Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Четвер, 28 березня, 23:37:39

Економія на охороні здоров’я - дорога в нікуди

17.12.2014   07:40Агенцiя

Кошти, що виділяються на медичну галузь не сприяють зменшенню смертності населення та протидії епідемій, зокрема епідемії ВІЛСНІД. Причина - недостатнє фінансування та неправильне використання наявних коштів, а подекуди й зловживання на держзакупівлях.

Бюджет медицини області складає 17,48 % із всього бюджету області, тобто 427262021 грн. із 2444021528 грн., орієнтовно – це 396 гривень на одну людину в рік. Ця сума включає в себе всі сфери і напрямки медицини – від профілактики більш легких захворювань до лікування тяжких, таких як, наприклад, туберкульоз. Тому ця сума є мізерною.

Якщо взяти таку непопулярну проблему в області як протидія ВІЛСНІД, то на цей напрямок із всього медичного бюджету області виділяється тільки 1,27% всього бюджету. Це по 1 782 грн в рік на кожного ВІЛ-інфікованого, з 3055 людей, які стоять на обліку в обласному СНІД-центрі. Але на ці кошти лягає також навантаження з проведення тестів серед населення, профілактика, інформаційні плакати і т.д., тож в результаті маємо лише 5,05 грн на людину на боротьбу зі СНІДом в області.

Лише за 9 місяців 2014 року 53 202 осіб в області пройшли тестування на ВІЛСНІД. А кожен тест ІФА або для діагностики ВІЛ коштує від 6 до 8 грн, а швидкі тести для визначення антитіл до ВІЛ – 20 грн. Тож, виходячи з бюджету обласного Центру СНІДу на профілактику та недопущення поширення епідемії на кожного жителя області залишається тільки 1,18 грн. Як наслідок, за 9 місяців цього року поставлено на облік 363 нових ВІЛ-інфікованих. А що можна очікувати, якщо в обласному центрі СНІДу на більш ніж 3000 хворих працює всього три лікаря для дорослих, це більше ніж по 1000 хворих на одну людину. Коли ж тут займатись профілактикою?

Соціальні послуги в області представлені Центрами соціальних послуг для сім’ї, дітей і молоді та Територіальними центрами соціального обслуговування. Всі рівні бюджетів в області передбачили для витрат всіх ЦСМів 13 787 357 грн, а територіальним центрам передбачено 90 877 449 грн. Це серйозне фінансування. Але головна проблема в тому, що влада не бачить, що людям з ВІЛ потрібні соціальні послуги. Центри соціальних послуг не працюють з ВІЛ-позитивними людьми і не користуються їх довірою. Видатки на соціальні послуги для населення не враховують потреби людей з ВІЛ. Враховуючи, що видатки на оплату праці в центрах соціальних служб складають 91-92% всього бюджету, то варто вболівати, щоб спектр надання соціальних послуг також поширювався і на роботу з ВІЛ-позитивними людьми, які цього потребують.

Проаналізувавши всі вище озвучені проблеми, можна зробити висновок, що сфера ВІЛСНІДу так само, як загалом і сфера охорони здоров’я, потребує серйозної уваги та ряду реформаторських кроків:
- збільшення видатків на тести та ліки за рахунок зменшення видатків на утримання установ – наразі зберігається протилежна тенденція;
- збільшення видатків на тестування загального населення – для оперативного виявлення захворювання;
- запровадження соціального замовлення – дати неурядовим організаціям бюджетні кошти для надання соціальних послуг ВІЛ-позитивним людям. Оскільки послуги ВІЛ-сервісних НУО можуть бути значно дешевшими та ефективнішими, ніж послуги комунальних установ;
- започаткування системи первинного виявлення ВІЛ-інфекції сімейними лікарями.

Тетяна Романова, координатор Інститут розвитку суспільних інновацій в Чернігівській області

Останні новини Чернігівщини

З 1 квітня 2024 року на Чернігівщині розпочинається нерестова заборона на вилов водних біоресурсів

З 1 квітня 2024 року на Чернігівщині розпочинається нерестова заборона на вилов водних біоресурсів 15:04

З 1 квітня 2024 року з метою охорони нерестовищ у рибогосподарських водних об’єктах та забезпечення сприятливих умов нересту водних біоресурсів, відповідно до Правил рибальства та наказу Управління Державного агентства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм у Чернігівській області від 22.03.2024 №45 на Чернігівщині розпочинається заборона добування (вилову) водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) на період нересту.

За матеріалами СБУ винесено вирок російському окупанту, який знущався над сім’єю з неповнолітніми дітьми 14:55

За матеріалами СБУ суд виніс вирок військовому рф, причетному до вчинення воєнних злочинів під час тимчасового захоплення частини Чернігівської області.

Державна реєстраторка підозрюється у зловживанні повноваженнями, що спричинило неправомірне вибуття з державної власності земельних ділянок сільськогосподарського призначення 14:51

За процесуального керівництва Прилуцької окружної прокуратури повідомлено про підозру державному реєстратору однієї із сільських рад Прилуцького району у зловживанні своїми повноваженнями з метою отримання неправомірної вигоди, що спричинило тяжкі наслідки та несанкціонованій зміні інформації, що обробляється в автоматизованих системах, вчиненій особою, яка має право доступу до неї, вчиненій за попередньою змовою групою осіб (ч. 3 ст. 365-2, ч. 3 ст. 362 КК України).

Перекривається рух автотранспорту на перехресті вул. Героїв Маріуполя та Кримської

Перекривається рух автотранспорту на перехресті вул. Героїв Маріуполя та Кримської 14:49

З 27 березня по 16:00 год. 9 квітня. Відповідний дозвіл наданий КП «Чернігівводоканал» на засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради сьогодні.

 Понад 7 мільйонів гривень – на вирішення екологічних проблем Чернігівщини

Понад 7 мільйонів гривень – на вирішення екологічних проблем Чернігівщини 14:45

Профільна робоча група при Чернігівській обласній раді сьогодні, 26 березня, погодила перелік видатків обласного фонду охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області на 2024 рік.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини