Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

П`ятниця, 29 березня, 17:44:53

Майже дві тисячі чернігівців скористалися кваліфікованими соціальними послугами

17.08.2012   13:42Агенцiя

Про роботу Чернігівського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді щодо соціальної підтримки сімей розповіла сьогодні на розширеній нараді директор закладу Тетяна Кузнецова-Молодчая.

Вона зазначила, що соціальна підтримка різних категорій сімей є головним напрямком діяльності міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Надання безкоштовних кваліфікованих послуг психолога, юриста, соціальних педагогів і як результат – виведення особи чи сім’ї з кризи – головна мета, якою керуються спеціалісти Центру. А завдяки рекламі соціальних послуг, тісній співпраці з іншими державними установами та громадськими організаціями є можливість охопити послугами значну кількість громадян міста.

Створення середовища, сприятливого для розвитку дитини, зміцнення виховних функцій української родини, реалізація права дитини на виховання в сім’ї, профілактика соціально небезпечних хвороб, пропаганда здорового способу життя у дитячому та молодіжному середовищі – це пріоритетні напрями державної політики та орієнтири для соціальної роботи. Реалізацію саме цих заходів і забезпечує Чернігівський міський центр СССДМ.

За І півріччя 2012 року соціальними послугами центру охоплено 1955 осіб, яким надано 6390 індивідуальних послуг.

Соціальна робота з сім’ями, які опинилися в складних життєвих обставинах є одним із основних напрямків діяльності центру в рамках спеціалізованого формування «Служба підтримки сім’ї». Служба підтримки сім’ї (СПС)- спеціалізоване формування, яке здійснює соціальні заходи, спрямовані на подолання складних життєвих обставин, створення умов для самостійного розв’язання життєвих проблем та повернення родин до повноцінного життя.

У рамках формування здійснюється соціальна робота у таких напрямках:

- соціальна підтримка сімей та осіб, які перебувають у складних життєвих обставинах;

- соціальна підтримка вагітних жінок та жінок із новонародженими дітьми;

- соціальна робота з дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими  батьківського піклування;

- супроводження прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу;

- соціальна робота з дітьми і молоддю з функціональними обмеженнями;

- соціальна робота з особами, які перебувають у конфлікті з законом.

Складні життєві обставини в сім’ях здебільшого виникають через дисгармонію подружніх стосунків, насильство в сім’ї, наркотичну або алкогольну залежність одного чи декількох членів сім’ї, інвалідність батьків або дітей, безробіття одного чи більше членів сім’ї, небажану вагітність, ухилення батьків від виконання батьківських обов’язків, відсутність навичок догляду за дитиною, сирітство, схильність до девіантної поведінки, спроба суїциду тощо.

Центр надає психологічні, соціально-педагогічні, юридичні, інформаційні, соціально-економічні, соціально-медичні послуги шляхом здійснення соціальних інспектувань, обстежень житлово-побутових умов та оцінки потреб отримувачів соціальних послуг; здійснення соціального супроводу сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах та не можуть самостійно їх подолати.

Застосовується комплексний підхід, згідно з яким дії спрямовуються на усунення наслідків і причин проблеми, на забезпечення дотримання прав дітей та батьків, використання їх внутрішнього потенціалу у процесі розв’язання проблеми, на сприяння підвищенню відповідальності батьків за виховання дітей, забезпеченні індивідуального підходу до кожної сім’ї, опір на її позитивні сторони.

Т. Кузнецова-Молодчая повідомила, що протягом звітного періоду суб’єктами взаємодії було виявлено 57 сімей, які опинилися у складних життєвих обставинах, в них виховується 82 дитини. З метою з’ясування причин, що призвели до життєвого неблагополуччя, центрами здійснено їх соціальне інспектування. 16 сімей, в яких підтвердилась інформація про складні життєві обставини, за результатами інспектування та проведеної спеціалістами роботи взяті під соціальний супровід. Загалом на обліку в центрі перебуває 97 сімей, у яких виховується 161 дитина.

Основними причинами неблагополуччя чернігівських сімей, які перебувають на обліку, як і в попередні роки, залишаються: зневажливе ставлення, складні стосунки в сім’ї (47%), залежності/співзалежності (алкогольна, наркотична тощо) – (10%), насильство в сім’ї (14%) тощо.

Найбільша увага приділялась налагодженню соціальних зв’язків, оформленню/відновленню документів, вирішенню житлово-побутових проблем.

Особлива категорія сімей – сім’ї, в яких зафіксовано факти насильства або жорстокого поводження з дітьми. На виконання відповідних нормативних актів у місті відпрацьовано механізм співпраці відповідних служб щодо попередження проявів насильства в сім’ї.

У І півріччі 2012 року зафіксовано 9 звернень із питань сімейного насильства (з них 6 по відношенню до жінок, 3 - до дітей) порівняно з 2011 роком, у якому зафіксовано 6 випадків. Це свідчить про зростання довіри з боку постраждалих до спеціалістів центру.

На виконання соціальних ініціатив Президента України, реалізації державної соціальної політики шляхом надання послуг уразливим категоріям населення до штату центру введено посади фахівців із соціальної роботи.

Завданням вказаних соціальних працівників є участь у реалізації державної соціальної політики в мікрорайоні міста шляхом здійснення соціальної роботи з вразливими категоріями дітей та сім'ями з дітьми й надання їм соціальних послуг. Введення посад фахівців із соціальної роботи дозволить перейти до більш конкретної адресної допомоги та надання соціальних послуг, які відповідають потребам конкретної людини, допоможуть вирішувати наболілі питання безпосередньо на місцях.

Досі ефективній профілактиці проблем та ранньому виявленню сімей та осіб, які опинилися в складних життєвих обставинах, не вистачало кадрових та фінансових ресурсів. Як правило, робота соціальних служб починалася тоді, коли проблема сягала критичної межі. Нова соціальна політика кардинально змінює акценти в роботі: в полі зору відтепер - попередження можливих негараздів у родині та їх профілактика. Так, тільки на початковому етапі діяльності, у липні місяці, відвідано 4527 родин, яким надано 6923 послуги.

Окрім цього, фахівці сприяють формуванню у ввіреному мікрорайоні сімейних цінностей та засад відповідального батьківства, використовують оптимальні технології соціальної роботи з урахуванням отриманої інформації та проблем отримувачів соціальних послуг

У подальшій роботі центрів СССДМ з названою категорією клієнтів актуальними залишаються питання:

переорієнтації соціальної підтримки сім’ї на профілактику попередження сімейного неблагополуччя на противагу боротьбі з його наслідками;

забезпечення комплексного підходу до здійснення соціального супроводу із залученням суб’єктів соціальної роботи. Це дасть можливість виробити єдиний і правильний підхід усіх суб’єктів соціальної роботи з кризовими категоріями родин до алгоритму дій в інтересах окремої сім’ї з метою вирішення її проблем;

забезпечення системної підготовки спеціалістів центрів до роботи з названою категорією родин.

Окремим напрямком роботи Центру СССДМ є соціальна підтримка вагітних жінок та жінок з новонародженими дітьми. Так, основна мета діяльності консультативного пункту при пологовому будинку – сприяння зміцненню інституту сім'ї шляхом формування засад відповідального усвідомленого батьківства та профілактика раннього соціального сирітства.

Особливої уваги соціальних працівників вимагають випадки, коли існує загроза відмови від новонародженої дитини. У звітному періоді могли стати сиротами у перші хвилини життя 4 немовлят (у 2011 році – 4).

У результаті оперативної роботи психолога та юриста Центру у співпраці з медичним персоналом пологового будинку 4 породіллі не віддали дітей під державну опіку.

Дві жінки, які залишили дітей у пологовому будинку, не є мешканками міста: одна – громадянка Молдови, інша – Чернігівської області.

Проблема соціального сирітства (сирітство при живих батьках) – це, в першу чергу, порушення прав дітей на сімейне виховання з боку самих батьків, яке призводить до надзвичайного негативного їх психологічного стану, різних порушень у розвитку.

Як свідчить практика, ця категорія дітей, хоча й отримує комплекс соціального обслуговування, все ж таки не застрахована від відхилень, що проявляються у відсутності навичок самостійності у дорослому житті, комунікативних умінь та навичок самообслуговування, певного соціального досвіду, невміння будувати стосунки в сім’ї.

Чернігівський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді співпрацює:

 - з  управлінням освіти Чернігівської міської ради;

 - з чернігівською загальноосвітньою школою-інтернатом I-III ступенів ім. Ю.М. Коцюбинського;

 - з чернігівською спеціальною загальноосвітньою школою-інтернатом Чернігівської обласної ради.

У приміщеннях інтернатних закладів розміщені «Вікна соціальної реклами ЧМЦСССДМ», які по мірі необхідності поповнюються відповідною соціально-рекламною продукцією Центру.

Згідно чинного законодавства України центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді в рамках здійснення соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування забезпечують соціальну адаптацію вище зазначеної категорії, з метою підготовки їх до самостійного життя.

Спеціалістами ЧМЦССДМ щодо підготовки до самостійного життя дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, проводиться робота у двох напрямках: групова та індивідуальна робота із вихованцями з числа учнів старших та випускних класів ЗОШ-інтернатів м. Чернігова, першокурсниками та випускниками професійно-технічних навчальних закладів обласного центру.

У рамках співпраці з інтернатними закладами спеціалістами ЧМЦСССДМ за перше півріччя 2012 року з випускниками 2011/2012 н.р. (в тому числі з дітьми-сиротами, дітьми, позбавленими батьківського піклування) ЗОШ-інтернату імені Ю.М. Коцюбинського та спеціальної ЗОШ-інтернату – проведено чотири бесіди та два заняття з елементами тренінгу з питань профорієнтації та соціального захисту, надання соціальних послуг ЧМЦСССДМ та закладами соціального спрямування, економіки домашнього господарювання. Було охоплено 65 осіб, надано 47 інформаційних та 18 соціально-педагогічних соціальних послуг.

З вихованцями-випускниками інтернату з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, протягом року проводилась також і індивідуальна робота: 30 осіб отримали 139 соціальних послуг із питань подальшої адаптації по закінченню інтернатного  закладу.

Як позитив у роботі центру із зазначеною категорією клієнтів слід відзначити налагоджену співпрацю з навчальними закладами, де продовжують навчання діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування після закінчення інтернатів, започаткування проведення «круглих столів» за участю спеціалістів центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, служб у справах дітей, управлінь/відділів у справах сім’ї та молоді, представників професійно-технічних навчальних закладів. Це дає змогу всебічно та комплексно вирішувати питання, які постають перед випускниками державних інтернатних закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Акцентувала увагу директор центру на супроводженні прийомних сімей та ДБСТ. Вона зазначила, що кожна дитина має право на сім’ю, батьківську любов, тепло, ласку і піклування. Роль батьків у цьому процесі переоцінити неможливо. Мало дати дитині життя – потрібно її виховати, вдихнути в душу всю палітру материнської та батьківської любові.

На жаль, є діти, які не мають можливості зростати в біологічній родині. В Україні, за офіційними даними, майже 98 тисяч дітей за певних обставин залишились без батьківської опіки, і функції їх виховання взяла на себе держава.

За звітний період із приводу створення прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу до центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді звернулися 4 сім’ї та 3 особи, яким надано 51 індивідуальну послугу (соціально-педагогічних – 39, інформаційних – 12). Сім’ї отримали детальну інформацію про прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу, усиновлення, взяття дітей під опіку.

Рішеннями виконавчого комітету Новозаводської районної в м. Чернігові ради створено дві прийомні сім’ї, куди на спільне проживання та виховання влаштовано дві дитини, позбавлені батьківського піклування.

Під соціальним супроводженням ЧМЦСССДМ наразі перебувають дитячий будинок сімейного типу та 13 прийомних сімей. Членам цих сімей за звітний період надано 537 індивідуальних послуг (соціально-педагогічних – 395, інформаційних – 119, соціально-медичних – 14, юридичних – 1, психологічних - 8)

Аналізуючи роботу центру щодо розвитку сімейних форм виховання, забезпечення соціального супроводження прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу, можна зробити наступний висновок: за звітний період багато зроблено соціальними працівниками спільно з прийомними батьками, батьками-вихователями щодо адаптації кожної дитини до нормальних сімейних стосунків, умов виховання та спілкування в родині.

Трансформація українського суспільства у напрямі всесвітньо визнаних демократичних стандартів зумовлює актуальність удосконалення соціальної сфери на користь найбільш уразливих категорій населення. Одна з них – діти та молодь із функціональними обмеженнями. В основному робота центрів була спрямована на проведення спільних із громадськими організаціями заходів, направлених на соціальну інтеграцію і підтримку конкретних вікових категорій дітей та осіб з різними вадами і захворюваннями, розширення кола їх спілкування, ознайомлення батьків з інноваційними формами і методами соціалізації, отримання допомоги у вирішенні різноманітних соціальних і психолого-педагогічних проблем

Упродовж 2012 року клієнтами соціальних служб були 134 особи з особливими потребами, надано 332 соціальні послуги. Працює творча майстерня для дітей та молоді з функціональними обмеженнями, проведено 16 занять.

У звітному періоді діяльність центру з дітьми та молодими особами, які перебувають у конфлікті з законом, здійснювалась у відповідності до Закону України №3160-VI від 17.03.2011 «Про соціальну адаптацію осіб, які відбувають чи відбули покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк».Роботою соціальних працівників було охоплено 104 особи, які отримали 268 послуг.

55 осіб, які відбувають покарання, отримали 112 індивідуальних послуг, що стосувалися підготовки засуджених до звільнення, налагодження соціальних зв’язків, профілактики безпечної поведінки тощо.

У результаті роботи з даною категорією клієнтів кожен четвертий із них отримав необхідну соціальну допомогу щодо адаптації в соціумі після виходу з місць позбавлення волі.

У 2012 році до соціальних служб звернулося 39 осіб (33 - повнолітніх, 6- дітей), які засуджені до покарань без позбавлення волі. Їм надано 121 послугу: сприяння у зайнятості, оформленні правових документів, медичній допомозі, профілактика адитивної поведінки, формування здорового способу життя тощо (в середньому по три послуги на кожного клієнта).

У звітному періоді у рамках просвітницько-профілактичної діяльності мобільних консультаційних пунктів соціальної роботи проведено 222 групові заходи, надано 6059 соціальних послуг щодо профілактики соціально небезпечних хвороб у молодіжному середовищі, обмеження шкідливого впливу від споживання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пропагування й опанування навичками здорового способу життя, формування засад відповідального батьківства, дошлюбних стосунків, підготовка до сімейного життя.

Спільно з управлінням освіти та громадськими організаціями-партнерами у квітні поточного року організовано і проведено ІІІ Форум батьків «Морально-етичні норми поведінки як протиставлення проблемі наркоманії серед дітей та підлітків», за підсумками якого створено міський батьківський комітет. Впроваджено цикл тренінгових занять для батьків «Як іти поруч з дитиною, не заважаючи їй жити».

Спільно з ГО «Академія розвитку» Центр є співзасновником школи батьківського навчання. Спеціалісти центру постійно беруть участь у батьківських зборах у навчальних закладах міста, центрі соціально-психологічної реабілітації для дітей служби у справах дітей ОДА (проведено 29  заходів для 955 батьків).

Формування громадської думки, цінностей, стилю поведінки та способу життя людини здійснюється за допомогою соціальної реклами. В активі центру – внутрішня та зовнішня соціальна реклама, яка розповсюджується серед різних категорій населення, а також розміщена на рекламних носіях вулиць міста та у «Вікнах соціальної реклами» в навчальних закладах. Це наклейки, листівки, постери, кишенькові брошури.

У 2012 році робота центру СССДМ з виготовлення соціальної реклами була спрямована на формування здорового способу життя, профілактику соціально небезпечних захворювань, попередження сімейного насильства, пропаганду сімейних форм влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

ЧМЦСССДМ розроблено, виготовлено та розповсюджено 8 видів соціально-рекламної продукції загальним тиражем 12000 примірників.

Дієвими партнерами ЧЦСССДМ у наданні допомоги сім’ям, які перебувають у складних життєвих обставинах, є громадські організації, що долучаються до вирішення проблем конкретних сімей: надання гуманітарної допомоги, тимчасового притулку, оформлення тимчасової реєстрації.

«Система комплексних заходів тривалої допомоги сім’ям із метою їх збереження, відновлення родинних стосунків, захисту і реалізації прав членів у родині та її прав у суспільстві – мета соціальної роботи з сім’ями Чернігівського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді,» - наголосила директор закладу.

 

За матеріалами ЧМЦСССДМ

Останні новини Чернігівщини

«єРобота»: «Родинне Древо» в Ніжині

«єРобота»: «Родинне Древо» в Ніжині 16:45

Наприкінці минулого року в новозбудованому готелі «Reikartz Nizhyn» («Optima Collection» Ніжин), що розташований на в’їзді в місто, біля центрального вокзалу та основних транспортних розв’язок, відкрився новий ресторан «Родинне Древо».

Коли витрати для роботодавця перетворюються на інвестиції…

Коли витрати для роботодавця перетворюються на інвестиції… 16:38

Комп’ютер, монітор, офісне крісло, термінал, мобільний телефон, настільна лампа – майже в 70 тис. грн обійшлося робоче місце для завідувача складу СТОВ «Батьківщина» (сел.Срібне)

Пам’яті Андрія Юрченка: у Чернігові відбулися змагання з дзюдо на честь загиблого Героя 09:41

Цим видом спорту Захисник України займався з дитинства і аж до вступу в Чернігівський ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою. Де, навички та вміння, отримані під час тренувань з бойового мистецтва допомогли самореалізуватися та показати чудові результати в навчанні.

На варті безпеки дітей: у Чернігові офіцер «СОБ» виявив біля школи підозрілий предмет 09:32

Вчора під час обстеження території поблизу чернігівської школи офіцер «Служби освітньої безпеки» виявив у землі підозрілий предмет, що візуально схожий на міну. Пильний поліцейський негайно відреагував на знахідку та убезпечив дітей від наближення до ймовірно вибухонебезпечного предмета.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини