Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 27 квітня, 01:30:51

Пограбування по-радянському

03.02.2016   15:34Агенцiя

2 лютого в Чернігівському історичному музеї імені В. В. Тарновського відкрилася виставка “Пограбування по-радянському (До 80-річчя ліквідації Всесоюзного об’єднання “Торгсин”)”. Це без перебільшення перша виставка в Україні, яка присвячена роботі таємничій організації, що працювала з 1930 р. по 1936 р.

Десятиліттями її назва зберігалася лише у пам’яті мільйонів жителів Радянського Союзу, історики ж про неї знали небагато, адже більшість документів об’єднання містили гриф “Не підлягає розголошенню”, “Цілком таємно”.

Торгсин став місцем втрати родинних цінностей – бабусиної каблучки, дідового “Георгіївського хреста”, материної каблучки, сережок сестри, годинника батька. Голодомор 1932–1933 рр. змушував людей віддавати державі останні коштовності, в обмін на буханець хліба чи мішок борошна.

Хоча назва організації стверджувала, що в ній відбувається “торговля с иностранцами”, вже 14 червня 1931 р. основними її покупцями стали громадяни СРСР. Система скуповувала побутове золото, золоті монети старого карбування, срібні вироби, коштовне каміння, платину, іноземну валюту. Усе це люди відносили до пункту скуповування цінностей, де оцінювач визначав справжність металу, зважував його, встановлював пробу.

Уряд у кілька етапів грабував власних громадян. Торгсинівські ціни на золото і срібло були нижчими за світові, натомість товари продавалися дорожче, ніж за кордоном. Значні прибутки отримували й самі працівники системи у вигляді так званого “припеку”, тобто різниці між прийнятим та зданим до банку золотом.
Торговельна мережа торгсинівських крамниць на Чернігівщині сягала 21 крамниці у 19 населених пунктах області.

Протягом 1932–1933 рр. Чернігівська обласна контора “Торгсин” придбала у населення побутового золота та золотих монет на 1 138 тис. (еквівалент щонайменше 882 кг чистого золота), срібла – на 376,4 тис. (близько 24 т чистого срібла), іноземної валюти у грошових переказах і готівкою – на 584,4 тис., діамантів – на 3,3 тис. крб. золотом. У масштабах України це були незначні здобутки, адже вони не перевищували 5% всіх надходжень Всеукраїнської контори “Торгсин”.

На виставці представлені світлини крамниць об’єднання як на Чернігівщині, так і в інших містах України та СРСР. Окреме місце відведено під обмінні операції – експонуються всі різновиди товарних ордерів та розрахункових книжок, які отримували покупці в обмін на здані цінності. Поруч – ваги та приклади зданих до Торгсину цінностей: каблучки, хрестики, ордени та ін.

Окрасою виставки є оригінальне фото, датоване 8 серпня 1933 р., на якому зображені працівники Добрянської крамниці “Торгсин”, а також макет типового торгсинівського кіоску для виїзної фургонної торгівлі виготовлений за оригінальним креслеником 1933 р. (масштаб 1:25).

Виставка працює щодня крім четверга та п’ятниці.


Микола Горох, старший науковий співробітник Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського, кандидат історичних наук

Останні новини Чернігівщини

Що роблять громади області з тисячами тонн відходів від руйнувань через війну 15:41

На сьогодні у Чернігівській області обліковується 16,7 тисячі тонн відходів від руйнувань, що утворилися внаслідок пошкодження будівель та споруд під час бойових дій, терористичних актів, диверсій, а також під час робіт з ліквідації їх наслідків.

Для рятувальників з Чернігова запустили безкоштовний онлайн-курс англійської мови 15:29

Мережа освітньо-культурних просторів Гончаренко центр запускає безкоштовні онлайн-курси англійської мови для працівників ДСНС Чернігівщини.

Допомагаємо переселенцям та ветеранам війни знайти роботу 15:25

Соціальні мережі та медіа, дистанційне навчання, онлайн-зустрічі, електронний документообіг – цифровізація сьогодні має вплив на кожну сферу нашого життя, але і живе спілкування та очний обмін думками, ідеями, інформацією теж не втрачає своєї актуальності.

Напад на журналістів телеканалу “Дитинець”: рік марного розслідування 09:56

Минуло більше року від резонансного для Чернігова порушення прав журналістів на професійну діяльність.

Новий тролейбусний маршрут, який з'єднає Шерстянку і Подусівку з центром та Бобровицею

Новий тролейбусний маршрут, який з'єднає Шерстянку і Подусівку з центром та Бобровицею 09:43

У Чернігові розширюють тролейбусну мережу. Додається новий маршрут, який з'єднає мікрорайон Шерстянка, де до цього ніколи не курсував електричний громадський транспорт, через Подусівку та центр міста, з Бобровицею.