Як активізувати містян? Польський досвід
Представники Чернігова — громадські активісти Ірина Бабчук та Анна Ніколенко-Баєва, а також заступник начальника фінансового управління міської ради Олена Лисенко і радник міського голови Ірина Синельник — відвідали Польщу в рамках ознайомлення з кращими практиками впровадження партиципаторного бюджету (громадського або бюджету участі).

Учасники поїздки побували в чотирьох польських містах — Гданську, Гдині, Сопоті й Торуні, де зустрілися з представниками влади та громадськості, ознайомилися з особливостями проведення інформаційної кампанії бюд-жету участі, організації голосування за проекти, і власне втілення поданих жителями міста пропозицій. Адже партиципаторний бюджет передбачає посилення ролі громадськості у формуванні міського бюджету, певна частина коштів спрямовується на реалізацію проектів, запропонованих жителями міста і підтриманих на публічному голосуванні.
Польські міста вже кілька років поспіль за латиноамериканським прикладом реалізують партиципаторний бюджет. Кожен житель міста може написати й подати до міської ради свій проект, вказавши відповідний кошторис. Найчастіше питання, порушені у проектах, стосуються поліпшення благоустрою, освітлення, ремонту доріг, упорядкування зелених зон, створення місць для вигулу собак тощо. Кожен із проектів оцінюють щодо його реальності та відповідності кошторису в структурних підрозділах муніципалітету. Потім виставляють на голосування. Зазвичай голосування триває до двох тижнів і відбувається трьома способами: через Інтернет, поштою та в пунктах голосування. Кількість жителів міста, які беруть участь у голосуванні, становить 10—12%. Між тим, у кожному місті трапляються випадки нечесного голосування. При виявленні таких фактів результати за окремий проект можуть анулювати.
До теми: Чи буде у Чернігова громадський бюджет?
За словами віце-мера міста Сопота Марціна Сквєровського, громадський бюджет є дієвим інструментом активізації суспільства, важливим елементом у розбудові громадянського суспільства та проведенні бюджетної дискусії. Сопот першим у Польщі залучив громадян до участі у формуванні громадського бюджету. «Ми переконалися, що це була дуже добра ідея. Вважаю, що за два роки всі польські міста матимуть громадський бюджет», — сказав він.
Як зазначила О. Лисенко, цього року в Чернігові теж проводитиметься конкурс проектів партиципаторного бюджету для реалізації їх у 2016 році. На її думку, візит до Польщі був корисним і з практичної точки зору, хоча окремі питання потребують ще консультацій. Наприклад, організація голосування, адже в Польщі можлива персоніфікація громадянина через Інтернет завдяки індивідуальному персональному номеру. В Україні для органів місцевого самоврядування поки що це ускладнено через відсутність доступу до відповідних баз даних.
«Ми будемо враховувати польський досвід, хоча матимемо і власні напрацювання, враховуючи наші можливості», — зазначила О. Лисенко. Вона додала, що робоча група зі впровадження партиципаторного бюджету закінчує розробку відповідного положення. Упродовж місяця документ буде винесено на затвердження виконавчого комітету міської ради та розгляд депутатів Чернігівської міськради.
Навчальний візит тривав 13—17 липня у рамках проекту «Партиципаторний бюджет — можливості для підвищення громадської активності та встановлення справжнього партнерства з органами влади», що реалізується Польсько-українською фундацією співпраці ПАУСІ в Чернігові, Черкасах та Полтаві.
Останні новини Чернігівщини
На Чернігівщині поліцейські скерували до суду справу міжрегіональної організованої злочинної групи, яка створила нарколабораторію промислових масштабів 16:42
Слідчі поліції Чернігівщини завершили досудове розслідування та скерували до суду обвинувальний акт щодо членів організованої злочинної групи. Фігуранти створили потужну лабораторію з виготовлення психотропів з подальшим їх збутом оптовими партіями до різних областей України. Злочинний прибуток наркоділків щомісяця сягав понад 25 мільйонів гривень.
Дігтярівський професійний аграрний ліцей здійснює підготовку кадрів для сільського господарства 16:10
Наразі в закладі освіти триває вступна кампанія, а отже кожен випускник дев'ятого або одинадцятого класу може стати учнем цього профтеху.
У Чернігові демонтують ще понад 30 незаконних тимчасових споруд 15:47
На засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради 9 липня 2025 року погодили рішення комісії з демонтажу тимчасових споруд. Йдеться про 32 об'єкти, які були встановлені без дозвільних документів у різних частинах міста.
У Прилуках поліцейські разом із рятувальниками продовжують проводити профілактичні рейди у місцях відпочинку поблизу водойм 15:07
Інспектори служби освітньої безпеки Прилуцького районного відділу поліції спільно з співробітниками ДСНС проводять профілактичну роботу серед населення, яка спрямована на запобігання нещасним випадкам під час літнього відпочинку біля води.
Поширював злочинний вплив та керував вчиненням злочинів – до 9 років за ґратами засуджено жителя Ніжинського району 14:47
За публічного обвинувачення прокурорів Чернігівської обласної прокуратури вироком Ніжинського міськрайонного суду затверджено угоду про визнання винуватості та визнано винним жителя Ніжинського району у встановленні та поширенні злочинного впливу, втягненні неповнолітнього у протиправну діяльність, незаконному придбанні та зберіганні з метою збуту особливо небезпечного наркотичного засобу, незаконному зберіганні наркотичних засобів без мети збуту, крадіжці та вимаганні (ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 185, ч. 4 ст. 189, ч. 2 ст. 255-1, ч. 1 ст. 304, ч. 2 ст. 307, ч. 1 ст. 309 КК України).