Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 25 червня, 22:47:32

Ніжин — музей просто неба

29.04.2014   11:19Агенцiя

Усім відомі ніжинські огірки (цим терміном позначають як сорт овоча, так і особливий спосіб його соління). Та не кожен знає, що огірок, завдяки якому місто Ніжин на Чернігівщині стало відоме, увіковічнений у... пам'ятнику.


Скульптура зустрічає туристів неподалік від автовокзалу. Великий зелений огірок з пухирцями та листочками виглядає досить апетитно. От тільки з’їсти його не можна.

Вважається, що першими селекціонерами та засолювачами ніжинських огірків були греки, котрі оселилися тут у середині XVII століття. За переказами, переселенці привезли в Україну насіння мініатюрних огірків. Вони вирощували їх та солили за особливим рецептом. Хрусткі огірки стали популярною закускою.

Цей овоч став відомим завдяки імператриці Катерині ІІ, яка, подорожуючи країною, скуштувала ніжинський огірок і наказала постачати його до імператорського столу.

Та Ніжин відомий не лише огірками. Містечко із населенням у 75 тисяч чоловік можна назвати музеєм просто неба. Адже тут збереглося чимало пам'яток архітектури та історії, в тому числі — храмів. Можна годинами блукати центром міста і натрапляти на цікаві місця: то старовинний храм у рихтуванні, то майже казковий будиночок з розмальованими віконницями, ген вдалині — золоті куполи ще одного храму, а ось раптом виходиш на мальовничий берег річки Остер, порослий кульбабою...

Загалом у Ніжині близько 300 історичних будівель, 70 з них мають велику культурну та історичну цінність. Найдавніший храм, Миколаївський собор 1654 року, красується у центрі міста, зовсім поряд стоїть Грецька Всесвятська церква ХVІІІ століття, а також Благовіщинський чоловічий монастир. На маленькій території розташовується понад десять храмів, декілька з них стоять трохи вдалині, але їх дуже просто шукати за куполами.

Пішохідну вулицю Гоголя прикрашають симпатичні старовинні будиночки, на яких поміж нових яскравих реклам можна побачити старі вивіски. Здається, що вони збереглися з радянських, а то й взагалі з царських часів.

Відпочити від розмаїття старовинної архітектури можна у сквері імені Гоголя, де стоїть пам'ятник видатному письменнику. Недарма у місті так шанують пам'ять Гоголя, адже протягом семи років він навчався у Ніжинській гімназії. До речі, цей пам'ятник, встановлений у 1881 році, є першим за часом створення письменнику не лише в Україні, а й в усьому світі.

І ще одне обов'язкове для відвідування у Ніжині місце — музей „Поштова станція”. Музей унікальний, адже саме в будинку, де він розташовується, починаючи з 70-х років XVIII століття, діяла реальна поштова станція. Вона — чи не єдина в Україні збереглася до наших днів. У цьому будинку зупинялися Шевченко, Ломоносов, Пушкін, Грибоєдов та інші діячі культури. Зараз тут зберігається колекція старовинних марок та поштових листівок, картин, різноманітні документи, наприклад, указ царя сприяти Тарасу Шевченку під час його етнографічної експедиції.

"Є"

Останні новини Чернігівщини

На Чернігівщині 9 пар одружилися за допомогою відео-зв'язку 18:36

Після повномасштабного військового вторгнення росії в Україну, зміни торкнулися багатьох сфер нашого життя, зокрема, і державної реєстрації актів цивільного стану.

Городнянська громада працює над екологічно відповідальним ставленням до навколишнього середовища

Городнянська громада працює над екологічно відповідальним ставленням до навколишнього середовища 18:31

Екологічна інформаційна кава зустріч з представниками Молодіжної ради та представниками місцевої влади Городнянської громади пройшла 24 червня 2022 року в Городні.

На ремонт шкіл Чернігова спрямують 37 млн грн

На ремонт шкіл Чернігова спрямують 37 млн грн 18:28

Невикористані кошти освітньої субвенції перерозподілили між навчальними закладами для виконання ремонтних робіт.

Прокуратурою заявлено позов про стягнення з підприємства 49 551 грн. за безпідставне використання земельної ділянки

Прокуратурою заявлено позов про стягнення з підприємства 49 551 грн. за безпідставне використання земельної ділянки 18:00

Прилуцькою окружною прокуратурою до господарського суду направлено позов про cтягнення з підприємства безпідставно збережених коштів у вигляді орендної плати за землю в сумі 49551,43 грн. на користь Прилуцької міської ради.

Захисники Чернігова:

Захисники Чернігова: "Про сон на посту і думати не приходилося, а очі в темряві працювали в сто разів сильніше" 17:52

Олег, як, мабуть, і більшість українців, не вірив у повномасштабне вторгнення росії в Україну. Разом із тим він впевнено називає війну на сході держави війною, яка тривала понад вісім років.