Обговорили книгу про виконавців злочину Голодомору
— Це вже було, це впізнаваємо. Ми таких бачили на Сході під час бойових дій. Російський агресор мобілізує на свій бік осіб такого типу, як описані в книзі про виконавців Голодомору 1932-1933 років, — зауважив пі час обговорення видання Олександр Шевченко, голова Чернігівського обласного об’єднання ВГО «Просвіта» імені Тараса Шевченка, доброволець, кулеметник 41-й батальйону територіальної оборони «Чернігів-2», який захищав Україну від загарбників у 2014-2015 роках.

7 грудня на черговому засіданні клубу «Краєзнавець» у Чернігівській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. В.Г. Короленка відбулася презентація-обговорення книги співробітників Українського інституту національної пам’яті Сергія Горобця і Сергія Бутка «Хроніки війни більшовиків з українським народом. Голодомор 1932-1933 років на Чернігівщині: виконавці злочину».
Сергій Бутко зізнався: «Нам тепер стало зрозуміло, після вивчення походження та діянь місцевого активу у населених пунктах, що впродовж 1920-х – 1930-х років комуністична влада цілеспрямовано вирощувала, відбирала такі кадри, які виконають будь який злочинний наказ з Кремля без жодних докорів совісті. Це і є виконавці ретельно спланованого і підготовленого червоною Москвою геноциду. І в наступні десятиліття продовжувала підбирати подібні кадри безжальних виконавців, тобто далі продукували… Саме таких колабораціоністів, зрадників України, які дісталися від комуністичної імперії, зараз використовує сучасний російський агресор».
Сергій Горобець підкреслив: «В архівах вистачає документів, які дають можливість отримати конкретні знання про анатомію організації та здійснення Голодомору-геноциду, інших комуністичних злочинів на місцевому рівні, персоналії злочинців. Важливо інтенсифікувати дослідження, це актуально».
Автори подякували за допомогу у підготовці цього дослідження Державному архіву Чернігівської області, а Чернігівській райдержадміністрації та спонсорам за фінансування, завдяки їм книга побачила світ.
Володимир Бойко, директор Чернігівського центру перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, керівників державних підприємств, установ і організацій, кандидат історичних наук, нагадав: «Джеймс Мейс оцінив стан сучасної України після жаху Голодомору та інших наслідків політики комуністичного режиму як постгеноцидний. Ця книга, як і інші подібні дослідження, наочно показує як це сталося. Дуже важливо, що автори назвали конкретні прізвища місцевих злочинців. Зло не буває абстрактним».
Раїса Воробей, директор Державного архіву Чернігівської області, кандидат наук з державного управління, доктор філософії (Ph.D), також закликала істориків і краєзнавців активніше продовжувати дослідження Голодомору на місцевому рівні, поінформувала про фонди архіву з цієї тематики.
Олександр Ясенчук, громадський діяч, історик і краєзнавець, підтримав В. Бойка: «Сучасне розслідування геноциду тутсі у Руанді в 1994 році наштовхується на проблему визначення виконавців злочину. Ця книга, як і інші дослідження в Україні, дають можливість назвати конкретні прізвища та окреслити їхні злочинні дії».
Олексій Єршов, представник Чернігівського земляцтва у Києві, Наталія Слобожаніна, співробітник Українського інституту національної пам’яті, як і всі, хто взяв участь в обговоренні, подякували авторам за нове видання про Голодомор.
Підбиваючи підсумки засідання клубу «Краєзнавець», Ірина Каганова, модератор заходу, завідувач відділу краєзнавства Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. В.Г. Короленка, представила книжкову виставку про Голодомор-геноцид «Здіймає пам’ять тихі стяги – сумні хрещаті рушники».
Олександр Майшев
Останні новини Чернігівщини
На Чернігівщині поліцейські скерували до суду справу міжрегіональної організованої злочинної групи, яка створила нарколабораторію промислових масштабів 16:42
Слідчі поліції Чернігівщини завершили досудове розслідування та скерували до суду обвинувальний акт щодо членів організованої злочинної групи. Фігуранти створили потужну лабораторію з виготовлення психотропів з подальшим їх збутом оптовими партіями до різних областей України. Злочинний прибуток наркоділків щомісяця сягав понад 25 мільйонів гривень.
Дігтярівський професійний аграрний ліцей здійснює підготовку кадрів для сільського господарства 16:10
Наразі в закладі освіти триває вступна кампанія, а отже кожен випускник дев'ятого або одинадцятого класу може стати учнем цього профтеху.
У Чернігові демонтують ще понад 30 незаконних тимчасових споруд 15:47
На засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради 9 липня 2025 року погодили рішення комісії з демонтажу тимчасових споруд. Йдеться про 32 об'єкти, які були встановлені без дозвільних документів у різних частинах міста.
У Прилуках поліцейські разом із рятувальниками продовжують проводити профілактичні рейди у місцях відпочинку поблизу водойм 15:07
Інспектори служби освітньої безпеки Прилуцького районного відділу поліції спільно з співробітниками ДСНС проводять профілактичну роботу серед населення, яка спрямована на запобігання нещасним випадкам під час літнього відпочинку біля води.
Поширював злочинний вплив та керував вчиненням злочинів – до 9 років за ґратами засуджено жителя Ніжинського району 14:47
За публічного обвинувачення прокурорів Чернігівської обласної прокуратури вироком Ніжинського міськрайонного суду затверджено угоду про визнання винуватості та визнано винним жителя Ніжинського району у встановленні та поширенні злочинного впливу, втягненні неповнолітнього у протиправну діяльність, незаконному придбанні та зберіганні з метою збуту особливо небезпечного наркотичного засобу, незаконному зберіганні наркотичних засобів без мети збуту, крадіжці та вимаганні (ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 185, ч. 4 ст. 189, ч. 2 ст. 255-1, ч. 1 ст. 304, ч. 2 ст. 307, ч. 1 ст. 309 КК України).