Забезпечення реалізації державної політики у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно – актуальне питання сьогодення
Протягом попередніх років виконання функцій у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень в Україні покладалося на різні міністерства, відомства, уповноважених на те суб’єктів. Такий стан справ не лише суттєво ускладнював роботу самих державних органів, але й створював перешкоди для належної реалізації громадянами своїх прав.

Ураховуючи ситуацію, що склалася, у межах запровадженої адміністративної реформи в грудні 2010 року було створено центральний орган виконавчої влади — Державну реєстраційну службу України (Укрдержреєстр), який і має забезпечувати «єдність» системи державної реєстрації прав.
Стан готовності виконання завдань з впровадження єдиної системи державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обмежень в установах юстиції розглянуто на розширеному засіданні Регіонального комітету з економічних реформ, яке відбулося 21 лютого під головуванням голови обласної державної адміністрації Володимира Хоменка.
Відкриваючи засідання Регіонального комітету, голова облдержадміністрації Володимир Хоменко зазначив, що з 1 січня 2013 року в системі державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відбулись суттєві зміни. Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» та інших законодавчих актів України» визначено новий концептуальний підхід до побудови системи державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Він який полягає в тому, що проведення державної реєстрації речових прав як на земельні ділянки, так і на об’єкти нерухомого майна, розміщені на них, а також обтяжень таких речових прав повинно здійснюватися в одному Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Про стан справ в області щодо даного питання присутніх поінформував начальник Головного управління юстиції в області Олександр Карнабеда.
За його словами, забезпечення реалізації державної політики у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно на території області здійснюється Головним управління юстиції у Чернігівській області та територіальними управліннями юстиції, у складі яких створені відповідні реєстраційні служби.
Державну реєстрацію прав проводять органи державної реєстрації територіальних управлінь юстиції та нотаріуси, на яких також покладено функції державного реєстратора.
Як зауважив Олександр Карнабеда, у складі територіальних управлінь юстиції створено 23 реєстраційні служби, у складі яких працюють 92 державні реєстратори. Також в області налічується 37 державних та 96 приватних нотаріусів.
«На сьогодні реєстраційними службами територіальних управлінь юстиції Чернігівської області видано 1148 інформаційних довідок та 1659 витягів», — зазначив Олександр Карнабеда.
З метою забезпечення реалізації громадянами права на звернення до органів державної влади, створення сприятливих і доступних умов для реалізації фізичними та юридичними особами своїх прав на нерухоме майно в Головному управлінні юстиції у Чернігівській області організовано роботу відповідної прямої «гарячої» телефонної лінії. У поточному році за отриманням консультацій на телефонну лінію звернулося 88 громадян.
Начальник Головного управління юстиції в області також відмітив, що перевагами нової системи реєстрації речових прав на нерухомість є скорочення кількості інстанцій, відвідуваних задля реєстрації; ведення Єдиного Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; належний захист інформації та фіксована плата за реєстрацію по всій Україні.
Поряд з цим, в діяльності органів державної реєстрації виникають і проблемні питання, вирішення, яких, можливе лише на законодавчому рівні. Зокрема, це пов’язано з питанням здійснення державної реєстрації оренди земельних ділянок.
В обговоренні цього питання взяли участь начальник управління державного земельного кадастру Головного управління Держземагенства у Чернігівській області Антоніна Бородиченко, начальник реєстраційної служби Чернігівського міського управління юстиції Тарас Молочко, директор Чернігівської філії Державного підприємства «Інформаційний центр» Міністерства юстиції України.
Підсумовуючи роботу Комітету з економічних реформ, голова облдержадміністрації Володимир Хоменко наголосив на необхідності удосконаленні роботи в області у цьому напрямку та дав відповідні доручення щодо вирішення окремих питань.
У засіданні регіонального Комітету з економічних реформ взяв участь головний консультант-інспектор Головного управління з питань регіональної та кадрової політики Адміністрації Президента України Олег Шепетін.
Останні новини Чернігівщини
На Чернігівщині поліцейські скерували до суду справу міжрегіональної організованої злочинної групи, яка створила нарколабораторію промислових масштабів 16:42
Слідчі поліції Чернігівщини завершили досудове розслідування та скерували до суду обвинувальний акт щодо членів організованої злочинної групи. Фігуранти створили потужну лабораторію з виготовлення психотропів з подальшим їх збутом оптовими партіями до різних областей України. Злочинний прибуток наркоділків щомісяця сягав понад 25 мільйонів гривень.
Дігтярівський професійний аграрний ліцей здійснює підготовку кадрів для сільського господарства 16:10
Наразі в закладі освіти триває вступна кампанія, а отже кожен випускник дев'ятого або одинадцятого класу може стати учнем цього профтеху.
У Чернігові демонтують ще понад 30 незаконних тимчасових споруд 15:47
На засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради 9 липня 2025 року погодили рішення комісії з демонтажу тимчасових споруд. Йдеться про 32 об'єкти, які були встановлені без дозвільних документів у різних частинах міста.
У Прилуках поліцейські разом із рятувальниками продовжують проводити профілактичні рейди у місцях відпочинку поблизу водойм 15:07
Інспектори служби освітньої безпеки Прилуцького районного відділу поліції спільно з співробітниками ДСНС проводять профілактичну роботу серед населення, яка спрямована на запобігання нещасним випадкам під час літнього відпочинку біля води.
Поширював злочинний вплив та керував вчиненням злочинів – до 9 років за ґратами засуджено жителя Ніжинського району 14:47
За публічного обвинувачення прокурорів Чернігівської обласної прокуратури вироком Ніжинського міськрайонного суду затверджено угоду про визнання винуватості та визнано винним жителя Ніжинського району у встановленні та поширенні злочинного впливу, втягненні неповнолітнього у протиправну діяльність, незаконному придбанні та зберіганні з метою збуту особливо небезпечного наркотичного засобу, незаконному зберіганні наркотичних засобів без мети збуту, крадіжці та вимаганні (ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 185, ч. 4 ст. 189, ч. 2 ст. 255-1, ч. 1 ст. 304, ч. 2 ст. 307, ч. 1 ст. 309 КК України).