Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Середа, 10 серпня, 17:45:01

Чернігів: від князів до козаків

29.03.2012   11:53Агенцiя

Багато хто говорить, що повноцінне історичне дослідження вимагає від дослідника повного занурення в давню епоху, втрати відчуття різниці історичного часу, метафізичного переносу себе у давнину.

На жаль, нам не дано почути дзвін козацьких шабель під Берестечком, відчути здригання землі від тупоту татарської кінноти чи від залпів шведських гармат під Полтавою… Тим не менше, вітчизняна історія була щедрою на велику кількість пам’яток, що дозволяють нам стати мимовільними свідками давніх подій.

Студентським парламентом історичного факультету було ініційовано навчально-просвітницьку екскурсію з метою відвідати історичні пам’ятки м. Козельця та м. Чернігова. Участь в ній взяли 18 студентів з різних курсів історичного факультету, а організація екскурсії стала можливою завдяки викладачці кафедри етнології та краєзнавства Терес Наталії Володимирівни. В програму екскурсії увійшли такі пам’ятки, як Собор Різдва Богородиці та Вознесенська церква в Козельці, та Національний архітектурно-історичний заповідник «Чернігів стародавній».

Пам’ятки містечка Козелець відносяться до XVIII ст. Збудовані на кошти графині Наталії Розумовської (матері останнього українського гетьмана), вони є прикладом того, як щире меценатство та турбота про рідний край залишають свої сліди на віки і зберігають пам’ять про самого мецената.

Собор Різдва Богородиці став символом Козельця, під його високими золотими банями досі збираються віруючі на щоденні молитви. Біля самого Собору нещодавно було поставлено Пам'ятний хрест жертвам Голодомору 1932-33 років – не в кожному навіть обласному центрі так глибоко шанують пам’ять про трагедію. Вознесенська церква нині не діє як храм, але в її стінах знайшов для себе притулок Музей ткацтва Чернігівщини, який містить справжні скарби ткацького ремесла регіону.

Заповідник «Чернігів стародавній» у місті Чернігові постав перед нами вражаючим переплетінням кількох визначних епох української історії. На князівському дитинці стоять тисячолітні пам’ятки княжої доби - Спасо-Преображенський собор, головна святиня Чернігово-Сіверської доби (ХІ),

Борисоглібський собором ХІІ ст., та Іллінська церква, що пережила татаро-монгольську навалу. Поруч із ними стоять набагато молодші, але не менш важливі для нас свідки зовсім іншої епохи – будівля Чернігівського колегіуму та Будинок полкової канцелярії, розбудовані щедрим коштом гетьмана Івана Мазепи. Зараз полкова канцелярія більше відома як Чернігівський історичний музей імені В. Тарновського, названий на честь його засновника і ще одного непересічного мецената, який передав у суспільне надбання свої приватні колекції. Відвідуючи Чернігів, не можна оминути і Антонієві печери Троїцького монастиря, де, за словами екскурсовода, можна зустріти привид монаха, що трактується як добре знамення…

Всі враження від поїздки не можна викласти на папері, бо не всі відчуття піддаються опису. Необхідно лише сказати, що день, витрачений на поїздку до Чернігова, був не даремним. Загалом приходить розуміння, що історія іще жива, а діяння минулих днів збереглися на віки. Хотілося б також побажати, щоб подібні заходи стали постійною традицією на історичному факультеті.

І на останок - не пошкодує той, хто захоче доторкнутися до історії, пережити її на власному досвіді – хто знає, може в Антонієвих печерах вам вдасться почути шепіт молитви давно померлого монаха?...

Андрій Коваль

http://www.univ.kiev.ua/ua/news/3478/

Останні новини Чернігівщини

У Чернігівській області правоохоронці виявили сховок ворожої зброї та боєприпасів

У Чернігівській області правоохоронці виявили сховок ворожої зброї та боєприпасів 09:08

На Чернігівщині, поблизу кордону з білоруссю, прикордонники спільно з Національна поліція України, вибухотехніками та кінологами виявили схрон зброї, що залишили окупанти.

Безпечне літо: в Семенівській громаді поліцейські проводять профілактичні зустрічі з дітьми

Безпечне літо: в Семенівській громаді поліцейські проводять профілактичні зустрічі з дітьми 09:06

Співробітники ювенальної превенції проводять активну превентивну роботу в Семенівській громаді. Під час спілкування з дітьми поліцейські детально роз’яснюють їм правила безпеки під час літнього дозвілля.

Власники пошкоджених/зруйнованих приватних будинків отримають матеріальну допомогу з міського бюджету Чернігова

Власники пошкоджених/зруйнованих приватних будинків отримають матеріальну допомогу з міського бюджету Чернігова 08:57

40, 20 або 10 тисяч гривень зможуть отримати чернігівці, які є власниками приватних житлових будинків, що постраждали під час активних бойових дій.

10 серпня - цей день в Україні і світі

10 серпня - цей день в Україні і світі 08:52

10 серпня у світі відзначають день лева, день біодизелю. У Латвії - день вогню, Національний день в Еквадорі та день ветеранів в Індонеції, також сьогодні відзначають День гаражних розпородажів, а в Італії вшановують Святого Лаврентія з Уеска.

У Чернігові з 20 серпня стартує проєкт «Єдині», який допоможе перейти в спілкуванні на українську мову

У Чернігові з 20 серпня стартує проєкт «Єдині», який допоможе перейти в спілкуванні на українську мову 18:14

Чернігів приєднався до реалізації мовного проєкту «Єдині», головним напрямком якого є підтримка тих, хто має бажання перейти в спілкуванні на українську мову. Стартує він у нашому місті 20 серпня.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини