Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Четвер, 5 серпня, 09:54:43

Як працюватиме деінституціалізація на Чернігівщині

29.06.2018   10:08Агенцiя

Влітку 2017 року в Україні розпочалась реформа із складною назвою «деінституціалізація» (ДІ). За цим терміном — зміни системи дитячих інтернатів, у яких нині в Україні перебувають 106,7 тисячі дітей. При цьому більше 92% з них мають хоча б одного з батьків і лише 7,7% — сироти.

Деінституціалізація — це перехід до системи, яка забезпечує догляд і виховання дитини у сімейному та наближеному до сімейного середовищі. Доки не буде впевненості, що дитина у сім'ї перебуватиме в безпеці і благополуччі, ніхто не має забрати її з інтернату. Тобто мова йде про створення таких умов, за яких потреба в інтернаті, дитячому будинку тощо просто зникне.

До речі, проведені дослідження свідчать про шкідливість інтернатів для психічного та інтелектуального розвитку дитини.

Процес ДІ розпочався із затвердження 9 серпня минулого року Національної стратегії реформування системи інституційного догляду та виховання дітей на 2017-2026 роки і Плану реалізації її першого етапу.

Координатором ДІ уряд визначив Міністерство соціальної політики. Допомагатиме Мінсоцполітики та іншим міністерствам Національний офіс з деінституціалізації при Уповноваженому Президента України з прав дитини, створений за підтримки канадського проекту EDGE.

Довідково. В Україні налічується понад 700 інтернатних закладів для дітей. Ці інституції належать до відання трьох міністерств: Міністерства охорони здоров'я (38 закладів), Міністерства освіти і науки (563 заклади) та Міністерства соціальної політики (117 закладів).

Відповідно до Національної стратегії, вже у 2026 році в інституціях має бути менше 0,5% дітей від загальної кількості (наразі — 1,5%). А ті діти, хто за різних причин все ж залишаться в інституціях, а не в сім'ях, житимуть у невеликих установах в умовах, максимально наближених до сімейних (до 10 осіб в одному закладі).

Як і куди повертати дітей із закладів — питання, що хвилює і посадовців, і громадськість. На Чернігівщині це більше двох тисяч, з яких тільки 105 — сироти та позбавлені батьківського піклування. Відтак, потрібна детальна оцінка потреб кожної дитини. Це можливо лише за тісної співпраці всіх дотичних управлінь та структур (освіти, медицини, соціальних служб, громадських організацій тощо).

У кожній громаді мають з'явитися доступні й якісні послуги для сімей з дітьми. Буде існувати ринок цих якісних послуг, не менше 50% з яких будуть надавати професійні громадські організації.

Читати також: Наталія Романова: Від інституційного догляду маємо перейти до сімейних форм виховання

Наразі триває перший етап реалізації стратегії.

Завдання для кожного регіону — оцінити свою мережу інтернатних закладів, з'ясувати, які діти до них потрапляють та чому, які є соціальні, освітні, реабілітаційні медичні послуги вже зараз у громадах. Потім на основі досліджень та аналізу підготувати власний план реформування.

На Чернігівщині, зокрема, днями під час чергового засідання члени профільної міжвідомчої робочої групи розглянули проект Регіонального плану реформування системи інституційного догляду та виховання дітей в області. Наразі документ направлений до Мінсоцполітики.
 

За інформацією Національного офісу з деінституціалізації при Уповноваженому Президента України з прав дитини

Останні новини Чернігівщини

Поліція Чернігівщини підтримує ідею створення притулку для постраждалих від домашнього насильства

Поліція Чернігівщини підтримує ідею створення притулку для постраждалих від домашнього насильства 09:17

Наразі громада міста Чернігова підіймає питання створення притулку для осіб, які зазнали домашнього насильства. Поліція Чернігівської області долучилася до цього процесу, адже спільними зусиллями правоохоронців, громадських організацій, місцевої влади та соціальних служб вдасться якісніше протидіяти домашньому насильству.

Надзвичайні події в Чернігівській області за минулу добу

Надзвичайні події в Чернігівській області за минулу добу 08:46

Довідка про основні надзвичайні ситуації техногенного, природного та іншого характеру на території Чернігівської області з 08 години з 04 серпня по 08 годину 05 серпня 2021 року

5 серпня - Міжнародний день світлофора

5 серпня - Міжнародний день світлофора 08:41

Перший світлофор був винайдений Джеєм Найтом і був встановлений в 1868 році у Лондоні біля будівлі парламенту.

Володимир Зеленський призначив нового голову Чернігівської ОДА 14:08

Президент України Володимир Зеленський призначив головою Чернігівської обласної державної адміністрації В’ячеслава Чауса.