Відбулося засідання клубу "Краєзнавець" присвячене Голокосту
24 січня у Чернігівській ОУНБ ім. В. Г. Короленка відбулось перше в цьому році засідання клубу "Краєзнавець", яке було присвячене жахливій світовій трагедії – трагедії Голокосту. Згідно резолюції Генеральної Асамблеї ООН, яка була ухвалена 2005 року, щорічно 27 січня відзначається Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту.

Голокост – це масове знищення нацистами у період Другої світової війни єврейського населення Європи (у приблизному перекладі з грецької це слово означає "всеспалення", інше значення – катастрофа). "Голокост, що призвів до винищування однієї третини євреїв і незліченних жертв з числа представників інших меншин, завжди служитиме всім народам застереженням про небезпеки, які таять в собі ненависть, фанатизм, расизм і упередженість", – сказано в резолюції ГА ООН.
Не оминула Катастрофа і Україну, печальним символом, якої є урочище Бабин Яр, місце поблизу Києва, де у 1941-1942 рр. відбувалися масові розстріли. Зауважимо, що євреїв знищували по всій Україні, зокрема і на Чернігівщині. Тому і лейтмотивом заходу стало висловлювання відомого українського історика Андрія Руккаса "У кожному великому селі є свій маленький "Бабин Яр".
У засіданні взяли участь науковці, краєзнавці, журналісти, бібліотекарі, студенти, представники Чернігівської єврейської общини.
Відкрила засідання за "круглим столом" головний спеціаліст відділу у справах національностей та релігій Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської облдержадміністрації Анна Дорошенко.
"Голокост у національній пам'яті українського народу", такою була тема виступу представника Українського інституту національної пам'яті у Чернігівській області Сергія Бутка.
Про долю єврейських діти Чернігівщини – жертв Голокосту, за матеріалами усних свідчень, розповіла доцент кафедри всесвітньої історії Навчально-наукового інституту історії та соціогуманітарних наук імені О. М. Лазаревського національного університету "Чернігівський колегіум" імені Т. Г. Шевченка, кандидат історичних наук Ірина Еткіна. Вона наголосила, що у період Голокосту особливою мішенню для нацистів були діти. За даними статистики за час Голокосту загинуло понад мільйон дітей. І це не випадково. На думку нацистських нелюдів, живими вони представляли виняткову загрозу, адже, подорослішавши, вони б створили нове покоління євреїв.
Тему життя євреїв Чернігівщини у період нацистської окупації продовжив голова правління ГО "Семаргл Чернігівський" Євген Шпилевський.
"Неможливо розповісти про геноцид, але і замовчувати його не можна". Ці слова належать колишньому в'язню ОсвенцимаЄліВізелю. Він вижив у таборі смерті, щоб стати письменником та журналістом, а у 1986 році – лауреатом Нобелівської премії миру. Розповідати про Голокост, вшановувати пам'ять невинних жертв – це і право, і обов'язок, і поклик душі кожної порядної людини. Про активну діяльність Чернігівського історичного музею імені В. В. Тарновського з висвітлення теми Голокосту розповіла завідувач І науково-експозиційного відділу Чернігівського історичного музею імені В. В. Тарновського Вікторія Мудрицька.
Голова правління Чернігівського обласного об'єднання єврейських громад та організацій, головний редактор газети "Тхия" Семен Бельман звернув увагу присутніх на те, що пам'ять про Голокост, його жертви та їх катів повинна бути дієвою. Адже, зберігаючи пам'ять про Голокост, ми прагнемо до того, щоб світ ніколи більше не допустив повторення цієї жахливої сторінки історії.
Жваву дискусію учасників "круглого столу" викликали розбіжності кількісних даних про євреїв, знищених нацистами в Україні під час Другої світової війни. Не стала винятком і Чернігівщина. Символом Голокосту у Чернігові стало урочище Березовий Рів, де і відбулися масові розстріли євреїв. Усього ж на території області, за різними підрахунками, за період окупації було вбито від 2,7 до 7,5 тисяч євреїв.
Модератор заходу, завідувач відділу краєзнавства бібліотеки Ірина Каганова прокоментувала книжково-ілюстративну виставку "У кожному великому селі є свій маленький "Бабин Яр" : Голокост на Чернігівщині" та запропонувала привітати присутніх на заході свідків трагедії Голокосту, які на той час були маленькими дітьми, серед них і мужню жінку, надзвичайно світлу людину БасюРойтберг.
На вшанування пам'яті невинних жертв прозвучала поминальна молитва "Ізкор".
Останні новини Чернігівщини
У Прилуках поліцейські відзначили ліцеїстку, яка повідомила про спробу ворожого вербування 17:50
Начальник Прилуцького районного відділу поліції Василь Ободовський разом із начальницею сектору «Служба освітньої безпеки» Яною Гуменною відзначили ученицю місцевого ліцею Ангеліну Гришину.
На Алеї Героїв оновили меморіальну експозицію зі світлинами та історіями загиблих воїнів 17:39
У Чернігові на Алеї Героїв 26 листопада оновили інформаційні стенди зі світлинами та короткими біографіями ще 60 військовослужбовців, які віддали своє життя, захищаючи місто та Україну.
На Чернігівщині суд виніс вирок двом військовим рф, які незаконно позбавили волі та розстріляли мирних українців у Ягідному 16:47
Чернігівський районний суд завершив розгляд матеріалів кримінального провадження щодо військовослужбовців армії рф, які під час тимчасової окупації села Ягідне Чернігівського району незаконно позбавили волі двох цивільних чоловіків, утримували їх в нелюдяних умовах, а потім обох розстріляли. Суд ухвалив вирок окупантам – довічне позбавлення волі.
Безпека, освіта і відновлення після обстрілів: начальник ОВА працював у Новгород-Сіверському і Корюківському районах 16:06
Начальник Чернігівської ОВА В’ячеслав Чаус разом із заступником Дмитром Синенком здійснили робочий візит на прикордоння.
Заступниця міського голови Вікторія Пекур провела зустріч із батьківською спільнотою щодо функціонування чернігівських шкіл і садків 22:35
26 листопада, представниці батьківської спільноти — матері дітей, які навчаються у чернігівських школах або відвідують дитячі садки — зібралися під стінами Чернігівської міської ради з ініціативою обговорити низку питань, що їх турбують.