Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 13 серпня, 12:07:45

Виплати матеріального забезпечення, гарантовані державою – на контролі

31.05.2012   11:04Агенцiя

Законом України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” від 18 січня 2001 року № 2240–ІІІ гарантовано захист прав громадян на отримання матеріального забезпечення у зв’язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової непрацездатності.

Хто ж має право на матеріальне забезпечення у разі настання страхових випадків з тимчасової втрати працездатності? Кожен працюючий громадянин, який сплачує страхові внески на загальнообов’язкове державне соціальне страхування і є застрахованою особою.

Що входить до цих страхових випадків? Саме розповсюджене, з чим у житті зустрічається практично кожна людина, це тимчасова непрацездатність (далі – ТН) внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, необхідність догляду за хворою дитиною чи хворим членом сім’ї, непрацездатність у зв’язку із вагітністю та пологами тощо.

Роботодавець самостійно не може приймати рішення про виплату працівникам допомоги за рахунок коштів Фонду. Органом, уповноваженим призначати допомоги, є комісія (уповноважений) із соціального страхування, яка має бути створена відповідно до Положення про комісію (уповноваженого) із соціального страхування підприємства, установи, організації, затвердженого постановою правління Фонду від 23.06.2008 № 25.
Вона ж повинна турбуватися і про своєчасність отримання працівниками певного виду допомоги.

Підкреслю, що Фонд, як страховик, своєчасно виконує свої зобов’язання перед страхувальником в терміни та у відповідності до вимог чинного законодавства. Тобто, заявлені страхувальником кошти для виплати матеріального забезпечення застрахованим особам перераховуються в десятиденний термін, а на практиці навіть і швидше. А отже, своєчасність отримання застрахованими особами різних видів допомоги безпосередньо залежить від принципової позиції та налагодженої роботи з боку саме комісії.
Документом, що засвідчує ТН працівників, є листок непрацездатності (далі – ЛН). Тільки ЛН, виданий та заповнений закладом охорони здоров’я, у відповідності до чинного законодавства, надає застрахованій особі право на отримання матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати.

Так, сумарні витрати всіх видів допомоги за минулий рік склали 93,7 млн. грн.: по тимчасовій непрацездатності (без допомоги по догляду за хворими) – 65,5% до загальної суми допомог, у тому числі, з приводу невиробничих травм – 12,5% та по догляду за хворими – 7%; по вагітності та пологах – 27,5%. Відповідно за I квартал 2012 року: 66%, 10,1%, 8,7% і 25,2%, що обумовлено досить високим рівнем захворюваності застрахованих осіб та членів їх сімей, з одного боку, та наявністю непоодиноких випадків необґрунтованої видачі та продовження лікарями ЛН.

Така ситуація вимагає проведення експертизи видачі та продовження ЛН і активізації, у відповідності до чинного законодавства, роботи комісій (уповноважених) із соціального страхування на підприємствах, установах та організаціях усіх форм власності.
Відповідальність за стан організації і якість експертизи ТН несе керівник закладу охорони здоров’я, який має право вживати заходів щодо притягнення до відповідальності лікарів, що допустили порушення порядку видачі, продовження або заповнення ЛН. Водночас нагадаю, що у разі виявлення порушень правил видачі ЛН, незадовільного стану експертизи ТН лікувально – профілактичний заклад може бути позбавлено, у встановленому порядку, права видачі документів, які засвідчують ТН.

На жаль, трапляються ще спроби незаконно заволодіти коштами Фонду, призначеними для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, шляхом зловживань і фальсифікацій при видачі ЛН.

За підсумками 2011 року та I кварталу 2012 року перевірками видачі та продовження ЛН застрахованим особам визнано виданих з порушеннями чинних нормативних актів 9% ЛН від загальної кількості перевірених, необгрунтовано виданих – 0,4% і продовжених – 2,8% ЛН на 1,5 тис. календарних днів.

Щотижневий моніторинг видачі та продовження ЛН у 2011 році сприяв зменшенню загальної кількості виданих ЛН на 17% та зменшенню на 14% кількості календарних днів по закритих.

Але витрати по оплаті непрацездатності, пов’язаної з невиробничим травматизмом, мають тенденцію зростання. Загальні витрати по даному напрямку складають 18% від суми асигнувань по наданні всіх видів допомог. Сумарно це 11,7 млн. грн. за минулий рік.
Причиною такої ситуації, про це треба говорити відверто і голосно, є приховування окремими роботодавцями фактів виробничого травматизму з метою уникнути відповідальності за порушення умов праці, що призводить до порушення законних прав потерпілих на соціальний захист.

Так, працівнику Н. однієї з дорожніх організацій області, який отримав травму при виконанні службових обов’язків, що підтверджується записами медичної облікової документації, у встановленому порядку видано ЛН з приводу нещасного випадку на виробництві та його наслідків. Але надалі хворий, під тиском адміністрації, змінив пояснення щодо обставин травми. Комісією по розслідуванню нещасного випадку на підприємстві неправомірно було складено акт за формою НТ (невиробничі травми). Ці махінації, в результаті перевірки, викрито. Упереджено витрати за рахунок коштів Фонду на суму 2,9 тис. грн.

При цьому найманий працівник приховує, що отримав травму на виробництві та надає закладу охорони здоров’я неправдиву інформацію щодо часу, місця та обставин її отримання. Якщо настають віддалені наслідки травми, працівник надовго втрачає працездатність або навіть стає інвалідом, не отримуючи належної компенсації, а роботодавець та конкретні посадові особи ухиляються від відповідальності за завдання шкоди здоров’ю працівників.

А якщо важкі наслідки позбавляють права до кінця життя працювати? Надання достовірної інформації особою, що отримала виробничу травму, є запорукою її соціального захисту.
При проведенні експертизи таких лікарняних спостерігаються чисельні порушення з боку лікарів вимог нормативно – правових актів.

Типовим порушенням є відсутність в медичній документації обґрунтування ТН, страхового (експертного) анамнезу, детального опису характеру враження та ступеня функціональних порушень органів і систем (перебігу патологічного процесу), відсутні відмітки про перебування хворих в стані алкогольного або наркотичного сп’яніння, порушення ними режиму лікування тощо, що свідчить про недостатній контроль за веденням документації з боку керівників лікувально-профілактичних закладів.

При цьому відділами з питань експертизи тимчасової непрацездатності та соціальних виплат виконавчої дирекції перевіряється інформація від лікувальних закладів та роботодавців, з’ясовуються всі обставини отримання травми. В разі виявлення розбіжностей або фальсифікацій, порушень видачі та оформлення ЛН – фінансування по таких випадках не проводиться.

Наприклад, працівника Н. однієї з приватних структур м. Чернігова було госпіталізовано з приводу травми, отриманої в стані алкогольного сп’яніння (аналіз крові на алкоголь – 1,5 промілє). Проте, він утаїв інформацію що працює, тому ЛН йому не видавався. Надалі хворого перевели до обласної лікарні, де ЛН (первинний) видано без позначки про зв’язок травми з алкогольним сп’янінням. Правду було доведено знову ж таки при перевірці. Упереджено неправомірних витрат за рахунок коштів Фонду на суму 3,4 тис. грн.

Під постійним контролем структур обласного відділення є видача ЛН по догляду за хворою дитиною. Непоодинокі випадки, коли матері отримують ЛН по догляду, а діти, здорові, відвідують дитячий садок, школу.

Так, працівниці К. одного із навчальних закладів м. Чернігова, по догляду за дитиною було видано ЛН. На час перевірки запис у історії розвитку дитини про огляд пацієнта та видачу ЛН відсутній, тобто ЛН видано необґрунтовано. Винних притягнуто до відповідальності.

Робота по контролю за видачею ЛН продовжує удосконалюватися. Сприяє цьому і включення Чернігівської області до пілотного проекту по введенню в дослідну експлуатацію Єдиного електронного реєстру ЛН, завдяки якому буде оперативно вестися облік та контроль виданих і продовжених ЛН закладами охорони здоров’я усіх форм власності та постійний моніторинг захворюваності і поширеності хвороб з подальшим плануванням комплексу профілактичних заходів. Підкреслю, що інформація з Реєстру надається та використовується з додержанням вимог законів України “Про інформацію” і “Про захист персональних даних”.

Виконавчою дирекцією і надалі будуть вживатися заходи щодо дотримання чинного законодавства при призначенні допомоги по ТН та проведення перевірок обгрунтованості видачі (продовження) ЛН, упередження незаконного витрачання коштів Фонду.
Допомогу по тимчасовій втраті працездатності повинна отримати кожна застрахована особа у повному обсязі та своєчасно, як це гарантує держава.

Заступник директора виконавчої дирекції
обласного відділення Фонду С.А.Носовець

Останні новини Чернігівщини

Розкрито вбивство 7-річної дитини. Батькові повідомлено про підозру

Розкрито вбивство 7-річної дитини. Батькові повідомлено про підозру 15:49

За процесуального керівництва Чернігівської обласної прокуратури розкрито вбивство малолітнього хлопчика, яке мало місце на початку червня 2022 року у Прилуцькому районі.

Поліцейські Корюківщини взяли участь у меморіальному молодіжному забігу на честь загиблих воїнів

Поліцейські Корюківщини взяли участь у меморіальному молодіжному забігу на честь загиблих воїнів 15:48

Сьогодні у Мені відбувся молодіжний забіг на знак вшанування пам’яті земляка — Віталія Горбача, а також усіх загиблих захисників України. До нього долучилися й поліцейські місцевого відділення Корюківського райвідділу поліції. Дистанція забігу склала два кілометри.

Допомога пораненим воїнам від чернігівських школярок

Допомога пораненим воїнам від чернігівських школярок 15:32

У Чернігові дівчатка-підлітки вирішили зібрати кошти для поранених воїнів. Діти влаштували імпровізований «магазин» на одній з найбільших вулиць обласного центру, неподалік від місцевого ринку.

Близько 200 «прильотів»: росіяни били з «Градів» по прикордонню Сумщини та Чернігівщини

Близько 200 «прильотів»: росіяни били з «Градів» по прикордонню Сумщини та Чернігівщини 15:29

російські війська обстріляли чотири громади на Сумщині та одну на Чернігівщині.

Чернігівський міський голова зустрівся з волонтерами та представниками громадських організацій з нагоди Дня молоді

Чернігівський міський голова зустрівся з волонтерами та представниками громадських організацій з нагоди Дня молоді 15:24

У Чернігові волонтерів, представників громадських та благодійних організацій, інших об’єднань, що надають підтримку дітям та молоді, нагородили почесними відзнаками Чернігівської міської ради сьогодні, 12 серпня.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини