Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: Відпочинок http://monitor.cn.ua/ Інформ-агенція «Чернігівський монітор» http://monitor.cn.ua/i/sm-logo.png Чернігівський монітор http://monitor.cn.ua/ 8 лютого: Цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/95927 ДЕНЬ 350 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 350 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Wed, 08 Feb 2023 09:00:14 +0200 8 лютого у світі відзначають День пропозиції руки та серця і Міжнародний день підкидання монетки.
В Україні – День опери.У Словенії – День словенської культури. День Прешерна. У США – День повітряних зміїв, День опери та День позаземної культури.
Православна церква вшановує пам'ять Теодора Студита.

День опери
Свято виникло 2018 року в соціальних мережах за хештегом #OperaDay. Цього дня всі шанувальники опери діляться на своїх сторінках в соціальних мережах фотографіями та відео з улюблених опер.

Ще цього дня:
1914 — У Монреалі створили українське видавництво "Новий Світ";
1915 — У Лос-Анджелесі відбулася прем'єра фільму Девіда Ґріффіта "Народження нації", включеного згодом до списку 100 найкращих фільмів усіх часів і народів;
1916 — У Цюриху (Швейцарія) група поетів оголосила про появу нової мистецької течії — дадаїзму;
1921 — РНК УСРР ухвалила декрет про заповідник "Асканія-Нова" (розвивався Ф. Фальц-Фейном з 1874 р.);
1928 — Перша передача телесигналу через океан — із Лондона до Нью-Йорку;
1964 — Beatles прибули в аеропорт "Кеннеді" й Америку охопила хвиля бітломанії;
1965 — У Британії заборонили рекламу сигарет на телебаченні;
1969 — Відбувся перший політ найбільшого у світі пасажирського літака Boeing 747 (зараз найбільший — Аеробус A380);
1971 — Засновано одну з трьох основних фондових бірж США — NASDAQ;
1992 — Україна встановила дипломатичні відносини з Ватиканом і Азербайджаном;
1994 — Україна приєдналась до програми НАТО "Партнерство заради миру";
1997 — у Києві була створена партія Християнсько-Народний Союз, яку у 2003 році було перейменовано на Християнсько-Демократичний Союз.

Церковне свято
Православні віряни вшановують пам'ять Теодора Студита. Це грецький громадський діяч і чернець, якого церковнослужителі зарахували до святих.
Народний календар свідчить, що 8 лютого – дуже таємничий день. Він отримав назву "Федір Поминальник". Стверджують, що саме цього дня покійні родичі відвідують дім, де вони жили. Тому 8 лютого треба піти до церкви та помолитися за померлих близьких.

Іменини: Федір, Марія, Аркадій, Петро, Іван, Давид.

]]>
7 лютого: Цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/95916 ДЕНЬ 349 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 349 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Tue, 07 Feb 2023 09:15:39 +0200 7 лютого у світі відзначають День народження вогнегасника.

У Гренаді – День Незалежності, в Ірландії – День святого Мела, в Японії – День північних територій.

Православна церква вшановує пам'ять святителя Григорія Богослова, архієпископа Константинопольського.

У США 160 років тому запатентовано перший вогнегасник
Перше застосування скляних колб, наповнених водою, при гасінні пожеж датується 17 століттям. Найпершим вогнегасником вважається створений в Англії у 19 столітті. Для його заповнення теж брали воду.
Проте офіційно першим вогнегасником вважається той, який був запатентований 7 лютого 1863 року у штаті Вірджинія (США) інженером Аланом Креєм.

Ще цього дня:
1906 - Сигнал SOS уперше був запропонований як міжнародний сигнал лиха (замість коду CQD, який раніше використовувався на суднах);
1992 - 12 держав-членів Європейських спільнот підписали Маастрихтський договір, основну угоду Європейського Союзу;
1992 - Республіка Бенін визнала незалежність України;
2010 – Відбувся другий тур президентських виборів в Україні, на яких переміг Віктор Янукович;
2016 – Північна Корея, порушуючи численні договори ООН, запустила в космос Кванмьонсон-4.

Церковне свято
Цього дня вшановували Григорія Богослова, одного з Отців церкви, близького друга та сподвижника Василя Великого. Спадщина святого Григорія складається з 243 послань, 507 духовних віршів та 45 проповідей.

Іменини: Олександр, Анатолій, Борис, Василь, Віталій, Володимир, Григорій, Дмитро, Мойсей, Петро, Степан, Фелікс, Пилип.

]]>
6 лютого: Цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/95903 ДЕНЬ 348 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 348 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Mon, 06 Feb 2023 09:24:23 +0200 6 лютого у світі відзначають День бармена і Міжнародний день нетерпимого ставлення до операцій, які калічать жіночі статеві органи.
У США, Каліфорнії - День Рональда Рейгана
Католицька церква вшановує пам'ять святого Аманда.
Православні віряни вшановують пам'ять преподобної Ксенії Римлянки.

Ще цього дня:
1900 - Олександр Попов вперше передає за допомогою радіо сигнал про лихо на морі;
1901 - У Парижі на вокзалах з'явилися перші громадські телефони;
1922 - США, Велика Британія, Франція, Італія та Японія укладають Вашингтонську угоду про обмеження морських озброєнь;
1925 рік - Починає виходити перша українська піонерська газета "На зміну" (згодом - "Зірка");
1931 - На екрани США виходить фільм Чарлі Чапліна "Вогні великого міста";
1933 - Підписано тристоронню угоду між державами Малої Антанти;
1935 - У продаж надходить настільна гра "Монополія";
1958 рік – Створено Спілку кінематографістів України;
1985 рік - Стів Возняк, співзасновник компанії Apple Computer, залишає компанію на знак протесту проти її перетворення на громіздке та малоефективне підприємство;
1985 - Microsoft оголошує про створення текстового процесора Word;
1996 рік - Британську антарктичну станцію "Фарадей" передають українським полярникам (створено українську станцію"Академік Вернадський");
2018 рік – З космодрому на мисі Канаверал компанія SpaceX успішно здійснює перший політ надважкого ракетоносія Falcon Heavy.

Церковний календар
6 лютого – день пам'яті преподобної Ксенії Римлянки. Вона народилася в V столітті в родині римського сенатора. При народженні отримала ім'я Євсевія. З ранніх літ дівчинка тягнулася до Бога. Проте її батько мав на неї інші плани. Коли дитина підросла, батьки обрали їй нареченого і почали готуватися до шлюбу. Євсевія не захотіла підкоритись батьківській волі, а тому віддала нужденним власне майно і таємно втекла.
Оселившись на одному з островів поблизу Малої Азії, Євсевія змінила своє ім'я на Ксенія, а також присвятила життя служінню Богу. Потім вона переїхала до міста Мілас, де власним коштом збудувала церкву Святого Стефана. Там заснувала християнську громаду і стала її послушницею. Ксенія вела тихе смиренне життя, допомагала грішникам, підтримувала нужденних і зламаних духом. Померла під час молитви. Мощі святої Ксенії можуть зцілювати хвороби

Іменини: Анастасій, Герасим, Іван, Олександр, Тимофій, Оксана

]]>
5 лютого: Цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/95902 ДЕНЬ 347 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 347 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Sun, 05 Feb 2023 10:18:17 +0200 5 лютого відзначають Всесвітній день нутелли та День ерудита.
У Фінляндії – День Рунеберга, у США – День метеоролога, у Франції – День фіалок у Тулузі, у Японії – свято снігу, у Данії – День народження кронпринцеси Мері, день Конституції в Мексиці, а в Бурунді – День єдності.
Католицька церква вшановує пам'ять святої Агати.
Православна - пам'ять священномученика Климента, єпископа Анкірського, та мученика Агафангела.

У цей день:
1913 – У Львові в Українському народному домі всі академічні товариства влаштували великий бал;
1924 – ВВС розпочала щогодинну передачу сигналів точного часу;
1928 - Німецький хімік Адольф Віндаус уперше синтезує вітамін D, недолік якого викликає рахіт;
1935 рік – У Нью-Йорку організатори професійного боксу ухвалюють рішення, що поєдинки за чемпіонське звання не можуть тривати понад 15 раундів;
1952 - Нью-Йорк стає першим містом світу, де почали використовувати триколірні світлофори;
1992 – Україна встановила дипломатичні відносини з Норвегією;
2009 – Отримавши викуп 3 млн 200 тис. доларів, пірати Сомалі відпустили судно "Фаїна", у складі екіпажу якого було 17 українців. Судно перебувало у полоні з 25 вересня 2008 р.

Церковне свято
День пам'яті святої Агати
Народилася свята Агата на Сицилії у місті Катанія у 235 році в багатій родині. Агату часто у християнських текстах називають ще Катанійською або Сицилійською.
В юності дівчина вирізнялася надзвичайною красою. А тому мала багато шанувальників. Однак вона обрала собі інший шлях, вирішила залишитися незайманою і присвятити життя служінню Богові.
Серед тих, кому Агата відмовила, був і сенатор Квінтіан. Тому той зненавидів дівчину. Під час християнських гонінь Агата була затримана і піддана жорстоким тортурам саме через цю відмову. Їй спочатку відрізали груди, а потім закатували її до смерті. Сталося це у 261 році, коли Агаті було лише 25 років.
Святу Агату вважають небесною захисницею від природних катастроф. За традицією, у День святої Агати освячується хліб, сіль і вода, завдяки яким місце, де вони знаходяться, охороняється від пожеж та ударів блискавки.

Іменини: Володимир, Геннадій, Євдокія, Катерина, Іван, Йосип, Климент, Макар, Федір.

]]>
4 лютого: Цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/95901 ДЕНЬ 346 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 346 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Sat, 04 Feb 2023 08:14:38 +0200 4 лютого відзначають Всесвітній день боротьби проти раку, Міжнародний день людського братерства.

У Японії – Ріссюн, свято початку весни, у Шрі-Ланці – День Незалежності, у США – День Рози Паркс.

Православна церква вшановує пам'ять апостола від 70 Тимофія, єпископа Ефеського.
Католицька церква – пам'ять святої Вероніки.

Всесвітній день боротьби проти раку
Рак виникає, коли в клітинах організму відбуваються певні зміни, котрі викликають аномальне та неконтрольоване зростання клітин та утворення пухлини. Без правильного лікування пухлина збільшується й розростається в організмі.
У 2000 році на Всесвітньому саміті боротьби з раком, який проходив у Парижі, було вирішено оголосити 4 лютого Всесвітнім днем боротьби з раковими захворюваннями.

Міжнародний день людського братства
Заснований Генасамблеєю ООН наприкінці грудня 2020 року. Його співавторами стали 34 країни-члени ООН. Головною метою події є сприяння діалогу між різними культурними та релігійними громадами.

Ще цього дня:
1906 – Департамент поліції Нью-Йорка ухвалив використання відбитків пальців для ідентифікації злочинців;
1941 – Запатентовано тефлон;
1945 – У Лівадії (Крим) відкрилася Ялтинська конференція – дипломатична зустріч лідерів США, Великої Британії та СРСР з метою вирішення питань закінчення Другої світової війни та повоєнного ладу;
1969 – Ясір Арафат очолив Організацію звільнення Палестини;
1970 – Засновано місто Прип'ять;
1971 – Оголошено банкрутство британської компанії "Роллс-Ройс".
1974 – Після двох років дресирування шимпанзе Нім Чимскі у США написав перше слово;
1992 - Уго Чавес здійснив спробу державного перевороту у Венесуелі (став президентом у 1999);
2004 - Розпочала роботу соціальна мережа Фейсбук. Її заснував студент Гарвардського університету Марк Цукерберг;
2005 – Верховна Рада України затвердила Юлію Тимошенко на посаді прем'єр-міністра України;
2021 — У Запоріжжі сталася пожежа у Запорізькій обласній клінічній інфекційній лікарні, внаслідок якої загинуло четверо людей, а ще двоє постраждали.

Церковне свято
4 лютого – день пам'яті святого апостола Тимофія. Він був улюбленим учнем апостола Павла та першим єпископом Ефеським, яким став у 30 років.
Святий апостол Тимофій народився 17 року в місті Лістра (Мала Азія). У 80 році загинув мученицькою смертю в Ефесі під час святкування язичницького свята. Тимофій намагався зупинити єретиків та їхні обряди, за що ідолопоклонники закидали чоловіка камінням.

Іменини: Гаврило, Георгій, Єгор, Юхим, Іван, Йосип, Леон, Леонтій, Макар, Микола, Петро, Тимофій, Еммануїл, Яків, Ян.

]]>
Лосі, козулі, дикі кабани: як чернігівець Олександр Михайлов ловить диких тварин на фотопастку http://monitor.cn.ua/ua/rest/95897 Лосі, козулі, дикі кабани, бобер та різні птахи потрапляють до фотопасток чернігівця Олександра Михайлова. Він — засновник клубу екстремального відпочинку та два роки займається таким хобі як фотополювання. Чи безпечне таке заняття та як зробити фото диких тварин у лісі – читайте далі. Відпочинок article Fri, 03 Feb 2023 10:28:57 +0200  
ФОТО: Суспільне Чернігів

Олександр робить світлини диких тварин на дистанційну фотопастку з акумулятором, датчиком руху та інфрачервоною підсвіткою.

"Тварина десь проходить, спрацьовує датчик руху, і вона вмикається. Тут ще є сім-картка і відразу, якщо є нормальний інтернет воно приходить на пошту".

В колекції Олександра чимало фотографій тварин. Зокрема на його фотопастки потрапили кілька лосів та з десяток козуль. За його словами, фотопастки слід ставити біля джерела харчування тварин.

Фото козулі. ФОТО: Суспільне Чернігів

    "В наших лісах дуже багато тварин. Зараз заборона на полювання пішла на користь, тварини не так налякані. В моєму архіві є лосі, сім різних, дивишся і порівнюєш їх. Десь десяток сарн європейських, те, що в нас називають козулями. Якась невідома тваринка. Голови я не побачив, думаю то єнотоподібна собака", — каже Олександр.
Окрім диких тварин, у фотопастки також трапляються і птахи, каже Олександр.
"З цікавого на цьому тижні – канюк. Дуже гарні кадри з розкритими крилами, де сороку відганяє від кісток з м’ясом".
За словами Михайлова, ціна таких кадрів досить велика, адже в лісі може підстерігати небезпека. Він радить непідготовленим людям самим не заходити до лісу.
"Перш за все ходжу там, де не було бойових дій. По-друге, ми постійно контактуємо з єгерями, щоб позначити свою присутність. Якщо є військові — також контактуємо з ними".

 

Джерело: suspilne.media

]]>
3 лютого: Цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/95891 ДЕНЬ 345 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 345 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Fri, 03 Feb 2023 09:53:12 +0200 3 лютого відзначають Всесвітній день боротьби з ненормативною лексикою та День жінки-лікаря.

У Японії – Сацубун, у Таїланді – День ветеранів, у США – День чотирьох капеланів, у Мозамбіку – День героїв, у Сан-Томе та Принсіпі – День пам’яті полеглих.

Православна церква вшановує пам'ять преподобного Максима Грека.

День жінки-лікаря
Свято присвячене дню народження Елізабет Блеквелл – першої жінки-лікаря у США. Блеквелл народилася 3 лютого 1821 року. Вона ініціювала рух, який допоміг жінкам отримати доступ і рівність у сфері медицини.

Ще цього дня:
1926 - У Чехословаччині чеська стала офіційною мовою країни;
1929 - Завершився Перший конгрес Українських націоналістів у Відні, де було створено Організацію українських націоналістів, головою проводу якої обрали Євгена Коновальця;
1940 - У Вінніпегу створено Комітет українців Канади;
1954 – Жителі Сіднея зустрічали в порту британську королеву Єлизавету II. Британський монарх уперше ступив на австралійську землю;
1986 - Папа Римський Іван Павло II зустрівся в Калькутті з матір'ю Терезою;
1992 – Україна встановила дипломатичні відносини із Туреччиною;
1994 - Верховна Рада України ратифікувала в повному обсязі Договір про скорочення та обмеження стратегічних наступальних озброєнь (СНО-1);
1995 – Перші військові навчання НАТО на території колишньої НДР;
1998 - На італійському гірськолижному курорті Кавалезе загинули 20 людей, коли трос підйомника перерізав літак НАТО, що заходив на посадку;
2005 - Найдорожча у світі газета вийшла у Китаї. Спеціальний випуск "Economic Daily" у місті Шеньчжень був надрукований на золотому папері (вартість одного екземпляра газети склала 8000 доларів США);
2009 - Закінчився процес "Румунія проти України" у Міжнародному суді в Гаазі щодо статусу українського острова Зміїний та шельфу у Північно-Західному Чорномор'ї. Зміїний визнаний саме островом, як на тому наполягала Україна (а не скелею, як доводили румуни), проте переважну частину спірної ВЕЗ віддали Румунії;
2011 - Організація "Репортери без кордонів" заявила, що у Рейтингу свободи слова "Репортерів без кордонів" Україна за рік президентства Януковича знизилася на 42 позиції та посідає 131-е місце - після Іраку;
2012 - Національний перевізник Угорщини "Malev", авіакомпанія з 66-річною історією, припинила польоти через фінансові проблеми та відмову фінансування з боку уряду;
2014 – Під час Революції гідності у Києві ветерани-афганці та "Правий сектор" провели власні переговори з МВС та СБУ щодо звільнення заарештованих на підставі ухваленого закону про амністію. Апеляційний суд відпустив ще 8 затриманих на Грушевського. Комендант Євромайдану підтвердив, що майданівці готові звільнити частину вулиці Грушевського, зокрема, якщо їх побратимів силовики випустять з-під арешту. Вночі у столиці спалахнули 4 автомобілі;
2015 – Італійського юриста та політика Серджо Маттареллу обрано президентом Італії;
2021 - Запроваджено указом президента в дію рішення РНБО, персональні економічні санкції та обмеження проти нардепа від ОПЗЖ Тараса Козака, заблоковано проросійські телеканали 112, ЗІК та Newsone як пропагандистські.

Церковне свято
Сьогодні православні віряни вшановують пам'ять Максима Сповідника.
Спочатку він служив імператору, але потім розчарувався у ньому і прийняв чернецтво у Хрисопольському монастирі. Святий відомий як захисник православ'я та противник єретиків.
Цього дня чоловіки та жінки проводили обряд, який мав зміцнити шлюб. Подружжя бралося за руки, виходило у двір і говорило: "Що Бог поєднав, то людині роз'єднати не під силу".
Преподобний Максим вважається помічником й утішником у бідах. Сьогодні згадують добрим словом усіх, хто будь-коли допомагав людині. Вшановували добрих і жалісливих людей. А зло та образи цього дня вважалися служінням дияволові. Святому молилися за заступництво сиріт і вдів.

Іменини: Євген, Іван, Ілля, Максим, Ян, Агнія, Анна.

]]>
2 лютого: Цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/95874 ДЕНЬ 344 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 344 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Thu, 02 Feb 2023 09:47:44 +0200 2 лютого – Всесвітній день водно-болотних угідь. У США та Канаді – День бабака. В Іспанії – День Богоматері з Канделярії. В Естонії – День укладання Тартуського договору.
Православна церква вшановує пам'ять преподобного Євфимія Великого. Католики святкують Стрітення Господнє.

Всесвітній день водно-болотних угідь
Свято започатковане ООН. Конвенція про водно-болотні угіддя була підписана в іранському місті Рамсар 2 лютого 1971 р. Цей день 1997 року був оголошений Всесвітнім днем водно-болотних угідь.

День бабака
Сьогодні люди намагаються передбачити погоду, дістаючи з нір сонних бабаків. Якщо тварина побачить свою тінь, то полізе назад у нору. Це означає, що на нас чекає ще кілька морозних тижнів.
Але якщо день похмурий, бабак не бачить тіні і не повертається в нору – буде рання весна.

Ще цього дня:
1912 - Фредерік Лоу стрибнув із парашутом зі статуї Свободи;
1913 – У Нью-Йорку відкрито Grand Central Terminal, найбільший залізничний вокзал світу;
1935 - Вперше у судовій практиці використано детектор брехні (Портедж, Вісконсін);
1943 - Завершилася одна з головних битв Другої Світової війни. Радянські війська завдали поразки німецьким військам під Сталінградом;
1970 - У Мюнхені вперше в історії відбулася операція з трансплантації нерва;
1986 - В Індії відбулася зустріч Папи Римського з Далай-ламою;
1999 – На фасаді універмагу "Україна" у Києві вивісили найбільшу у світі (на той час) зовнішню рекламу – панно шампуню "Органікс" (126,5×17 м).

Церковне свято
Православні віряни вшановують пам'ять преподобного Євфимія Великого. Святий народився у 377 році в Мелетині.
За народним календарем – це день Єфима.

Стрітення Господнє у католиків
Стрітення в Римо-католицькій церкві – свято Очищення Діви Марії, присвячене спогаду про принесення немовляти Ісуса до храму.
Біля входу Богородицю зустріли святий Симеон, якому сказано було, що він не помре, доки не побачить Христа, і стариця Анна, яка мешкала при храмі. За Законом Мойсея, батьки принесли Немовля Ісуса до Єрусалимського храму на 40-й день після народження для здійснення обряду посвячення.

Іменини: Інна, Лев, Лаврентій, Павло, Римма.

]]>
1 лютого - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/95861 ДЕНЬ 343 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 343 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Wed, 01 Feb 2023 09:52:25 +0200 1 лютого – Всесвітній тиждень гармонійних міжконфесійних відносин, Міжнародний день десерту та Всесвітній день хіджабу.

США – Національний день свободи. В Ірландії – День святої Бригіти.

Ще цього дня в 1929 році відбулася світова прем'єра першого кіномюзиклу – "Бродвейська мелодія", в 1958 році США стали другою після СРСР країною, яка самостійно запустила штучний супутник Землі, в 1973 році, вперше за свою історію, Лондонська фондова біржа допустила до торгів брокерів-жінок, у 2003 під час заходження на посадку над мисом Канаверал (штат Флорида) вибухнув американський шатл "Колумбія". Загинули усі 7 членів екіпажу, серед них перший ізраїльський астронавт Ілан Рамон.

Православна церква вшановує пам'ять преподобного Макарія Великого, Єгипетського.

 

Міжнародний день десерту

День має неофіційний характер і поширюється переважно завдяки шанувальникам і мережі Інтернет. Існує дві дати святкування – 12 листопада та 1 лютого. Поява другої, очевидно, пов'язана з неймовірною популярністю десерту кейк-поп, створеного в США за участю блогера і кондитера Енджі Дадлі, який отримав у 2008 році широкого розповсюдження та визнання.

Всесвітній день хіджабу

1 лютого відзначається Всесвітній день хіджабу – свято, що набирає популярності у багатьох країнах світу. Основна категорія людей, які його відзначають – представники ісламу.

Хіджаб – один із атрибутів жіночого одягу у мусульманському світі, який частіше став зустрічатися на вулицях європейських країн. У деяких людей поява жінки у хіджабі у громадському місці, на роботі чи навчальному закладі викликає неприязнь, нерозуміння, а іноді й протест.

Багато в чому, переконані фахівці, подібні суспільні суперечки зумовлені посиленими міграційними процесами, коли кількість представників мусульманської культури в європейських країнах почала швидко зростати.

Національний день свободи у США

Національний день свободи відзначається у Сполучених Штатах щороку 1 лютого. Цього дня 1865 року президент США Авраам Лінкольн підписав резолюцію конгресу про внесення до Конституції США 13-ї поправки про відміну рабства.

Всесвітній тиждень гармонійних міжконфесійних відносин

Всесвітній тиждень гармонійних міжконфесійних відносин світова спільнота вперше провела з 1 до 7 лютого 2011 року. Надалі було вирішено відзначати її першого тижня лютого кожного року.

20 жовтня 2010 року на своєму 34-му пленарному засіданні Генеральна асамблея ООН визнала необхідність розвитку діалогу між різними конфесіями та релігіями у справі зміцнення взаєморозуміння, злагоди та співробітництва між людьми.

День святої Бригіти в Ірландії

Свята Бригіта - одна з трьох найбільш шанованих святих Ірландії, до яких також відносять святого Патріка і святого Колумба Кілле. У найбільш популярній легенді йдеться про те, що свята Бригіта була акушеркою Діви Марії.

Вважалося, що напередодні свого Дня свята Бригіта подорожує країною, благословляючи людей та їхні оселі. Як символ того, що в цьому будинку їй раді і з нетерпінням чекають на її відвідування, на підвіконня викладали пиріг або шматки хліба з маслом. Поруч клали кілька колосків для її улюбленої білої корови.

Церковне свято

Цього дня відзначається пам'ять Макарія Великого — християнського святого, пустельника, шанованого в лику преподобного.

Макарій — автор п'ятдесяти розмов, семи настанов і двох послань. Основна тема його творів – духовне життя християнина; також у кількох розмовах Макарій алегорично тлумачить Біблію.

Іменини: Антон, Арсеній, Юхим, Макар, Марк, Микола, Петро, Сава, Теодор, Федір.

]]>
31 січня: Цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/95853 ДЕНЬ 342 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 342 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Tue, 31 Jan 2023 08:45:57 +0200 31 січня – Міжнародний день ювеліра, Міжнародний день зебри, День натхнення мистецтвом.
У Великій Британії – Апгеліо, в Науру – День незалежності.
Православна церква вшановує пам'ять святителів Афанасія та Кирила, архиєпископів Олександрійських.
У 1729 в Стамбулі була видана перша друкована книга з арабським шрифтом, а в 1892 - в Норвегії, в Осло, відбулись перші змагання на лижному трампліні Голменколлен, в 1893 - зареєстровано товарний знак "Кока-Кола".

Ще цього дня:
1941 – Створено Київську кіностудію науково-популярних фільмів (з 1954 р. – Київнаукфільм);
1950 - Президент США Гаррі Трумен публічно оголосив про підтримку проєкту розробки водневої бомби, зброї, яка теоретично в сотні разів потужніша за атомні бомби, скинуті американцями на Гіросіму і Нагасакі під час Другої Світової війни;
1958 - Здійснено запуск першого американського штучного супутника Землі "Експлорер-1", що встановив наявність навколоземного радіаційного поясу;
1961 - США здійснили запуск космічної ракети з шимпанзе на борту. Ракета на швидкості 8000 км/год здійнялася на висоту 250 км над Землею. Шимпанзе повернулася на Землю неушкодженою;
1999 - Вчені з університету Алабама (США) отримали, на їхню думку, незаперечні докази того, що вірус СНІДу бере свій початок в Африці, походить від шимпанзе і вперше перейшов до людей близько 50 років тому.
2000 - поблизу острова Анакапа сталася авіаційна катастрофа лайнера McDonnell Douglas MD-83 авіакомпанії Alaska Airlines, в якій загинуло 88 людей.
2009 – У Кенії щонайменше 113 людей загинуло та понад 200 осіб отримали поранення внаслідок займання розлитої нафти поблизу міста Моло.
2020 – Велика Британія вийшла з Європейського Союзу та Євратома.

Міжнародний день ювеліра
31 січня відзначають Міжнародний день ювеліра.
Ця професія — одна із найдавніших, адже прикрашати себе люди любили завжди. Перші прикраси виготовляли із різноманітних підсобних матеріалів, що піддаються обробці примітивними інструментами того часу. Це могли бути намисто з черепашок, намиста з іклів, камінчики з діркою на шкіряній смужці... Найбагатші та найрозкішніші прикраси носив вождь племені.
Батьківщиною ювелірного мистецтва вважається Стародавня Греція. Тут вперше було зроблено різьблення по каменю, з'явилися прикраси, виготовлені з дорогоцінних металів із самоцвітами. В прикрасах використовувалися коштовне каміння, перли, бурштин, самоцвіти. Дрібними перлами було заведено розшивати верхній одяг.

Апгеліо
У 9 столітті на Шетландські острови, розташовані поруч із узбережжям Шотландії, висадилися вікінги, які відкрили нову сторінку історія островів. Цій події і присвячено знамените традиційно шотландське свято Апгеліо, яке проводиться в головному місті Шетландських островів Лервіке.
Апгеліо відзначається щорічно в останній вівторок січня і вважається найбільшим фестивалем вогню в Європі та одним із унікальних фестивалів світу.

Церковне свято
31 січня православна церква вшановує пам'ять Афанасія Великого. Один із грецьких отців Церкви, що належав до Олександрійської школи патристики, Архієпископ Олександрійський, наступник єпископа Олександра був відомий як один із найбільш енергійних противників аріанства. До 350 року він залишився єдиним єпископом неаріанського штибу у східній половині Римської імперії.
Афанасій Олександрійський, який непохитно протистояв впливовому аріанському духовенству і чотирьом імператорам, кілька разів виганяється з кафедри, побував у засланні, в бігах і в'язниці, був відомий як Athanasius contra mundum – Афанасій проти всього світу.
У 335 році Афанасій був засуджений Тирським собором за обвинуваченням у причетності до вбивства мелетіанського єпископа Арсенія і засланий у Тир, був повернутий з вигнання після смерті імператора Костянтина в 337 році. Під час заслання познайомився зі святителем Серватієм, який став одним із його захисників у суперечках із аріанами на Сардикійському соборі.
Повторно вигнаний з Олександрії в 340 році. Повернувся на олександрійську кафедру після смерті олександрійського єпископа Григорія у 345 році. Засуджений Міланським собором 356 року, після чого втік з Олександрії до верхнього Єгипту, де ховався до смерті імператора Констанція 361 року.
Імператор Юліан, наступник Констанція, оголосив про свободу віросповідання, зрівнявши, зокрема, язичництво та будь-які гілки християнства; Афанасій, який скористався цим рішенням, повернувся до Олександрії. Але в 364 році після смерті Юліана до влади прийшов імператор Валент, який видав едикт про вигнання єпископів, засланих Констанцією. Афанасій, побоюючись переслідування, знову втік з Олександрії, проте через чотири місяці едикт було скасовано, і Афанасій повернувся в Олександрію, де займав єпископську кафедру до кінця своїх днів.

Іменини: Опанас, Дмитро, Іларіон, Кирило, Ксенія, Максим.

]]>
30 січня: Цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/95847 ДЕНЬ 341 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 341 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Mon, 30 Jan 2023 09:27:07 +0200 30 січня в Україні відзначають День спеціаліста військово-соціального управління ЗС України.
В Іспанії - Шкільний день ненасильства та миру.
Православна церква вшановує пам'ять святителя Евтимія, єпископа Сардійського.
День спеціаліста військово-соціального управління ЗС України
Органи соціально-психологічної та виховної роботи Збройних Сил України є невід'ємною частиною цілісного військового організму, їхня діяльність спрямована на підвищення боєздатності Збройних Сил України, укорінення у суспільстві позитивного іміджу всієї української армії.
Вони реалізують завдання щодо організації гуманітарного та соціального забезпечення діяльності ЗСУ, відповідають за організацію виховної роботи, морально-психологічного забезпечення підготовки.
В Англії вперше у світі випробувана на морі рятувальна шлюпка
30 січня 1790 року на річці Тайн у північній Англії було випробувано першу спеціалізовану рятувальну шлюпку берегового базування. Її назвали "Ориджинал". Довжина шлюпки складала 30 футів. Плавзасіб був із десятьма веслами. Творцем човна називають Генрі Грітхеда з Південного Шилдзу.
Незважаючи на величезну морську історію, що передувала появі "Ориджинал", ця шлюпка стала першим спеціально сконструйованим рятувальним судном, яке прослужило потім 40 років і допомогло врятувати життя сотень людей у штормовому морі.

Ще цього дня:
1901 – Інтронізація Шептицького на Галицького митрополита;
1918 – Українська Центральна Рада прийняла рішення створити добровольчу українську армію;
1930 – Здійснено запуск першого у світі радіозонду для дослідження атмосфери;
1933 - Після демократичних виборів канцлером Німеччини став Адольф Гітлер;
1992 - Перша канадська жінка-астронавт українського походження Роберта Лін Бондар закінчила восьмиденну місію на космічному кораблі НАСА "Діскавері";
2004 - Створено першу статтю Вікіпедії українською мовою – Атом;
2007 – Вийшла у продаж операційна система Windows Vista.

Іменини: Антон, Віктор, Георгій, Єгор, Іван, Павло, Ян, Антоніна.

]]>
29 січня: Цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/95846 ДЕНЬ 340 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 340 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Sun, 29 Jan 2023 11:12:00 +0200 29 січня відзначають День мобілізації проти загрози ядерної війни, Всесвітній день допомоги хворим на проказу.

В Україні – День пам'яті Героїв Крут.

Православна церква – День поклоніння чесним веригам святого Петра.

День пам'яті Героїв Крут
Цього дня, 1918 року, близько 4 сотень мужніх воїнів із загону київських курсантів та козаків "Вільного козацтва" виступили в нерівному бою проти чотиритисячного підрозділу російської Червоної гвардії.
Завдяки перемозі та сміливості українських воїнів більшовицький наступ на Київ було зупинено на чотири дні, що дало змогу укласти Брестський мир між Українською Народною Республікою та державами Четверного союзу. Цим документом Україна визнавалася самостійною державою із західним кордоном, яка існувала між Австро-Угорщиною та Росією до 1914 року. Холмщина та Підляшшя відходили в Україну.
Водночас Договір передбачав встановлення дипломатичних відносин між деякими країнами, повернення військовополонених, обмін цивільних інтернованих, відмова від будь-яких анексій та контрибуцій, негайне відновлення економічних контактів та взаємного обміну товарами.

День мобілізації проти загрози ядерної війни
День мобілізації проти загрози ядерної війни відзначається в усьому світі у річницю ухвалення Делійської декларації, основною метою якої є заклик до припинення гонки ядерних озброєнь, скорочення та подальшої ліквідації ядерних арсеналів країн світу, та усунення самої загрози ядерної війни.

Ще цього дня:
1907 – Лі де Форест запатентував тріод – перший практичний електронний підсилювач;
1918 - У Києві о третій годині ночі почалося більшовицьке повстання, мета якого - завдання удару по владі та війську Центральної Ради незалежної УНР напередодні наступу на столицю червоної російської армії під командуванням Муравйова;
1921 – На конференції в Парижі країни – переможці у 1-й Світовій війні визначили суму військових репарацій для Німеччини – 226 мільярдів золотом мали бути виплачені упродовж 42 років;
1927 – У Лондоні відкрили "Park Lane Hotel" - перший готель, у кожному номері якого була ванна кімната;
1929 - У Нашвіллі (Теннессі, США) організовано першу у світі школу тренування собак-поводирів;
1960 – Створено штучну нирку;
1978 - Швеція першою у світі офіційно заборонила використання аерозольних балончиків через їх руйнівний вплив на озоновий шар Землі;
1996 – Президент Франції Жак Ширак оголосив про повне припинення його країною ядерних випробувань.
2002 - Президент США Джордж Буш назвав Ірак, Іран та Північну Корею "Віссю зла".

Іменини: Максим, Петро, Неоніла, Іван.

]]>
28 січня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/95845 Відпочинок article Sat, 28 Jan 2023 11:00:00 +0200 27 січня: Цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/95838 ДЕНЬ 338 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 338 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Fri, 27 Jan 2023 10:39:54 +0200 27 січня відзначають Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту, День непоєднуваних кольорів в одязі та Міжнародний день портвейну.

В Ісландії - День сонячної кави, у США - День подяки своєму наставнику, День науково-популярного журналу "National Geographic", у Грузії - День поминання святої рівноапостольної Ніно, просвітительки Грузії (Нінооба), у В'єтнамі - День миру та Фестиваль запашної пагоди, у Німеччині – День пам'яті жертв націонал-соціалізму, в Канаді – День родинної грамотності, в Польщі – День працівників державних служб зайнятості, в Італії – День пам'яті.

Православна церква – вшановує преподобних отців у Синаї та Раїфі побитих та інших із ними.

Католицька церква вшановує пам'ять блаженної Девоти.

Цього дня, у 1820 році було відкрито Антарктиду, а в 1860 році, побачило світ видання "Кобзаря" Тараса Шевченка, а у 1967-му Космос був оголошений надбанням усього людства.

Ще цього дня:
1918 — На екрани США вийшов фільм "Тарзан із племені мавп" з Елмо Лінкольном у головній ролі;
1921 — Польща визнала незалежність Литви;
1926 — У Лондоні шотландський винахідник Джон Логі Берд продемонстрував пристрій для передання і прийому телевізійного зображення — телевізора;
1944 — Заснування нагород Української повстанської армії;
1967 — Під час репетиції польоту на місяць загорівся американський корабель Аполлон-1. Усі члени екіпажу, — Гас Гріссом, Едвард Гіґґінс Вайт та Роджер Чаффі загинули;
1973 — У Парижі підписано угоду про виведення американських військ з В'єтнаму;
1983 — В Японії завершено будівництво найдовшого підводного залізничного тунелю, між островами Хонсю і Хоккайдо;
1992 — Зімбабве визнала незалежність України;
1992 — Україна встановила дипломатичні відносини з Канадою та Португалією;
2000 — В Єгипті парламент ухвалив закон, що дозволяє жінці подавати на розлучення;
2022 — Стрілянина на Південмаші у Дніпрі, в результаті якої загинуло 5 людей.
Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту
У 2005 р. Генеральна асамблея ООН оголосила 27 січня – дату звільнення табору знищення Аушвіц-Біркенау – щорічним Міжнародним днем пам'яті жертв Голокосту.
Голокостом називають винищення німецькими нацистами євреїв, а також поляків, циган, радянських військовополонених, гомосексуалів та інших людей.
Для проведення тортур та страти нацисти побудували концентраційні табори, найвідомішим з яких вважається Освенцім. Загалом під час Голокосту загинуло близько 6 мільйонів євреїв. У Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту вшановують усіх безневинно вбитих нацистами людей.

Церковне свято:
День пам'яті рівноапостольної Ніни, просвітниці Грузії
27 січня в Грузії відзначають Нінооба - День Святої Ніно, яка принесла християнство до Грузії. Грузинська православна церква вшановує святу Ніно двічі на рік: 27 січня, у день її смерті, і 1 червня — у день її приходу до Грузії.
Лише у столиці Грузії налічується п'ять храмів, зведених на честь святої, де Нінооба відзначають особливо урочисто.
Урочисті служби цього дня відбуваються і в усіх інших православних храмах країни.
У Тбілісі у Сіонському кафедральному соборі Успіння Божої Матері зберігається хрест із виноградної лози, обвитий волоссям святої Ніно.
У Грузії вшановують святу як просвітительку і небесну покровительку Грузії.

Іменини: Адам, Андрій, Аристарх, Веніамін, Давид, Єремей, Іван, Ілля, Йосип, Макар, Марк, Павло, Сава, Сергій, Степан, Ян, Ніна.

