Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 20 квітня, 13:35:09

Чи ходять гроші ДНР по Чернігову?

06.03.2015   13:53

Нещодавно в одному чернігівському супермаркеті мережі АТБ на мене чекав неприємний сюрприз. Касир повернула мені мою 50-гривневу купюру, голосно зауваживши: «Ми такі гроші не приймаємо. Вони «мічені» в ДНР».

Як? Що? А Боже ж ти мій! Перші кілька секунд я була спантеличена, а потім заспокоїлася і вирішила розібратися. Ці 50 гривень дісталися мені або з банкомата, або на здачу з супермаркету, бо так сталося, що вже кілька тижнів я на базарі нічого не купувала. Поглянула на них уважно. Звичайні, 2011 року випуску, 50 гривень. Лише там, де портрет Грушевського – тоненька синя смужка. Вона й насторожила дівчину на касі. Чи має право бути в обігу ця банкнота, і що це за гроші, мічені в ДНР – вирішила поцікавитися у фахівців з Управління Національного банку України в Чернігівській області.

«Коли на банки на Сході країни почалися збройні напади, їм було дозволено пошкоджувати банкноти спеціальною фарбою чи іншим способом, який робить ці гроші неплатіжними. Це було зроблено для того, щоби кошти, які банки не змогли вчасно вивезти з тимчасово окупованих територій і потрапляли до рук терористів, мали ознаки неплатіжних банкнот, – розповідає заступник начальника Управління Нацбанку в Чернігівській області Геннадій Риженко. — Ми не маємо офіційної інформації про те, що на окупованих територіях випускають свої гроші».

Отже, побоювання можуть викликати лише пошкоджені банкноти із зони АТО. Як їх розпізнати? Про це розповідає експерт з грошових знаків національної валюти Управління Нацбанку в Чернігівській області Денис Дригайло:

— Такі банкноти можуть бути пошкоджені спеціальними розчинами синього, зеленого і червоного кольорів. Деякі з них були забруднені жирною речовиною, схожою на олію. Банки також склеювали гроші, ставили на них штампи «Неплатіжна», надрізали або проколювали дірки. Але найчастіше великі пачки з банкнотами заливали фарбою з різних боків, тому у «мічених» грошей замазані краї банкнот. Крапки, плямки всередині не можуть свідчити про те, що вона мічена.

Уважно вивчивши мої 50 гривень, Денис Дригайло заспокоїв: гроші не зіпсовані, і ними спокійно можна розраховуватися в магазині.

Таким чином, касир супермаркету відмовилася мене розрахувати безпідставно. Що ж робити тим людям, котрі виявили у себе в гаманці справді зіпсовані банкноти?

— У першу чергу звертайте увагу на те, які гроші вам намагаються дати, і в жодному разі не беріть, банкноти, що мають пошкодження у вигляді загального або локального (плями) забруднення різного кольору, – попереджає начальник відділу готового обігу і масових операцій Управління Нацбанку в Чернігівській області Анатолій Макієвський. — Якщо ви віднесете такі гроші в банк, він зобов’язаний буде їх прийняти й передати на експертизу. Якщо ця банкнота з тих, котру попсували в зоні АТО, то вона буде вилучена і передана в МВС.

За словами експерта, брати гроші на експертизу чи міняти механічно пошкоджені купюри зобов’язані всі комерційні банки, їх філії та відділення. Проте буває, що вони не хочуть цим займатися, іноді їм легше відправити людину до Національного банку.

Загалом, у Нацбанку кажуть, що зіпсованих купюр не так і багато, адже більшу частину грошей із зони АТО банки встигли вивезти на підконтрольну Україні територію.

Якщо купюру забруднено фарбою в побуті, в обігу вона має право бути лише тоді, коли плями не більші, ніж 4 квадратні сантиметри. Банкноти з невеликими забрудненнями, написами лишаються в обігу. Після спеціальної експертизи банк поверне вартість банкноти, пошкодженої в побуті (якщо вона обгоріла, потрухла, порвалася), головне, щоб лишилося не менше 55% від її площі.

— Хочеться побажати, щоби фізичні особи не брали сумнівні гроші під час торгових операцій, звертали увагу на те, що їм дають і не впадали у крайнощі через найменшу випадкову рисочку на банкноті, яка не втратила ознак платіжності, – застерігають наостанок фахівці Національного банку.


Вікторія Гаврик

Останні новини Чернігівщини

«Трагедія в Драмі» — прем’єра документального проєкту-розслідування Суспільного 10:50

19 квітня о 19:00 на ютуб-каналі Суспільне Чернігів відбудеться прем'єра документального проєкту «Трагедія в Драмі».

Ярмаркували у Чернігові: яких працівників шукають місцеві підприємства? 10:39

Яку роботу та умови праці пропонують, говорили на ярмарку вакансій етичного бізнесу в Чернігові. Захід відбувся з ініціативи Міжнародної Організації з Міграції (МОМ) за фінансування народу Японії та за сприяння Чернігівської обласної служби зайнятості.

Спільний проєкт міста Чернігова, уряду Німеччини та UNDP в Україні 10:30

Наприкінці 2022 року в Україні було розпочато проєкт «Підтримка швидкого економічного відновлення українських муніципалітетів», який фінансується урядом Німеччини. Реалізує проєкт німецька компанія GIZ та Програма розвитку ООН (UNDP) в Україні.

Чи високі ризики відбудови/відновлення об’єктів соціальної інфраструктури, пошкодженої внаслідок російської агресії в Чернігові? 10:13

Наявність ризиків під час моніторингу визначали аналітики громадської організації «Агенція міських ініціатив».

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 09:44

Протягом минулої доби зареєстровано 3 небезпечні події, а саме: 1 дорожньо-транспортну пригоду та 2 пожежі. Внаслідок цих подій постраждала 1 особа.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини