Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Середа, 8 лютого, 05:38:49

Про ефективне використання земель сільськогосподарського призначення

02.06.2014   18:33

Про ефективне використання земель сільськогосподарського призначення йшлося 2 червня на брифінгу в обласній державній адміністрації.

На запитання журналістів відповідали директор Департаменту агропромислового розвитку обласної державної адміністрації Олександр Савченко; начальник управління контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції сільського господарства в Чернігівській області В’ячеслав Смаль та в. о. директора Чернігівської філії Державної установи «Інститут охорони ґрунтів України» Микола Мукосій.

Як зазначив Олександр Савченко, на Чернігівщині працює досить багато агрохолдингів, які використовують землі для вирощування різного роду сільгоспкультур. За його словами, щороку агропромисловий сектор демонструє позитивні тенденції у виробництві валової продукції. З одного боку, успішна робота аграріїв наповнює казну та підвищує зайнятість населення. Але, як зазначив Олександр Савченко, останнім часом Департамент турбує саме стан земель сільськогосподарського призначення.

За його словами, існує закріплений Постановою КМУ порядок сівозміни культур, якого мають дотримуватися аграрії. Так, для прикладу, згідно з цією постановою, така культура як соняшник на території поліських областей має займати не більше піввідсотка площ та повертатися на ті ж самі землі не раніше ніж через сім років. Що ж стосується нашої області, то ця культура займає 10% посівних площ. Сонях, як і кукурудза та рапс, відносяться до тих культур, які дуже сильно виснажують землю.

Як стверджує Олександр Савченко, держава слідкує за дотриманням сільгоспвиробниками цих правил. Але, на його думку, в законодавстві досі існують прогалини та розбіжності в частині контролю та накладення санкцій на недобросовісних виробників. Департамент агропромислового розвитку розробляє та доводить до відома рекомендації та інші документи по використанню сільгоспземель, але в той же час не наділений інспекційними функціями, що не дозволяє слідкувати за їх дотриманням.

За словами Олександра Савченка, на превеликий жаль статистичні дані говорять про те, що 79% прибутків аграріїв отримані за рахунок природної родючості земель, і тільки 21 % - результат використання сільгосптехнологій. Це, в свою чергу, призводить до виснаження земель та втрати їх родючості.

Такої ж думки дотримується В’ячеслав Смаль. Очолюване ним управління має наглядові функції за дотриманням законодавства, рекомендацій та правил у цій сфері. За його словами, у минулому році в результаті перевірок було виявлено 133 порушення та притягнуто до відповідальності 67 керівників сільгосппідприємств. Але, на думку учасників брифінгу, штрафні санкції у розмірі 5-8 тисяч гривень для недобросовісних аграріїв, дії яких призводять до спустошення земель, занадто малі, щоб унеможливити подальші порушення.

Як висловився Микола Мукосій, наше головне багатство – ґрунтовий покрив, звідси й наше головне завдання – збереження його родючості шляхом раціонального та правильного користування, адже жодна європейська країна не дозволяє собі недбалого ставлення до землі.

Микола Мукосій розповів, що кожні п’ять років очолюваний ним Інститут проводить обстеження ґрунтів на предмет їхньої родючості, токсичності та радіаційного забруднення, за результатами чого потім складаються картограми, які й доводяться до сільгоспвиробників. Але, за його інформацією, не всі сільгоспвиробники дотримуються розроблених рекомендацій, не вносячи необхідної кількості мінеральних добрив, що в свою чергу призводить до окислення ґрунтів та, як наслідок, до зниження їхньої родючості.

Як слушно зазначив Олександр Савченко, усі суб’єкти сільськогосподарської діяльності мають працювати згуртовано, використовуючи найкращі світові практики та європейські стандарти. „Ми не маємо права забувати, що сьогодні користуємося ресурсом наших майбутніх поколінь, тому й не маємо права залишити по собі спустошену землю”, - сказав він.
 

Останні новини Чернігівщини

Акція «Любов – це дарувати цікаве та корисне, або  Подаруй бібліотеці книгу!»

Акція «Любов – це дарувати цікаве та корисне, або Подаруй бібліотеці книгу!» 19:56

14 лютого – не тільки День святого Валентина, але й Міжнародний день дарування книг. Чернігівська ОУНБ ім. В. Г. Короленка запрошує всіх охочих долучитися до акції, приуроченої до цієї дати,

Чернігівщина: Про підсумки проведення кампанії декларування доходів, одержаних громадянами протягом 2021року

Чернігівщина: Про підсумки проведення кампанії декларування доходів, одержаних громадянами протягом 2021року 14:13

Протягом 2022 року на Чернігівщині податкові декларації про майновий стан і доходи за 2021 рік подали 6583 громадянина, які задекларували понад 2 млрд грн доходів. Із загальної кількості декларантів 2542 громадянина, які обов’язково повинні задекларувати доходи. Вони самостійно визначили до сплати в бюджет понад 29,3 млн грн податку на доходи фізичних осіб та 5,2 млн грн військового збору.

В Україні вперше діятиме окрема заборона на вилов щуки 13:12

Щука – бажаний улов для багатьох любителів риболовлі. Та невдовзі рибалкам доведеться зробити перерву, необхідну для успішного відновлення популяцій цього цінного виду прісноводних хижаків.

Прилуцькі поліцейські затримали чоловіка за підозрою у розбійному нападі на містянина 13:06

Співробітники Прилуцького районного відділу поліції встановили особу чоловіка, який проник до будинку 36-річного прилучанина. Зловмисник завдав господарю тілесні ушкодження, заволодів його речами та зник.

Надзвичайні ситуації та основні небезпечні події, зареєстровані в області за минулу добу

Надзвичайні ситуації та основні небезпечні події, зареєстровані в області за минулу добу 12:58

Протягом минулої доби зареєстровано 9 небезпечних подій, а саме: 1 дорожньо-транспортну пригоду, 7 пожежі та 1 аварійну ситуацію на мережах життєзабезпечення. Внаслідок цих подій загинула 1 особа.