Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 27 липня, 05:52:42

Через низькі ціни сільгоспвиробники планують скоротити площі під картоплю

06.11.2012   17:57Агенцiя

Вирощування на продаж цієї культури традиційно є одним із основних джерел доходів сільського населення. В Україні нараховується понад 17 мільйонів домогосподарств, переважна більшість яких займається виробництвом картоплі для власного споживання, відгодівлі тварин та для продажу. За нинішньої цінової ситуації для виробників крохмалистої (як великих, так і дрібних) залишається сумнівним отримання очікуваних доходів.

Обсяги світового виробництва картоплі дедалі зростають. Загалом її вирощують понад 150 країн у найрізноманітніших ґрунтово-кліматичних умовах. Серед провідних виробників Європи виділяють Pociю, яка концентрує 11,7% світового (28,6% європейського) врожаю картоплі та Україну, на частку якої припадає відповідно 6,1% світового та 15% європейського виробництва.

Чернігівська область впевнено займає одне з провідних місць в Україні з вирощування крохмалистої. Не відстає й Менщина. За словами начальника відділу організації виробництва управління агропромислового розвитку РДА Володимира Таргонського, цьогоріч площі, зайняті під вирощування бульб (без урахування приватних домогосподарств), збільшилися з 1400 до 1800 гектарів. Загалом у нашому районі картоплю вирощують 19 великих сільськогосподарських підприємств. Найбільші виробники: ПрАТ “Корпорація “Інтерагросистема”, ТОВ “Агроресурс-2006” (250 га), ФГ “Бутенко” (190 га).

У світі вирощують понад 300 мільйонів тонн картоплі щороку. Середня її урожайність – близько 100 центнерів з гектара. Гарну врожайність отримали і наші лідери: ФГ “Бутенко” – 190 ц/га, ТОВ “Агроресурс-2006” – 218 ц/га, ПрАТ “Корпорація “Інтерагросистема” – 264 ц/га.

Та основне виробництво картоплі в Україні зосереджено в домогосподарствах населення. Торік частка виробленої картоплі в сільськогосподарських підприємствах та фермерських господарствах сягала лише 2,6% від загального обсягу продукції. Як наслідок, натуральне господарство не дозволяє застосовувати передові технології галузі. До того ж, відсутність централізованого обробітку посівів картоплі, якісного насіннєвого матеріалу та недотримання системи сівозмін сприяє розвитку хвороб та розповсюдженню шкідників. Відтак якість та урожайність картоплі знаходяться на низькому рівні. За її врожайністю Україна посідає 95 – 100 місце у світі серед 150-ти країн, де культивується ця культура.

Навіть великі профільні господарства не можуть у нинішньому році похвалитися якістю врожаю.

– Якість певної його частини – низькувата, тож і товарність не високого рівня, – ділиться наболілим голова ФГ “Бутенко” Олексій Бутенко. – Реалізація дуже складна: навіть ексклюзивні сорти продаємо по гривні за кілограм, а інші – і по 60 копійок буває. Плани і надії на картоплю не здійснилися. Тому більше використовуємо її в якості фуражу для відгодівлі худоби. Але жоден кілограм бульб у нашому господарстві не пропав, збереження під відкритим небом не практикується. Майже закінчено роботи по закладенню картоплі на зберігання. Скорочувати площі під посадку будемо, але повністю відмовлятися від вирощування картоплі – в жодному разі. Адже на базі ФГ “Бутенко” активно працює і розвивається Менський опорний пункт Немішаєвського інституту картоплярства. Прекрасний спеціаліст агроном Ольга Прокопенко очолює серйозну практичну роботу з польових випробувань і розмноження нових сортів. У нинішьому році почали тісну співпрацю з “Сільським вісником”, який займається реалізацією посівних матеріалів. Маємо цікаві та якісні сорти: Тирас, Гала, ранні Моллі та Коллета, “дочку” славнозвісної Адретти – Престо. Також Багряну, яку називають “сестрою” Слов’янки, навіть пізню Червону руту, що вирізняється чудовим смаком та стійкістю проти фітофтори. Хто зацікавиться цими сортами – завжди готові до співпраці.

Планують скорочення площ під картоплю і в інших господарствах району.

– Маємо близько п’яти тисяч тонн бульб, – розповідає заступник директора ТОВ “Агроресурс-2006” Олександр Велентій. – Найбільш серйозні проблеми – збут і зберігання. Тут вже не про прибуток думаємо – хоча би без збитків обійтись.

ДП “ЮМаК”, що виробляє чіпси, місцеву картоплю не купує, бо вона не відповідає технології виробництва. ТОВ “Агроторговий дім “Менський коопзаготпром” заплановані три з половиною тисячі тонн картоплі вже закупив (ціни були від 75 копійок до гривні). Усі складські приміщення заповнені, більше закупок не планується. Селяни потроху збувають “другий хліб” місцевим та “залітним” комерсантам. Або притримують до весни з надією: “А може, й подорожчає?”…

http://nslovo.com/blog/cherez-nyzki-tsiny-silhospvyrobnyky-planuyut-skorotyty-ploschi-pid-kartoplyu

Останні новини Чернігівщини

Чернігівська область — на п'ятому місці в Україні за кількістю пошкоджених через російські обстріли культурних пам’яток

Чернігівська область — на п'ятому місці в Україні за кількістю пошкоджених через російські обстріли культурних пам’яток 12:19

Культурна спадщина є невід'ємною частиною національної ідентичності та історичної пам'яті кожного народу. Вона втілює в собі багатовікові традиції, досягнення мистецтва, архітектури та науки, відображаючи унікальний шлях розвитку суспільства.

У січні-червні 2024 року місцеві бюджети Чернігівщини поповнились на 4,3 млрд гривень податків та зборів

У січні-червні 2024 року місцеві бюджети Чернігівщини поповнились на 4,3 млрд гривень податків та зборів 12:03

У Головному управлінні ДПС у Чернігівській області повідомили, що до місцевих бюджетів усіх рівнів Чернігівської області за січень-червень 2024 року надійшло 4,3 млрд грн від сплати податків і зборів. Із загальної суми в обласний бюджет спрямовано 0,6 млрд грн, решту коштів отримали бюджети територіальних громад.

 Вербування підлітків ворогом для скоєння диверсій: кіберполіція попереджає про небезпеку в інтернеті

Вербування підлітків ворогом для скоєння диверсій: кіберполіція попереджає про небезпеку в інтернеті 10:10

Кіберполіція України інформує про небезпеку вербування російськими спецслужбами для вчинення диверсій, зокрема – підпалів автомобілів українських військовослужбовців.

Медиків Чернігова привітали з професійним святом 10:06

У Чернігові працівників і працівниць закладів охорони здоров’я нагородили з нагоди Дня медичного працівника України, який відзначається 27 липня.

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 10:04

Протягом минулої доби зареєстровано 8 пожеж. Внаслідок цих подій 3 особи постраждало.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини