Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Четвер, 20 січня, 19:14:56

“Спортивний” будинок на древньому Валу

08.06.2013   11:19Агенцiя

Гуляючи алеями древнього Валу, у першу чергу звертаєш увагу на величні собори та старовинні споруди, сховані у затінку розлогих дерев. І далеко не всі помічають, що непоказний двоповерховий будинок поруч із тенісним кортом, де нині розміщується спортивна школа товариства “Спартак”, теж має старовинну архітектуру. Більше того, його доля та історія досить цікава.

Вже у ХІХ столітті цей будинок був позначений на плані Чернігова, як споруда кін. ХVІІІ – поч. ХІХ сторіччя – розповідає відомий чернігівський краєзнавець Людмила Студьонова. У 50-х роках позаминулого століття споруду використовували як приміщення парафіяльної школи, що відкрилася у Чернігові для дівчаток із збіднілих дворянських сімей. Наприкінці сімдесятих років ХІХ століття у будинку розташовувалася міська громадська бібліотека. Місце обрали не випадково, адже поряд розміщувався ще один культурно-освітній заклад – Музей Чернігівської архівної комісії.

На поч. ХХ століття призначення старовинного будинку радикально змінилося. Тут розмістився спортивний зал чоловічої гімназії, яка знаходилася неподалік, у приміщенні нинішнього історичного музею. Інших спеціально обладнаних спортивних залів у Чернігові не було – зазначають краєзнавці. У той же час на початку минулого сторіччя захоплення фізичною культурою було просто повальною модою. Тож гімназичний спортзал цілком могли використовувати і представники чернігівських спортивних об’єднань, зокрема товариства “Спорт”, заснованого в 1910 році.

Будинку на Валу довелося стати і учасником революційних подій. У квітні 1919-го тут відбувся 1-й губернський з’їзд рад. У президії його, до речі, був син відомого українського класика Юрій Коцюбинський. Про з’їзд і досі нагадує меморіальна дошка, встановлена на фасаді будинку в сімдесятих роках. Щоправда, імена більшості делегатів цього з’їзду, якщо і відомі вузькому колу фахівців, вже давно нікому нічого не говорять.

Під час таких буремних поворотів своєї долі будинок зазнав значних перебудов. Спочатку він був прямокутним і одноповерховим, згодом з’явився другий поверх та інші прибудови. І все ж таки, якщо придивитися уважно, старовинна архітектура помітна і так хочеться дізнатися більше про події та людей, долі яких пов’язані з цим будинком.


Олена Терещенко, Громадська ініціатива “Збережи старий Чернігів”

http://saveoldchernihiv.org.ua/публікації/статті/27-«спортивний»-будинок-на-древньому-валу.html

Останні новини Чернігівщини

На ґанку будівлі Поштової монтують ковані металеві поручні та навіс

На ґанку будівлі Поштової монтують ковані металеві поручні та навіс 15:52

Триває реставрація пам’ятки архітектури місцевого значення «Поштова станція губернського казначейства», яка розташована на Валу.

Збільшився розмір плати за видачу та продовження дії дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства

Збільшився розмір плати за видачу та продовження дії дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства 15:45

У зв’язку із збільшенням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб збільшився й розмір плати за видачу та продовження дії дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства.

85,1% жителів Чернігівщини уклали декларації з лікарем первинної ланки

85,1% жителів Чернігівщини уклали декларації з лікарем первинної ланки 15:37

85,1% жителів Чернігівщини уклали декларації з педіатром, терапевтом чи сімейним лікарем у четвертому кварталі 2021 року.

 Виконком погодив демонтаж 22 рекламних вивісок, які не відповідають дизайн-коду міста

Виконком погодив демонтаж 22 рекламних вивісок, які не відповідають дизайн-коду міста 15:33

Виконавчий комітет Чернігівської міської ради сьогодні, 20 січня, погодив демонтаж ще 22 тимчасових об’єктів (вивісок), які не відповідають Концепції оформлення зовнішніх фасадів будинків з об’єктами громадського призначення на території м. Чернігова (дизайн-коду міста).

На вул. Шевченка, у районі Чернігівської політехніки, демонтують великогабаритний МАФ

На вул. Шевченка, у районі Чернігівської політехніки, демонтують великогабаритний МАФ 14:48

На вул. Шевченка, навпроти школи №16, проводиться демонтаж великогабаритного МАФу.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини