Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Понеділок, 23 листопада, 21:58:45

Районні у місті ради: бути чи не бути?

04.02.2015   15:31Агенцiя

Ідея не нова

Наприкінці січня Інтернет-ресурси опублікували матеріал під заголовком «Куліч хоче ефективно управляти Черніговом, але йому заважають райради».

Справді, народний депутат Валерій Куліч звернувся до міського голови Олександра Соколова з пропозицією ліквідувати Деснянську і Новозаводську районні у місті ради. Цю ідею не вперше доводиться чути від політиків різного ґатунку. Проте, конкретного алгоритму з організації відповідної роботи на місцях та підтвердження можливої ефективності у разі ліквідації райрад пан Куліч не надав.

Поділ Чернігова на Деснянський та Новозаводський райони офіційно було закріплено в 1973 році Указом Президії Верховної Ради Української РСР. Саме тоді основні соціально-важливі напрями роботи органів місцевого самоврядування було передано ближче до людей.

Економія – сумнівна!

Твердження прихильників ліквідації районних у місті рад, що це сприятиме утворенню єдиної системи управління міським господарством і скороченню адміністративно-управлінського персоналу, насправді не витримує жодної критики. Практика свідчить про зворотне. Скорочується лише районна рада як представницький орган, тобто ліквідується депутатський корпус. Варто нагадати, що депутати районних рад, як і депутати міської ради, працюють виключно на громадських засадах, без зарплат із міського бюджету.

На базі ж ліквідованих виконавчих органів районних у місті рад мають бути створені районні адміністрації, майже з тими ж функціями, але безпосередньо підпорядковані міському голові та підзвітні міській раді. Тут теж не зекономиш: зарплати працівників апарату райради сьогодні нижчі, ніж будуть встановлені для службовців апарату адміністрації. Про це красномовно свідчить досвід Вінниці, де райради вже ліквідовані. Сьогодні працівники Вінницьких районних адміністрацій отримують значно більші зарплати, ніж коли вони були в структурі райрад. Адже адміністрація є структурним підрозділом міськради, який вищий за статусом, а отже і за розміром посадового окладу працівників. Отож, заявлена економія – безпідставна і сумнівна.

Рішення – за громадою

Наскільки будуть враховані інтереси громади у разі ліквідації депутатського корпусу райрад? Складно зробити однозначний висновок, однак підписана Україною Європейська Хартія про місцеве самоврядування передбачає здійснення лише тих кроків, які сприяють наближенню влади до людей.

Чи відповідає це загальнодержавному курсу розвитку місцевого самоврядування? Ліквідація районних у місті рад є, по суті, централізацією влади.

Зрештою, оскільки мова йде про обмеження права виборців на місцеве самоврядування, перш ніж приймати таке категоричне рішення, треба провести публічне обговорення цієї ініціативи. Наприклад, громадські слухання, як це передбачено Статутом територіальної громади.

Як депутат районної в місті ради, я хочу підкреслити, що на даний час райради не дублюють функції міської. Тож їх ліквідація може призвести до втрати контрольованості ситуації на місцях, погіршить організацію робіт з благоустрою територій, дотримання належного санітарного стану та екологічного благополуччя, знизить оперативність соціальної роботи.

На перспективу, але не на часі

Ніхто не заперечує, що потрібно розвиватися, реорганізовувати застарілі системи. Але для цього треба мати чітку концепцію, бачення та правдиву інформацію.

Отже, особливості здійснення місцевого самоврядування у містах з районним поділом ще потребують більш чіткого та несуперечливого конституційного і законодавчого врегулювання.

І ось тут «добрі наміри» народного депутата варто підкріпити відповідними законодавчими ініціативами саме там, куди його обрали – у парламенті. До речі, принагідно хочу запросити пана Куліча особисто взяти участь у сесії нашої районної ради та ознайомитися з її роботою.

Я переконаний, що районні у містах ради як конституційний інститут та дієва ланка у системі місцевого самоврядування міст із районним поділом мають бути збережені й у процесі задекларованої майбутньої конституційної та муніципальної реформи.

 

За інформацією депутата Деснянської районної у місті Чернігові ради Руслана Волощука, газета «Чернігівські відомості» від 5 лютого 2015 року

Останні новини Чернігівщини

Поліція Чернігівщини 21-22 листопада склала 29 адміністративних матеріалів за порушення карантинних умов

Поліція Чернігівщини 21-22 листопада склала 29 адміністративних матеріалів за порушення карантинних умов 19:34

За 21 листопада на території Чернігівської області поліцейськими мобільних групп з дотримання карантинних умов було складено 18 протоколів за ст.44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення. З них 3 протоколи у Чернігові.

Черговий номер щорічника

Черговий номер щорічника "Розумовські зустрічі" вийшов у Чернігові 17:27

Вже всьоме в Чернігові виходить збірник наукових праць «Розумовські зустрічі». Це періодичне видання, що спирається на розробки учасників щорічної однойменної науково-практичної конференції.

Виявлено 563 нових випадків COVID-19

Виявлено 563 нових випадків COVID-19 17:18

За даними Управління охорони здоров’я Чернігівської ОДА станом на 23 листопада в області зафіксовано 563 нових випадків COVID-19.

Ніжинська поліція оперативно затримала підозрюваного у вбивстві

Ніжинська поліція оперативно затримала підозрюваного у вбивстві 12:35

О пів на п'яту годину вечора до чергової частини поліції надійшла інформація, що в одному з ніжинських будинків виявлено труп господаря.

Упродовж минулого тижня надзвичайники врятували 3 особи та 60 разів залучались до ліквідації пожеж, надзвичайних подій

Упродовж минулого тижня надзвичайники врятували 3 особи та 60 разів залучались до ліквідації пожеж, надзвичайних подій 12:21

Упродовж минулого тижня з 16 по 23 листопада щоденно в підрозділах Управління ДСНС України у Чернігівській області перебували на цілодобовому чергуванні 201 чоловік особового складу та 61 одиниця спеціальної техніки.