Пограбування по-радянському
2 лютого в Чернігівському історичному музеї імені В. В. Тарновського відкрилася виставка “Пограбування по-радянському (До 80-річчя ліквідації Всесоюзного об’єднання “Торгсин”)”. Це без перебільшення перша виставка в Україні, яка присвячена роботі таємничій організації, що працювала з 1930 р. по 1936 р.

Десятиліттями її назва зберігалася лише у пам’яті мільйонів жителів Радянського Союзу, історики ж про неї знали небагато, адже більшість документів об’єднання містили гриф “Не підлягає розголошенню”, “Цілком таємно”.
Торгсин став місцем втрати родинних цінностей – бабусиної каблучки, дідового “Георгіївського хреста”, материної каблучки, сережок сестри, годинника батька. Голодомор 1932–1933 рр. змушував людей віддавати державі останні коштовності, в обмін на буханець хліба чи мішок борошна.
Хоча назва організації стверджувала, що в ній відбувається “торговля с иностранцами”, вже 14 червня 1931 р. основними її покупцями стали громадяни СРСР. Система скуповувала побутове золото, золоті монети старого карбування, срібні вироби, коштовне каміння, платину, іноземну валюту. Усе це люди відносили до пункту скуповування цінностей, де оцінювач визначав справжність металу, зважував його, встановлював пробу.
Уряд у кілька етапів грабував власних громадян. Торгсинівські ціни на золото і срібло були нижчими за світові, натомість товари продавалися дорожче, ніж за кордоном. Значні прибутки отримували й самі працівники системи у вигляді так званого “припеку”, тобто різниці між прийнятим та зданим до банку золотом.
Торговельна мережа торгсинівських крамниць на Чернігівщині сягала 21 крамниці у 19 населених пунктах області.
Протягом 1932–1933 рр. Чернігівська обласна контора “Торгсин” придбала у населення побутового золота та золотих монет на 1 138 тис. (еквівалент щонайменше 882 кг чистого золота), срібла – на 376,4 тис. (близько 24 т чистого срібла), іноземної валюти у грошових переказах і готівкою – на 584,4 тис., діамантів – на 3,3 тис. крб. золотом. У масштабах України це були незначні здобутки, адже вони не перевищували 5% всіх надходжень Всеукраїнської контори “Торгсин”.
На виставці представлені світлини крамниць об’єднання як на Чернігівщині, так і в інших містах України та СРСР. Окреме місце відведено під обмінні операції – експонуються всі різновиди товарних ордерів та розрахункових книжок, які отримували покупці в обмін на здані цінності. Поруч – ваги та приклади зданих до Торгсину цінностей: каблучки, хрестики, ордени та ін.
Окрасою виставки є оригінальне фото, датоване 8 серпня 1933 р., на якому зображені працівники Добрянської крамниці “Торгсин”, а також макет типового торгсинівського кіоску для виїзної фургонної торгівлі виготовлений за оригінальним креслеником 1933 р. (масштаб 1:25).
Виставка працює щодня крім четверга та п’ятниці.
Микола Горох, старший науковий співробітник Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського, кандидат історичних наук
Останні новини Чернігівщини
На Чернігівщині поліцейські скерували до суду справу міжрегіональної організованої злочинної групи, яка створила нарколабораторію промислових масштабів 16:42
Слідчі поліції Чернігівщини завершили досудове розслідування та скерували до суду обвинувальний акт щодо членів організованої злочинної групи. Фігуранти створили потужну лабораторію з виготовлення психотропів з подальшим їх збутом оптовими партіями до різних областей України. Злочинний прибуток наркоділків щомісяця сягав понад 25 мільйонів гривень.
Дігтярівський професійний аграрний ліцей здійснює підготовку кадрів для сільського господарства 16:10
Наразі в закладі освіти триває вступна кампанія, а отже кожен випускник дев'ятого або одинадцятого класу може стати учнем цього профтеху.
У Чернігові демонтують ще понад 30 незаконних тимчасових споруд 15:47
На засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради 9 липня 2025 року погодили рішення комісії з демонтажу тимчасових споруд. Йдеться про 32 об'єкти, які були встановлені без дозвільних документів у різних частинах міста.
У Прилуках поліцейські разом із рятувальниками продовжують проводити профілактичні рейди у місцях відпочинку поблизу водойм 15:07
Інспектори служби освітньої безпеки Прилуцького районного відділу поліції спільно з співробітниками ДСНС проводять профілактичну роботу серед населення, яка спрямована на запобігання нещасним випадкам під час літнього відпочинку біля води.
Поширював злочинний вплив та керував вчиненням злочинів – до 9 років за ґратами засуджено жителя Ніжинського району 14:47
За публічного обвинувачення прокурорів Чернігівської обласної прокуратури вироком Ніжинського міськрайонного суду затверджено угоду про визнання винуватості та визнано винним жителя Ніжинського району у встановленні та поширенні злочинного впливу, втягненні неповнолітнього у протиправну діяльність, незаконному придбанні та зберіганні з метою збуту особливо небезпечного наркотичного засобу, незаконному зберіганні наркотичних засобів без мети збуту, крадіжці та вимаганні (ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 185, ч. 4 ст. 189, ч. 2 ст. 255-1, ч. 1 ст. 304, ч. 2 ст. 307, ч. 1 ст. 309 КК України).