Екологи хвилюються, хто заробляє, видобуваючи вуглеводень у Прилуцькому районі?
Вже більше 10 років як на території Малківської сільської ради, що в Прилуцькому районі Чернігівської області, завзяті ділки отримують непогані прибутки за рахунок використання спадку Радянського союзу.

За радянських часів біля Прилук була розташована авіабаза, де базувався полк стратегічної авіації, на озброєнні якого на момент розпаду СРСР перебувало 19 стратегічних ракетоносців Ту-160 та 20 - Ту-22М3. У 2000 році військові частини було розформовано, обладнання демонтовано.
Враховуючи, що військовий комплекс Радянського Союзу мав особливий статус недоторканості та режим таємності, наслідки негативного впливу його діяльності на довкілля ще довго будуть жахливим відлунням тієї епохи. Результатом діяльності військових біля Прилук є потужне нафтохімічне забруднення зони аерації грунтів та першого водоносного горизонту, яке сталося за рахунок втрат авіаційного пального. Слід зазначити, що одна заправка авіаційного ракетоносця потребує близько 170 тонн палива. Грунтовні дослідження ареолу забруднення, проведені в 90-х роках минулого століття, свідчать про наявність у грунті рухомих форм нафтопродуктів, запаси яких оцінено на рівні 20 тис. тонн, важких металів та інших техногенних домішок, які належать до речовин першого класу небезпеки.
Збитки, завдані навколишньому природному середовищу в результаті недолугої діяльності військових, у 2005 році були оцінені екологами у 2 млн.грн.
Пізніше було проведено ще безліч уточнюючих досліджень, прийнято декілька програм з ліквідації нафтохімічного забруднення на Прилуцькому військовому аеродромі, пропонувались різні методи та способи проведення очисних робіт. Але за відсутності коштів у МО України масштабні фахові роботи по реабілітації забрудненої території фактично не проводились.
Таким чином, на сьогодні, ділянка забруднена нафтопродуктами залишається небезпечним джерелом подальшого поширення забруднення, продовжує завдавати негативного впливу на довкілля та здоров’я населення прилеглих територій. Найбільшу небезпеку становлять рухомі форми нафтопродуктів, які на своєму шляху забруднюють як нову грунтову товщу так і водоносні горизонти та водотоки і водоймища, у які вони розвантажуються.
Користуючись такою ситуацією, ось вже більше 10 років на територіях прилеглих до бувшої авіабази Прилуки, з мовчазної згоди посадовців правоохоронних органів різних рівнів, невстановленими особами періодично проводяться роботи з видобутку вуглеводнів. При цьому звісно ніхто не переймається охороною довкілля – основна задача отримати вуглеводну суміш придатну до споживання. Роботи проводяться примітивним способом шляхом буріння шурфів та вичерпування з них водяної суміші з вмістом нафтопродуктів. При цьому не забезпечується дотримання норм екологічної безпеки, що призводить до побічного забруднення об’єктів довкілля, в першу чергу земельних ресурсів та повітря. Тільки в рамках порушених слідчими органами кримінальних справ Держекоінспекцією було нараховано збитків за забруднення навколишнього природного середовища на суму біля 1,5 млн. грн. Але кримінальні справи до кінця не доведені, осіб, які допустили правопорушення, не встановлено і як наслідок правопорушення продовжуються. В ході перевірки, проведеної Держекоінспекцією у червні поточного року, в черговий раз зафіксовано факт незаконного видобутку вуглеводнів. Погрожуючи фізичною розправою «прилуцькі ліквідатори нафтозабруднень» спілкуватись з приводу законності виконання робіт відмовились. В черговий раз матеріали направлено до органів прокуратури для вжиття заходів реагування згідно компетенції.
ДЕІ у Чернігівській області
Останні новини Чернігівщини
На Ніжинщині поліцейські затримали жінку, яка підозрюється у вбивстві своєї матері 17:17
Оперативники кримінальної поліції відділення №3 (м. Борзна) Ніжинського райуправління поліції затримали 56-річну мешканку Борзни, яка завдала своїй матері смертельних тілесних ушкоджень. Жінку помістили до ізолятора тимчасового тримання.
У Чернігові дитина випала з вікна: поліція розслідує обставини травмування хлопчика 16:37
Співробітники Чернігівського районного управління поліції розслідують обставини, за яких хлопчик 2022 року народження випав з вікна другого поверху. Наразі дитину госпіталізовано до лікарні.
«Пліч-о-пліч: згуртовані громади»: Новгород-Сіверська громада отримала від партнерів зі Львівщини пожежний автомобіль 16:16
Днями в межах проєкту «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» Новгород-Сіверську ТГ відвідала делегація Мурованської територіальної громади Львівської області на чолі із сільським головою Богданом Свистуном.
Поліція розслідує обставини ДТП в Корюківському районі, в якій травмувалися двоє неповнолітніх пасажирів 15:42
Поліцейські розслідують кримінальне провадження за фактом ДТП на автодорозі Холми-Жукля Корюківського району, внаслідок якої постраждали двоє неповнолітніх.
«Просвіт пам’яті»: медики Михайло-Коцюбинської громади вшанували загиблого колегу 15:11
Молодший сержант Олексій Шестаков народився 9 березня 1976 року у Донецьку. Там же у 1992 році закінчив школу. Після навчання у Донецькому державному медичному університеті молодий стоматолог у 1998 році приїхав до Чернігова проходити інтернатуру за розподілом в Чернігівській міській лікарні.