Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Понеділок, 17 січня, 11:21:34

Скарби Княжої Гори у зібранні Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського

05.07.2013   11:06Агенцiя

175-річчю Василя Васильовича Тарновського

Під час розкопок, які проводив на Княжій Горі на замовлення В.В. Тарновського М.Ф. Біляшівський, було знайдено п’ять скарбів. На думку дослідників, вони були похапцем заховані, коли на місто Родень, з яким ототожнюють городище, на початку ХІІІ ст. напали орди Батия. Окремі предмети постраждали від пожежі, яка охопила місто, в одному зі скарбів частина речей розплавилася, утворивши суцільний зливок. На сьогоднішній день один скарб втрачений цілком, чотири інших частково збереглися.

Скарби Княжої Гори – це насамперед жіночі прикраси, виготовлені у традиційній для київських ювелірів ХІІ–ХІІІ ст. техніці. Майже всі вони мають ознаки тривалого використання, потертості, сліди ремонтування. На деяких нанесені графіті – знак власності. В усіх скарбах виявлені переважно однотипні прикраси – скроневі кільця.

Виняток становить скарб № ІІІ, знайдений у 1891 р. неподалік валу городища. Попри те, що він постраждав найбільше, і нині він вражає  розмаїттям і кількістю речей. До складу скарбу належать: 4 срібні шийні гривні; 2 срібні браслети, один з яких – з привісками; золотий, прикрашений емаллю колт; 2 персні, ланцюжок, 2 скроневі кільця, 2 прикрашені сканню лунниці, 2 намистини – із золота; камяний хрест-“корсунчик”, бронзова ніжка чаші, прикрашена золоченим зображенням крину, 7 бронзових свічників, деталь хоросу; сплав срібних прикрас.

Серед коштовних речей цього скарбу привертають увагу 2 круглі золоті медальйони барм (барми – це чоловіче намисто з металевими медальйонами, прикрашеними зображеннями, камінням, перлами, яке було частиною парадного князівського вбрання). На вставних щитках технікою перегородчастої емалі на одному зображена Богоматір, на іншому – Іоанн Богослов. І хоча від вогню емаль перегоріла, перли розсипались, скло оправи зруйнувалось, барми і тепер мають гарний, елегантний вигляд.

 
http://prostir.museum/ua/post/30603

Останні новини Чернігівщини

«Політична шахівниця» № 16: спільна заява Кличка та Атрошенка, роздуми про кандидата від «ЄС», тінь перевиборів у Прилуках

«Політична шахівниця» № 16: спільна заява Кличка та Атрошенка, роздуми про кандидата від «ЄС», тінь перевиборів у Прилуках 09:37

Представляємо увазі наших читачів новий випуск проекту «Політична шахівниця», присвяченого ключовим подіям, явищам та тенденціям суспільно-політичного життя Чернігівщини.

Чернігівські лучники стали чемпіонами України

Чернігівські лучники стали чемпіонами України 09:13

Чемпіонат України зі стрільби з лука в приміщенні серед дорослих та юніорів відбувся у м.Суми, 10-13 січня 2022 року.

Турнір з міні-футболу пам’яті Мирослава Мандрика

Турнір з міні-футболу пам’яті Мирослава Мандрика 09:09

У спортивній залі Чернігівської спеціалізованої дитячо-юнацької школи олімпійського резерву з футболу «Юність» 14 січня відбувся щорічний традиційний турнір з міні-футболу пам’яті Заслуженого тренера України Мирослава Даниловича Мандрика, який більше 30 років пропрацював тренером у школі «Юність».

Про військовий облік для жінок

Про військовий облік для жінок 09:04

В Україні з 17 грудня 2021 року набув чинності наказ Міністерства оборони, яким розширено та затверджено перелік галузей і професій для жінок, що повинні перебувати на військовому обліку.

Оборона Замостя. Легенда про Лопату

Оборона Замостя. Легенда про Лопату 08:59

У бібліотеці ім. М.Коцюбинського відбулась презентація першого мальопису від Українського інституту національної пам'яті.