Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

П`ятниця, 29 березня, 11:26:25

Фонд комунального майна Чернігова: завдання, проблеми та шляхи їх вирішення

24.11.2011   08:05

Про управління об’єктами комунальної власності територіальної громади м. Чернігова інформувала на розширеній міській нараді голова фонду комунального майна міської ради Інна Дусь.

12 листопада 1992 року прийнято рішення про створення органу приватизації, а 24 листопада йому було надано назву – фонд комунального майна міської ради народних депутатів і затверджено першу Програму приватизації об’єктів комунальної власності Чернігівської міської ради. Отже, завтра фонду комунального майна міської ради виповнюється 19 років, повідомила Інна Дусь.

Протягом цих років фонд комунального майна міської ради, здійснюючи функції органу приватизації та орендодавця об’єктів комунальної власності, завжди знаходився на вістрі ринкових реформ, оскільки сам процес появи приватної власності, пов’язаний з приватизацією, був новий для нашого суспільства і викликав багато критичних зауважень та нарікань.

Якщо на першому етапі головним завданням, головною метою роботи фонду було збільшення приватного сектору, щоб зробити незворотнім процес ринкових перетворень, то зараз кількісні параметри відійшли на другий план, а на першому місці стоїть питання отримання ефективності роботи приватизованих підприємств та об’єктів.

Приватизація об’єктів сьогодні розглядається не тільки як джерело поповнення бюджету розвитку міста, а й інструмент пошуку ефективного власника, залучення інвестицій в об’єкти комунальної власності та сприяння розвитку малого та середнього бізнесу.

Міським бюджетом на 2011 рік заплановані надходження коштів від приватизації до бюджету розвитку міста у сумі 2 млн. грн., з внесеними міською радою змінами ця сума на сьогодні складає – понад 4 млн. грн. Усього у 2011 році приватизації підлягало 19 об’єктів, з них на аукціоні – 15, шляхом викупу – 4.

Протягом 2011 року приватизовано 5 об’єктів: 3 об’єкти – на аукціонах, 2 об’єкти – шляхом викупу, на один з яких подана одна заявка на аукціон. Укладено договорів купівлі-продажу на суму (комунальна частка) 4 млн. 549 тис.

За результатами року очікується надходження коштів від приватизації до бюджету розвитку міста у сумі 4 859 тис. грн., що становить 100% від запланованої суми надходжень на рік.

У 2011 році оголошено 5 аукціонів, на які було виставлено 10 об’єктів, окремі об’єкти виставлялись двічі зі знижкою початкової вартості до 30%. Два аукціони не відбулися: один аукціон не відбувся за відсутністю заяв, другий – у зв’язку з поданням на участь в аукціоні однієї заявки.

У порівнянні з минулим роком, коли жодний з 6 оголошених аукціонів не відбувся у зв’язку з відсутністю заяв, у поточному році зріс попит на магазини, які розташовані у центральній та прилеглій до неї частині міста. Про це свідчить продаж з аукціону трьох приміщень магазинів, вартість двох з них у результаті продажу збільшилась у 1,5 рази від початкової вартості.

З огляду на те, що оренда є джерелом постійного надходження коштів до міського бюджету, забезпечує збереження та поліпшення комунального майна, сприяє розвитку підприємницької діяльності, наразі все більше уваги приділяється оренді комунального майна на державному рівні. Так, у 2011 році були внесені системні зміни до законодавства з питань оренди, які були ініційовані Фондом державного майна України.

Зміни до Закону України “Про оренду державного та комунального майна”, які набули чинності з 24 травня 2011 року, стосуються всіх етапів орендного циклу – від прийняття рішення про оренду до повернення орендованого майна.

Найбільш суттєвим досягненням, “родзинкою” Закону, можна вважати впровадження нового порядку прийняття рішення про оренду державного та комунального майна і визначення орендарів.

Переваги нового підходу полягають в економії загального часу і скороченні витрат, пов’язаних з проведенням процедури передачі в оренду, і відповідно, у додаткових надходженнях орендної плати.

Згідно зі змінами орендодавцями можуть бути підприємства, установи та організації при наданні в оренду нерухомого майна загальною площею не більше 200 кв. м на одне підприємство, установу, організацію.

Також, визначено терміни проведення оцінки об’єкта оренди в разі продовження договору оренди. Відтепер, якщо на момент продовження договору оренди остання оцінка була зроблена понад 3 роки тому, для продовження (поновлення) договору оренди необхідно провести оцінку об’єкта оренди.

Законом установлено, що Методика розрахунку орендної плати та пропорцій її розподілу для об’єктів комунальної власності затверджується органами місцевого самоврядування на тих самих методологічних засадах, як і для об’єктів, що перебувають у державній власності, при цьому розмір відсотка (орендної ставки) визначає власник майна.

Зазначені вище зміни викликали внесення відповідних змін і в нормативні документи, які прийняті міською радою щодо передачі об’єктів комунальної власності територіальної громади м. Чернігова в оренду.

Бюджетні установи, які утримуються з міського бюджету, та комунальне підприємство “Міський палац культури” визначені орендодавцями нерухомого майна, яке перебуває у них в оперативному управлінні або господарському віданні.

Кошти, одержані за оренду, відповідно до Методики залишаються у розпорядженні комунальних підприємств на поповнення обігових коштів та бюджетних установ, які включаються до спеціального фонду бюджету та використовуються на утримання, облаштування, ремонт та придбання майна.

Фондом комунального майна міської ради укладено 193 договори оренди, з них 2 договори оренди цілісних майнових комплексів, які на належному рівні забезпечують теплопостачання житлового фонду та об’єктів соціально-культурного призначення міста.

Очікувана сума надходжень у 2011 році від орендної плати до міського бюджету складає 14 млн. У порівнянні з минулим роком надходження до міського бюджету збільшились на 3%.

Найбільшими платниками з орендної плати є ТОВ “Лагрос” та ТОВ “Гуртово-роздрібний комплекс “СеДаМ”, які щомісячно сплачують до бюджету відповідно 53 тис. грн. та 54 тис. грн.

Проте, на жаль, у комунальній власності територіальної громади міста Чернігова залишилося дуже мало об’єктів нерухомості, які привабливі для суб’єктів підприємницької діяльності як для оренди, так і для приватизації.

Фондом комунального майна міської ради на конкурсних засадах для передачі в оренду було запропоновано 11 об’єктів нерухомого майна, за результатами проведених конкурсів укладено 6 договорів оренди, за 5-ма об’єктами конкурси не відбулися через відсутність заяв.

Враховуючи стан об’єктів, які в переважній більшості непридатні для використання без проведення капітального ремонту, а в окремих випадках – реконструкції, на сьогодні 32 приміщення є вільними. На даний час залишається актуальним питання подальшого їх використання. Прогнозована сума надходжень від орендної плати на 2012 рік складає приблизно 13 млн.

Станом на 1 жовтня 2011 року фондом проведена інвентаризація для встановлення фактичної наявності та стану майна. Попередня інвентаризація була проведена у 2004 році, і за її результатами було сформовано Перелік об’єктів комунальної власності територіальної громади м. Чернігова.

Крім цього, необхідно також здійснити проведення технічної інвентаризації бюджетних установ та закладів ще 20 установ, 10 закладів охорони здоров’я, 95 закладів освіти, 17 закладів культури. Проведення зазначених робіт потребує виділення коштів з бюджету понад 500 тис. грн.

Метою інвентаризації є створення реєстру об’єктів комунальної власності – автоматизованої системи збирання, накопичення, обліку та надання інформації про підприємства і організації комунальної форми власності та комунального майна. На думку І. Дусь, це надасть можливість у майбутньому оперативно і ефективно управляти комунальним майном, приймати рішення щодо списання та відчуження, виявляти вільні приміщення для передачі їх в оренду або на приватизацію.

Також, І. Дусь розповіла про вивчення досвіду роботи колег з інших міст України, зокрема під час форуму “Комунальна власність. Ефективне управління, облік, оренда, відчуження”, який проведений 10-11 листопада поточного року Херсонським управлінням комунального майна. У форумі взяли участь 14 міст України: Вінниця, Запоріжжя, Кривий Ріг, Кіровоград, Миколаїв, Горлівка, Макіївка та інші.

Останні новини Чернігівщини

Пам’яті Андрія Юрченка: у Чернігові відбулися змагання з дзюдо на честь загиблого Героя 09:41

Цим видом спорту Захисник України займався з дитинства і аж до вступу в Чернігівський ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою. Де, навички та вміння, отримані під час тренувань з бойового мистецтва допомогли самореалізуватися та показати чудові результати в навчанні.

На варті безпеки дітей: у Чернігові офіцер «СОБ» виявив біля школи підозрілий предмет 09:32

Вчора під час обстеження території поблизу чернігівської школи офіцер «Служби освітньої безпеки» виявив у землі підозрілий предмет, що візуально схожий на міну. Пильний поліцейський негайно відреагував на знахідку та убезпечив дітей від наближення до ймовірно вибухонебезпечного предмета.

 До довічного позбавлення волі засуджено двох російських військових за умисне вбивство чотирьох цивільних

До довічного позбавлення волі засуджено двох російських військових за умисне вбивство чотирьох цивільних 09:27

За публічного обвинувачення прокурорів Прилуцької окружної прокуратури в порядку спеціального судового розгляду визнано винними двох військовослужбовців зс рф у порушенні законів та звичаїв війни, вчинених групою осіб за попередньою змовою, поєднаних з умисними вбивствами (ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 438 КК України). Вироком Ічнянського районного суду їх засуджено до довічного позбавлення волі.

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 09:25

Протягом минулої доби зареєстровано 6 небезпечних подій, а саме: 6 пожеж.

29 березня: цей день в Україні і світі

29 березня: цей день в Україні і світі 09:22

ДЕНЬ 765 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 765 RUSSIAN AGRESSION

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини