Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Середа, 24 квітня, 20:30:14

Ентузіасти намагаються врятувати унікальну історичну садибу в Козельці

29.11.2014   11:09

У місті Козельці Чернігівської області ентузіасти провели акцію з порятунку найдавнішого в Лівобережній Україні садибного комплексу "Покорщина" - забили дошками вікна й двері головного будинку пам'ятки, аби взимку туди не потрапляли сніг і волога.

"Не можна дивитися, як все це гине. Треба щось робити. Треба, щоб ті самі "бомжі" бачили, що хтось сюди приїжджає і доглядає за пам'яткою. Треба нагадувати і владі, і місцевим жителям, що вона має цінність", - сказав ініціатор проведення акції, вчений секретар Національного архітектурно-історичного заповідника "Чернігів стародавній" і очільник організації "Збережи старий Чернігів" Сергій Черняков.

Провести захід допомогла Козелецька райдержадміністрація. Вона мобілізувала місцевих підприємців на виділення дощок і гвіздків, а студентів місцевого технікуму - на безпосереднє виконання роботи. Заступник голови РДА Артем Севастьян пообіцяв, що навесні на території садиби підприємці спиляють сухостій, який може повністю зруйнувати будинок, а волонтери викосять бур'яни і самосійку, що руйнує фундамент кам'яниці.

За останній час це вже другий захід, спрямований на привернення уваги до стану історичної пам'ятки. Нещодавно порядок на її території наводили педколектив та учні Козелецької загальноосвітньої школи №3. Свою акцію вони назвали "Покорщина" плаче гіркими сльозами".

Ця назва красномовно засвідчує, у якому жахливому стані знаходиться садиба. Головний будинок вже настільки зруйнований, що от-от завалиться. Оглянувши його, заслужений архітектор України Володимир Павленко зазначив, що він уже не підлягає реставрації і потребує повної відбудови.

Директор Козелецького районного радіомовлення Світлана Кийкова, яка багато років переймається долею пам'ятки і приводить сюди екскурсії, вважає, що сьогодні, коли йде війна з Росією, відновлення "Покорщини" могло б стати одним із аргументів у протистоянні розв'язаній агресором інформаційній війні. Адже саме тут російська імператриця Єлизавета, після таємного вінчання з Олексієм Розумовським, мусила вклонитися своїй свекрусі - простій українській козачці Наталці Розумисі. Коли вона зі своїм коханим приїхала в Козелець, мати не кинулася на поклон до карети, а, за українським звичаєм, зустріла невістку на порозі, а, може, й у самому будинку. Той приїзд Єлизавети (в 1744р.) став для нашої країни історичним: вражена теплим прийомом простого люду і козацької старшини, цариця дала наказ відродити в Україні гетьманство.

За однією з легенд, саме через "покорення" імператриці свекрусі садибу й було названо "Покорщина". Хоча історики стверджують, що ця думка - на 100% хибна. Вони вважають, що до того, як її купила Розумиха, садиба належала київському полковому писарю Івану Покорському.

Попри це, легенди мають право на існування, тим паче, якщо факт поклону цариці простій українці мав місце. І якщо саме це приваблюватиме сюди численних туристів.

За інформацією істориків, "Покорщина" - єдиний в Україні уцілілий зразок дерев'яного будинку козацької старшини. Зводили його в середині 18-го століття кращі місцеві майстри "за місцевими панськими смаками". В історію "Покорщина" увійшла, як резиденція подружжя Дараганів - старшої Наталчиної доньки Віри та її чоловіка Юхима - полковника козацького Київського полку. За їх життя тут містилася неформальна "столиця" всього приостерського краю. Після припинення роду Дараганів садиба перейшла у власність іншої знаменитої в Україні сім'ї - родини Галаганів.

Сьогодні "Покорщина", як пам'ятка архітектури, перебуває на балансі Чернігівської обласної ради. У 2010 році, з метою відродження садиби, нею було прийнято рішення передати її в користування засновнику і директору приватного музею "Козацькі землі України", лауреату Національної премії ім.Шевченка Володимиру Недяку. Однак, через земельні проблеми, він її не взяв, і пам'ятка залишилась бездоглядною.

Відтоді житловий будинок і дерев'яна каретна прийшли у повні непридатність. Міцну кам'яницю ще можна відреставрувати.
 

Останні новини Чернігівщини

365 пожеж в природній екосистемі Чернігівщини з початку року: чому виникають та як запобігти 18:11

«До речі, це майже в два рази більше, ніж за аналогічний період минулого року (186 надзвичайних ситуацій), – повідомив на брифінгу в офіційному медіацентрі ОВА Олександр Бобро, заступник начальника Головного управління із запобігання надзвичайним ситуаціям ГУ ДСНС України в області. – 356 із них – суха трава та сміття на відкритих територіях, а 9 пожеж – це лісові масиви та насадження».

Бізнес, який постраждав під час ракетних ударів 17 квітня, може отримати грант на відновлення від МОМ 18:08

Міжнародна організація з міграції (МОМ) в рамках проєкту «Життєздатність+ Економічна інтеграція внутрішньо переміщених осіб та постраждалих від війни», що фінансується Федеральним міністерством економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) через Банк розвитку KfW, допоможе чернігівським підприємцям.

На Чернігівщині до 11 років позбавлення волі засуджено двох російських військових, які катували та жорстоко поводились з цивільним 18:03

Поліція завершила досудове розслідування та скерували до суду провадження, щодо двох російських військовослужбовців, які 6 березня 2022 року затримали цивільного місцевого мешканця у селі Слобода Чернігівського району. Чоловіка тяжко побили та погрожували спалити живцем.

Майстер–клас для спортивної спільноти Чернігівщини від володаря першої олімпійської медалі на Чернігівщині Олександра Батюка 18:01

Цьогоріч виповнюється сорок років з часу проведення XIV Зимових Олімпійських ігор у місті Сараєво (на той час Соціалістична Федеративна Республіка Югославія). Тоді у далекому 1984 році на цих престижних міжнародних змаганнях наш земляк, відомий український лижник Олександр Батюк виборов срібло у складі команди з лижної естафети 4х10 км.

На Чернігівщині запрацювали одразу дев’ять поліцейських станцій 11:39

Сьогодні в Остерській ТГ та ще у восьми громадах області розпочали роботу нові поліцейські станції. Допомагати, дбати про безпеку і захищати місцевих мешканців відтепер будуть дев’ять поліцейських офіцерів громад.