Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Середа, 29 січня, 20:36:06

Можливі перспективи Чернігівського валу – все буде як завжди?

09.01.2012   18:18

Шостого січня відбулося засідання Громадської гуманітарної ради при голові облдержадміністрації, на якому було обговорено концепцію розбудови “Чернігівського Дитинця, комплексу історико-архітектурних пам’яток ХІ-ХІХ століть”.

Відкриваючи засідання, голова обласної державної адміністрації Володимир Хоменко зазначив, що на даному етапі розвитку керівництво країни приділяє значну увагу питанням охорони та збереження культурної спадщини. Чернігівщина займає одне з провідних місць в державі за кількістю пам’яток культурної спадщини: на державному обліку в області перебуває близько 9 тисяч об'єктів.

Відомо, що Чернігів є одним з найдавніших історичних та духовних центрів не тільки України, а і всього слов’янського світу.

Визначну роль у зародженні давнього Чернігова відігравала територія Дитинця, де нині знаходяться такі загальновідомі пам’ятки архітектури національного значення як Спасо-Преображенський та Борисоглібський собори, Полкова канцелярія, Колегіум, Будинок архієпископа та Будинок губернатора.

Одним з завдань сьогодення є включення оновленої номінації “Чернігівський Дитинець, комплекс історико-архітектурних пам’яток ХІ-ХІХ століть” до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. В списку об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО в Україні вже налічується і Київський Софійський собор, і Києво-Печерська лавра, і Ансамбль історичного центру Львова, і Резиденція Буковинських митрополитів в Чернівцях…

Як повідомив генеральний директор Національного архітектурно-історичного заповідника “Чернігів Стародавній” Андрій Курданов, з метою включення оновленої номінації “Чернігівський Дитинець, комплекс історико-архітектурних пам’яток ХІ-ХІХ століть” до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКОЮ за дорученням голови облдержадміністрації утворена робоча група з числа науковців, археологів, представників обласних управлінь з питань культури, архітектури, будівництва з розробки проекту реконструкції Дитинця. Передбачається здійснити роботи з реставрації пам’яток архітектури, археологічні дослідження, впорядкування території.

Директор “Музею сучасного мистецтва” Чернігівської міської громадської організації “Пласт-Арт” Борис Дєдов представив члена гуманітарної ради при голові облдержадміністрації проект реконструкції території Валу, виконаний у форматі 3D.

Згідно реконструкції на території історичного центру Чернігова з’явиться багато нових пам’яток, саму територію буде огороджено великим парканом тощо.

Цікаво, що коли журналісти, щоб бути більш точними у викладенні інформації попросили деякі слайди з презентації, їм було відмовлено з посиланням на авторські права. Але, якщо громадяни міста не будуть ознайомлені з цими планами, то обговорення перетворюється на якийсь закритий процес, а не проект, який повинен об’єднувати.

А проект відразу викликав зацікавлення та жваве обговорення серед присутніх. І, викликав багато питань…

Головне методологічне питання майбутньої реконструкції Чернігівського Дитинця: "Для кого – мешканців міста, туристів, науковців будуть спрямовані майбутні перетворення історичного центру Чернігова" - було задано директором Чернігівського історичного музею імені В. В. Тарновського Сергієм Лаєвським.

Директор інституту історії, етнології та правознавства імені О.М. Лазаревського Чернігівського національного педагогічного університету імені Т.Г.Шевченка Олександр Коваленко підкреслив, що проект реконструкції передбачає фактичне перетворення парка культури на музейне містечко.

Ще одне питання, яке вголос не задавалося, але було присутнє у залі засідань облдержадміністрації – де взяти таку велику кількість коштів? Правда було озвучено інформацію, що окрім державних є певне сподівання на меценатів, особливо на російських. Ім’я одного з них назвав присутній на засіданні російський письменник та історик Юрій Сбитнєв.

Юрій Миколайович, творчість та життя якого тісно пов’язана з Чернігово-Сіверським краєм, назвав Дитинець унікальним духовним та сакральним місцем, аналогів якому немає ніде. Саме тому планувати і робити нововведення треба обережно, не порушуючи його історичної аури.

Першочерговими кроками в даному напрямку він вважає визначення меж Чернігівського Дитинця ХІ-ХІХ століть; проведення інвентаризації забудови Дитинця; проведення археологічних досліджень; роботи з консервації та музеєфікації об’єктів тощо.

Питань і пропозицій пролунало багато. Ще більше питань буде попереду.

Це і включення в обговорення перспектив реконструкції центру Чернігова його жителів та владних структур. Про ставлення до ініціатив обласної влади свідчить хоча б такий факт – на засіданні був відсутній член Гуманітарної ради, мер міста Олександр Соколов. Та й міське телебачення проігнорувало висвітлення обговорюваних питань.

Реконструкція зіткнеться з узгодженням історичних пам’яток центру Чернігова та туристичної інфраструктури – магазинів, кафе, інших об’єктів.

Не треба забувати і що на території знаходяться діючі храми. Виникає питання регламентації перебування віруючих на території Дитинця.

І таких питань може ще виникнути багато. Навіть сама презентація показала, по-моєму, що її організатори в ході реконструкції переслідують і свої особисті цілі.

Як підкреслив голова облдержадміністрації Володимир Хоменко, серйозна розмова з питання реконструкції території Валу перша, але далеко не остання.

Наступним кроком має стати ефективна спільна робота органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, Національного архітектурно-історичного заповідника “Чернігів Стародавній”, широкого загалу науковців для збереження для сучасників та нащадків того, що маємо та водночас створенню оновленого сучасного звучання історичного серця Чернігова.

Вже починаючи з 2012 року необхідно здійснити комплекс заходів щодо реставрації існуючих об’єктів Чернігівського Дитинця та відкриття нових об’єктів культурної спадщини, проведення робіт з благоустрою всієї території Заповідника, створення належних умов для туристичного обслуговування гостей та жителів міста.

Останні новини Чернігівщини

В ОДА відбулися консультації стосовно приєднання до ОТГ двох сільських рад Сосницького району

В ОДА відбулися консультації стосовно приєднання до ОТГ двох сільських рад Сосницького району 19:06

Сьогодні в Чернігівській ОДА продовжилися консультації з громадами. Заступники голови ОДА Олександр Савченко та директор Департаменту розвитку економіки та сільського господарства Олександра Хомик зустрілися з представниками Авдіївської та Шаболтасівської сільських рад Сосницького району.

Герої Крут: пам’ятаємо і шануємо

Герої Крут: пам’ятаємо і шануємо 18:55

29 січня на Чернігівщині на території Меморіального комплексу «Пам’яті Героїв Крут» відбувся пам’ятний захід до чергової річниці подвигу студентського війська українських патріотів.

Обстановка на кордоні. Офіційно

Обстановка на кордоні. Офіційно 15:41

Протягом останньої доби змін в обстановці на державному кордоні України в межах Чернігівщини не відбулося, вона залишалася стабільною та контрольованою.

Третина серед зареєстрованих безробітних - молодь

Третина серед зареєстрованих безробітних - молодь 11:45

Протягом минулого року на обліку в службі зайнятості перебували 9,8 тис. громадян віком до 35 років, а це майже 30% від загальної кількості безробітних, - кажуть у службі зайнятості.

УКБ Чернігівської міської ради: підсумки роботи за рік

УКБ Чернігівської міської ради: підсумки роботи за рік 11:20

Будівництво нового сучасного дитячого садка на Масанах, капітальні ремонти й тепломодернізація будівель шкіл, капітальний ремонт пологового будинку, будівництво нового корпусу музичної школи №1 - ці та багато інших робіт виконувалися минулого року в Чернігові коштом міського бюджету. Організацію цих будівництв від імені міста забезпечує Управління капітального будівництва (УКБ) Чернігівської міської ради.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини