"Бензин з ряски? Легко!" - впевнені чернігівські ліцеїсти
Саме винахід виготовлення палива з ряски нещодавно приніс славу і визнання ліцеїстам другокурснику Івану Ступі та першокурснику Сергію Ситнику – вихованцям Чернігівського ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою.

Юнаки щойно здобули перемогу на ІІ Всеукраїнській науково-технічній виставці молодіжних інновацій та творчих проектів “Майбутнє України”, яка проводилась на базі Центру культури та мистецтв Національного технічного університету України “КПІ”, який разом з Київським національним університетом ім. Т. Шевченка та Національним центром “Мала академія наук України” за участю Федерації роботодавців України, Української спілки промисловців і підприємців та Державного департаменту інтелектуальної власності України організовували цей захід.
“Майбутнє України” – програма, яка охоплює технічну сферу, природничу та наукову діяльність. На виставці представляються роботи школярів з різних регіонів України, які є членами Малої академії наук (МАН) та активно займаються науково-дослідницькою діяльністю.
Чернігівську область на виставці представляли вихованці Чернігівського ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою Іван Ступа та Сергій Ситник з проектами які взаємопов’язані між собою та мають перспективу втілення у промислове виробництво.
Робота Івана Ступи – “Отримання палива з ряски”, а Сергія Ситника – “Вирощування ряски”. Журі у складі академіка НАН України, директора Інституту гідромеханіки НАН України Віктора Грінченка, академіка НАН України, ректора Національного технічного університету України “Київський політехнічний інститут” Михайла Згуровського та директора Національного центру “Мала академія наук” Оксена Лісового присудило Івану в секції фізики перше місце, а Сергію у секції хімії – третє. Хлопці отримали Дипломи переможців та грошові премії.
Винахід Івана Ступи внесений до бази даних Малої академії наук України “Аукціон ідей”.
На виставку, з поміж декількох тисяч робіт, було відібрано 111. Їх у семи номінаціях представляли учні 8-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів, вихованці позашкільних, професійно-технічних, вищих (І-ІІ рівня акредитації) навчальних закладів з усіх областей України, а також від київської студії “Винахідник”.
Приймалися роботи, які мали проблемний (пошуковий) характер, відповідали віковим інтересам та пізнавальним можливостям учнів, свідчили про обізнаність учасника конкурсу щодо сучасного стану галузі дослідження, опанування ним методики експерименту.
Кожна робота ґрунтувалася на певній науковій та експериментальній базі, містила власні дані дослідів, спостережень, пошукової роботи, а також посилання на відповідні наукові джерела і відображала власну позицію дослідника.
До ліцею Іван Ступа успішно навчався в 2-й загальноосвітній школі з посиленим вивченням іноземних мов, брав участь в обласних і міських олімпіадах, де посідав перші місця. В ліцеї йому подобається високий рівень викладання математичних наук та активний фізичний розвиток. Після закінчення ліцею хлопець планує навчатись у Національному технічному університеті України “Київський політехнічний інститут” за спеціальністю програміста.
Сергій Ситник з села Тупичів Городнянського району, що на Чернігівщині. В школі хлопець гарно вчився, захоплювався точними науками. Серед його улюблених предметів – радіоелектроніка, математика і фізика. Ще школярем на обласній олімпіаді з фізики здобув третє місце, за що став стипендіатом Городнянської райдержадміністрації. В майбутньому хлопець мріє стати офіцером-танкістом.
Ідею винаходу Івану Ступі підказав вчитель фізики ліцею Павло Наумчик. Під його керівництвом та вчителя хімії й біології Ірини Кравченко й розпочалась робота над проектом “Використання рослинної ряски для отримання пального”. Тема виявилась досить великою, тому її розділили на дві частини. І Сергій Ситник з приходом до ліцею розпочав роботу “Вирощування ряски”. Хлопці на річці збирали ряску, вивчали середовище й принцип її вирощування, переробляли і отримували бензин.
За підрахунками ліцеїстів економія затрат у виготовленні пального з ряски на відміну від нафти складає 20 відсотків. А сам принцип досить простий. Вирощується ряска, переганяється у спирт, до якого додають пропорційно лише 5 відсотків бензину. Пальне готове. З 6 кілограмів ряски можна отримати літр високооктанового бензину.
Під час огляду виставки член президії МАН України, академік НАН України, заслужений діяч науки і техніки Віктор Грінченко зазначив, що ентузіазм та творчість шкільної молоді, попри непрості обставини нашого життя, дійсно вражає і додає оптимізму.
А Чернігівські ліцеїсти Іван і Сергій черговий раз довели, що майбутні офіцери високоосвічені, талановиті й дуже здібні. Кадети ні в чому не поступаються школярам спеціалізованих закладів, а навіть перевершують їх.
Регіональний медіа-центр Міністерства оборони України у м. Чернігів, підполковник Парій О.В.
Останні новини Чернігівщини

Судитимуть браконьєра, який незаконно вполював лося на Прилуччині 16:39
Прокурорами Прилуцької окружної прокуратури скеровано до суду обвинувальний акт стосовно жителя міста Прилуки за фактом вчинення незаконного полювання на звірів, які занесені до Червоної книги України (ч. 1 ст. 248 КК України).

ТОП-10 найзатребуваніших вакансій від місцевих роботодавців 16:36
Робота є. Зокрема, й на Чернігівщині. Наразі у базі даних обласної служби зайнятості налічується 1924 вакансії.

Правоохоронці підвели підсумки роботи 1 півріччя 2025 року протидії злочинності у бюджетній сфері Чернігівщини 16:33
Сьогодні в Чернігівській обласній прокуратурі відбулась робоча нарада з керівниками правоохоронних органів регіону. На нараді були присутні керівник Чернігівської обласної прокуратури Станіслав Гущесов, начальник Головного управління Національної поліції в Чернігівській області Іван Іщенко та начальник Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області Олександр Кондрашов.

Олена Шуляк: Антикорупція, цифровізація, ринок землі – головні реформи протягом останніх років 16:31
У нещодавньому інтерв’ю "Вокс Україна" очільниця "Слуги Народу" та народна депутатка Олена Шуляк зазначила, що, на її переконання, найбільш відчутні результати команда влади, зокрема й партія "Слуга Народу", демонструє в трьох напрямах реформування держави: розвитку антикорупційної інфраструктури, цифровій трансформації та впровадженні земельної реформи.

єРобота на Чернігівщині: результати програми «Власна справа» 14:42
Грантова програма «Власна справа» урядового проєкту «єРобота», яку адмініструє Державна служба зайнятості, - не просто про гроші, а про довіру та можливості, про людей та бізнес, які працюють у найважчі часи і мотивують інших.