Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Неділя, 27 листопада, 07:40:07

Вийшов у світ новий випуск часопису «Літературний Чернігів»

18.10.2021   09:35Агенцiя

У чергове число щоквартального мистецького журналу лiтературної спілки «Чернiгiв» влилася проза молодих. Але про все по порядку.

«Літературний Чернігів» № 3 (95) відкриває добірка поезій лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка Дмитра ІВАНОВА «В село, додому, йду полями...» . Автор перебуває на порозі 75-річчя, а читача знову зачаровують яскраві метафори поета:

Ген-ген воркочуть цвітом вишні,

Немов злетілись голуби.

Блакитний теплий невід тиші

Лаштує вечір молодий…

На неповторну образність поезій Дмитра Іванова звертає увагу і київська науковиця Марина ДУБРІВСЬКА (КУЗЬМЕНКО) у літературно-біографічному дослідженні «Поет глибокий і неповторний».

Олександр ЗАБАРНИЙ пропонує читачеві оповідання «Сновидіння Васі-кіборга» в назві його уже позначені основна тема, яка, пропри всі випробування, знаходить свіжий ковток надії: «Василь прокинувся..., а сон ще не відпускав..., вабив, манив. Ну а що тут незрозумілого: жито то – життя, достигле жито – хороше життя; спів жайвора – то до любові..., до такої довгоочікуваної любові».

Станіслав НОВИЦЬКИЙ пропонує читачеві, як слід очікувати, добірку нових віршів «Воскресіння віт»:

Дивлюсь на інших згадую про тебе

не визнаю ні горя ні хули

І тільки небо наше біле небо

захоче знов морозної зими.

Часопис «Літературний Чернігів» публікує три психологічні новели Михася ТКАЧА, які розкривають внутрішній світ ліричного героя у різних ситуаціях. «Коли на твоїй землі війна» — у звичайного молодого чоловіка відбувається перелом. Він із обивателя перетворюється на патріота, який іде захищати Україну на лінію зіткнення . У новелі «Дядько Федір» показується трагедія самотності, коли неувага до людини поруч, коштує їй життя. А в «Це було…» перед очима героя промайне усе найкраще в його житті: «Не знаю, чи можна порівняти суть свого існування з кометою, що летить у космосі, горить, залишаючи на мить слід позад себе, адже, вочевидь, вона не наділена пам’яттю і не здатна повернутися в минуле, як я».

Лірика одкровення поезій від Пилипа ЮРИКА охопить часовий простів від скіфської хортиці до сьогодні. Читач дізнається і про найпоетичніші ревнощі , і те, що

Україна заплітає в коси

Діалектів сонячні стрічки –

Молода весна і мудра осінь

Мовні прокладають стежечки.

А Ніна ГОРБАНЬ поетичними метафорами описує навколишній світ:

Нанизалися місячні диски

У яскраве життєве намисто,

Роки в упряжі з вітром

Все хутчіше летять до ріки.

Оповідання «Поки летить твоя стріла», яким поділився Василь ПАБАТ, в художніх образах і сучасних реаліях з елементами фантастики досліджує тему спадковості та історичної пам’яті. Адже позаду нас козацька Січ, а попереду космічний шлях. Як лишитися неповторними, народом і не втратити своє коріння? Автор шукає відповідь на це та інші питання.

«Ілюзорність» — так називається немов музична добірка поезій Роксолани СТЕФАНИШИН:

Артиніт, принесений

у жмені,

не викупить прозорість

почуттів

в мені ще грає музика

Еолової арфи...

В оповіданні «Тенета творчості та муза» Ніна КОЧУБЕЙ убиває наповал однією фразою, що сказана вишуканою духмяною красунею. Кілька слів перекреслюють одним махом муки творчості, прагнення і пошуки художника у боротьбі за створення шедевру. Читач сам знайде її в оповіданні, як і розбереться: хто справжня муза, а хто — яскрава підробка.

Часопис друкує добірки нових поезій Надії СЕДЕНЬ, Михайла СУШКА та лірику Віри КОЗЛОВОЇ:

Проростуть у снігах

І фіалки, і радісні вишні,

Ще впаде зорепадом

Кохання в пахучі стоги!

Інна АДРУГ в оповіданні «У Таньки на флету», написаним з використанням характерного сленгу, запрошує зазирнути в атмосферу молодіжного середовища початку 2000-их років. Герої оповідання формують свої цінності у різних життєвих ситуаціях і роблять вибір у непростих, шокуючих обставинах. Тому закінчення оповідання дарує ковток свіжого повітря і надію на світле диво, яке у кожного своє.

«Літературний Чернігів» друкує твори молодих авторів. Зокрема іронічну новелу «Розчарування чотирнадцяте» Катерини ЛУК’ЯШКО із циклу «100 безглуздих побачень», де авторка показує , як живуть і кохають старші школярі.

Ця ж тема виходить на передній план у новелі Михайла КАРПЕНКА «Апартеїди», де ліричний герой шукає своє кохання і цінності та формує внутрішній духовний світ, озираючись навколо: «Скажи собі в дзеркало, і ти кажеш: «Я приймаю своє мудодзвонство». І ці прохожі станцій метро починають загравати з твоїми роздумами про велике, і грають вони хокейною ключкою з футбольним м’ячем».

У літературознавчому розділі Григорій САМОЙЛЕНКО пропонує дослідження «Про поетичну творчість Анатолія Шкуліпи»: «Творчість Анатолія Шкуліпи багатопланова і різножанрова, а ще, якщо уточнити, що протягом десятиліть він шукав і вдосконалював себе, як творчу особистість, не лише як поет, прозаїк, драматург, публіцист…».

Часопис друкує також роботу Михайла ВАСИЛЕНКА «Ясна зоря народного небосхилу Марка Вовчка», де автора , зокрема зазначає: «Ми звикли оцінювати рідну культуру чи літературу за мірками й оцінками чужинців, щоб не було упереджень до власне українських шедеврів, щоб не казали, що кожен кулик своє болото хвалить».

У мистецькому розділі Володимир КУЗЬМЕНКО розповідає про творчість і картини нашого земляка з Чернігівщини, художника — «Троянди й виноград Михайла Кучерова». Науковець вводить митця в український та світовий мистецький контекст, аналізує його творчість, показуючи вплив коріння і середовища на його роботи.

«Літературний Чернігів» друкує фоторепортаж Владислава САВЕНКА з пам’ятного вечора до 70-го дня народження багаторічного члена редколегії журналу Володимира Сапона – «Лірик, замислений в історію Чернігова». Колеги, друзі, рідні розповідають добру і незабутню людину, яка створювала духовні цінності поруч з нами.

А Олександр ОЛІЙНИК нагадує про 100-річчя автора першого пам’ятника Остапові Вересаю у Сокиринцях – скульптора і поета Миколу Харченка, за заодно розповідає про літературну атмосферу 60-70 років минулого століття та літературні свята на Варвинщині, а також долі його учасників.

Журнал у розділі «Відлуння війни» друкує полемічний матеріал «Юрій Збанацький: правда і вигадки (сторінками однієї книги)» . Три його автори бібліографиня Людмила СТУДЬОНОВА, історик , син письменника Анатолій ЗБАНАЦЬКИЙ та науковиця Ірина ВАСИЛЬЄВА полемізують із автором книги «Юрій Збанацький: фальшивий герой із радянського дитинства» (Чернігів, 2021) істориком і журналістом Михайлом Жироховим.

«Дитячі курйози» – так називається добірка гумористичних віршів Лариси ТКАЧ про життя школярів і курйозні ситуації, в які потрапляють діти.

Літературна спілка «Чернігів», редколегія журналу «Літературний Чернігів» із сумом сповіщають про відхід у вічність на 66 році життя журналіста і письменника, члена редколегії Ростислава Андрійовича Мусієнка.

Почитати журнал можна за цим посиланням: «Літературний Чернігів» № 3.

Або тут: https://www.facebook.com/LitChernihiv

Владислав САВЕНОК

Останні новини Чернігівщини

Робота є на підприємствах легпрому

Робота є на підприємствах легпрому 10:43

Традиційно однією з провідних галузей економіки Чернігівщини є легка промисловість.В області зареєстровано понад 382 суб’єкти господарювання легпрому. Незважаючи на теперішній непростий воєнний період, підприємства працюють і потребують кваліфікованих кадрів. Знайти потрібних працівників допомагає служба зайнятості.

Напрямки діяльності міста на 2023 рік визначені. Але чим житиме Чернігів, в першу чергу, залежатиме від безпекової ситуації

Напрямки діяльності міста на 2023 рік визначені. Але чим житиме Чернігів, в першу чергу, залежатиме від безпекової ситуації 10:10

Забезпечувати функціонування міста в умовах війни, продовжити відновлювати пошкоджені об'єкти інфраструктури, сприяти стабільному функціонуванню економіки. Це кілька з пріоритетних напрямків, за якими планує жити та працювати Чернігів протягом наступного року. Вони визначені проєктом Програми економічного та соціального розвитку на 2023-й, який погодили на засіданні виконавчого комітету 24 листопада.

Скасовано рішення про ліквідацію п’яти шкіл на Чернігівщині

Скасовано рішення про ліквідацію п’яти шкіл на Чернігівщині 10:05

Господарським судом Чернігівської області задоволено позови прокурорів про визнання незаконними та скасування рішень органів місцевого самоврядування про ліквідацію п’яти загальноосвітніх шкіл у Корюківському та Прилуцькому районах.

Надзвичайні ситуації та основні небезпечні події, зареєстровані в області за минулу добу

Надзвичайні ситуації та основні небезпечні події, зареєстровані в області за минулу добу 09:32

Протягом минулої доби зареєстровано 4 небезпечні події, а саме: 1 аварійну ситуацію на мережах життєзабезпечення та 3 пожежі. Внаслідок цих подій постраждала 1 особа.

 В Чернігівському пологовому будинку запрацювала цитогенетична лабораторія.

 В Чернігівському пологовому будинку запрацювала цитогенетична лабораторія. 09:27

Лабораторія цитогенетики займається діагностикою хромосомної патології, проводить каріотипування подружніх пар, дітей, пацієнтів з проявами хромосомних синдромів та каріотипування абортивного матеріалу з використанням різних методів диференційного забарвлення. Вона оснащена сучасним обладнанням та комп’ютерною програмою «Luciа».