Недосконала система субсидіювання призводить до вимивання обігових грошей "Чернігівгазу"
В 2016 році близько 214 млн грн, а це майже половина витрат ПАТ «Чернігівгаз», покривається за рахунок субсидій, які по суті є протокольними міжбюджетними зобов`язаннями, а не «живими» грошима.

Внаслідок цього компанія недоотримує значну долю тарифної виручки, що створює перешкоди повноцінному виконанню виробничих програм і ставить під загрозу якісну подачу газу споживачам регіону.
Протягом опалювального сезону 2015-2016 років 54% побутових споживачів газу Чернігівської області отримували субсидію на газ, більшість з них – на опалення приміщень. Втім, із зростанням долі субсидійних нарахувань, частка дійсно грошових розрахунків за послуги з розподілу газу пропорційно зменшується. Це змушує компанію працювати в умовах жорстокого дефіциту обігових коштів, адже законодавство забороняє спрямовувати субсидійні нарахування на зарплату, податки та обов`язкові платежі до бюджету, за них не можна придбати ані матеріали, ані пальне для аварійних служб тощо.
Також ситуація поглибилась скороченням обсягів розподілу газу в промисловому секторі. На сьогодні лише промисловість та бюджетні установи оплачують облгазу послуги з розподілу грошима. Так, у порівнянні з 1 кварталом 2015 року споживання газу в промсекторі впало майже на 15% або 2,7 млн кубометрів, через що «Чернігівгаз» недоотримав тарифної виручки в розмірі майже 2,3 млн грн.
До того ж, субсидії сприяють надлишковому споживанню газу – багато з клієнтів «Чернігівгазу» перестали перейматися енергозаощадженням, та до того ж, навіть не сплачують обов`язковий платіж.
«За нашими підрахунками побутові споживачі за 1 квартал 2016 року спалили газу більше на 9 млн куб. м у порівнянні з аналогічним періодом 2015 року. І це при тому, що зима була теплою. Деякі субсидіанти спеціально нарощували споживання газу, щоб в наступному сезоні їм не урізали субсидію», - говорить перший заступник голови правління «Чернігівгазу» Сергій Савченко.
Парадокс діючої системи субсидій полягає в тому, що навіть коли людина витрачала газу менше норми, держава все одно щомісяця нараховувала грошову компенсацію в межах встановлених соціальних норм. Такі прорахунки призвели до того, що при реальному середньомісячному споживанні газу одним домоволодінням в 184 м3 газу, органи соцзахисту виділяли субсидії, які в півтора-два рази перевищують потреби. За підрахунками фахівців, в середньому субсидія призначалася, виходячи з нарахованого обсягу споживання в 351 м3 газу щомісяця.
Таким чином, нині діюча система субсидій призводить не лише до нестачі обігових коштів у газових компаній, а й до підвищення енерговитрат. Нещодавно Регіональна Газова Компанія направила відкрите звернення віце-прем'єр-міністру України Розенку П.В. з проханням реорганізувати систему субсидування і пропозицією монетизувати систему компенсацій оплати за житлово-комунальні послуги. Зокрема вона дозволить соціально-незахищеним громадянам отримувати пільги та субсидії у грошовій формі на спецрахунки, самостійно розраховуватись з постачальниками компослуг, а зекономлені кошти спрямовувати на заходи з енергозбереження та підвищення енергоефективності власної домівки.
Останні новини Чернігівщини
Чернігівська поліція відкрила кримінальне провадження за фактом перешкоджання професійній діяльності журналістів 16:42
Сьогодні близько 13-ї години до поліції звернулася знімальна група одного з чернігівських телеканалів.
Бронювання військовозобов’язаних на Чернігівщині. Куди звертатися та які документи подавати? 15:55
В Україні запрацював новий Порядок бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час.
Сьогодні вночі на проспекті Левка Лук’яненка патрульні поліцейські виявили громадянина. 15:49
На запитання інспекторів чому він у комендантську годину не вдома, чоловік став лихословити та ображати поліцейських.
Поліція Чернігівщини скерувала до суду справу щодо організованої транснаціональної злочинної групи торгівців людьми 15:47
Співробітники відділу міграційної поліції Чернігівщини разом з слідчими обласної поліції спільно зі Службою безпеки України завершили досудове розслідування та передали прокурору Чернігівської обласної прокуратури для направлення до суду обвинувальний акт щодо організованої групи торгівців людьми.
На Чернігівщині стартував проєкт «Лабораторії творчого діалогу» 15:42
Місцеве самоврядування та мешканці громад із допомогою U-LEAD заново вчаться комунікувати