Допорогові закупівлі на Чернігівщині - невикористані можливості економії місцевих бюджетів
Від 10 до 17% економлять місцеві ради Чернігівської області при використанні допорогових закупівель. Але користуються такою можливістю далеко не всі замовникі підконтрольні цим радам.
![](/uploads/23753-m.jpg)
Такі дані були озвучені 12 червня представниками громадської організації Центр Політичних студій та аналітики (ЦПСА) під час проведення круглого столу на тему: “Ефективне використання коштів в допорогових закупівлях”. Серед головних тем, які обговорювалися - питання необхідності впровадження практики проведення допорогових закупівель місцевими розпорядниками бюджетних коштів, а також нормативне врегулювання проведення таких закупівель на локальному рівні.
Представники організації наголосили, що однією з основних цілей впровадження системи “Прозоро” є відкрита закупівля за найвигіднішою ціною за рахунок створення конкуренції між учасниками ринку. В той же час, як показує практика існування системи “Прозоро” у містах з невеликими бюджетами економія бюджету відбувається не в повній мірі, тому що більша частина закупівель, які проводять в них є менша за пороги встановлені в законі “Про публічні закупівлі” (200 тис.грн - при закупівлях товарів і послуг, 1,5 млн.грн при закупівлі робіт). Не дивлячись на те, що законодавством надано можливість місцевим розпорядникам проводити конкурентний відбір постачальників (надавачів послуг) через Прозоро і на менші суми, далеко не всі замовники користуються цією можливістю для отримання економії бюджету.
Під час круглого столу було представлено аналіз закупівель за 2018 рік, які проводили 4 найбільші розпорядники бюджетних коштів в Чернігівській області - Чернігівська, Ніжинська, Прилуцька, Новгород-Сіверська міська рада, а також інформація про те, наскільки активно ці ради проводять допрогові закупівлі та чи мають від них ефект у вигляді економії.
Так, згідно наведених даних лише Чернігівська міська рада має розпорядження, яке знизило поріг для проведення аукціонів на допорогових закупівлях (до 50 тисяч - для закупівель товарів і послуг та 200 тис - для закупівель робіт). В той же час дане розпорядження не працює в повній мірі, адже аукціони на закупівлях нижче порогів визначених в Законі розпорядники Чернігівської міської ради застосовували у 20,7% закупівель, при цьому ще 827 процедур в межах порогів визначених в розпорядженні проводилися через укладення прямих договорів (без аукціону), 17 розпорядників коштів підконтрольних Чернігівській міській раді взагалі не проводили допорогові закупівлі.
Інші ради - Ніжинська, Прилуцька та Новгород-Сіверська взагалі не мають локальних документів які б регулювали допорогові закупівлі. В той ж час, на закупівлях нижче законодавчого порогу, де ці ради таки застосовували аукціони на допорогових закупівлях вдалося зекономити від 10 до 17% бюджетних коштів. (Чернігівська міська рада - 10,65%, Прилуцька міська рада - 12,87%, Ніжинська міська -12,43% Новгород-Сіверська міська рада- 17,13%).
Найбільш активними замовниками в Чернігові, які застосовують аукціони на допорогових закупівлях є представники медичної сфери, а саме Чернігівська міська лікарня №1, №2, №4.
Присутні на заході представники медичної сфери поділилися своїм досвідом проведення допорогових закупівель, а також проблемами з якими вони стикаються на практиці.
Учасники круглого столу дійшли згоди, що питання врегулювання допорогових закупівель є актуальним на даний момент в Чернігівській області. Адже збільшення кількості таких закупівель та їх якісне проведення тендерними комісіями надасть змогу місцевим бюджетами отримати додаткову економію.
Представники ЦПСА зазначили, що і надалі лобіюватимуть прийняття місцевими радами відповідних локальних розпоряджень, які визначатимуть процедуру проведення допорогових закупівель.
Останні новини Чернігівщини
![Чернігівська область — на п'ятому місці в Україні за кількістю пошкоджених через російські обстріли культурних пам’яток](/uploads/33438-s.jpg)
Чернігівська область — на п'ятому місці в Україні за кількістю пошкоджених через російські обстріли культурних пам’яток 12:19
Культурна спадщина є невід'ємною частиною національної ідентичності та історичної пам'яті кожного народу. Вона втілює в собі багатовікові традиції, досягнення мистецтва, архітектури та науки, відображаючи унікальний шлях розвитку суспільства.
![У січні-червні 2024 року місцеві бюджети Чернігівщини поповнились на 4,3 млрд гривень податків та зборів](/uploads/15-s.jpg)
У січні-червні 2024 року місцеві бюджети Чернігівщини поповнились на 4,3 млрд гривень податків та зборів 12:03
У Головному управлінні ДПС у Чернігівській області повідомили, що до місцевих бюджетів усіх рівнів Чернігівської області за січень-червень 2024 року надійшло 4,3 млрд грн від сплати податків і зборів. Із загальної суми в обласний бюджет спрямовано 0,6 млрд грн, решту коштів отримали бюджети територіальних громад.
![Вербування підлітків ворогом для скоєння диверсій: кіберполіція попереджає про небезпеку в інтернеті](/uploads/17681-s.jpg)
Вербування підлітків ворогом для скоєння диверсій: кіберполіція попереджає про небезпеку в інтернеті 10:10
Кіберполіція України інформує про небезпеку вербування російськими спецслужбами для вчинення диверсій, зокрема – підпалів автомобілів українських військовослужбовців.
Медиків Чернігова привітали з професійним святом 10:06
У Чернігові працівників і працівниць закладів охорони здоров’я нагородили з нагоди Дня медичного працівника України, який відзначається 27 липня.
![Надзвичайні ситуації в області за минулу добу](/uploads/49-s.jpg)
Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 10:04
Протягом минулої доби зареєстровано 8 пожеж. Внаслідок цих подій 3 особи постраждало.