Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Вівторок, 22 вересня, 22:41:29

Колишній осередок культури

09.04.2013   08:33Агенцiя

На розі вулиць Горького та Преображенської стоїть старий одноповерховий будинок... Серед інших споруд цього куточку Чернігова він вирізняється хіба що своєю особливою занедбаністю та сірими більмами забитих вікон. А колись цей будинок знав кращі часи і, без перебільшення, був одним із культурних центрів губернського Чернігова...

На рубежі ХІХ-ХХ століть ця частина вулиці Преображенської носила назву Бульварна. Певний час, з 1865 року до переїзду в нове приміщення на Валу (нині художній музей), тут розміщувалося Чернігівське жіноче училище, яке згодом було реорганізоване в гімназію.

Два роки (з 1893 до 1895) у приміщенні колишньої школи діяло Чернігівське відділення Державного банку.

Згодом у цьому ж будинку на перехресті відкрилася громадська бібліотека. Заснована у 1877, у приміщення на розі Гончої і Бульварної книгозбірня переїхала лише у 1895 році. Фактично, від цього закладу і бере свій початок обласна бібліотека імені Короленка. До створення книгозбірні долучилися найвідоміші представники чернігівської інтелігенції, зокрема, подружжя Русових. А пізніше нею опікувалися також Ілля Шраг, Іван Рашевський, Борис Грінченко, Михайло Коцюбинський... Тут проходили мистецькі вечори, виступали такі корифеї української сцени як Микола Лисенко та Марія Заньковецька. Фонди громадської бібліотеки поповнювалися за рахунок благодійних пожертв від меценатів та самих засновників. Вже через рік після створення бібліотеки при ній навіть почав працювати дитячий відділ.

Чернігівський старожил В'ячеслав Пухтинський у своїх відомих спогадах згадує, як на початку ХХ ст. будучи тоді ще учнем, обирав у цій бібліотеці книги за порадою старенької бібліотекарки. Отримувала бібліотека і так звані "товсті" журнали - "Киевскую старину", "Вестник Европы", "Исторический журнал", якими користувалися дорослі читачі.

Створена 1896 року Чернігівська губернська вчена архівна комісія, теж розташувалася у цій будівлі на Гончій. Невдовзі вона стала своєрідним центром історико-краєзнавчого руху в регіоні. При комісії вирішили створити музей, Чернігівська міська управа передала безкоштовно для нього 4 кімнати в будинку "на углу Гончей и Бульварной улиц". Завдяки меценатам вже через місяць до новоствореного музею надійшло понад 100 пам'яток старовини…


Сучасний стан:

Нині будинок на розі Горького і Преображенської можна уявити закладом культури тільки за наявності бурхливої фантазії. Забиті вікна, обмальовані стіни... І сотні чернігівців, кожен день проходячи повз нього, навіть не здогадуються, як тісно ця нині непоказна споруда пов'язана з історією і культурою Чернігова. А між тим це просторе приміщення в історичному центрі міста могло б стати одним із туристичних об'єктів, якби його привести до ладу та розмістити в ньому, скажімо, якісь виставки чи музейні експозиції.


Терещенко Олена

http://saveoldchernihiv.org.ua/публікації/статті/17-колишній-осередок-культури
 

Останні новини Чернігівщини

У Молодіжному театрі відгреміла прем’єра

У Молодіжному театрі відгреміла прем’єра 15:55

18-го вересня відбулася прем’єра – нова історія–вистава за п’єсою Катерини Пенькової «Назви не пам’ятаю».

Виявлено 78 нових випадків COVID-19

Виявлено 78 нових випадків COVID-19 15:31

За даними Управління охорони здоров’я Чернігівської ОДА станом на 22 вересня в області зафіксовано 78 нових випадків COVID-19.

Претенденти на посаду генерального директора ряду чернігівських міських лікарень вже завтра можуть подавати документи

Претенденти на посаду генерального директора ряду чернігівських міських лікарень вже завтра можуть подавати документи 15:12

Виконавчий комітет Чернігівської міської ради сьогодні, 22 вересня, прийняв рішення про утворення конкурсних комісій для проведення відбору кандидатів на зайняття посади генерального директора Пологового будинку, Дитячої стоматологічної поліклініки, Дитячої поліклініки № 2, Чернігівської міської лікарні № 2, Чернігівської міської лікарні № 4. Також затвердили їх персональний склад, враховуючи одну правку – замість начальника управління охорони здоров’я міської ради до комісій включили заступника начальника цього управління.

Чернігівщина приймає естафету

Чернігівщина приймає естафету "Європейського пробігу заради миру" 15:08

Цього тижня, 22–26 вересня, територією Чернігівської області пройде маршрут Всеукраїнського фізкультурно-оздоровчого заходу «Європейський пробіг заради миру».

Консультували розробників регуляторних актів щодо підготовки

Консультували розробників регуляторних актів щодо підготовки 14:51

На початку тижня завідувач Сектору Державної регуляторної служби у Чернігівській області Сергій Проценко в режимі онлайн провів консультацію для фахівців Департаменту енергоефективності, транспорту, зв’язку та житлово-комунального господарства Чернігівської облдержадміністрації щодо підготовки аналізу регуляторного впливу та тесту малого підприємництва (М-тесту) до проекту розпорядження голови Чернігівської обласної державної адміністрації «Про встановлення розміру плати за участь у конкурсі з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування».