Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 20 квітня, 10:02:41

Відбулось відкриття виставки живопису та графіки відомого харківського художника Володимира Побєдіна

14.11.2011   07:22Агенцiя

11 листопада в Чернігівському обласному художньому музеї відбулось відкриття виставки живопису та графіки відомого харківського художника Володимира Побєдіна (1918-2006).

Живописець, графік, дизайнер, колекціонер – ось далеко не повний перелік уподобань, що стали змістом життя художника.

В експозиції будуть представлені портрети, а також пейзажі – харківські, кримські, іранські, виконані в техніках олійного живопису, акварелі, туші, пастелі, олівця, офорту.

Життя митця – це постійний пошук нових ідей та вражень. На процес формування творчої особистості впливають різні чинники – якісь більше, інші менше, і кожен обирає те, що йому ближче до душі. Не існує малих чи великих тем, є художник, творець, який відкриває свій внутрішній світ за допомогою виразних засобів. Він не повинен зупинятись у своєму русі відкриття непізнаного.

Володимир Побєдін – художник щасливої мистецької долі. Він із самого початку професійного шляху прямував згідно свого внутрішнього покликання і, відповідно, досяг гармонії з навколишнім світом. Володимир Олексійович працював в різних художніх техніках: акварель, олійний живопис, малюнок олівцем, офорт. Він творчо експериментував і при цьому залишався собою, саме тому його роботи незалежно від тематики і хронології створення, впізнаються з першого погляду.

Володимир Олексійович Побєдін народився 28 квітня 1918 року в Росії в місті Рязані в родині викладачів, його батьки були нащадками дворянського роду Сабурових-Лєвашових-Черепніних. Теплі спогади дитинства Володі пов’язані з бабусею Зінаїдою Миколаївною, яка прищепила малому інтерес до художньої літератури та мистецтва.

Перші уроки з живопису майбутній художник отримує в художній школі міста Сапожок Рязанської області, куди переїхала його родина. На талановитого хлопця звернув увагу вчитель малювання Захар Шмельов – випускник Академії мистецтв у Петербурзі, учень видатного живописця І. Рєпіна. Заняття продовжувалися лише два роки, родина знову переїхала, але слова Захара Степановича звучать для Володимира як напуття: “Скажи матері, що тобі треба вчитися”.

Після закінчення школи Володимир Побєдін вступив до Рязанського художнього училища (1936-1940). Велику роль у формуванні його творчої особистості зіграв відомий художник, заслужений діяч мистецтв – Я. Я. Калиниченко. В 1940 році він успішно закінчив інститут і отримав спеціальність вчителя малювання та креслення.

Наступним етапом життя Володимира Олексійовича була служба в армії, а потім участь у Великій Вітчизняній війні. В результаті передислокації радянських військ з 1944 року служив в Ірані. І тут митець не полишав своєї справи, з під його пензля з’явилися твори, присвячені загадковій і прекрасній Персії (“В Ірані” 1945 р., “Дорога до Казвіну” 1944р.).

У 1947 році В. Побєдін вступив до Харківського художнього інституту, який закінчив у 1953 році. Його викладачами були видатні художники С. Ф. Бесєдін, О. А. Кокель, Й. А. Дайц.

У період з 1953 по 1958 рік В. Побєдін працював у Харківському художньому музеї заступником директора з наукової роботи. Він часто їздив у відрядження до Москви, Ленінграда, Києва, поповнюючи музейну колекцію творами відомих майстрів з фондів найбільших музеїв СРСР.

З 1951 по 1991 рік постійно розробляв товарні знаки для підприємств та організацій міст СРСР на замовлення Торгівельно-промислової палати. Таких символів, затверджених ТПП, було більше 700. Також з великим зацікавленням майстер оформлював дитячі книжки та іграшки.

Починаючи з 1964 року Володимир Побєдін почав викладати в Харківському художньо – промисловому інституті на кафедрі графіки. Володимир Олексійович є автором унікальної книги “Знак в графічному дизайні” (Київ, 2001), яка стала певним підсумком його творчої та педагогічної діяльності.

Під час літніх відпусток художник разом з родиною їхав на морське узбережжя або на дачу, але не полишав улюбленого заняття. Дивлячись на твори “Вид Ялти з Нікітського парку” 1940р., “Дорога до Коктебелю” 1964р., “Блакитна бухта ввечері” 1965р., ми ніби разом з автором поринаємо у світ мандрів.

У 1987 році В.О. Побєдін був прийнятий до Спілки дизайнерів СРСР, а з 1992 року він став активним учасником Харківського відділення Спілки дизайнерів України. За багаторічну працю В. О. Побєдін був неодноразово нагороджений.

У 2003 році художник пішов на пенсію вже з Харківської державної академії дизайну та мистецтв, маючи професорське звання. Володимир Олексійович продовжував займатися створенням товарних знаків, присвячував час грі в шахи, колекціюванню – своїм улюбленим заняттям. В останні роки життя він створив велику кількість етюдів, які малював на своїй дачі під Харковом (“Багаття з опалого листя” 1997 р., “Старий будинок по сусідству із новою хатою” 1998 р.).

Серце Володимира Побєдіна припинило битися 9 вересня 2006 року. За його бажанням Харківському художньому музею було передано більше 50 робіт відомих російських та українських художників-графіків з родинної колекції.

Художник порівнював життя кожної людини з вічною естафетою і бажав, щоб його цікавий та насичений подіями життєвий шлях продовжили його нащадки. Володимир Олексійович був одружений, мав трьох дітей. Його молодший син Костянтин в 1978 році закінчив Харківський художньо-промисловий інститут, він художник – графік, зараз живе і працює в Москві. Онука Ганна теж художниця.

Твори для експонування надані родиною художника, виставка відбувається за підтримки чернігівського колекціонера Руслана Перекучі.

http://www.cult.gov.ua/news/vidbulos_vidkrittja_vistavki_zhivopisu_ta_grafiki_vidomogo_kharkivskogo_khudozhnika_volodimira_pobedina_1918_2006/2011-11-13-3186

Останні новини Чернігівщини

«Трагедія в Драмі» — прем’єра документального проєкту-розслідування Суспільного 10:50

19 квітня о 19:00 на ютуб-каналі Суспільне Чернігів відбудеться прем'єра документального проєкту «Трагедія в Драмі».

Ярмаркували у Чернігові: яких працівників шукають місцеві підприємства? 10:39

Яку роботу та умови праці пропонують, говорили на ярмарку вакансій етичного бізнесу в Чернігові. Захід відбувся з ініціативи Міжнародної Організації з Міграції (МОМ) за фінансування народу Японії та за сприяння Чернігівської обласної служби зайнятості.

Спільний проєкт міста Чернігова, уряду Німеччини та UNDP в Україні 10:30

Наприкінці 2022 року в Україні було розпочато проєкт «Підтримка швидкого економічного відновлення українських муніципалітетів», який фінансується урядом Німеччини. Реалізує проєкт німецька компанія GIZ та Програма розвитку ООН (UNDP) в Україні.

Чи високі ризики відбудови/відновлення об’єктів соціальної інфраструктури, пошкодженої внаслідок російської агресії в Чернігові? 10:13

Наявність ризиків під час моніторингу визначали аналітики громадської організації «Агенція міських ініціатив».

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 09:44

Протягом минулої доби зареєстровано 3 небезпечні події, а саме: 1 дорожньо-транспортну пригоду та 2 пожежі. Внаслідок цих подій постраждала 1 особа.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини