Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Четвер, 20 лютого, 13:27:33

Українська гривня святкує 19-річчя

02.09.2015   13:36Агенцiя

2 вересня 1996 року гривня замінила українські карбованці і стала національною валютою України.

Обмін українських карбованців на гривню (банкноти і розмінні монети) проводився з 2 до 16 вересня 1996 року (100 000 карбованців:1 гривня). У цей період у готівковому обігу України паралельно функціонували як гривня, так і український карбованець. Після 16 вересня 1996 року єдиним засобом платежу на території України стала гривня.
 
На момент заміни однієї грошової одиниці на іншу в обігу було 338,1 трлн. карбованців. У результаті переходу на гривню було вилучено 97% емітованих до цього карбованців (327,9 трлн. крб.). За цей період Національний банк України ввів у готівковий обіг банкноти гривні на суму понад 3,1 млрд. грн.
 
Зараз в готівковому обігу країни перебуває готівки на загальну суму 297,5 млрд. грн., у тому числі банкнот – 295,6 млрд. грн. (2,8 млрд. шт.), монет – 1,9 млрд. грн. (12,0 млрд. шт.).
 
Станом на 1 вересня 2015 року загальна кількість банкнот на душу населення становила 64 штуки, а розмінних монет – 269 штук.
 
"Номінальний ряд грошових знаків України налічує нині 16 номіналів, із них дев’ять номіналів банкнот та сім номіналів монет, що належним чином забезпечує потреби грошового обігу країни", – додає заступник Голови Національного банку України Яків Смолій.
 
За його словами, на сьогодні банкноти третього покоління (зразка 2003 – 2007 років) та четвертого покоління (зразка 2014 року) становлять майже 98%, від усіх банкнот, що перебувають в обігу. У березні 2015 року в обіг уведено банкноту номіналом 100 гривень зразка 2014 року, яка має удосконалений дизайн та посилений комплекс захисних ознак, у тому числі для візуального контролю населенням. З цієї банкноти розпочався процес оновлення банкнот зразка 2003 – 2007 років.
 
"Система захисту банкнот гривні перебуває на одному рівні із системами захисту банкнот провідних країн світу, – зазначає Яків Смолій. – Так, наприклад, на банкнотах гривні (середніх та високих номіналів) для візуального контролю застосовуються  оптично-змінні зображення, що не імітуються за допомогою комп’ютерної та копіювальної техніки. Аналогічні захисні елементи запроваджено, зокрема, на банкнотах євро та доларів США (останніх серій)".
 
Наразі ситуація з підробленими банкнотами національної валюти є контрольованою та не має загрозливого характеру. Так, за підсумками 2014 року, на 1 млн. шт. справжніх банкнот гривні припадало приблизно 3 шт. підроблених банкнот (у 2013 році – 3,5 шт., у 2012 році – 4,1 шт., у 2011 році – 3,4 шт.). У країнах Євросоюзу, для порівняння, виходячи з даних офіційного сайта Європейського центрального банку, за підсумками 2014 року цей показник становив приблизно 48 шт. підроблених банкнот євро (у 2013 році – 45 шт., у 2012 році – 35 шт., у 2011 році – 46 шт.).
 
"Упродовж усіх 19 років Національний банк України постійно працює над удосконаленням дизайну та елементів захисту банкнот гривні. Період, що пройшов з часу запровадження національної валюти, характеризувався складними процесами в політичному та економічному житті країни, проте Національний банк України у сучасних умовах, як і раніше, готовий забезпечувати економіку держави банкнотами і монетами необхідних номіналів та  якості",  – зауважив заступник Голови Національного банку України Яків Смолій
 
 
Довідково
 
Cвоє прагнення мати власну валюту як невід’ємний атрибут незалежності Україна проголосила ще в липні 1990 року в Декларації про державний суверенітет.
У 1991 році відповідно до Акта проголошення державної незалежності Президія Верховної Ради України прийняла постанови "Про затвердження назви і характерних ознак грошової одиниці України" (10 грудня 1991 року) та "Про розмінну монету України" (2 березня 1992 року), у яких було визначено, що грошовою одиницею України є гривня, а її сотою частиною – копійка.

Останні новини Чернігівщини

Першим заступником голови Чернігівської ОДА став львів’янин  Віталій Загайний

Першим заступником голови Чернігівської ОДА став львів’янин Віталій Загайний 12:38

Голова об'єднання громадських організацій «Центр громадянських ініціатив», львів’янин Віталій Загайний став першим заступником голови Чернігівської ОДА.

Прем’єр-міністр України Олексій Гончарукі з робочою поїздкою на Чернігівщині

Прем’єр-міністр України Олексій Гончарукі з робочою поїздкою на Чернігівщині 12:30

20 лютого, із робочою поїздкою на Чернігівщині перебуває Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук.

"Так ніхто не кохав…": відбулася нова зустріч мистецького проєкту "Михайло Коцюбинський. У колі друзів" 12:26

19 лютого в музеї-заповіднику відбулася ХХХ зустріч мистецького проєкту «Михайло Коцюбинський. У колі друзів». Вона була присвячена темі кохання в житті відомих людей.

В області створюється ще одна ОТГ – Ладанська

В області створюється ще одна ОТГ – Ладанська 12:16

У Прилуцькому районі процедуру добровільного об’єднання завершує Ладанська ОТГ. До її складу ввійдуть територіальні громади Ладанської селищної, Івковецької, Краслянської сільських рад Прилуцького району.

Географічні зазначення в Україні. ВІДЕО 12:05

19 лютого відбулася прес-конференція на тему: «Географічні зазначення в Україні: що прийде на зміну коньяку і чи знатимуть гуцульську бриндзю за кордоном?».

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини