медичного обслуговування. Діагностики ті лікування. Бо для мене це - спрaва честі. І допоки у  мене вистачить сил, я буду це робити."

PR

Останні новини Чернігівщини

При зміні назви вулиці слід звернутися до податкового органу із заявою про внесення змін до ліцензії

При зміні назви вулиці слід звернутися до податкового органу із заявою про внесення змін до ліцензії 10:14

Наразі відбувається перейменування вулиць, провулків, проспектів, площ, парків та скверів на виконання Закону України від 9 квітня 2015 року № 317-VІІІ «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».

В районі окупованого рф білоруського аеродрому Зябровка лунали вибухи 10:11

В ніч з 10 на 11 серпня у районі білоруського аеродрому Зябровка пролунали вибухи.

Прокуратура в суді вимагає стягнути надміру сплачені кошти через укладення нікчемних додаткових угод до договору про закупівлю палива

Прокуратура в суді вимагає стягнути надміру сплачені кошти через укладення нікчемних додаткових угод до договору про закупівлю палива 10:05

Прилуцька окружна прокуратура проводить системну роботу, спрямовану на недопущення фактів порушення інтересів держави при здійсненні закупівель за бюджетні кошти.

Які працівники потрібні роботодавцям Чернігівщини?

Які працівники потрібні роботодавцям Чернігівщини? 10:04

Традиційно на Чернігівщині зберігається сталий попит на представників робітничих професій.

COVID-19 та інші інфекційні хвороби не зникають, тож щепленнями нехтувати не варто — Андрій Лінник про епідситуацію на Чернігівщині

COVID-19 та інші інфекційні хвороби не зникають, тож щепленнями нехтувати не варто — Андрій Лінник про епідситуацію на Чернігівщині 09:59

Епідемічна ситуація на Чернігівщині зараз стабільна. Проте бойові дії, які тривали в області, та її тимчасова окупація — це несприятливі фактори, що збільшують ризики ураження інфекційними хворобами.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини