Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Четвер, 28 березня, 19:04:12

Про стан, умови існування та утримання зелених насаджень у Чернігові

13.10.2011   09:05

Зелені насадження відіграють важливу соціально-екологічну роль в міському середовищі. Загалом, в Чернігові зелені насадження складають 27% від загальної площі міста, займаючи при цьому 2,1 тис. га. В розрахунку на одного жителя міста площа зелених масивів складає 7 кв. м при нормативному показнику 20 кв. мна одного мешканця міста.

Приблизно 1 тис. га зелених насаджень знаходяться в зоні міської забудови, що становить 13% від площі міст. Про це на розширеній міській нараді інформував начальник комунального підприємства “Зеленбуд” Чернігівської міської ради Володимир Брайко.

До системи зелених насаджень м. Чернігова належать міські насадження загального, обмеженого та спеціального користування. Переважна більшість вкритих лісом площ входить до складу таких лісопарків, як “Ялівщина”, “Кордівка”, лісопарк вздовж Київського шосе та урочище “Святе”.

Зелені насадження є складовою міста і виконують своє призначення, а саме формують естетичність, зменшують інтенсивність сонячної радіації, знижують температуру повітря на 3-5 градусів, підвищують відносну вологість повітря на 15-40%, виділяють речовини – фітонциди, які зменшують концентрацію оксиду вуглецю на 30%, сірчистого газу – до 70%, оксидів азоту – на 35%.

Зелені насадження загального користування нашого міста, охоплені доглядом, складають близько 25%, в той же час по Україні цей показник – майже 40%.

Витрати на утримання 1 га зелених насаджень в місті за 2011 рік складають біля 1800 грн. Належне утримання зелених насаджень за діючою методикою по догляду 1 газелених насаджень потребує 7500 грн. Недофінансування призводить до погіршення санітарного стану рослин, збільшення кількості сухостійних та заражених шкідниками і хворобами дерев.

В. Брайко вказав також на проблему відновлення газонів після розриття зелених зон міста при виконанні робіт, яке в більшості випадків, за його словами, виконується непрофесійно. На всіх зелених об’єктах Чернігова вкрай незадовільно, на його думку, проводиться реконструкція зелених насаджень, що призводить до їх деградації.

У 2011 році працівниками аварійної бригади підприємства видалено 528 аварійних та фаутно-небезпечних дерев. Станом на 1 жовтня дерев, які потребують видалення – 2300 шт., а дерев, які потребують кронування – 770 шт.

Навесні 2011 року робітниками “Зеленбуду” планово висаджено 216 дерев, що майже на 100 дерев більше, ніж минулого року, проте цієї кількості недостатньо.

Відповідно до Закону України “Про благоустрій населених пунктів” охороні та відновленню підлягають усі зелені насадження в межах населених пунктів під час проведення будь-якої діяльності, крім тих, які ростуть в охоронних зонах повітряних і кабельних ліній.

Згідно з рішеннями виконавчого комітету міської ради підприємствам та організаціям міста дозволяється знесення зелених насаджень без виплати відновлюваної вартості, але рішення зобов’язує підприємство висадити дерева в трикратному розмірі. Так, станом на 1 жовтня поточного року було видалено 99 дерев, отже необхідно було б висадити цього року 297 дерев, проте інформації щодо виконаних робіт підприємство не отримало.

Викликає занепокоєння також ситуація з забезпеченням власним посадковим матеріалом та насінням. Насіння та посадковий матеріал, що імпортуються в Україну, в основному не пристосовані до кліматичних умов нашого регіону. З метою вирощування розсади підприємством, за словами керівника, закладений розсадник, в якому заплановано вирощувати адаптовані саджанці дерев та кущів. Збудовані парники, де вирощується розсада квітів. Працівниками підприємства складений календарний план збору насіння різних видів дерев та кущів, адаптованих та найбільш хворобостійких.

У системі заходів із захисту зелених насаджень одними із найголовніших є санітарно-профілактичні, які мають проводитися постійно. Для цього велике значення має розробка та втілення програми утилізації рослинних відходів. Зокрема, однією з масштабних проблем сьогодення є хвороба каштанів в м. Чернігові, одним із засобів боротьби з якою є своєчасне вигрібання та вивезення опалого листя, що потрібно проводити регулярно.

Відповідно до Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, необхідно вести облік та складати їх реєстр за видовим складом та віком. Обліку повинні підлягати усі види зелених насаджень. Так, силами працівників КП “Зеленбуд” з жовтня 2010 року до травня 2011 року проведена інвентаризація зелених насаджень, які знаходяться на балансі підприємства.

З метою збереження зелених зон в умовах спекотного літа повинні проводитись всі протипожежні заходи, особливо в урочищах “Святе” та “Ялівщина”, а саме вирубка сухостою, прибирання захаращеності, постійне патрулювання охоронців зелених зон і працівників міліції.

Одним із важливих питань В. Брайко назвав питання реконструкції лісопарків. За його словами, парк є осередком культивованої дендрофлори. Паркові насадження позитивно впливають на організм людини, знімають напругу, нервове збудження, підвищують настрій. Крім того, кожен парк має історичну, наукову, пізнавальну цінність.

Підсумовуючи доповідь, начальник підприємства запропонував розробити і затвердити Програму збереження та розвитку зеленого господарства Чернігова, аби зберегти зелене квітуче місто для своїх нащадків.

Останні новини Чернігівщини

З 1 квітня 2024 року на Чернігівщині розпочинається нерестова заборона на вилов водних біоресурсів

З 1 квітня 2024 року на Чернігівщині розпочинається нерестова заборона на вилов водних біоресурсів 15:04

З 1 квітня 2024 року з метою охорони нерестовищ у рибогосподарських водних об’єктах та забезпечення сприятливих умов нересту водних біоресурсів, відповідно до Правил рибальства та наказу Управління Державного агентства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм у Чернігівській області від 22.03.2024 №45 на Чернігівщині розпочинається заборона добування (вилову) водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) на період нересту.

За матеріалами СБУ винесено вирок російському окупанту, який знущався над сім’єю з неповнолітніми дітьми 14:55

За матеріалами СБУ суд виніс вирок військовому рф, причетному до вчинення воєнних злочинів під час тимчасового захоплення частини Чернігівської області.

Державна реєстраторка підозрюється у зловживанні повноваженнями, що спричинило неправомірне вибуття з державної власності земельних ділянок сільськогосподарського призначення 14:51

За процесуального керівництва Прилуцької окружної прокуратури повідомлено про підозру державному реєстратору однієї із сільських рад Прилуцького району у зловживанні своїми повноваженнями з метою отримання неправомірної вигоди, що спричинило тяжкі наслідки та несанкціонованій зміні інформації, що обробляється в автоматизованих системах, вчиненій особою, яка має право доступу до неї, вчиненій за попередньою змовою групою осіб (ч. 3 ст. 365-2, ч. 3 ст. 362 КК України).

Перекривається рух автотранспорту на перехресті вул. Героїв Маріуполя та Кримської

Перекривається рух автотранспорту на перехресті вул. Героїв Маріуполя та Кримської 14:49

З 27 березня по 16:00 год. 9 квітня. Відповідний дозвіл наданий КП «Чернігівводоканал» на засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради сьогодні.

 Понад 7 мільйонів гривень – на вирішення екологічних проблем Чернігівщини

Понад 7 мільйонів гривень – на вирішення екологічних проблем Чернігівщини 14:45

Профільна робоча група при Чернігівській обласній раді сьогодні, 26 березня, погодила перелік видатків обласного фонду охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області на 2024 рік.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини