Історія фортифікації на Чернігівщині нараховує майже 2,5 тисячі років
Інформація про 20 маловідомих об’єктів фортифікації на території Чернігівщини різних епох увійшла до книги Олександра Бондара «Невідомі фортеці Чернігівщини».

Автор, чернігівський історик, кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського, дослідив, що перші фортеці та укріплення почали з’являтися на Чернігово – Сіверській землі ще у ранню Залізну добу.
Утім, найбільшого розквіту фортифікації набули за давньоруської доби і епохи Гетьманщини.
Протягом історичного свого розвитку укріплені пункти еволюціонували від родових центрів до приватних оборонних садиб, від невеличких замків – до полкових і сотенних міст та містечок.
Збірка ілюстрована чорно – білими планами та реконструкціями в авторському виконанні.
За повідомленням автора збірку можна придбати у Чернігівському історичному музеї ім. Тарноського, в культурно – мистецькому центрі «Інтермецо».
Останні новини Чернігівщини
Хотіла отримати «грошову допомогу», натомість втратила понад 20 тисяч гривень: поліція Чернігівщини вкотре застерігає громадян від шахраїв 16:18
Хотіла отримати «грошову допомогу», натомість втратила понад 20 тисяч гривень: поліція Чернігівщини вкотре застерігає громадян від шахраїв
На Прилуччині поліцейські викрили схему незаконного видобутку корисних копалин та повідомили про підозру посадовиці комунального підприємства 16:16
Слідчі Прилуцького районного відділу поліції за оперативного супроводу обласного управління стратегічних розслідувань та під процесуальним керівництвом Прилуцької окружної прокуратури викрили протиправну діяльність посадовиці комунального підприємства, яка організувала незаконний видобуток корисних копалин загальнодержавного значення.
Як молоді створити громаду своєї мрії: в обласному центрі відбувся дослідницький ідеатон у межах проєкту «Молодіжна візія Чернігівщини» 16:14
У лютому цього року в регіоні стартував проєкт «Молодіжна візія Чернігівщини» – дослідження участі молоді в прийнятті рішень у громадах.
«Армія відновлення» 16:12
Протягом січня-березня 2026 року службою зайнятості на Чернігівщині видано 2425 направлень на суспільно корисні роботи для понад 900 громадян області. Люди працюють за строковими трудовими договорами. На оплату їх праці спрямовано 15 млн гривень.
Медична допомога постраждалим від аварії на ЧАЕС – у діалозі з медиками і громадськістю 15:03
У Чернігівській ОВА говорили про доступність медичної допомоги для людей, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.