Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Понеділок, 30 березня, 15:40:41

Скарби Княжої Гори у зібранні Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського

05.07.2013   11:06Агенцiя

175-річчю Василя Васильовича Тарновського

Під час розкопок, які проводив на Княжій Горі на замовлення В.В. Тарновського М.Ф. Біляшівський, було знайдено п’ять скарбів. На думку дослідників, вони були похапцем заховані, коли на місто Родень, з яким ототожнюють городище, на початку ХІІІ ст. напали орди Батия. Окремі предмети постраждали від пожежі, яка охопила місто, в одному зі скарбів частина речей розплавилася, утворивши суцільний зливок. На сьогоднішній день один скарб втрачений цілком, чотири інших частково збереглися.

Скарби Княжої Гори – це насамперед жіночі прикраси, виготовлені у традиційній для київських ювелірів ХІІ–ХІІІ ст. техніці. Майже всі вони мають ознаки тривалого використання, потертості, сліди ремонтування. На деяких нанесені графіті – знак власності. В усіх скарбах виявлені переважно однотипні прикраси – скроневі кільця.

Виняток становить скарб № ІІІ, знайдений у 1891 р. неподалік валу городища. Попри те, що він постраждав найбільше, і нині він вражає  розмаїттям і кількістю речей. До складу скарбу належать: 4 срібні шийні гривні; 2 срібні браслети, один з яких – з привісками; золотий, прикрашений емаллю колт; 2 персні, ланцюжок, 2 скроневі кільця, 2 прикрашені сканню лунниці, 2 намистини – із золота; камяний хрест-“корсунчик”, бронзова ніжка чаші, прикрашена золоченим зображенням крину, 7 бронзових свічників, деталь хоросу; сплав срібних прикрас.

Серед коштовних речей цього скарбу привертають увагу 2 круглі золоті медальйони барм (барми – це чоловіче намисто з металевими медальйонами, прикрашеними зображеннями, камінням, перлами, яке було частиною парадного князівського вбрання). На вставних щитках технікою перегородчастої емалі на одному зображена Богоматір, на іншому – Іоанн Богослов. І хоча від вогню емаль перегоріла, перли розсипались, скло оправи зруйнувалось, барми і тепер мають гарний, елегантний вигляд.

 
http://prostir.museum/ua/post/30603

Останні новини Чернігівщини

ДБР повідомило про підозру у службовій недбалості командиру взводу поліції і його екс-підлеглому

ДБР повідомило про підозру у службовій недбалості командиру взводу поліції і його екс-підлеглому 14:46

Слідчі територіального управління Державного бюро розслідувань повідомили про підозру командиру взводу роти патрульної служби поліції особливого призначення "Чернігів" і екс-поліцейському цього взводу, яких підозрюють у службовій недбалості, в результаті якої постраждали 8 правоохоронців, повідомили в прес-службі ДБР.

Задоволено два позови про виплату державної допомоги дітям-сиротам із числа випускників

Задоволено два позови про виплату державної допомоги дітям-сиротам із числа випускників 14:01

Відтак, двоє випускників отримають відповідні виплати.

Поліція разом з військовою службою правопорядку патрулюють вулиці

Поліція разом з військовою службою правопорядку патрулюють вулиці 13:57

Спільні наряди несуть службу не тільки в Чернігові, а й у місцях дислокації військових гарнізонів на території області.

Владислав Атрошенко придбав апарат ШВЛ для міської лікарні, яка прийматиме хворих з коронавірусом

Владислав Атрошенко придбав апарат ШВЛ для міської лікарні, яка прийматиме хворих з коронавірусом 12:11

Протягом останніх днів для міської лікарні № 2, яка першою прийматиме можливих хворих на коронавірус, закупили п’ять нових апаратів штучної вентиляції легень.

Кордон за тиждень. Офіційно

Кордон за тиждень. Офіційно 11:04

Протягом тижня обстановка на державному кордоні України в межах Чернігівщини залишалася стабільною та контрольованою.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини