Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: Освіта http://monitor.cn.ua/ Інформ-агенція «Чернігівський монітор» http://monitor.cn.ua/i/sm-logo.png Чернігівський монітор http://monitor.cn.ua/ Понад 230 українських дітей здобувають українську освіту у Варшавській школі http://monitor.cn.ua/ua/education/93537 У Варшаві з середині квітня відкрилася унікальна школа – Варшавська українська школа (ВШколУ) – в ній навчаються українські діти, родини яких знайшли прихисток у Польщі. Освіта article Thu, 26 May 2022 14:43:47 +0300 Днями дружина Президента Республіки Польщі Агата Корнгаузер-Дуда разом із дружиною Посла України в Республіці Польща Іриною Дещицею завітали до школи, де зустрілися з учнями, педагогами та засновниками навчального закладу.

Як зазначила Агата Корнгаузер-Дуда, створення Варшавської Української школи свідчить про велике розуміння ситуації та є перспективною допомогою українським дітям. Адже вони не втратять дорогоцінний час для отримання знань і зможуть продовжити навчання, повернувшись додому в Україну.

Перша леді висловила сподівання, що для учнів навчання в цій школі допоможе зменшити стрес, який є наслідком пережитого страху через війну, підсилюється розлукою з рідними та друзями, переїздом до іншої країни. Цей досвід є надзвичайно важким для дітей.

– Для нас дуже важливо, щоб ви тут почувалися як вдома. Школа – це місце не лише для навчання, а й для дружби. Я хотіла б, щоб ви використали цей час з користю. Щоб налагодили стосунки один з одним та знайшли друзів серед своїх польських однолітків. Ви – майбутнє України, і ви, горді українці, дбатимете не лише про свою Батьківщину, яка буде вільною, незалежною та суверенною, а і будете підтримувати  відносини між Польщею та Україною. Найсильніші зв’язки – це зв’язки між людьми: не на дипломатичному, а на міжособистісному рівні. Так будуються «мости дружби», – сказала Агата Корнгаузер-Дуда. Вона висловила надію, що перебування у Польщі  залишить по собі хороші спогади і що українські гості «у кращі часи, з радістю приїдуть до своїх друзів».

За словами Ірини Дещиці, українська молодь є найкращими послами своєї країни в Польщі та інших країнах. Вона передала підручники, які надав Інститут модернізації змісту освіти з резервного фонду Міністерства освіти та науки України.

Варшавська Українська школа була створена завдяки ініціативі Клубу католицької інтелігенції у Варшаві, фонду «Наш вибір/Український дім», Польської шкільної фундації та Асоціації «Альянс сімей» у співпраці з Міністерством освіти і науки України. Ініціативу підтримує «Save the Children» у Польщі.

Думку першої леді підтримали і інші учасники зустрічі.

- Діти випромінюють надію та віру в майбутнє. Для нашої організації велика честь допомагати вам, бути з вами, ми будемо продовжувати працювати далі, і ми будемо допомагати вам, українці, - зазначила голова офісу Save the Children в Польщі Дебора Беррі.

Під час зустрічі з першою леді Польщі батьки учнів подякували за допомогу та підтримку, а також на згадку подарували українські обереги.

Директорка Варшавської української школи Оксана Колесник розповіла, що у закладі навчаються 236 учнів та працюють 22 педагоги. І діти, і вчителі – це переселенці з України, які рятуючись від війни приїхали до Польщі.

- Завдяки наполегливій роботі українських і польських волонтерів, друзів та однодумців, спонсорів та партнерів, які підтримали ідею створення української школи, нам вдалося в короткий термін організувати навчальний процес та набрати дітей до всіх 11 класів. І  вже 11 квітня у нас пройшли перші уроки. І зараз майже щодня до нас йдуть нові діти з України. На мою думку, це дуже вчасна і необхідна підтримка як українських родин з дітьми, так і українських вчителів, - зазначила Оксана Колесник.

Директорка розповіла, що вже зараз за результатами опитування, є запит на продовження роботи школи у 2022/2023 навчальному році.

Варшавська українська школа - це можливість учням українських шкіл продовжити навчання за освітніми програмами МОН України, здобути освітньо-кваліфікаційний рівень відповідно до націанальної рамки кваліфікацій та вступити до університетів як в Україні так і в Польщі та інших країнах Європейського Союзу.

 

]]>
Ваучер на навчання для громадян 45+ http://monitor.cn.ua/ua/education/93512 Війна змінює людей, їх долі, професії. Нерідко у зрілому віці знову доводиться сідати за парти, аби бути конкурентоспроможними на ринку праці. Державна служба зайнятості пропонує громадянам старше 45 років отримати ваучер на навчання. Освіта article Wed, 25 May 2022 16:40:20 +0300 Це документ, що дає право безкоштовно пройти навчання та підвищити свій професійний рівень за однією з 70 професій та спеціальностей із затвердженого Переліку, ознайомитися з яким можна на сайті Державної служби зайнятості.

Отже, ваучер на навчання надається громадянам віком 45+, які не зареєстровані в центрах зайнятості як безробітні, які мають професійно-технічну або вищу освіту, страховий стаж не менше 15 років. За окремих умов ваучер можуть отримати внутрішньо переміщені особи, звільнені з військової служби, учасники АТО. Більше інформації читайте за посиланням.

Консультацію щодо отримання ваучера на навчання ви можете отримати в будь-якому центрі зайнятості, зручному для вашого відвідування; в обласному центрі зайнятості за телефоном  (0462) 77-90-31, або на нашому каналі онлайн-підтримки в Telegram

]]>
Школи у Чернігівській області допоможуть відбудувати фіни http://monitor.cn.ua/ua/education/93499 Одна з найвідоміших фінських публічних гуманітарних міжнародних організацій Finn Church Aid відкрила свій офіс у Києві, а ще бере під опіку пошкоджені школи у Чернігівській області. Освіта article Tue, 24 May 2022 10:00:35 +0300 Тим паче, попри деокупацію та деблокацію регіону - від російських авіаударів і досі страждають заклади освіти. Свіжий приклад - зруйновані внаслідок обстрілів школи у Новгород-Сіверській громаді. Тож, протягом травня представники фінської організації організації побували у школах у Чернігові.

«Ми вважаємо, що таргетування на школи як бойові мішені негуманно та прямо заборонено гуманітарним правом», — рішуче говорить Йоуні Хемберг, виконавчий директор Finn Church Aid. «Напад на школи означає недотримання правил війни, а також, очевидно, що такі дії негативно впливають на цивільне населення та перспективи дітей та молоді».

Освіта в умовах гуманітарних криз є центральним напрямком діяльності Finn Church Aid. Організація веде освітню роботу в 11 країнах на 3 континентах.

Навчання в надзвичайних ситуаціях можна розглядати як діяльність, яка рятує життя. Школи привносять рутину та відчуття нормальності в повсякденне життя дітей, які живуть на війні або в якості біженців. Школи також можуть поширювати важливу інформацію, наприклад, про нерозірвані міни та боєприпаси; в Україні велика кількість вибухонебезпечних предметів через поточні та минулі конфлікти.

Психосоціальна підтримка також є важливою частиною освітньої роботи в умовах гуманітарної кризи. Організація Finn Church Aid має тривалий досвід у цій сфері у всіх країнах, які входять до програми, наприклад, забезпечення необхідної підготовки вчителів із психосоціальної підтримки. В Україні багато дітей, які потребуватимуть багаторівневої підтримки через довгострокові психологічні наслідки війни, і це стане ключовою частиною роботи Finn Church Aid в регіоні.

Тож, організація переходить до своєї програми екстреної допомоги в Україні; це включає підтримку сектору освіти, який постраждав від війни. Роботи розпочнуться у Чернігові, місті, розташованому приблизно за 150 кілометрів на північний схід від Києва. Своє прагнення та заяву в організації ілюструють і фіксують світлиною зруйнованої внаслідок бомбардувань чернігівської школи #18. Фото Дімітара Дількоффа у фотобанку Getty Images облетіло усі найвідоміші медіа планети.

Йоуні Хемберг наголошує, що Finn Church Aid хоче підтримати повернення українських дітей до школи.

«Скоро літні канікули; школи мають бути відремонтовані, щоб діти, які повертаються до рідних районів, могли повернутися до уроків восени», – пояснює він. «Наразі на північ від Києва мало тих, хто опікується освітою, тому ми йдемо туди зі своєю роботою».

У березні/квітні російські війська вийшли з району Києва та сусідньої Чернігівщини. Після боїв, бомбардувань та окупації школи в цьому районі перебувають у поганому стані. У цьому районі є боєприпаси та міни, які не розірвалися.

«Команда Finn Church Aid відвідала цей регіон і оцінила стан шкіл після окупації та їх пошкодження», – продовжує Хемберг. «Більшість шкіл так чи інакше постраждали, а більшість з тих, які досі стоять, були розбиті багатьма способами; навіть двері та вікна вкрали».

Наталія Малець, директорка школи #20, одного із освітніх закладів міста, який зазнав уражень внаслідок обстрілів, ділиться у фейсбуці враженнями від спілкування із фінськими експертами, зауважуючи, що закладу ця підтримка - надзвичайно важлива.

- Сьогодні нашу школу відвідали представники та  менеджер організації «Finn Church Aid» в Україні Янніком Георісом. Це фінська організація, яка акумулює  ресурси, щоб допомагати громадам, які потерпають від конфліктів та війн, що на жаль сталося і з нашим містом та школою. Зараз основний напрям її діяльності на Чернігівщині — сфера освіти.

«Finn Church Aid» планує сприяти влаштуванню літнього дозвілля для школярів, допомагати відновити школи, які зазнали невеликих пошкоджень, аби там з вересня могло початися навчання, а також допомагати зруйнованим навчальним закладам з пошуком локацій для організації освітнього процесу.

На початку травня фінська делегація разом з Янніком Георісом відвідали і чернігівську школу #3. На щастя, заклад вцілів. Мало того, установа справила настільки яскраве враження на фінських гостей, що ті заявили, що цей заклад один з кращих, що вони будь-коли бачили, гордо пише у фейсбуці директорка школи Олена Яковчук.

- Повітряна тривога щодня… вчора по всій Україні… а у нас в школі - гості на поріг! І це ознака миру, що (вірю!) не за горами. Обмінялися ідеями вдосконалення дистанційного навчання, поділилися пережитими емоціями під час активних бойових дій, показали школу, роботу вчителів в умовах віддаленого режиму, відео про наслідки війни в Чернігові, про життя в двох сховищах школи…Говорили про втрати найціннішого для світу, для освіти, для школи, для родини - людей…Говорили про біль дітей, про зламані долі і про те, як важливо нині підтримати кожного.

Безмежно вдячні гостям за:

1) те, що відвідали наше місто й школу
2) комплімент від гостя: «Був в багатьох школах 55 країн світу. Ви ТОП! Одна з кращих шкіл, що бачив!».
3) подарунки: чудові книги.

У Чернігові внаслідок російських бомбардувань зазнали різних ступенів ушкоджень 27 із 34 шкіл та 37 із 52 дитсадків, інформує управління освіти Чернігівської міської ради. 18-ту та 21-шу школи потрібно буде відбудовувати з нуля. Вночі 12 травня російська армія завдала авіаударів по школі #2 та школі-інтернату імені Ушинського у м. Новгород-Сіверському. Тоді загинуло троє людей.

Час Чернігівський

]]>
У школах Чернігова навчальний рік продовжили до 24 червня http://monitor.cn.ua/ua/education/93495 У Чернігові навчальний рік продовжили до 24 червня, оскільки раніше, через широкомасштабне вторгнення російської армії на територію України, в тому числі і нашої області, освітній процес призупинили. Освіта article Tue, 24 May 2022 09:08:56 +0300 Про це повідомила заступниця начальника Управління освіти ЧМР Олена Горна.  

    — Усі заклади загальної середньої освіти міста Чернігова педагогічними радами прийняли рішення про продовження навчального року до 24 червня. Наразі навчальний процес у всіх закладах освіти відбувається дистанційно. Серед нововведень — скасовано ДПА, а також на загальнонаціональному рівні є зміни щодо зовнішнього незалежного оцінювання.

Директорка школи №7 Наталія Колотило на прикладі свого навчального закладу розповіла, що документи про освіту учні та учениці 5-11 класів зможуть отримати 29 червня.  Відповідно до наказу Міносвіти випускник/ця  зможе як особисто прийти і забрати їх, так і один з його батьків, інший законний представник, або особа за довіреністю, посвідченою нотаріально.

    — На сьогоднішній день школа працює в онлайн-режимі — дистанційно. В школі працює платформа Google Classroom, відповідно всі учні, які мають інтернет, найменшу змогу і бажання навчатися, всі навчаються. Діти, які перебувають за кордоном також можуть долучитися до навчання в школі.

До теми: 

Ті учні та учениці, які навчаються в інших школах країни та світу, там і завершать навчальний рік, говорить Наталія Колотило.

В умовах воєнного стану всі урочистості з нагоди закінчення навчального року у Чернігові скасували.

Прес-служба Чернігівської міської ради

]]>
У Варвинській громаді реалізують проєкт "Діти за чисте довкілля" http://monitor.cn.ua/ua/education/93492 Мета ініціативи: навчити дітей і дорослих громади правильно поводитися з відходами, сортувати сміття для того, щоб покращити стан навколишнього середовища. Освіта article Tue, 24 May 2022 08:38:50 +0300 В рамках проєкту у 9 школах та садочках Варвинської громади встановлять контейнери для роздільного збору сміття (пластик, папір, скло, органіка). Також планується проведення тематичних уроків та інформаційно-роз'яснювальної роботи щодо доцільності сортування твердих побутових відходів.

На даний час здійснено закупівлю 12 комплектів контейнерів для роздільного збору сміття на суму 39144,00 грн. Фінансування від Британської Ради становить 35000,00 грн. та співфінансування Варвинської селищної ради становить 4144,00 грн. Придбані контейнери передано на зберігання Варвинській селищній раді. Інші заходи, що заплановані в рамках ПСД буде здійснено після закінчення періоду, протягом якого діють форс-мажорні обставини (введено воєнний стан в Україні, триває війна) та в безпечний час для проведення таких заходів.

джерело

]]>
Як під час війни проходить освітній процес на Чернігівщині? http://monitor.cn.ua/ua/education/93471 Через широкомасштабну збройну агресію російської федерації проти України та активні бойові дії, які проходили на території Чернігівської області, багато цивільних об’єктів та об’єктів критичної й соціальної інфраструктури зазнали нищівних ударів. Освіта article Mon, 23 May 2022 07:34:45 +0300 Серед таких об’єктів — значна кількість закладів освіти.

— Для забезпечення освітнього процесу за дистанційною формою та інформування учнів використовуються різного виду комунікації, а саме: створюються групи у Viber, Telegram, Facebook, WhatsApp; здійснюється електронне листування; проводяться відеоконференції за допомогою платформ YouTube та Zoom; розповсюджуються відеоуроки; виконуються спільні завдання за допомогою додатків Google та інше, — коментує начальник Управління освіти і науки Чернігівської ОВА Микола Конопацький.

Вчителі та учні використовують відеоуроки, тести та завдання з навчальних предметів, викладені на платформі для дистанційного та змішаного навчання «Всеукраїнська школа онлайн».

Нагадаємо, що через воєнні дії в Україні цьогоріч скасовано проведення традиційних вступних випробувань до закладів вищої освіти. Абітурієнти складатимуть національний мультипредметний тест. Календарний план його організації та проведення затверджено наказом Міністерства освіти і науки України від 12 травня поточного року № 434.

Тестування проходитиме в три сесії:

 • основна — 18 липня – 10 серпня;
 • додаткова — 16 – 20 серпня;
 • спеціальна — 12 – 16 вересня.

Уже визначено пункти проведення такого тестування та надано підтвердження переліку закладів освіти щодо їхньої відповідності визначеним вимогам.

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій 
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації

]]>
Фінська організація допомагатиме відновити освітній процес на Чернігівщині http://monitor.cn.ua/ua/education/93386 Чернігівська ОВА використовує усі можливості, як в Україні, так і у всьому світі, аби прискорити відновлення області. Освіта article Mon, 16 May 2022 19:09:02 +0300 Сьогодні заступник начальника обласної військової адміністрації Дмитро Синенко зустрівся з менеджером організації «Finn Church Aid» в Україні Яніком Георгісом.

Ця організація акумулює ресурси, аби допомагати громадам, що потерпають від конфліктів та війн.

Зараз основний напрям її діяльності на Чернігівщині — сфера освіти.

«Finn Church Aid» планує сприяти влаштуванню літнього дозвілля для школярів, допомагати відновити школи, які зазнали невеликих пошкоджень, аби там з вересня могло початися навчання, а також допомагати зруйнованим навчальним закладам з пошуком локацій для організації освітнього процесу.

Чернігівська ОВА та організація «Finn Church Aid» продовжуватимуть напрацьовувати спільні кроки для якнайшвидшого відновлення області.

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій 
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністраці

]]>
У дитячих садочках Ніжинської громади створюють "Сади Перемоги" http://monitor.cn.ua/ua/education/93373 Всеукраїнська акція «Сади Перемоги» пройшла у закладах дошкільної освіти міста Ніжина. Працівники дитячих садочків, батьки вихованці та керівництво громади висаджували усіляку городину. Освіта article Mon, 16 May 2022 09:52:37 +0300 - Навіть за відсутності дітей городи садочків буяють першими сходами, висадженою розсадою та квітучою полуницею. Ми не починаємо щось нове, а розширюємо свої можливості у нелегкий для України час. Приходять на допомогу і спілкування батьки вихованців, тому що «Сади Перемоги» - це і відволікання від психологічного тиску війни, і забезпечення продуктами харчування своїх родин, - повідомляє пресслужба Ніжинської міської ради.

]]>
Інформаційна зустріч за кавою у Городнянській громаді http://monitor.cn.ua/ua/education/93362 12 травня експерти Центру "Доброчин" провели інформаційну Каву зустріч в Городнянській громаді з активними мешканцями громади та місцевої владою. Освіта article Sun, 15 May 2022 14:40:37 +0300  

Обговорили поточні виклики в сфері охорони довкілля, зокрема, наслідки російської агресії для довкілля в громаді та шляхи їх мінімізації.

Громада активно відновлює та налагоджує свою роботу після воєнних дій. Громада знаходиться біля кордону і була в окупації понад місяць. В околицях міста Городня росіяни залишили розбиту техніку. В Чернігівській області почала діяти тимчасова заборона для населення на відвідування лісів через міни та залишки снарядів. Тому поточний екологічний стан в громаді потребує уваги та детального вивчення основних викликів.

Під час обговорень, учасники виокреми наступні важливі для них напрямки, які мають бути відображені в оновленій Стратегії:

·       Наявність води в громаді

-        Реконструкція меліоративних каналів, а також системи шлюзів на них

-        Прочистка русла річок – багато мулу

-        Аварійна дамба на водосховищі Черемош – 144 гектара площа водосховища – по ній рухалась важка військова техніка

·       Збереження лісів

-        Відновлення доступу до лісів через розмінування

-        Протидія браконьєрству -  фото пастки з передачею даних

-        Боротьба з несанкціонованими вирубками лісів

·        Ефективне поводження зі відходами

-        Ліквідація стихійних сміттєзвалищ

-        Повне охоплення житлового сектору централізованою системою збору побутового сміття

-        Поступове впровадження практики роздільного збирання ТПВ)

Наступним кроком буде доопрацювання пропозицій до Стратегії з врахуванням воєнного стану в країні. Попередньо Центром Доброчин спільно з партнерами було проведено дослідження (екологічні картування) щодо основних складових екологічної ситуації територіальної громади та опрацьовано результати.

Всі учасники погодились, що Стратегія однозначно потребує актуалізації та доопрацювання. Нові напрямки будуть викорінювати причини екологічних проблем, а просто боротись з наслідками.

Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в рамках спільної ініціативи «EU4USociety». Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу».

]]>
У Ніжинській гімназії №3 розгорнуто пункт видачі одягу та взуття http://monitor.cn.ua/ua/education/93029 У Ніжинській Гімназії №3 розгорнуто пункт видачі одягу та взуття в першу чергу для внутрішньо переміщених осіб та для всіх, хто потребує. Освіта article Wed, 20 Apr 2022 16:09:45 +0300 На вході закладу вчителі привітно зустрічають, супроводжують відвідувачів та допомагають обрати речі для їх родин.

Жінки підбирають одяг для своїх дітей, близьких, а дітки – іграшки.

 

Найбільший попит тут на речі та взуття для дорослих, бо не завжди є вся розмірна сітка. Обмежень у кількості одягу в одні руки немає, кому скільки й чого потрібно - те й беруть.

]]>
Школярі Чернігівської області навчаються дистанційно http://monitor.cn.ua/ua/education/92986 Освітній процес на Чернігівщині триває. Наразі він організований у дистанційній формі в усіх громадах області, крім двох у Чернігівському районі (громади були окуповані). Освіта article Mon, 18 Apr 2022 22:50:10 +0300 Там школярі поки що перебувають на канікулах. Загалом в області дистанційне навчання організовано в 400 закладах загальної середньої освіти.

Чи не найпізніше повернулися до навчання діти в Чернігові — 11 квітня. Через те, що будівлі 27 із 34 шкіл обласного центру зазнали пошкоджень під час бойових дій, вчителі працюють дистанційно, переважно з дому. У кого є найближчий навчальний заклад, в якому є світло й Інтернет, — може звернутися туди. Є також вчителі, як повідомляє Чернігівська міська рада, які працюють з навчальних закладів в інших областях.

До слова, на сьогодні дізнатися про повернення до навчання (незалежно від місця знаходження) можна за допомогою телеграм-бота @EducationUaBot. Його розробила команда Міністерства освіти і науки України за підтримки Швейцарії у партнерстві зі Швейцарсько-українським проєктом DECIDE.

Використання чат-боту спрощує пошук інформації для школярів, студентів, їхніх батьків, вчителів і науковців.

Так, чат-бот допоможе знайти необхідну інформацію про:

 • пошук садочка, школи або коледжу за кордоном;
 • онлайн-навчання в Україні;
 • відновлення особистих документів про освіту;
 • продовження викладання та роботи під час війни.

Нагадаємо, на Чернігівщині внаслідок бойових дій пошкоджено 63 заклади загальної середньої освіти та 4 зруйновано. Також пошкоджено 44 садочки, зруйновано 5.

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації

]]>
9-го квітня завершується реєстрація на вступний мультипредметний тест замість ЗНО http://monitor.cn.ua/ua/education/92877 Замість традиційного ЗНО для вступу на бакалаврат цього року заплановано проведення національного мультипредметного тесту (НМТ). Освіта article Fri, 08 Apr 2022 12:00:55 +0300 Щоб узяти участь у цьому тестуванні, потрібно до 9 квітня зареєструватися на сайті Українського центру оцінювання якості освіти.

Найважливіший документ учасника/учасниці традиційного ЗНО ー Сертифікат учасника ЗНО. Для участі в НМТ цей документ не потрібен, однак для комунікації з учасниками буде використано Інформаційну сторінку учасника ЗНО.

https://zno.testportal.com.ua/info/login

Доступ до неї здійснюється за номером та PIN-кодом, зазначеними в сертифікаті.  
 
Якщо ж ви зареєструвалися для проходження тестування, однак не маєте ані сертифіката, ані інформації щодо його номера і PIN-коду,  не хвилюйтеся: невдовзі ми повідомимо вам, як дізнатися дані для входу на свою Інформаційну сторінку.

]]>
Замість ЗНО цьогоріч буде проведено Національний мультипредметний тест (НМТ) http://monitor.cn.ua/ua/education/92819 Про це повідмляє прес-служба Міністерства освіти. Освіта article Sun, 03 Apr 2022 13:21:32 +0300 У 2022 році Національний мультимедійний текст відбудеться у формі комп’ютерного онлайн тестування з трьох предметів (українська мова, математика, історія України). Для різних спеціальностей будуть встановлені різні вагові коефіцієнти оцінок.

Для вступу на бакалаврат потрібні результати тесту + мотиваційний лист + заява. Подання документів і підтвердження місця навчання буде здійснюватися через інтернет.

Для вступу в коледж і ЗВО для деяких спеціальностей буде проведений творчий конкурс.

Для здобуття ступеня магістра на основі ступеня бакалавра передбачається проведення спрощених аналогів ЄВІ, ЄФВВ – магістерського комплексного тесту (МКТ) для спеціальностей «Право», «Міжнародне право» та магістерського тесту навчальної компетентності (МТНК) для кон’юнктурних спеціальностей, які будуть проводитись подібно до НМТ. Для інших спеціальностей вступ відбуватиметься за результатами фахового іспиту в закладі освіти.

В інших важливих питаннях буде максимально збережено усталені правила та схеми організації роботи. Адресне розміщення бюджетних місць, широкий конкурс, відкриті та фіксовані конкурсні пропозиції, вступ для здобуття другої освіти, подання 5 заяв на бюджетні місця та до 20 заяв у загальному обсязі тощо. Більш докладно це буде описано в нових нормативних документах разом зі строками проведення вступної кампанії. Строки вступної кампанії можуть змінюватись у разі несприятливої безпекової ситуації.

]]>
Рятувальники Корюківщини провели лекційне заняття в Менській гімназії http://monitor.cn.ua/ua/education/92748 22 лютого співробітники Корюківського районного відділу провели лекційне заняття для вчителів опорного закладу Менська гімназія Менської міської ради. Освіта article Wed, 23 Feb 2022 09:34:07 +0200 Під час виступу рятувальники довели до присутніх вимоги пожежної безпеки на робочих місцях та у побуті.

Розповіли основні правила безпечного перебування біля водойм та на кризі, послідовність дій у разі виявлення вибухонебезпечних предметів, а також при отриманні попереджувального сигналу "Увага всім!".

Крім того, для учнів старших класів надзвичайники провели профорієнтаційну роботу щодо вступу та подальшого навчання у закладах освіти Державної служби України з надзвичайних ситуацій.

ГУ ДСНС в Чернігівській області

]]>
Обласна рада тримає на контролі питання стабільної діяльності закладів освіти Придесення http://monitor.cn.ua/ua/education/92710 21 лютого, під головуванням першого заступника голови обласної ради Ніни Лемеш відбулася нарада щодо діяльності Чернігівського обласного педагогічного ліцею для обдарованої сільської молоді та вирішення проблемної ситуації, яка склалась довкола гуртожитку, де мешкають його вихованці. Освіта article Tue, 22 Feb 2022 10:55:43 +0200 До розмови приєдналися заступник Чернігівського міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, депутат обласної ради Вікторія Пекур, начальник управління освіти Чернігівської міської ради Василь Білогура та директор «Центру матеріально–технічного та інформаційного забезпечення освітніх закладів» Чернігівської обласної ради Валентин Чеботько, а також директор Чернігівського обласного педагогічного ліцею для обдарованої сільської молоді Чернігівської обласної ради Ганна Коломієць.

Як відомо, влітку минулого року проводилась перевірка Чернігівського обласного педагогічного ліцею для обдарованої сільської молоді на предмет дотримання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки гуртожитку, балансоутримувачем приміщення якого є Чернігівський професійний ліцей залізничного транспорту.

За підсумками перевірки були виявлені певні недоліки і зауваження, які були усунуті шляхом проведення відповідних ремонтних робіт у приміщеннях, які орендує ліцей. Наразі усі вказані у приписі Головного управління ДСНС в Чернігівській області порушення усунуті і заклад працює у штатному режимі. Принагідно учасники наради обговорили інші актуальні питання діяльності цього провідного навчального закладу Чернігівщини.

Окрему увагу під час розмови приділили проблемі модернізації матеріально–технічної бази Чернігівського професійного ліцею залізничного транспорту відповідно до вимог та приписів ДСНС, яке наразі гостро постає перед керівництвом закладу і органами управління освітою міста і області та потребує невідкладного вирішення.

Крім того, під час наради порушувалось питання щодо пожежної та техногенної безпеки в навчальних закладах Чернігівщини загалом, фінансування професійної (професійно–технічної) освіти та стан прийняття із державної власності цілісних майнових комплексів державних ПТНЗ у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області відповідно до минулорічного рішення сесії обласної ради.

Ніна Лемеш, підсумовуючи нараду, відзначила, що важливо налагодити діалог та об’єднати зусилля обласної ради, облдержадміністрації, територіальних громад і освітян, щоб спільно напрацювати дорожню карту розвитку освіти та виробити алгоритм вирішення нагальних проблем навчальних закладів  регіону.

 
Відділ інформаційного забезпечення
виконавчого апарату Чернігівської обласної ради
]]>
У Прилуках стартували безкоштовні курси з української мови http://monitor.cn.ua/ua/education/92700 19 лютого, напередодні Міжнародного дня рідної мови, у Прилуцькій міській центральній бібліотеці ім. Л. Забашти розпочали роботу безкоштовні курси з української мови для містян. Освіта article Mon, 21 Feb 2022 17:43:44 +0200 Навчання провела доктор педагогічних наук, доцент, викладач Прилуцького гуманітарно- педагогічного фахового коледжу ім. І.Франка Наталія Грона.
 
На першому занятті присутні ознайомилися з правилами нового Українського правопису, вивчали і пристрасно обговорювали фемінітиви. А також приділили увагу питанню наголосів у словах.
 
- Як показала перша зустріч, курси з української мови потрібні всім охочим удосконалити свою мову, покращити мовні та мовленнєві вміння, збагатити свій словниковий запас, - зазначається на сторінці Прилуцької міської центральної бібліотеки ім. Любові Забашти.
 
Курси будуть проходити щомісяця у вихідні.
 
- Хто хоче стати відвідувачем курсів, за інформацією може звертатись до працівників бібліотеки. Дати будуть уточнюватись і анонсуватись на сайті закладу та сторінці фейсбук, - повідомляють організатори.
]]>
У школі №19 міста Чернігова триває заміна мереж і капремонт вбиралень http://monitor.cn.ua/ua/education/92660 У Чернігівській загальноосвітній школі №19 триває комплексний ремонт вбиралень за міським стандартом. Ремонтні роботи здійснюються в 8 туалетних кімнатах, 4 з яких більше 30 років не працювали. Освіта article Fri, 18 Feb 2022 16:46:07 +0200 У закладі освіти, який є одним із найбільших за кількістю дітей, реалізується міська Програма поліпшення санітарно-гігієнічних умов у закладах освіти.

За словами директора цієї школи Людмили Шелупець, тут повністю замінили водопровідну, каналізаційну та вентиляційну системи, зробили капітальний ремонт туалетних кімнат. Тепер вбиральні мають сучасну сантехніку, дзеркала, приємний інтер’єр. А головне – доступність для всіх учасників освітнього процесу.

Відповідно до кошторису проєкту, вартість комплексного ремонту всіх санвузлів у цій школі (їх 22) - близько 10 млн грн. Сюди ж включена і заміна рукомийників та дверей для їдальні. Минулого року була виконана частина робіт на 3,5 млн грн. На цей рік у міському бюджеті на продовження цього ремонту закладено 1,5 млн грн. Завершення всіх робіт має відбутися у 2022 році. Ремонт проводиться виключно за кошти бюджету громади міста.Прес-служба Чернігівської міської ради

]]>
У Коропській громаді ремонтуватимуть стадіон та дитячий садочок http://monitor.cn.ua/ua/education/92640 У Коропі цього року одразу два об’єкти ремонтуватимуться в рамках президентської програми «Велике будівництво». Освіта article Thu, 17 Feb 2022 20:54:27 +0200 Йдеться про садок «Дзвіночок» та місцевий стадіон, які під час робочої поїздки сьогодні відвідав перший заступник голови Чернігівської облдержадміністрації Костянтин Мегем.

Проєкт з капітального ремонту стадіону розрахований на два роки. Фінансуватиметься з Державного фонду регіонального розвитку та місцевого бюджету. Зокрема, цьогоріч з державного бюджету має надійти понад 10 мільйонів гривень. Загальна вартість запланованого — 31 мільйон.

Стадіон з трибунами на 600 місць та спортивний комплекс «Аполон» побудовані ще у 1993 році. Крім легкої атлетики, тут можна займатися футболом, волейболом і тенісом. Передбачається, зокрема, реконструкція 400-метрової бігової доріжки, обладнання секторів для метань і стрибків, осучаснення футбольного поля, а також ремонт трибун з урахуванням норм безбар’єрності. У задумі — оновлення головного корпусу приміщення фізкультурно-оздоровчого комплексу «Аполон», будівництво мініфутбольного поля зі штучним покриттям, мультифункціонального ігрового та баскетбольного майданчиків.

— Після реконструкції стадіон буде сучасним, з майданчиками для занять спорту на різний смак. Адже крім універсального поля, тут будуть додаткові. Обов’язково на всіх етапах робіт — дотримання інклюзивності будівель та споруд. Проєкт також передбачає благоустрій прилеглої території. Загалом в області цьогоріч заплановано відновити п’ять подібних об’єктів. Здати в експлуатацію коропський стадіон плануємо наступного року, — прокоментував Костятин Мегем і додав, що є певні моменти у проєктно-кошторисній документації, які в ході реалізації будуть відкориговані.

Наразі ж Управління капітального будівництва ОДА детально вивчає проєктно-кошторисну документацію по всім проєктам, вносяться відповідні корективи, щоб у результаті жителі громад отримували якісні інфраструктурні об’єкти.

 
Якщо безпосередні роботи на стадіоні в Коропі ще не стартували, ремонт закладу дошкільної освіти «Дзвіночок» триває з 2018 року. Тут залишилося довести до ладу фасад та прилеглу територію. Проєкт також увійшов до цьогорічного списку програми «Велике будівництво».
 
Департамент інформаційної діяльності
та комунікацій з громадськістю Чернігівської облдержадміністрації
]]>
На Чернігівщині визначились з іменами переможців і лауреатів першого туру всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2022» http://monitor.cn.ua/ua/education/92633 17 лютого, відбулося підбиття підсумків та відзначення переможців і лауреатів першого туру всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2022». Освіта article Thu, 17 Feb 2022 20:20:42 +0200 Поспілкувались та привітали педагогів-новаторів Придесення в онлайн режимі перший заступник голови обласної ради Ніна Лемеш, в.о. начальника Управління освіти і науки облдержадміністраціїОлена Соронович, ректор Чернігівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені К.Д. Ушинського Анатолій Заліський, голови журі конкурсу.

Ніна Лемеш, звертаючсиь до переможців та лауреатів конкурсу «Учитель року-2022», відзначила, що ці освітянські змагання щороку згуртовують кращих педагогів, дають змогу поділитися з колегами власним професійним досвідом, мотивують до самовдосконалення.

Проте водночас, за словами керівниці, це й серйозне фахове випробування, під час якого необхідно продемонструвати на практиці свій індивідуальний стиль навчально-виховної діяльності, творчий підхід до роботи, сучасне науково-педагогічне мислення та інші вміння, яких вимагає концепція Нової української школи.

-    Незважаючи на результати конкурсу, своєю щоденною просвітницькою діяльністю, досягненнями у навчанні та вихованні підростаючого покоління кожен із вас вже заслуговує найвищих оцінок і найтепліших слів вдячності, - підкреслила Ніна Лемеш та побажала всім міцного здоров’я, успіхів і нових професійних і життєвих перемог, а цьогорічним переможцям – вдалого виступу на всеукраїнському етапі змагань.

Як відомо, цьогоріч конкурс проходив у 4 номінаціях: «Біологія», «Інформатика», «Основи правознавства» та «Мистецтво».

У відбірковому етапі конкурсу взяв участь 121 учитель, з яких у номінації «Біологія» за першість змагався 31 педагог, «Інформатика» - 43, «Мистецтво» - 26, «Основи правознавства» - 21.

Упродовж відбіркового етапу проводилась низка конкурсних випробувань: «Тестування», «Методичний практикум» – у номінаціях «Біологія», «Інформатика», «Основи правознавства», а також «Тестування», «Майстер-клас» – у номінації «Мистецтво».

До фіналу пройшли 20 учителів, 12 з яких представляють міські громади, 7 – сільські (селищні) та 1 педагог закладу освіти обласного підпорядкування.

Упродовж фінального етапу конкурсанти проходили такі конкурсні випробування: «Майстер-клас», «Практична робота», «Фрагмент дистанційного уроку» – у номінаціях «Біологія», «Інформатика», «Основи правознавства», а також «Практична робота», «Творча робота», «Фрагмент дистанційного уроку» – у номінації «Мистецтво».

За підсумками оцінювання досягнень педагогів перемогу у першому турі конкурсу «Учитель року – 2022» здобули:

у номінації «Інформатика» - Наталія Хрол, учитель загальноосвітньої спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів фізико-математичного профілю № 12 м. Чернігова;

у номінації «Біологія» - Лілія Ковеза, учитель Хмільницького навчально-виховного комплексу «загальноосвітній навчальний заклад – дошкільний навчальний заклад» Новобілоуської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області;

у номінації «Основи правознавства» - Аліна Білодід, учитель Ічнянського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів № 4 Ічнянської міської ради ;

у номінації «Мистецтво» - Юлія Маричевська, учитель Прилуцької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 14 Прилуцької міської ради Чернігівської області.

Лауреатами престижного освітянського конкурсу стали:

у номінації «Біологія»

Валерія Силенок, учитель Чернігівського ліцею №22 Чернігівської міської ради Чернігівської області (ІІ місце),

Алла Землянська, учитель Ріпкинського опорного закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Ріпкинської селищної ради (ІІІ місце);

у номінації «Інформатика»

Павло Кіндєєв, учитель Ніжинського ліцею Ніжинської міської ради Чернігівської області при Ніжинському державному університеті імені Миколи Гоголя (ІІ місце),

Наталія Йовенко, учитель гімназії № 31 гуманітарно-естетичного профілю (ІІІ місце);

у номінації «Музичне мистецтво»

Інна Рубан-Оленіч, учитель Світличенського закладу загальної середньої освіти І-ІІ ступенів Варвинської селищної ради Прилуького району Чернігівської області(ІІ місце),

Сергій Маховка, учитель ліцею № 15 (ІІІ місце);

у номінації «Основи правознавства»

Ігор Сусула, учитель Михайло-Коцюбинського ліцею Михайло-Коцюбинської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області (ІІ місце),

Олександр Мазурик, учитель Комунального закладу «Борзнянський ліцей» Чернігівської обласної ради (ІІІ місце).

У квітні 2022 року переможці першого туру представлятимуть Чернігівщину на другому турі всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2022».

Відділ інформаційного забезпечення
виконавчого апарату Чернігівської обласної ради
]]>
Піротехніки провели профілактичні заняття серед учнів http://monitor.cn.ua/ua/education/92603 15 лютого фахівці групи піротехнічних робіт та підводного розмінування Аварійно рятувального загону спецпризначення Головного управління ДСНС України у Чернігівській області разом з представниками Патрульної поліції Чернігівщини провели інформаційно-пізнавальний урок для учнів Чернігівського ліцею № 32. Освіта article Wed, 16 Feb 2022 08:57:12 +0200 Сапери ДСНС за допомогою наочних макетів боєприпасів розповіли підростаючому поколінню основні заходи при виявленні вибухонебезпечних і підозрілих предметів та наслідки необережного поводження з ними, чим вони небезпечні, а також алгоритм дій у разі їх виявлення. Крім того, розповіли про свою роботу по знешкодженню вибухонебезпечних предметів, відповіли на запитання. Також діти мали змогу спробувати себе у ролі піротехніка одягнувши бронежилет та каску.

Патрульні в свою чергу нагадали правила дорожнього руху та правила поведінки у місяцях масового скупчення людей.

По завершенню заходу фахівці кожної із служб надали підростаючому поколінню пам'ятки із заходами безпеки та інструкціями першочергових дій у надзвичайних ситуаціях.

 

ГУ ДСНС України у Чернігівській області

]]>
У Чернігові вперше провели інституційний аудит школи. Перевірили ЗЗСО №25 http://monitor.cn.ua/ua/education/92555 У чернігівській школі № 25 завершився позаплановий інституційний аудит. Це перший подібний досвід для шкіл Чернігова. Експерти протягом тижня перевіряли заклад освіти та виявляли його слабкі сторони та потенціал. Освіта article Mon, 14 Feb 2022 11:04:46 +0200 Оцінювання здійснюється по чотирьом напрямкам: перевірка освітнього середовища, педагогічної діяльності, управлінських процесів та оцінювання учнів.

В рамках карантинних обмежень інституційні аудити відбуваються за ініціативою керівника або засновника закладу освіти. Тут ініціаторкою стала директорка школи. Наталія Кириленко є освітнім експертом та раніше вже брала участь у проведенні інституційного аудиту в області. Тому до перевірки у школі готувалися заздалегідь. Проводили самооцінювання. Разом з вчителями аналізували роботу, робили висновки та давали рекомендації.

Інституційний аудит здійснюють 7 експертів. Троє - це представники державної служби якості освіти і ще четверо - це директори шкіл та сертифіковані вчителі. Представники державної служби якості освіти працювали з документацією школи, освітяни відвідували заняття та аналізували освітній процес.

Важливою є думка усіх учасників освітнього процесу. Тому у рамках інституційного аудиту також проводять анонімне опитування батьків, педагогів та учнів старше 14 років. Так як навчальний заклад № 25 є школою першого ступеня і тут навчаються лише учні початкових класів, то анкетування останніх не проводилося. Вчителі ж перевірку сприйняли позитивно.

За результатами перевірки закладу освіти буде присвоєна одна з 4-х оцінок, а саме початковий, середній, достатній чи високий рівень. Висновок та рекомендації експертна комісія надасть упродовж 15 робочих днів. Загалом це 21 інституційний аудит для Чернігівської області.

Прес-служба Чернігівської міської ради

]]>
Як працюватимуть школи з 14 лютого http://monitor.cn.ua/ua/education/92511 Через високий рівень захворюваності на Covid, грип та ГРВІ низка шкіл Чернігова залишається на дистанційній формі навчання. Таке рішення прийнято педрадами. Освіта article Fri, 11 Feb 2022 16:26:14 +0200 За інформацією управління освіти міської ради, нині онлайн навчаються всі учні 1-11 класів у школах  № 4 та № 16.  Продовжують здобувати освіту дистанційно учні 5-11 класів у школах № 1, 3, 5, 7, 9, 13, 21, 22, 28, 29, 35. Початкові класи в цих закладах навчаються в очному режимі.
Усі інші заклади загальної середньої освіти працюють у звичному форматі, за виключенням класів, які продовжують перебувати на самоізоляції.
Епідситуацію в школах продовжують відслідковувати. У разі її загострення, адміністрації будуть приймати рішення відповідно до рекомендацій, зазначених у протоколі міської комісії ТЕБ та НС від 25 січня 2021 року.
 

ТРК Новий Чернігів

]]>
За затребуваною професією – до Чернігівського вищого професійного училища http://monitor.cn.ua/ua/education/92507 Щоб з дипломом на руках не поповнити лави безробітних, в службі зайнятості радять обирати затребувану на ринку праці професію, зважаючи на власні здібності та уподобання. Наразі саме робітничі професії – є запорукою професійного успіху та найефективнішим захистом від безробіття. Здобути одну з них можна в КЗ «Чернігівське вище професійне училище». Освіта article Fri, 11 Feb 2022 15:58:30 +0200 Там навчають верстатників широкого профілю, слюсарів з механоскладальних робіт, слюсарів-ремонтників, слюсарів з ремонту колісних транспортних засобів, рихтувальників кузовів, токарів тощо.
Вчитися в цьому закладі можуть не лише випускники шкіл, а й безробітні за направленням служби зайнятості. Вчаться вони за кошти Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття під гарантоване працевлаштування.
Сьогодні служба зайнятості пропонує освітні можливості  не лише зареєстрованим безробітним, а й деяким категоріям громадян, зокрема віком 45+, які можуть отримати ваучер на навчання для підвищення конкурентоспроможності на ринку праці.
Переваги навчання від служби зайнятості: стислі терміни та висока якість освіти. Для цього в Чернігівському вищому професійному училищі створені всі належні умови: є оснащені навчальні кабінети та майстерні виробничого навчання, бібліотека, працюють досвідчені викладачі.
Про це йшлося під час робочої зустрічі директорів Чернігівського обласного центру зайнятості Лідії Падалки та Чернігівського вищого професійного училища Олега Вдовенка, на якій було підписано Меморандум про подальшу співпрацю.
Докладніше про цей навчальний заклад читайте на нашому сайті за посиланням: https://chg.dcz.gov.ua/publikaciya/prezentuyemo-chernigivske-vyshche-profesiyne-uchylyshche

Валентина Федусь

 

]]>
У Прилуках до рятувальників у гості завітали дітлахи http://monitor.cn.ua/ua/education/92481 9 лютого до рятувальників 12-ї Державної пожежно-рятувальної частини в м. Прилуки завітали вихованці дошкільного навчального закладу комбінованого типу № 26 Освіта article Thu, 10 Feb 2022 08:55:13 +0200  

У доступній формі рятувальники ознайомили малечу з основними вимогами правил безпечної поведінки в різних життєвих ситуаціях, звернули увагу на те, що не можна бавитися з сірниками, запальничками й іншими небезпечними предметами. Також дітлахи дізналися про повсякденну роботу вогнеборців, їх ознайомили з пожежно-рятувальною технікою та спорядженням й нагадали телефон виклику Службу порятунку "101".

 

Насамкінець надзвичайники надали дітям та їх вихователям тематичні листівки з питань безпеки життєдіяльності, а всі охочі мали змогу приміряти бойове спорядження та посидіти в пожежному автомобілі.

]]>
Робота для тих, хто любить дітей… http://monitor.cn.ua/ua/education/92461 Не щастить з пошуком роботи? Альтернативою безробіттю може стати патронат. Патронат – це «швидка сімейна допомога» дитині та її сім’ї, яка передбачає тимчасовий догляд, виховання та реабілітацію дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання нею, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин. Освіта article Wed, 09 Feb 2022 15:52:01 +0200 Хто такий патронатний вихователь?
Патронатний вихователь — це особа, яка за участю членів сім’ї надає послуги з догляду, виховання та реабілітації дитини у своїй сім’ї.
Водночас патронатні вихователі працюють 24 години на добу, 7 днів на тиждень, без вихідних та відпусток, не маючи можливості прийти з роботи, бо вони живуть на роботі. Отож, серед вимог допатронатного вихователя є заборона займатися іншою трудовою діяльністю.

Хто може бути патронатним вихователем?
Патронатним вихователем може бути громадянин України, який має досвід виховання дитини, відповідні житлові умови для надання послуг з догляду, виховання та реабілітації дитини у своєму помешканні.
Порядок створення та діяльності сім’ї патронатного вихователя, влаштування, перебування дитини в сім’ї патронатного вихователязатвердженопостановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2021 № 893.

Який розмір оплати послуг патронатного вихователя?
Це 5 прожиткових мінімумів. З початку цього року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 2 589 гривень. Отож, виходить 12945 грн. на місяць.

Куди звертатися, аби стати патронатним вихователем?
Якщо ви не маєте роботи, проте любите дітей та маєте щире бажання дати їм сімейний затишок та турботу, звертайтеся до служби у справах дітей, підрозділи якої є в кожній територіальній громаді.
                                         Обласний центр зайнятості
 

]]>
129 магістрів Академії Державної пенітенціарної служби отримали дипломи http://monitor.cn.ua/ua/education/92453 4 лютого, у конференц-залі Чернігівської обласної ради відбувся урочистий захід з нагоди випуску магістрів Академії Державної пенітенціарної служби. Освіта article Wed, 09 Feb 2022 08:51:57 +0200 Привітати випускників прийшли Головнокомандувач ЗС України генерал-лейтенант Валерій Залужний, перший заступник голови Чернігівської обласної ради Ніна Лемеш, керівництво та професорсько-викладацький склад Академії.

Дипломи про закінчення другого (магістерського) рівня вищої освіти отримали 129 випускників за спеціальністю «Право», «Психологія», «Правоохоронна діяльність», серед них 7 – з відзнакою в навчанні.

Першим до випускників звернувся ректор Академії Олексій Тогочинський: «Сьогодні перед вами постають нові життєві обрії. Немає сили могутнішої, ніж знання, а людина озброєна вмінням їх застосовувати, це вже професіонал з великої літери. Прагніть скрізь у своїй подальшій службі на благо Української держави приймати правильні, життєво важливі рішення та сповна використовувати знання і практичні вміння, здобуті в Академії. Досягнувши службових та кар’єрних успіхів, намагайтеся не розгубити людяність і пам’ятайте вашу Альма-матір».

З напутнім словом до випускників звернувся Головнокомандувач ЗС України Валерій Залужний: «Тепер ваш життєвий і професійний шлях залежить тільки від вас – від ваших знань і вмінь, здобутих в Академії, від вашого ставлення до справи і до обраної професії. Тепер саме ви будуватимете ту країну, в якій будете жити ви, ваші сім’ї, ваші діти. Бажаю вам сил, віри у світле майбутнє, мужності на захисті України». Також Валерій Залужний подякував ректорові Академії та професорсько-викладацькому складу за професіоналізм у підготовці кадрів для Збройних Сил України на кафедрі військової підготовки.

«Ви сьогодні підбиваєте певні підсумки, і це надважлива сходинка вашого життєвого шляху. Хочу вас привітати з отриманням дипломів і бажаю з гордістю носити звання магістра Академії, використовувати та примножувати здобуті знання, закріпити їх на практиці та завжди прагнути до звершень. Успіхів вам у роботі!» – зазначила Ніна Лемеш.

Завершальним акордом урочистостей стала фотосесія магістрів з почесними готями та спілкування у неформальній атмосфері.

Академія ДПтС

]]>
У чернігівському дитсадку №37 завершують капремонт харчоблоку http://monitor.cn.ua/ua/education/92403 У чернігівському дитсадку №37 (що по вул. Іоанна Максимовича, 37 – це район приватного сектору біля Болдиної гори) зараз на завершальному етапі ремонт харчоблоку. Про це повідомив керівник Управління освіти Чернігівської міської ради Василь Білогура. Освіта article Mon, 07 Feb 2022 16:03:47 +0200 Фінансуються ці роботи частково з державної субвенції, частково – з міського бюджету. Те, що ремонт розпочали в середині грудня, пов’язано з часом надходження державних коштів на такі заходи (в листопаді) та обмеженою в часі можливістю їх використання.

Приміщення цього харчоблоку, як і в багатьох інших дитсадках міста, давно не ремонтувалося і поступово накопичило чимало проблем. Зараз там – головне – замінені всі мережі (електрика, водопровід, каналізація, опалення). А також укладена новенька плитка, замінені двері та вікна, для працівників облаштовані роздягальня та душова. Готувати смачні страви для малечі працівникам закладу відтепер буде більш безпечно та комфортно.

Також оновлення харчоблоку дозволить забезпечити тут застосування обов'язкових процедур системи управління безпечністю харчових продуктів (НАССР) на якісно новому рівні.

На час ремонту навчальний процес у цьому закладі призупиняли, а дітей перерозподілили в інші дитсадки. Природньо, що всі з нетерпінням чекають, коли зможуть повернутися - і це відбудеться вже найближчим часом.

Подібні ремонти планують, при наявності фінансування, послідовно проводити і в інших навчальних закладах міста. Вірогідно, це буде вже за кошти тільки міського бюджету, в рамках Програми модернізації їдалень та харчоблоків у закладах освіти м. Чернігова на 2021-2023 роки.

 

Прес-служба Чернігівської міської ради

 

]]>
Про проєкт "Я –Медіа" на Чернігівщині у січні http://monitor.cn.ua/ua/education/92392 У січні в рамках міжнародного проєкту «Я-Медіа» відбулася зустріч у блог-кафе на актуальну тематику "Арт-терапія як засіб комунікації та налагодження діалогу в місцевих громадах". Освіта article Mon, 07 Feb 2022 09:58:43 +0200 Великий арт-терапевтичний досвід модераторки блог-кафе Ольги Тимченко - кандидата психологічних наук, доцента, керівниці Чернігівського осередку ВГО «Арт-терапевтична асоціація» - дозволив учасникам на практиці відчути потужну силу арт-терапії як засобу  комунікації, гармонізації внутрішнього світу, зцілення та самопізнання. Позитивний арт-терапевтичний простір вдалося дуже швидко сформувати за допомогою активної інтерактивної взаємодії та використання  метафоричних асоціативних карт «Джерело». Майбутні  блогери мали можливість під час роботи в групах за авторською методикою фототерапії потренувати  навички конструктивної комунікації, емпатії  та співпереживання, висловити  свої емоції, відшукати нові ресурси і  можливості для гармонізації психоемоційного стану, самоактуалізації і групової ідентифікації.
 Саме такі зустрічі дають натхнення, а також дозволяють краще зрозуміти себе і своє місце  у цьому світі, розвинути  вміння слухати і чути інших, досягати консенсусу та взаєморозуміння. Дякуємо модераторці Ользі Тимченко   за високий професіоналізм та практичні поради, а всім учасникам за позитив, невимушену атмосферу спілкування, відкритість та обмін думками.
У січні  в рамках менторської програми було створено ютуб-канал Анастасії Стеченко «Не нудна сам∞світа» на платформі YouTube.  

Продовжувалося наповнення раніше створених темативний авторських  ютуб-каналів «Дискримінація та людство» Крес Наталії, «Блог гендерної сили» Анастасія Кальян,  «Корупція, чи не так?» Максима Щербініна, «Домашнє насильство»  Валентини   Карповець.

Ще в  2022 році  заплановано 4 блог-кафе, зустрічі з естонськими партнерами та підведення підсумків менторської програми.  Слідкуйте за анонсами, долучайтесь до проєкту та скористайтеся можливістю вчасно сформувати  корисні медійні навички та розвинути свої лідерські якості.  
Познайомитися з тематичними блогами, створеними відео та постами учасників проєкту можна:
- у відкритій групі проєкту «Я-Медіа» за покликанням https://www.facebook.com/groups/409503520906838;
- в Телеграм-каналі проєкту «Я-Медіа» в Чернігівській області https://t.me/ChernihivIamMedia;
- на Чернігівській блогосфері https://blog.stu.cn.ua/category/ja_media/.
Основна тематика блогів стосується  проблем дискримінації, домашнього насильства, лідерства, гендерної рівності, боротьби з корупцією, дистанційної освіти під час карантину, екологічних проблем, булінгу, розвитку соціальних мереж,  ролі відіоблогінгу  у вирішенні соціальних проблем та розбудові громад.
Проєкт реалізується НУ “Чернігівська політехніка” у співпраці з ГО “Фундація прав людини” та Університету м. Тарту (Естонія). Проєкт фінансується коштами Міністерства закордонних справ Естонської Республіки.
 

]]>
Більшість шкіл Чернігова повернуться з понеділка до очного навчання http://monitor.cn.ua/ua/education/92381 Більшість шкіл Чернігова з наступного тижня повертаються до очного навчання. Про це повідомив начальник Управління освіти Чернігівської міської ради Василь Білогура. Освіта article Fri, 04 Feb 2022 16:03:21 +0200     «Сьогодні педагогічними радами закладів загальної середньої освіти міста прийнято наступні рішення щодо організації освітнього процесу з понеділка 07 лютого 2022 року.
    Так, усі учні 1-11 класів у школах № 1, № 4 та № 22 продовжуватимуть навчання з використанням дистанційних технологій.
    Учні 5-11 класів у школах № 7, № 28, № 29 та № 35 також продовжують навчатися дистанційно, а початкові класи повертаються до офлайн навчання.
    Усі інші заклади загальної середньої освіти у повному складі з понеділка повертаються до звичного формату навчання, крім окремих класів, які продовжують перебувати на самоізоляції.
    Продовжуємо слідкувати за епідемічною ситуацією в закладах. У разі її загострення, адміністраціями будуть прийматися рішення відповідно до рекомендацій, зазначених у протоколі міської комісії ТЕБ та НС від 25 січня 2021 року», - проінформував він через свій акант у Facebook.
На дистанційній формі навчання у зв’язку зі значним зростанням захворюваності учнів і вчителів усі школи Чернігова були з 27 січня, загалом – 7 навчальних днів. У цей час класні керівники продовжували збирати дані про кількість тих, хто хворіє.

 
 

Прес-служба Чернігівської міської ради

]]>
Внесені зміни до територій обслуговування трьох шкіл Чернігова http://monitor.cn.ua/ua/education/92357 Сьогодні, 3 лютого, на засіданні виконкому Чернігівської міської ради були прийняті зміни до рішення від 4 березня 2021 року № 113 «Про облік дітей дошкільного, шкільного віку та учнів», які стосуються закріплених для набору до 1-2 класів територій обслуговування школи №3, колегіуму №11 і ліцею №32. Освіта article Thu, 03 Feb 2022 17:00:46 +0200 Зміни спричинені прогнозованим збільшенням контингенту учнів 1-х класів Чернігівського колегіуму № 11 і введенням в експлуатацію новобудов.

    - Неподалік школи №3 введені в експлуатацію два нових корпуси житлової забудови. Оскільки діти, які проживають у будинку, мають першочергове право на зарахування до третьої школи, то таке ж право тепер мають і діти, які проживають у зведених двох нових корпусах цього будинку. А по вул. Козацькій, це мікрорайон 11-го колегіуму, у зв'язку з прогнозованим збільшенням контингенту перших класів у цьому навчальному закладі, відбувся наступний перерозподіл: тепер за учнями, які проживають на парному боці вулиці, закріплено першочергове право на зарахування до 11 колегіуму, а за учнями, які проживають на непарному боці вулиці - до 32 ліцею, - прокоментував проєкт рішення при обговоренні на виконкомі начальник Управління освіти Чернігівської міської ради Василь Білогура.

Він наголосив, що місто має заздалегідь передбачати і прогнозувати технічні можливості та потужності навчального закладу - скільки класів може бути відкрито та скільки прогнозовано буде дітей у мікрорайоні, яких необхідно буде першочергово зарахувати у цей навчальний заклад. Наприклад, згідно з опитуванням, яке нещодавно провело Управління освіти, кількість дітей, яких батьки хочуть віддати до 11 колегіуму - 264. Але заклад може прийняти максимум 210 першокласників, це сім перших класів.

Батьки мають право подавати заяви на вступ своєї дитини до будь-якої школи міста. Але першочергово кожна школа зобов'язана прийняти дітей зі своєї території обслуговування. Решта бажаючих можуть бути прийняті на вільні місця.


 

     


 

Прес-служба Чернігівської міської ради
 

]]>
«Велике будівництво». Костянтин Мегем оглянув два інфраструктурні об’єкти в Бахмацькій громаді http://monitor.cn.ua/ua/education/92344 Школа у Григорівці — один з наймасштабніших проєктів президентської програми «Велике будівництво» на Чернігівщині. Освіта article Thu, 03 Feb 2022 08:52:55 +0200 Загальна кошторисна вартість об’єкту — майже 69 мільйонів гривень. Заклад почали будувати ще у 2009 році. Проте через брак коштів будівельні роботи періодично зупинялись. Із 2019 року вони відновлені. Уже зведені стіни та перегородки, кроквяна покрівля, укладені перемички та плити перекриття, змонтовані віконні блоки, утеплені фасади, влаштовані внутрішні системи каналізації й водопостачання, частково — електромонтаж та опалення.

З ходом реалізації проєкту ознайомився сьогодні перший заступник голови Чернігівської облдержадміністрації Костянтин Мегем.

— Необхідно максимально прискорюватись з будівельними роботами, а їх, до речі, залишилось немало, адже цей об’єкт є соціально важливим для громади. До слова, поряд діти навчаються в будівлі колишньої церковно-приходської школи, побудованої ще в 1905 році. Об’єкт планується здати в експлуатацію до кінця року, — прокоментував перший заступник голови ОДА.

Під час робочої поїздки Костянтин Мегем оглянув потенційний об’єкт «Великого будівництва» — Бахмацький фізкультурно-оздоровчий комплекс. Його спорудження розпочалася ще у 1988 році і тривало не один десяток років. Деякий час комплекс експлуатувався. Проте й досі не приведений у відповідність до технічних та будівельних норм.

— Зараз у громаді, окрім шкільних спортзалів, ніде займатися спортом протягом усього року. Відновлення функціонування ФОКу дало б можливість тренуватися і дорослим. Наразі об’єкт є претендентом на участь у програмі Президента «Велике будівництво». Виготовлена проєктно-кошторисна документація проходить експертизу, — зазначив Костянтин Мегем під час брифінгу для ЗМІ.

Так, якщо створити належні умови, тут зможуть займатися спортом орієнтовно 160 дітей та 450 дорослих.


Принагідно перший заступник голови ОДА нагадав про важливість формування колективного імунітету проти коронавірусної хвороби:

— Кількість нових випадків Covid стрімко збільшується. Але це зовсім не впливає на показник щеплених: охочих убезпечити себе від тяжких наслідків хвороби не так багато, як хотілося б. Не забувайте, що штам «Омікрон», випадки якого зафіксовані в області, набагато заразніший. Раджу громадянам не зволікати зі щепленням, в тому числі й бустерною дозою, і не наражати себе на небезпеку. Це стосується не тільки Covid, а й інших вірусних та інфекційних захворювань.

Костянтин Мегем додав, що в Україні у зв’язку зі спалахом поліомієліту організована кампанія зі щеплення дітей, які пропустили (або не зробили взагалі) вакцинацію, передбачену Національним календарем профілактичних щеплень:

— На жаль, поліомієліт може викликати невиліковний параліч і призвести до смерті. Тому батьки невакцинованих дітей мають зробити правильний вибір на користь своєї малечі!

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської облдержадміністраці

]]>
Двоє школярів із Варвинщини стали переможцями обласного етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад http://monitor.cn.ua/ua/education/92337 Двоє школярів Варвинської селищної територіальної громади Прилуцького району здобули перші місця на III обласному етапі Всеукраїнських учнівських олімпіад з біології, російської мови та літератури. Освіта article Wed, 02 Feb 2022 17:32:52 +0200 Про це йдеться на сторінці «Слово Варвинщини» у Facebook.

Так, переможцем обласного етапу з біології (І місце) став Дмитро Сисоєв - учень 10 класу Варвинський ліцей №1.

Лідерство обласного етапу олімпіади з російської мови та зарубіжної літератури виборола Вікторія Ренжеренко - учениця 10 класу, почесне друге за Інною Зєвако - ученицею 9 класу Варвинський ліцей №2.

«Щиро дякуємо переможцям за справжню обдарованість, високу відповідальність за навчання», - йдеться в повідомленні та перераховуються вчителі, які готували дітей до олімпіад: Кудринецька Наталія - учитель біології Варвинського ліцею №1 та Бочко Ганна - учитель російської мови та зарубіжної літератури Варвинський ліцей №2.

 

http://priluki.city

]]>
У Гончарівській ОТГ відкрили оновлений дитячий садок http://monitor.cn.ua/ua/education/92327 Дошкільна освіта є першою сходинкою до здобуття якісних знань, фундаментом, на якому будується вся система освіти. Освіта article Wed, 02 Feb 2022 10:22:24 +0200 Максимально охопити дітей дошкільною освітою, забезпечити її якість і доступність незалежно від місця проживання, матеріального забезпечення, соціального походження – одне із основних завдань місцевої влади.

1 лютого в селі Слабин Гончарівської територіальної громади після ремонту відновив роботу дошкільний підрозділ комунального навчального закладу «Слабинська загальноосвітня школа І–ІІ ступенів».

Відтепер 13 дошкільнят із сіл Слабин та Якубівка перебуватимуть у комфортному оновленому приміщенні, користуватимуться зручними меблями, матимуть майданчик для ігор. Відремонтовано дошкільний підрозділ було за кошти місцевого бюджету.

Завітали сьогодні до навчального закладу й голова Чернігівської обласної ради Олена Дмитренко, голова облдержадміністрації В’ячеслав Чаус, Гончарівський селищний голова Віталій Рудник, депутати обласної ради Іван Дементов та Дмитро Іванов, представники Чернігівського району, меценати.

Керівники привітали працівників дошкільного закладу, побажали всім здоров’я, миру, добра та злагоди, а також оглянули затишні дитячі кімнати.

У оновленому дитячому садочку обладнано яскраві ігрові кімнати, де малеча із задоволенням гратиметься та навчатиметься. Облаштовано зручні і комфортні спальні та роздягальні. Крім того, на території дитячого дошкільного закладу з’явився новий ігровий майданчик.

 
Відділ інформаційного забезпчення
виконавчого апарату Чернігівської обласної ради
]]>
Учні всіх шкіл Чернігова навчатимуться дистанційно до 4 лютого http://monitor.cn.ua/ua/education/92319 Зважаючи на невтішні дані про кількість захворілих дітей та працівників закладів загальної середньої освіти, педагогічними радами всіх шкіл міста прийняте рішення про продовження навчання з використанням дистанційних технологій для всіх класів до 4 лютого включно. Освіта article Tue, 01 Feb 2022 15:43:59 +0200 Про це щойно повідомив начальник управління освіти Чернігівської міської ради Василь Білогура на своїй сторінці у мережі Фейсбук.

- Продовжуємо здійснювати моніторинг рівня захворюваності серед закладів загальної середньої освіти. Маємо надію, що найближчим часом ситуація покращиться і діти зможуть повернутися до звичного формату навчання, - написав він.

Попередньо це питання обговорювалося сьогодні на щотижневій розширеній нараді в міській раді.

Керівник міського управління освіти доповів, що наразі високі показники захворюваності спостерігаються як серед дітей, так і серед працівників закладів освіти. Станом на 31 січня загалом хворіє 279 педагогів, з них 101 – з підтвердженим COVID-19.

За його словами, вчора відбулася нарада з директорами, де вирішували, як надалі працювати, дивилися ситуацію по обласним центрам і по Україні в цілому. На нараді вирішили керуватися рішенням міської комісії ТЕБ та НС, а саме: приймати рішення про відновлення освітнього процесу в залежності від ситуації в окремих закладах. Це стосується учнів усіх класів. Також зважати на можливість забезпечення кадрового потенціалу.

- Якщо вчителі не хворітимуть, якщо є відповідна кількість дітей, які можуть відвідувати уроки,– то заняття проводитимуться в очному режимі. За рішенням комісії, фактично, якщо третина дітей хворіє, то в обов’язковому порядку клас має йти на дистанційне навчання, - виклав він спільну думку директорів шкіл.

Василь Білогура додав, що дошкільні заклади освіти наразі працюють у звичайному режимі. В окремих випадках, де підтверджується захворюваність, групи відправляються на самоізоляцію. На сьогодні на самоізоляції знаходяться 14 груп, проте спостерігається високий темп захворюваності серед співробітників, тому у дитсадках також можливе окреме призупинення освітнього процесу.

Чернігівський міський голова Владислав Атрошенко висловив прохання знайти оптимальне рішення щодо організації навчання, оскільки зараз спостерігається значне зростання захворюваності, й навіть не йдеться про можливе зниження.

- Прошу, щоб це був зважений крок, щоб потім через три дні не довелося знову все закривати. Також у мене прохання: мінімізувати інші мотивації і при визначенні очного чи дистанційного навчання – дивитися саме на поширення захворюваності, - зауважив він на нараді.

Остаточне рішення щодо продовження дистанційного навчання до кінця тижня прийняте після одержання управлінням свіжих даних про кількість хворих зі всіх шкіл міста.

 

Прес-служба Чернігівської міської ради

]]>
Громадам області рекомендовано перевести школи у дистанційний режим роботи http://monitor.cn.ua/ua/education/92318 На Чернігівщині у дитячих ковідних відділеннях зайнято вже майже половину ліжок. Освіта article Tue, 01 Feb 2022 15:41:42 +0200 Враховуючи це, а також значне зростання захворюваності на COVID-19 серед населення, вчора, 31 січня, заступниця голови ОДА, керівник робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації в області Жанна Шерстюк підписала розпорядження  з рекомендаціями громадам запровадити у школах дистанційне навчання для всіх класів.

    — За минулий тиждень в області виявлено майже 4,5 тисячі нових випадків COVID-19.Це у двічі більше, ніж позаминулого. До того ж особливе занепокоєння викликає збільшення захворюваності серед дітей. Так, станом на вчора в ковідних відділеннях дитячих лікарень області зайнято 46% місць, – прокоментувала таке рішення Жанна Шерстюк, наголосивши на необхідності всіх превентивних заходів.

Нагадаємо, що школи Чернігова на дистанційному навчанні вже з 27 січня. Це пов’язано зі стрімким зростанням кількості захворювань серед учнів та працівників навчальних закладів міста. У такому режимі вони працюватимуть до 4 лютого включно. Далі формат навчання визначатиметься після моніторингу рівня захворюваності.

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської облдержадміністрації

 

]]>
Держава цього року інвестує 1,5 мільярда бюджетних гривень у модернізацію харчоблоків у школах http://monitor.cn.ua/ua/education/92317 У Державному бюджеті на 2022 рік передбачено субвенцію у розмірі 1,5 млрд гривень на модернізацію харчоблоків у школах. Освіта article Tue, 01 Feb 2022 15:35:35 +0200 Для отримання фінансування регіони та громади мають підготувати якісні проєкти, які будуть відповідати вимогам нового технологічного циклу приготування їжі. Зокрема, йдеться про розробку проєктної документації із забезпечення нового підходу приготування їжі, норм інклюзивності та безбарʼєрності.

    — Модернізація харчоблоків — украй важлива для повноцінної реалізації реформи шкільного харчування, — зазначила заступниця голови Чернігівської ОДА Жанна Шерстюк. — Зараз ми очікуємо на інформацію, яка сума буде зарезервована у цій субвенції саме для нашої області. Також з’ясовуємо, яким має бути порядок використання цих коштів та подання проєктів. Потім разом з громадами будемо відпрацьовувати можливі варіанти з-поміж навчальних закладів для участі у цій програмі.

Як і президентська програма «Велике будівництво», ця ініціатива покликана покращити рівень послуг, що доступні у громадах. У цьому випадку — умови навчання дітей.

Тим часом у Міністерстві розвитку громад та територій розробили інформаційний посібник з будівництва харчових блоків у загальноосвітніх середніх школах (pdf, 2,7 Мб). Рекомендації стосуються як звичайних шкільних харчоблоків, так і харчоблоків так званих «опорних кухонь», які зможуть забезпечувати доставку їжі в інші заклади загальної середньої освіти. Посібники розроблені у межах реформи шкільного харчування, яку ініціювала перша леді Олена Зеленська.

    — У більшості шкіл України ми маємо занедбані харчоблоки із застарілим обладнанням. За таких умов практично неможливо готувати їжу високої якості. Саме тому і зʼявилась ідея розробити посібник, у якому детально описано структуру харчоблоку, а також як має відбуватися технологічний процес, головні вимоги до приміщень та дизайну внутрішніх приміщень, обідньої зали та кухні. Громади мають дотримуватися цих рекомендацій при реконструкції або ремонті харчоблоків, — зазначив заступник Міністра розвитку громад та територій Іван Лукеря.

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської облдержадміністрації
за інформацією Міністерства розвитку громад та територій України

]]>
1 лютого стартує реєстрація на основну сесію ЗНО-2022 http://monitor.cn.ua/ua/education/92300 У вівторок, 1 лютого, розпочнеться та триватиме до 9 березня реєстрація на основну сесію зовнішнього незалежного оцінювання 2022 року. Освіта article Tue, 01 Feb 2022 08:22:11 +0200 Кожен зареєстрований учасник має право за рахунок коштів державного бюджету пройти тести щонайбільше з 5 навчальних предметів, загалом ЗНО відбуватиметься з 13 навчальних предметів.

Якщо учасники бажають скласти більше 5 предметів, вони зможуть зробити це за кошти фізичних і юридичних осіб. Вартість складання додаткових навчальних предметів відрізнятиметься залежно від того, чи є в сертифікаційних роботах завдання відкритої форми з розгорнутою відповіддю, адже такі завдання перевіряють екзаменатори.

Щоб додатково скласти одну з іноземних мов (англійську, німецьку, іспанську або французьку) у 2022 році потрібно буде сплатити 789 грн, вартість складання інших навчальних предметів (історія України, географія, фізика, хімія чи біологія) становитиме 354 грн.

Не пізніше 29 квітня зареєстровані учасники зможуть завантажити зі своїх інформаційних сторінок запрошення-перепустки, в яких буде зазначено час і місце проведення тестувань.

Основна сесія зовнішнього незалежного оцінювання 2022 року проходитиме з 23 травня до 17 червня. Тестування відбудуться за таким графіком:

 • фізика – 23 травня;
 • хімія – 26 травня;
 • українська мова, українська мова та література – 31 травня;
 • математика, математика (завдання рівня стандарту) – 3 червня;
 • іспанська, німецька, французька мови – 6 червня;
 • англійська мова – 7 червня;
 • історія України – 10 червня;
 • географія – 14 червня;
 • біологія – 17 червня.

Інформацію про результати основної сесії ЗНО з усіх навчальних предметів буде розміщено до 30 червня на інформаційних сторінках учасників тестування.

Нагадаємо, станом на 24 січня реєстрацію на пробне ЗНО 2022 року завершили 131 103 особи.

]]>
До уваги керівників місцевих органів управління освітою, закладів освіти області, здобувачів освіти, батьківської громадськості! http://monitor.cn.ua/ua/education/92235 Реєстрація осіб для участі у ЗНО 2022 розпочнеться з 1 лютого і триватиме до 9 березня 2022 року. Освіта article Fri, 28 Jan 2022 12:06:18 +0200 Керівники закладів освіти зможуть зареєструвати здобувачів освіти для проходження ДПА у формі ЗНО з 1 лютого до 1 березня 2022 року.

Документом, що підтверджує реєстрацію, є Сертифікат ЗНО-2022 (далі - Сертифікат). Сертифікат є обов’язковим документом для допуску в пункти проведення ЗНО, у ньому проставляють відмітки про проходження тестувань. Також Сертифікат містить номер та PIN-код, які потрібні для входу до інформаційної сторінки учасника ЗНО.

У разі потреби можна внести зміни до реєстраційних даних, здійснивши перереєстрацію. Перереєстрація триватиме з 01 лютого до 09 березня 2022 року після отримання Сертифіката.

Звертаємо увагу, на сайті Українського центру оцінювання якості освіти в підрозділі «Учаснику зовнішнього незалежного оцінювання» розділу «ЗНО/ДПА» розміщено «Путівник учасника ЗНО-2022» (https://testportal.gov.ua/putivnyk-uchasnyka-zno/). Це справжній довідник, який дасть відповідь на будь-яке запитання, що може виникнути до, під час, або після тестування. У ньому зібрано всю потрібну інформацію, яка для зручності згрупована за форматом «запитання ‒ відповіді». Для гаджетів є QR-коди.

Довідково: додаткову інформацію про ЗНО-2022 розміщено на сайті Українського центру оцінювання якості освіти за посиланням https://testportal.gov.ua/

 

За інформацією Управління освіти і науки Чернігівської облдержадміністрації

]]>
Усі школи Чернігова через високий рівень захворюваності переходять на дистанційне навчання до 1 лютого http://monitor.cn.ua/ua/education/92219 У зв'язку з високим рівнем захворюваності на ГРВІ, грип та COVID, відповідно до рішення педагогічних рад закладів загальної середньої освіти міста з 27.01 до 01.02.2022 включно освітній процес у всіх школах Чернігова буде організовано з використанням дистанційних технологій для учнів всіх класів. Про це інформує Управління освіти Чернігівської міської ради. Освіта article Thu, 27 Jan 2022 10:33:54 +0200 Більше подробиць щодо цього рішення повідомив керівник управління Василь Білогура у дописи в соцмережі Facebook.

«На тлі стрімкого зростання кількості захворювань серед учнів та працівників закладів загальної середньої освіти міста, щойно провівши термінову нараду з керівниками закладів, прийнято рішення про перехід з 27.01.2022 року на навчання з використанням дистанційних технологій всіх учнів 1-11 класів. 

Це рішення ми змушені прийняти з наступних причин. Ще 21 січня лише одна школа не працювала у звичному режимі. У понеділок 24 січня – на дистанційне навчання повністю перейшли 5 шкіл. 25 січня – до них додалися ще 2 школи. Сьогодні із 599 5-11 класів у звичайному форматі навчається лише 70, а з 410 початкових класів – 201.

Крім надзвичайно високих показників захворювання на грип та ГРВІ, маємо 58 підтверджених випадків захворювання на COVID-19 серед учнів шкіл та 46 – серед працівників закладів. У той же час, у п’ятницю 21 січня мали лише 27 учнів хворих на COVID-19 та 19 працівників.

Рішення про роботу закладів загальної середньої освіти з використанням технологій дистанційного навчання прийнято до 01 лютого 2022 року. Після моніторингу рівня захворюваності буде прийнято рішення щодо подальшого формату роботи класів та шкіл в цілому», - написав він.

Також керівник управління освіти вкотре закликав усіх не нехтувати правилами індивідуального захисту, з турботою ставитися до себе та оточуючих, вживати заходи щодо профілактики захворювань.

]]>
У Ніжині думають над стратегією розвитку освіти http://monitor.cn.ua/ua/education/92218 За тиждень керівники навчальних закладів мають презентувати проєкти стратегічного розвитку шкіл, які вони очолюють Освіта article Thu, 27 Jan 2022 10:30:36 +0200 Формування стратегії модернізації навчальних закладів Ніжина та створення ефективної, сучасної освітньої мережі – таку ціль ставить міський голова Олександр Кодола та його команда. І саме це було темою зустрічі Олександра Михайловича з директорами загальноосвітніх закладів міста в середу, 26 січня.

Також на зустрічі з освітянами були присутні заступник міського голови Сергій Смага, радник Сергій Охонько та голова профільної депутатської комісії Ніжинської міської ради Світлана Кірсанова.

Наразі діалог між владою та директорами шкіл необхідний для окреслення кола наявних проблем в загальноосвітніх закладах Ніжина, формування стратегічного бачення щодо покращення згідно вимог сучасності, планування черговості оновлення матеріально-технічної бази та, як результат, підвищення успішності всіх учнів.

«У Ніжині 7 тис. школярів, і кожна дитина повинна відчути покращення в освітньому середовищі. Це вимоги освітньої реформи, і ми цілковито підтримуємо таке бачення. Класи з мультимедійними системами, лінгвістичні простори, кабінети робототехніки, сучасні спортивні майданчики, релаксаційні кімнати та творчі хаби – необхідна умова розвитку обдарованої та всебічно розвиненої особистості, і ми будемо працювати над створенням сприятливого та різнопланового середовища у всіх школах міста», - зазначив міський голова Олександр Кодола

 Майже 16 млн грн упродовж нинішнього та наступного років додатково пропонується вкласти у розвиток освітнього середовища ніжинських навчальних закладів. З такою ініціативою звернувся Олександр Михайлович сьогодні до директорів навчальних закладів міста. Оптимізація освітньої мережі дає можливість акумулювати кошти, які направляються на розвиток усіх навчальних закладів міста.

За результатами першого півріччя цього року, мова йде про суму у 3 млн 800 тис. грн. «Ці кошти, на наше переконання, мають бути повністю спрямовані до тих шкіл міста, куди переходять діти зі шкіл №4 та 12 цілими класами з педагогами включно. А от кошти наступного 2023 фінансового року, а це понад 12 млн грн, розподілити на кожний навчальний заклад. Це в середньому суми від 700 тис. грн до 1 млн 200 тис. грн на кожний навчальний заклад. Куди їх спрямувати – тут вирішувати самим закладам. Свої пропозиції навчальні заклади мають подати до 5 лютого. Основна умова – кошти спрямовуються на розвиток освітнього середовища!

 Ми просимо всіх керівників шкіл подумати, проаналізувати досвід передових навчальних закладів країни та знайти те, що буде справжньою «бомбою» освітнього процесу в усій Чернігівській області. Зробіть те, що потягне до вас дітей, що спонукатиме до саморозвитку й удосконаленню вчителів, що виведе ваш навчальний заклад у лідери!

 Кожна дитина з 7 тисяч 178 ніжинських учнів повинна відчути що реформа освітньої мережі робиться для неї. Кожен учень повинен мати можливість задовольнити свої освітні потреби й отримати якісні знання, стати конкурентоспроможним у цьому світі. Це наше спільне з освітянами завдання.

 «Сьогоднішня ініціатива стане традицією для Ніжинської громади. Такі кошти планується направляти кожного року саме на розвиток освітнього середовища усіх навчальних закладів міста!», - наголосив Олександр Кодола.

 Мільйонна пропозиція фактично ошелешила керівників навчальних закладів. Адже це вперше в історії ніжинської освіти такі кошти пропонується вкласти саме в освітнє середовище й одразу всім закладам.

 Під час спілкування з керівниками шкіл було висловлено багато цікавих та інноваційних думок. Та практично всі наголошували на необхідності забезпечення закладів сучасними предметними кабінетами. Адже останні сьогодні обладнані за стандартами 70 - 80-тих років.

 Створення НУШ, нової української школи, виставляє й нові стандарти та вимоги до освітнього середовища. Тому сучасні технології викладання предметів, інтерактивне навчання – обов’язкова вимога!

 Заступник міського голови Сергій Смага зауважив, що ідеї щодо покращення в школах мають носити нестандартний характер й слугувати натхненням школярам. Також радник Сергій Охонько зауважив, що освітнє середовище має готувати дитину до майбутнього життя і такі кабінети, як робототехніка мають знаходитися у кожній школі, адже технічний прогрес не стоїть на місті.

Отже, 5 лютого кожен директор школи підготує план модернізації освітнього середовища ввіреного йому закладу    

Відділ інформаційно-аналітичної роботи та комунікацій з громадськістю Ніжинська міська рада

 

]]>
На дистанційне навчання у Чернігові будуть переводити класи, де хворіє понад 30% учнів, і школи, де більше 50% таких класів http://monitor.cn.ua/ua/education/92200 Рішенням міської Комісії з питані техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, прийнятим сьогодні, 25 січня, встановлені критерії для переведення шкіл та окремих класів у Чернігові на дистанційне навчання у зв’язку з захворюваністю учнів. Освіта article Wed, 26 Jan 2022 08:57:40 +0200 На сьогодні в закладах загальної середньої освіти міста, на жаль, зберігається динаміка зростання кількості захворювань як на ковід, так і на ГРВІ. Фактично станом на сьогодні підтверджених випадків захворювання на ковід – 53 (ще вчора було 40), тобто 13 нових. А якщо говорити про захворюваність на грип та ГРВІ, то середній показник по закладах середньої освіти міста на сьогодні – 32,4% учнів (вчора було 29%), доповів на засіданні комісії керівник міського управління освіти Василь Білогура.

- Враховуючи те, що динаміка зростання зберігається, ми маємо вживати запобіжних заходів. Пропонуємо, щоб навчальний заклад у залежності від ситуації могли приймати відповідне рішення – і відправляти на дистанційне навчання або клас, або паралель, або весь навчальний заклад. При цьому хотілось би максимально дати можливість зберегти навчання в очному режимі для початкової школи,- зазначив він.

Відповідно до цих пропозицій, які стали основою для рішення комісії, керівники закладів загальної середньої освіти міської ради мають у разі ускладнення епідемічної ситуації  приймати рішення щодо організації освітнього процесу з використанням технологій дистанційного навчання за таких умов:

Для здобувачів освіти окремих класів - у випадку відсутності через хворобу 30% і більше здобувачів освіти класу;
Для всіх здобувачів освіти 5 – 11-х класів - у випадку організації освітнього процесу з використанням технологій дистанційного навчання для 50% і більше класів закладу освіти.

У додатковому коментарі журналістам щодо цього рішення керівник управління освіти зазначив, що після встановлення цих критеріїв кожен навчальний заклад буде орієнтуватися по своїй ситуації з захворюваністю і приймати рішення про форму навчання на педагогічній раді. Але вже зараз перевищили ці критерії та у зв’язку зі високою захворюваністю повністю перейшли на дистанційне навчання школи № 3, 4, 6, 9, частково -  №24 і 27. На підставі вже сьогоднішньої кількості хворих - школи №27 і 13 на дистанційному навчанні повністю будуть від завтрашнього дня.

З повним текстом рішення комісії можна ознайомитися за посиланням.


Прес-служба Чернігівської міської ради.

]]>
Завдяки черговому етапу реконструкції Журавської школи дітлахи навчаються у теплі і комфорті http://monitor.cn.ua/ua/education/92126 Оновленння будівлі одного з найбільших сільських освітніх закладів громади – Журавського, триває вже кілька років поспіль. Освіта article Sat, 22 Jan 2022 13:43:03 +0200 Першим етапом реконструкції було замінено дах, який постійно потребував ремонту, далі виконано енергозберігаючий фасад, замінено вікна. На черзі – внутрішні роботи, важливі комунікації, оновлення їдальні і спортзалу тощо.

Турботу про модернізацію Журав­ської школи Варвинська СТГ перейняла від району і в перший рік своєї роботи, у 2021-ому, продовжила реконструкцію будівлі, підтримавши місцевим співфінансуванням державну програму “Спроможна школа для кращих результатів”.

На 1,6 млн грн з держбюджету вдалося оновити інтер`єри класних кімнат для початкової школи, коридори та загальне фойє, актову залу, вчительську, які набули ошатного вигляду завдяки сучасній штукатурці на стінах, підвісним стелям Армстронг, і, що навіть важливіше для здоров`я, оснащенні вони тепер гарним освітленням.

Складна процедура закупівель, боротьба виконавців за об`єкт, оскарження результатів тендеру у суді і надходження державних коштів наприкінці року не дали змоги освоїти більші обсяги проекту, проте і малими кроками журавський заклад рухається до оновлення.

Днями оглянули якість виконання робіт і поспілкувалися із педагогами голова громади Валентина Саверська-Лихошва, начальник відділу освіти Володимир Кутовий та сільський староста Вячеслав Пилипченко.

І вчителі, і дітвора добре відгукуються про умови в оновленій школі. Зокрема, після виконаного ремонту у єдине крило вдалося переселити всі класи початкової школи, які перебували у старому, неутепленому приміщенні. Між ним і основним корпусом відчувався значний температурний дисбаланс, отож було вирішено розташувати початківців у кращих умовах.

Ну і звісно, око радують осучаснені барвисті інтер`єри, ніби потрапляєш у прогресивну міську школу. Як відомо, комфорт, тепло і гарний настрій тільки сприятимуть навчанню і спільному дозвіллю.

Близько 800 тис. грн із селищного бюджету передбачено на роботи у шкільних спортзалі та їдальні. А також, за інформацією з ОДА, у 2022-ому близько 8 млн грн держава, все ж таки, планує спрямувати на продовження реконструкції закладу. Такими, як на світлинах, стануть і решта класів школи, де навчаються середні і старші класи, інші приміщення, планується виконати низку потрібних ремонтів – замінити підлоги, реконструювати їдальню, ганок, облаштувати пандус, відмостку та чимало іншого.

У Журавці навчаються 243 учні, з них 89 – у початковій школі, трудяться більше пів сотні педагогів і працівників, тож вкладення значних бюджетних коштів цілком виправдане, вважають у громаді.

Слово Варвинщини

]]>
У Ніжиніській громаді оптимізують шкільну мережу: закриють школи №12 та 4 http://monitor.cn.ua/ua/education/92125 20 січня відбулося засідання чергової 19 сесії Ніжинської міської ради. Освіта article Sat, 22 Jan 2022 11:43:47 +0200 На порядок денний внесено 45 проектів рішень, два з яких було про скорочення освітньої мережі Ніжинської громади.
 
Доповідач з цього питання, начальник Управління освіти Ніжинської міської ради Валентина Градобик розповіла про причини такого кроку влади, подальшу долю дітей і педагогів шкіл №4 та №12. Тому Управління освіти запросило на сьогоднішню сесію директорів закладів загальної середньої освіти, щоб вони висловили свою думку про можливість працевлаштування педагогів та навчання учнів ЗОШ № 4 та 12.
 
Освітня галузь нашої країни нині перебуває в стані реформування. Нове законодавство, нові стандарти, нові вимоги. І мова навіть не про те, який тип закладу: початкова школа, гімназія чи ліцей, – обере собі школа. Мова про повне оновлення середньої освіти. І один із його ключових компонентів – сучасне освітнє середовище: приміщення, оснащення, технології. Наше основне завдання в умовах реформи освітньої галузі – віднайти модель максимальної результативності при виконанні вимог стандартів освіти й наявних ресурсів. А також, підвищити рівень навчання та забезпечити комфортні умови в школах міста і діти зможуть отримати кращу освіту для свого майбутнього життя.
 
У великих школах забезпечать повноцінне освітнє середовище. Це світлі просторі класи, сучасні технологічні предметні кабінети, безпечні спортивні та комфортні актові зали, затишні та сучасні їдальні.
Сучасне освітнє середовище – це одна з обов’язкових умов успішної та продуктивної освіти 21-го століття.
 
Управління освіти пропонує дітям початкової ланки перейти повним класом разом з вчителем в інші школи. Батьки можуть обирати будь-який навчальний заклад в Ніжині. Управління освіти та директори інших шкіл проведуть дні «відкритих дверей» для всіх охочих батьків та дітей.
 
Процедура оптимізації шкіл довготривала і не проводиться за один день. Усі учні шкіл №4 та №12 будуть навчатися у своїх приміщеннях до кінця 2021-2022 навчального року.
Депутати прийняли рішення практично одноголосно, за закриття 12 школи 32 депутати, а за №4 – 30 депутатів.
 
Ніжинська міська рада
]]>
Про організацію Всеукраїнського конкурсу наукових робіт імені Олександра Яременка «Актуальні проблеми молодіжної та сімейної політики» http://monitor.cn.ua/ua/education/92022 Державна установа «Державний інститут сімейної та молодіжної політики» з метою виявлення та підтримки обдарованої студентської молоді, молодих вчених, створення умов для її творчого зростання, підготовки наукових кадрів вищої кваліфікації започатковує Освіта article Mon, 17 Jan 2022 15:14:08 +0200 Всеукраїнський конкурс наукових робіт імені Олександра Яременка «Актуальні проблеми молодіжної та сімейної політики»

              Наукові напрями конкурсу у 2022 році:
• національно-патріотичне виховання в Україні: стан та перспективи;
• молодіжне підприємництво, зайнятість молоді;
• молодіжна участь і молодіжна робота;
• правова культура, формування правосвідомості сучасної української молоді;
• формування культури здорового способу життя молоді;
• молода сім’я в Україні: виклики сучасності та нові цінності;
• розвиток молодіжного волонтерського руху;
• вплив епідемії COVID-19 на сфери життя молоді.

                         Учасники конкурсу:

  ✔ студенти (курсанти), які здобувають освіту за освітнім ступенем бакалавра, магістра у закладах вищої освіти України незалежно від форм власності та підпорядкування (у т.ч. іноземці та особи без громадянства, що навчаються у цих закладах освіти);
 ✔  молоді вчені закладів вищої освіти та наукових установ до 35 років.

                         Конкурс проводиться у два етапи:

✔  І етап – рецензування робіт;
 ✔ ІІ етап – проведення підсумкової науково-практичної конференції.

                      Терміни організації конкурсу:

✔ до 04 червня 2022 року прийом наукових робіт;
✔ до 01 серпня 2022 року рецензування робіт;
✔ вересень 2022 року  – проведення підсумкової науково-практичної конференції, визначення переможців і призерів.
      
Положення про Всеукраїнський конкурс наукових робіт імені Олександра Яременка «Актуальні проблеми молодіжної та сімейної політики» Завантажити

За додатковою інформацією звертатися за електронною адресою: mail@dismp.gov.ua  або за телефоном: 044-223-85-41.

 

За інформацією Управління освіти і науки Чернігівської облдержадміністрації

]]>
Молодь Бахмацької та Кіптівської громад знають як змінювати життя навколо себе http://monitor.cn.ua/ua/education/92020 Активна молодь Кіптівської та Бахмацької громад навчилась складати плани дій для реалізації молодіжних ідей на тренінгах, які провів Центр «Доброчин» 13 та 14 січня 2022 року. Освіта article Mon, 17 Jan 2022 14:59:38 +0200 Діяльність Молодіжних рад може допомогти вирішити існуючі проблемні питання в громадах, які були визначені молоддю на попередніх зустрічах, серед яких – діяльність, що пропонує місцева влада, не відповідає зацікавленості та інтересам молоді; молодь не знає які є варіанти взаємодії з владою; багато все ще пасивної молоді, яка не прагне до змін і їх майже все влаштовує; слабка комунікація місцевої влади з молоддю; молодь не знає, як просувати свої інтереси.

На тренінгах представники Молодіжних рад отримали навички з написання проектів. Це дієвий інструмент реалізації молодіжних ідей. Після вивчення теорії учасники тренінгів виконували практичні завдання – трансформували свої ідеї в плани дій. У підсумку – напрацьовано 10 молодіжних проєктів стосовно покращення життя молоді в громаді.

 Члени Молодіжних рад навчились:
•    організовувати діяльність Молодіжних рад,
•    ефективно взаємодіяти з місцевою владою,
•    використовувати механізми громадської участі,
•    писати і реалізовувати суспільно-важливі проєкти,
•    отримали практичні навички, які допоможуть змінювати суспільство навколо себе.

Тренінги не працюють без практики і тому учасники матимуть можливість отримати фінансування на реалізацію молодіжних проєктів в громадах.

Діяльність проходить в рамках проекту Центру Доброчин «Розширення можливостей залучення молоді в Чернігівській області», що виконується за фінансової підтримки Європейського фонду за демократію.

Центр Доброчин

]]>
У Чернігові відкрили регіональний навчально-практичний центр сучасних швейних технологій та дизайну «ІМПЕРІЯ МОДИ» http://monitor.cn.ua/ua/education/91976 У Чернігові 13 січня відкрили регіональний навчально-практичний центр сучасних швейних технологій та дизайну «ІМПЕРІЯ МОДИ». Освіта article Fri, 14 Jan 2022 16:34:02 +0200 Розташований він у приміщенні Чернігівського вищого професійного училища побутового обслуговування, що на вул. Козацька, 11-а.

Тепер майбутніх модельєрів та дизайнерів тут навчатимуть за допомогою системи автоматизованого проєктування (САПР). Завдяки їй технологічний процес проектування виробу, а саме одягу, відбувається повністю автоматично. Таке сучасне виробництво передбачає не тільки створення якісних моделей, а й перевірку їх посадки на 3D-манекені. Програмний комплекс також включає технічну послідовність, опис моделі та інші складові.

Програма САПР складається з 4 підпрограм: дизайн – створення базової конструкції будь-якої моделі одягу, конструктор, 3D-манекен та розкладальник. А вже змодельовані лекала роздруковуються за допомогою плоттера.

Окрім цього сучасного програмного забезпечення у Центрі є й сучасне технічне: смарт-панель, потужні комп’ютери для учениць та викладачів, додаткове обладнання для вивчення предметів швейного профілю.

На урочисту презентацію цього Центру були запрошені почесні гості, яким також показали оновлену швейну майстерню з новітнім обладнанням, на якому шиють нові моделі одягу.

Директорка закладу освіти Світлана Михалко подякувала очільнику Чернігова за підтримку у реалізації такої ідеї. На створення центру з міського бюджету виділено 350 тис. грн. Загальна ж вартість реконструкції - 1,5 млн грн, більша частина коштів - державна субвенція. Також окремі роботи виконані за рахунок власних коштів закладу, зароблених на швейних підприємствах Чернігова.

- Ми, дійсно, свідомо реалізували цей проєкт. У нас місто, де історично розвинута легка промисловість, це ваш профільний напрямок. Ці інвестиції слугуватимуть підготовці якісних спеціалістів, які потім прийдуть на виробництво і будуть конкурентними, - прокоментував реалізацію проєкту чернігівський міський голова Владислав Атрошенко під час огляду відремонтованих кабінетів.

Начальник управління освіти міської ради Василь Білогура висловив переконання, що саме розвинений заклад професійно-технічної освіти – це фундамент економічного майбутнього чернігівських підприємств та Чернігова.

- Дуже приємно, що в період реформування галузі освіти ми орієнтуємося на профтехосвіту, на профільний ліцей, на здобуття професій. Дуже добре, якщо ми будемо відкривати хоча б по одному такому навчально-практичному центру в кожному закладі профтехосвіти щороку. Переконаний, як би технології не розвивалися, але те обладнання, яке вже зібрано тут, дасть можливість тим дітям, які приходять сюди за знаннями, за вміннями, бути конкурентними у даній професії, - зазначив він.

Заклади професійно-технічної освіти Чернігова, яких наразі у місті п’ять, здійснюють підготовку фахівців з 38 професій. У вищому професійному училищі побутового обслуговування готують фахівців із 8 робітничих професій та фахових молодших бакалаврів за спеціальностями «Технології легкої промисловості», «Перукарське мистецтво та декоративна косметика». Викладацький склад налічує 70 осіб, які навчають 581 учнів. Серед них діти не тільки з Чернігова та області, а й з інших областей України.

Заклад освіти тісно співпрацює з роботодавцями Чернігова: ТОВ «Сівертекс», ПрАТ «Чернігівська швейна фабрика «Елегант», ПрАТ «ТК Стиль», Чернігівською фабрикою головних уборів.

Прес-служба Чернігівської міської ради

]]>
Чернігівські дитсадки та школи повністю перейшли на нову систему харчування дітей http://monitor.cn.ua/ua/education/91967 Чернігівський міський голова Владислав Атрошенко відвідав кілька закладів освіти Чернігова та ознайомився зі змінами, які відбулися в організації дитячого харчування в навчальних закладах з 1 січня 2022 року. Освіта article Fri, 14 Jan 2022 12:47:19 +0200 Для об'єктивності, цей візит відбувався без попереджень та підготовки.

Принагідно міський голова оглянув обладнання та ознайомився з роботою харчоблоків. Зокрема, у дитсадку №1 він так прокоментував свої враження журналістам:

- Більш здорова їжа для діточок. Вивішується щоденно меню й батьки коли заводять дітей – бачать його. Ми не дегустували, правда, але видно і відчувається й на запах – все ідеально чисте, свіже. Тим що я побачив у першому садочку тут, на Київській – в принципі, я задоволений.

Для прикладу,  в дошкільному закладі освіти №58 для вихованців у цей день меню було таким: на сніданок - запіканка з соусом із кураги, салат з моркви у сметанному соусі. На обід - куліш із фрикадельками, ліниві голубці з курячим м'ясом. На третій прийом їжі - рибне суфле, вівсяна каша та салат із свіжих овочів. Також фрукти, цільнозерновий хліб та напої з низьким вмістом цукру. 

У дитячому садку №1 – майже таке ж меню На сніданок теж грабен запіканка з соусом з кураги, плюс морква тушкована в сметані в апельсин, на обід куліш пшоняний з фрикаделькою та сметано, голубці ліниві з курячим м’ясом.

Чернігівські дитсадки та школи вже повністю перейшли на нову систему харчування дітей: менше цукру та солі, більше м'яса птиці, фруктів та овочів.

- У нас їжа дуже змінилась, з’явились нові блюда, дуже гарні, смачні - європейсько-українська кухня, - розповіла Наталія Овчар, кухар ДНЗ №58.

- Ці страви відповідають нормам вікових груп, сезонності тих продуктів, які можна включити до наших страв, та тим енергетичним цінностям, які повинні виконуватися згідно з нашим перспективним меню, - коментує Наталія Примакова, завідуюча ДНЗ №58.

Перспективне меню розроблене на 4 тижні без повторення страв і погоджено з Держпродспоживслужбою. Особливість споживання цукру, солі та інших продуктів у нових нормах харчування враховує міжнародний досвід та рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров'я, дієтологів, гастроентерологів, педіатрів.

У раціоні дітей з'явилося більше фруктів. Їх дають двічі на день, і обов'язково овочі під час кожного прийому їжі. Кількість солі та цукру зменшилась, як і молока. Натомість з'явилися кисломолочні продукти та збільшилася в раціоні кількість м'яса птиці.

- Хочеться візначити позитивні зміни відносно хлібу. Ми тепер використовуємо тільки цільнозерновий хліб з пшеничного або житнього борошна з високим вмістом харчових волокон, але там зменшена кількість солі, - додала Наталія Примакова.

Важливим у процесі приготування страв є забезпеченість харчоблоків необхідним обладнанням. У Чернігові його почали поступово оновлювати за фінансової можливості бюджету ще кілька років тому і продовжуватимуть це робити й надалі.

До всіх цих змін у харчуванні здобувачів освіти додається ще й обмеження в роботі шкільних буфетів. Їм заборонено продавати солодкі хлібобулочні вироби, газовані напої, непастеризовані соки та молочні продукти, каву та продукти з високим вмістом цукру та солі, консервантів, барвників та ароматизаторів.

Прес-служба Чернігівської міської ради

]]>
Mистецький конкурс з нагоди Всесвітнього дня дикої природи http://monitor.cn.ua/ua/education/91944 Освіта article Thu, 13 Jan 2022 12:40:46 +0200

За інформацією Посольства України в США, 5 січня 2022 р. Міжнародний фонд захисту тварин (International Fund for Animal Welfare - IFAW) звернувся із запрошенням до участі у четвертому міжнародному мистецькому конкурсі з нагоди Всесвітнього дня дикої природи (3 березня). Захід проводиться IFAW спільно з Секретаріатом Конвенції про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення (CITES), та Програмою розвитку ООН.

Згідно з умовами, до участі в конкурсі запрошуються діти та учні віком від 4 до 18 років (інформація щодо порядку участі в конкурсі доступна за посиланням:
https://g.ifaw.org/32So8z7).

Імена дванадцяти півфіналістів та одного лауреата конкурсу будуть відібрані та оголошені міжнародним журі; їхні роботи будуть представлені на щорічному заході Всесвітнього дня дикої природи 3 березня 2022 р. у форматі онлайн. Термін подачі заявок для участі в конкурсі - до 16 січня 2022 р. Більш детальна інформація про відзначення Всесвітнього дня дикої природи та віртуальну подію розміщена за посиланням: https://wildlifeday.org.

За матеріалами Міністерства захисту довкілля
та природних ресурсів України

]]>
Як журналістам Чернігівщини взяти участь у освітній медіа-школі з питань відновлюваних джерел енергії http://monitor.cn.ua/ua/education/91934 Заняття проходитимуть 27 січня, 3 лютого та 10 лютого 2022 року з 15:00 до 18:00 у рамках трьох одноденних тренінгів в режимі онлайн на платформі ZOOM. Освіта article Thu, 13 Jan 2022 08:04:42 +0200 Участь безкоштовна. Кількість місць обмежена - 20 учасників. По завершенню усі учасники отримають сертифікати міжнародного зразка від USAID, підручники та роздаткові матеріали.

Заявники на участь у школі мають заповнити реєстраційну анкету он-лайн за посиланням: https://forms.gle/U1fkHuDovvymP7xs9
Заявки на участь приймаються до 23:00 25 січня 2022 року. Запрошення та посилання на zoom-платформу для участі будуть надіслані заздалегідь.

У програмі медіа-школи:
- Відновлювана енергія. Світовий тренд. Кліматична проблема.
- Види ВДЕ. Фотовольтаїка. Біоенергетика. Геліотермальні станції. Малі ГЕС. Геотермальна енергетика. Інші види відновлювальної енергії (приливні, хвильові).
- Види ВДЕ в Україні (регіони, види).  
- Розвиток ВДЕ у світі. Статистика. Динаміка.
- Законодавство ЄС. Стратегія України щодо розвитку виробництва електроенергії з ВДЕ. “Зелений перехід 2050”. Нормативні акти, які регламентують роботу ВДЕ в Україні.
- Організації та установи, які регулюють енергоринок України.
- Електроенергетична система України. Особливості Об’єднаної енергетичної системи України (ОЕСР). Структура енергетичного ринку України. Доля атомної, теплової, гідравлічної, “зеленої” енергії. Вплив на оточуюче середовище.
- Ринок електричної енергії. Структура та розвиток. Споживачі енергії. RAB-регулювання. Трансформація. “Зелений тариф”. Аукціони.
- Розподіл енергії ВДЕ. Підключення ВДЕ до електричних мереж.
- Інтеграція ВДЕ у електричну мережу України. Зони ВДЕ. Моделювання генерації.
- Вплив ВДЕ на режими електричних мереж. Прогнозування генерації.
- Прос’юмери. Віртуальні станції (MicroGrid). Технологія Smart Grid («розумні мережі»). Технології зберігання енергії (Energy Storage).
- Фінансування розвитку ВДЕ. Вартість технологій ВДЕ. Ціна електроенергії ВДЕ у світі та Україні. Динаміка. Тренди. Фінансування ВДЕ у світі та в Україні. Проєктні показники.

Експерти-лектори медіа-школи:
● В’ячеслав Комар – доктор технічних наук, доцент кафедри електричних станцій та систем Вінницького національного техуніверситету, лауреат премії Президента України для молодих вчених.
● Сергій Кравчук – кандидат технічних наук, експерт ринку електроенергії в Україні. Розробка законодавчих та регуляторних актів для повноцінної роботи ринку електроенергії.
● Віктор Дядькович – голова правління Громадської спілки «Кластер «Енергетичний пул».

Із додатковими запитаннями звертайтесь за адресою: vinpclub@gmail.com
Контактні особи: Наталія Болховська – (050) 193-24-23, Світлана Шевчук – (067) 892-00-08, Вікторія Сидорова – (066) 304-89-87
Грантова ініціатива «Освіта з питань відновлювальних джерел енергії для регіональних журналістів» реалізується "Вінницьким прес-клубом" за підтримки USAID Проєкт енергетичної безпеки (ПЕБ).

]]>
У чернігівських школах розпочався освітній процес після зимових канікул http://monitor.cn.ua/ua/education/91904 Наразі всі заклади загальної середньої освіти міста Чернігова відновили освітній процес після зимових канікул. Освіта article Tue, 11 Jan 2022 12:10:16 +0200 Про це повідомив сьогодні, 11 січня, на розширеній нараді в міській раді начальник управління освіти міськради Василь Білогура.

Відсутність дітей у школах – відповідно до сезону, близько 9% від загальної кількості учнів. Жодний клас не перебуває на самоізоляції.

Заклади дошкільної освіти працюють у штатному режимі, відвідуваність - на рівні половини від загальної кількості дітей.

Керівник управління також звернув увагу на те, що з 1 січня відбулися зміни в організації харчування дітей як у дитсадках, так і у школах.

- У стравах, які входять у шкільне меню, зменшилася кількість цукру та солі, але додано більшу кількість овочів та фруктів. Загалом змінений підхід до виготовлення страв, - уточнив він.

Чернігівський міський голова Владислав Атрошенко звернув увагу підлеглих на те, що керівники управління освіти та КП «Шкільне» повинні надавати батькам вичерпні відповіді на питання щодо організації харчування дітей у закладах освіти міста. А також повідомляти, що зміни у раціоні дітей відбуваються у зв’язку з реформою шкільного харчування на рівні держави.

 

Прес-служба Чернігівської міської ради
 

]]>