Селянські господарства Чернігівщини та їх роль у виробництві валового аграрного продукту
Фахівцями Департаменту агропромислового розвитку проведено аналіз стану виробництва валової продукції за 8 місяців поточного року.

За обсягом виробництва на 1 особу область посідає 12 місце, а за темпами – 19. Цей показник є вищим проти підсумкового за сім попередніх місяців.
Необхідно підкреслити, що господарства населення в галузі тваринництва залишаються значимими «гравцями», маючи питому вагу за окремими позиціями. Так за 8 місяців поточного року населенням вироблено 60% загальної кількості молока, 82% яєць. Та і поголів’я тварин сільські жителі області утримують чимале: корів, свиней та птиці відповідно 58%, 51% та 93%.
В області, як і в державі, селянські господарства, не дивлячись на зменшення чисельності тварин, продовжують постачати молоко-сировину на переробку. Першопричиною зниження поголів’я корів у господарів є низькі закупівельні ціни на молоко. На сьогоднішній день роздрібні ціни на молоко на прилавках магазинів в 3-5 разів перевищують закупівельні ціни від населення. В умовах економічної кризи та девальвації національної валюти витрати на утримання худоби (ПММ, добрива, корм) постійно зростають. Це призводить до того, що селянин змушений збувати велику рогату худобу.
15 липня поточного року Верховна Рада України зробила перший крок на зустріч виробникам молочної продукції - прийняла законопроект № 2089, що пропонує доповнити закон «Про молоко та молочні продукти» статтею, в якій визначається, що держава встановлює мінімальну закупівельну ціну на незбиране сире товарне молоко другого ґатунку у розрахунку за 1 кілограм в розмірі 4 грн (без ПДВ).
Документ передбачає, що така ціна поширюватиметься на всіх виробників молока, незалежно від форми власності. Це підвищить рівень економічної зацікавленості виробників молока та молочної сировини у подальшій діяльності, стимулюватиме збільшення його виробництва.
У нинішніх реаліях, враховуючи масове безробіття, стрибок долара та низькі прибутки населення, підсобне господарство для мешканців села є одним з основних джерел доходів. Тож вищезгаданий законопроект повинен врятувати галузь і селянство від глибокої кризи.
На думку директора Департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Тетяни Мілютенко, не можна вважати законопроект популіським. Селянин є найбільш вразливою верствою населення. Він, виробляючи свою краплину молока, стикається з низкою проблем в сьогоднішніх умовах ведення господарства, а корова для нього залишається чи не єдиною годувальницею.
«На мою думку законопроект дасть селянам можливість виживати та заохотить утримувати худобу. Не можна стояти осторонь, бо якщо знищити село - зникне й Україна», - зазначила Тетяна Мілютенко.
Віримо й в те, що молокопереробники скористаються даним законом на користь стимулювання інвестиційних заходів в технологічне переоснащення пунктів приймання молока для зниження витрат на його заготівлю та підвищення якості молока.
Єдине, і головне над чим слід працювати селянинові - це якість молока. Щоб отримувати більше коштів від здачі молочної сировини необхідно приводити якість до відповідного ґатунку. Як це зробити?
Найбільш реальним шляхом виробництва молочної сировини високої якості для господарств населення є об’єднання в кооперативи. Це дозволить більш прозоро працювати з переробниками молока. Тоді молокопереробні підприємства зможуть закуповувати кращої якості молоко, а люди – дешевше спільно купувати обладнання для охолодження молока, апарати для доїння, легше дотримуватися стандартів догляду за тваринами, а отже, менше шансів, що молоко буде неякісне.
Також перспективним можна вважати розвиток малих сімейних ферм. За даними Міжнародного благодійного фонду «Добробут громад», застосування системи виробництва молока шляхом будівництва та реконструкції міні ферм – дозволяє збільшити надої корів на 14-19%, знизити затрати праці до 20%, покращити інтенсивність використання тваринницьких приміщень на 15-20%, а також суттєво зменшити витрати кормів та знизити собівартість молока.
Останні новини Чернігівщини
На Ніжинщині поліцейські затримали жінку, яка підозрюється у вбивстві своєї матері 17:17
Оперативники кримінальної поліції відділення №3 (м. Борзна) Ніжинського райуправління поліції затримали 56-річну мешканку Борзни, яка завдала своїй матері смертельних тілесних ушкоджень. Жінку помістили до ізолятора тимчасового тримання.
У Чернігові дитина випала з вікна: поліція розслідує обставини травмування хлопчика 16:37
Співробітники Чернігівського районного управління поліції розслідують обставини, за яких хлопчик 2022 року народження випав з вікна другого поверху. Наразі дитину госпіталізовано до лікарні.
«Пліч-о-пліч: згуртовані громади»: Новгород-Сіверська громада отримала від партнерів зі Львівщини пожежний автомобіль 16:16
Днями в межах проєкту «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» Новгород-Сіверську ТГ відвідала делегація Мурованської територіальної громади Львівської області на чолі із сільським головою Богданом Свистуном.
Поліція розслідує обставини ДТП в Корюківському районі, в якій травмувалися двоє неповнолітніх пасажирів 15:42
Поліцейські розслідують кримінальне провадження за фактом ДТП на автодорозі Холми-Жукля Корюківського району, внаслідок якої постраждали двоє неповнолітніх.
«Просвіт пам’яті»: медики Михайло-Коцюбинської громади вшанували загиблого колегу 15:11
Молодший сержант Олексій Шестаков народився 9 березня 1976 року у Донецьку. Там же у 1992 році закінчив школу. Після навчання у Донецькому державному медичному університеті молодий стоматолог у 1998 році приїхав до Чернігова проходити інтернатуру за розподілом в Чернігівській міській лікарні.