Нове життя села в новому житті його підприємств
Тяжкий стан українського села обговорюється не один рік. Майже кожен уряд затверджує програми з його розвитку, залученню молодих фахівців, його відродженню.

Однак ефект цих обговорень залишається непомітним на державному рівні. І в той час, як у багатьох країнах нелегку функцію соціального розвитку села на себе взяв бізнес, в рамках корпоративної соціальної відповідальності, українське село продовжує з недовірою дивитись на великих аграріїв.
Згідно з чинним законодавством будівництво в сільській місцевості об'єктів освіти, охорони здоров'я, культури і спорту, благоустрій територій, шляхопроводів, різного роду комунікацій, а також житла в Україні покладається на державний і місцеві бюджети. Однак дефіцит держбюджету на 2015 рік становить 63,7 мільярда гривень. А численні заяви чиновників та аналітичні матеріали в ЗМІ свідчать про те, що така галузь як сільське господарство знаходиться, м'яко кажучи, не в найкращому стані, і вимагає підтримки і дотацій з боку держави. Про яку підтримку села може йти мова, коли навіть на посівну кампанію в 2015 році не вистачає, по заявам Міністерства аграрної політики і продовольства, близько 11 млрд грн?
В таких умовах турбота про власне благополуччя покладається на сільські ради, адже держфінансування, як правило, покриває лише заробітну плату і комунальні видатки місцевих бюджетів. Іншими словами, села залишаються один на один зі своїми проблемами, і порятунок потопаючих стає справою рук самих потопаючих.
У ситуації яка склалася, способів наповнення бюджету сільрад не так вже й багато. Деякі з них - отримання плати за оренду невитребуваних паїв та фіксований сільськогосподарський податок - припускають, що землі, які перебувають у відомстві місцевого самоврядування, здані в оренду і за них на регулярній основі в місцевий бюджет надходить плата. Але для цього необхідно здати ці самі землі в оренду і на них повинні прийти ефективні менеджери, здатні якісно управляти. Завдання на сьогодні не з легких.
Втім, є й винятки з правил: сільськогосподарські підприємства, які в минулому понесли певні збитки, зі зміною власника стають успішними та ефективними і починають приносити користь регіону. Подібна історія трапилася з ТОВ «Агрофірма Іванівка АГ». Землі компанії знаходяться на території одинадцяти сільрад Чернігівського району та за минулі роки компанія накопичила серйозну заборгованість перед пайовиками - власниками землі. Гроші не отримували та бюджети місцевого самоврядування.
У 2014 році відбулася купівля підприємства національною агропромисловою групою Agricom Group. Ситуація кардинально змінилася. Почавши роботу в регіоні, компанія відразу ж виплатила борги по оренді землі власникам, підвищила плату за неї в півтора рази до 4,5%. Крім цього, бюджет Краснянської сільради поповнився на 370 тис. грн, Михайло-Коцюбинської сільради на 103 тис. грн, а Слобідської сільради на 46 тис. грн. - як плата за незатребувані земельні паї.


У Кархівці в квітні відкрився дитячий садок - також за фінансової участі Агроівановки. Відтепер маленькі кархівці отримали змогу здобувати свої перші знання в затишних стінах нового закладу освіти під назвою «Мандаринка», а Agricom Group ще раз довело свою відданість принципам соціально-відповідального ведення бізнесу.
Залучення інвестиційного капіталу і, як наслідок, ефективного менеджменту для підприємств регіону - вельми ефективний спосіб для сільських рад вирішити проблему наповнення місцевого бюджету. Соціальна відповідальність бізнесу - саме той рятівний круг для сільських громад, який дозволяє селу не тільки зводити кінці з кінцями, а й розвиватися в соціальному плані.
ДОВІДКА:
Agricom Group - національна агропромислова група, що спеціалізується на виробництві, розробці та дистрибуції продуктів харчування, вироблених на основі зернових культур, використовуючи потужності власних сільськогосподарських, переробних, виробничих і торгових підприємств.
Інвесторами Agricom Group виступають українські і європейські компанії. Акціонери і група впроваджують передові європейські стандарти ведення бізнесу та починаючи з 2013 року проводять аудит всієї діяльності за міжнародними стандартами в одній з передових міжнародних аудиторських компаній.
Торговий дім «Добродія Фудз» - підприємство групи, напрямок діяльності якого продаж бакалійної групи товарів під власною торговою маркою «Добродія».
Чисельність персоналу - більше 350 осіб.
Останні новини Чернігівщини
На Ніжинщині поліцейські затримали жінку, яка підозрюється у вбивстві своєї матері 17:17
Оперативники кримінальної поліції відділення №3 (м. Борзна) Ніжинського райуправління поліції затримали 56-річну мешканку Борзни, яка завдала своїй матері смертельних тілесних ушкоджень. Жінку помістили до ізолятора тимчасового тримання.
У Чернігові дитина випала з вікна: поліція розслідує обставини травмування хлопчика 16:37
Співробітники Чернігівського районного управління поліції розслідують обставини, за яких хлопчик 2022 року народження випав з вікна другого поверху. Наразі дитину госпіталізовано до лікарні.
«Пліч-о-пліч: згуртовані громади»: Новгород-Сіверська громада отримала від партнерів зі Львівщини пожежний автомобіль 16:16
Днями в межах проєкту «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» Новгород-Сіверську ТГ відвідала делегація Мурованської територіальної громади Львівської області на чолі із сільським головою Богданом Свистуном.
Поліція розслідує обставини ДТП в Корюківському районі, в якій травмувалися двоє неповнолітніх пасажирів 15:42
Поліцейські розслідують кримінальне провадження за фактом ДТП на автодорозі Холми-Жукля Корюківського району, внаслідок якої постраждали двоє неповнолітніх.
«Просвіт пам’яті»: медики Михайло-Коцюбинської громади вшанували загиблого колегу 15:11
Молодший сержант Олексій Шестаков народився 9 березня 1976 року у Донецьку. Там же у 1992 році закінчив школу. Після навчання у Донецькому державному медичному університеті молодий стоматолог у 1998 році приїхав до Чернігова проходити інтернатуру за розподілом в Чернігівській міській лікарні.