]]>
26 січня: Цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/95822 ДЕНЬ 337 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 337 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Thu, 26 Jan 2023 10:50:23 +0200 26 січня у світі – Міжнародний день митника, а в Україні – День працівника контрольно-ревізійної служби. В Австралії – День Австралії та День гонок тарганів, в Індії – День Республіки, у Латвії – День міжнародного визнання Латвійської Республіки. У США - Національний день цукерок з арахісом.
Православна церква – день пам'яті мучеників Єрмила та Стратоніка Сингидонських.
Католицька церква вшановує пам'ять святого Альберіха, святої Маргарити Угорської, святої Паули, пам'ять апостолів Тимофія й Тита.

Міжнародний день митника
Міжнародний день митника – професійне свято працівників митних служб. Засноване в 1983 році на честь першої сесії Ради митного співробітництва, що відбулася 1953 року в Брюсселі.

День працівника контрольно-ревізійної служби
День працівника контрольно-ревізійної служби України відзначається щорічно з 1993 року. Це професійне свято заснували згідно із законом "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні".

День Австралії
Національне свято знаменує початок освоєння Зеленого континенту європейцями. В 1788 капітан Артур Філіп висадився в бухті Сіднея, підняв британський прапор і заснував першу колонію - Новий Південний Вельс.

День Республіки в Індії
Національне свято на честь схвалення Конституції Індії та переходу від статусу британського домініону до республіки. Запроваджене у 1950 році.

Церковне свято
26 січня у православній церкві вшановується день пам'яті мучеників Єрмила та Стратоніка Сінгідонських.

У народі 26 січня відзначається Яремин день.
За переказами Єрмил був дияконом і потрапив до в’язниці в результаті гонінь на християн. Стратонік був його тюремним наглядачем і таємним християнином. Він нен витримав дивитися на муки Єрмила і зізнався, що теж є християнином, за що отримав свою частку тортур. Після знущань обох мучеників викинули у води Дунаю – вони померли за свою віру.

Ще цього дня:
1244 - У хроніках вперше з'явилася назва поселення Берлін;
1340 – Едуард III проголошений королем Франції;
1500 – Перші європейці прибули до Бразилії, відкривши гирло Амазонки;
1699 – Укладено Карловицький мир, який завершив 17-річну війну союзу Австрії, Речі Посполитої та Венеціанської республіки проти Османської імперії;
1788 – Британці започаткували перше європейське поселення в Австралії – місто Сідней;
1802 – Створено бібліотеку Конгресу США;
1886 – Німецький конструктор Карл Бенц отримав патент на триколісний автомобіль із двигуном внутрішнього згоряння;
1918 – Більшовицькі війська після штурму окупували Київ;
1930 – Індійський національний конгрес ухвалив Декларацію незалежності Індії;
1949 - Американська авіакомпанія American Airlines першою у світі почала через турбулентність на борту пояснювати пасажирам правила безпеки;
1980 – Канада оголосила про бойкот московської Олімпіади;
2003 - Американець Ерік Вейгенмаєр став першою сліпою людиною, яка підкорила найвищі гірські вершини кожного з семи континентів планети;
2020 - У аварії вертольота S-76 у Каліфорнії (США) загинув 5-разовий чемпіон НБА, дворазовий олімпійський чемпіон (2008, 2012) баскетболіст Кобі Браянт із дочкою – загалом 9 жертв.

Іменини: Опанас, Максим, Марія, Петро, Яків

]]>
25 січня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/95812 ДЕНЬ 336 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 336 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Wed, 25 Jan 2023 09:34:11 +0200 25 січня у світі відзначають День подяки наставнику, День протилежності, День щасливих сніговиків, День ірландської кави, в Індонезії День харчування, в Індії – День туризму, в Україні – День студента, у Шотландії – ніч Бернса, фестиваль вогню "Апхелліо", в Єгипті – День революції 2011 року, в Анголі – День міста Луанда, в Уельсі – День святої Двінвен.

Православна церква вшановує пам'ять мучениці Тетяни Римської та постраждалих з нею в Римі, пам'ять святителя Сави, архиєпископа Сербського.

Католицька церква: День навернення апостола Павла.

 

Церковне свято:

Назву "Тетянин день" свято отримало на честь святої мучениці Тетяни Римської, яка жила в Римі у III столітті. Вона народилася в заможній родині християн. Після досягнення повноліття прийняла обітницю цнотливості і стала дияконисою.

Присвятила своє життя служінню церкві, допомоги хворим та нужденним. Свята зазнала гонінь з боку язичників. Імператор Олександр Север засудив її та її батька до страти, яка була виконана 12 січня 226 року. Тетяна зведена до рангу святих мучеників.

Тетяна Римська була покровителькою учнів і студентів. 25 січня студентам слід відвідати церкву та поставити свічку за успіхи у навчанні. Увечері учні у навчальних закладах традиційно влаштовують гучні вечірки.

Іменини: Петро, Макар, Ілля, Тетяна.

]]>
24 січня: Цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/95805 ДЕНЬ 335 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 335 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Tue, 24 Jan 2023 10:01:02 +0200 24 січня у світі відзначають Міжнародний день освіти та Міжнародний день ескімо.

В Україні – День зовнішньої розвідки, на Кіпрі – День пам'яті святого Неофіта

Православна церква вшановує пам'ять останнього імператора Риму — Феодосія Великого, який наприкінці 5 століття законодавчо заборонив язичницькі культи.

Ще цього дня в 1606 році офіційно оголошено про перенесення столиці Іспанії з Вальядоліда до Мадрида, а в 1935 році у продажу з'явилося перше банкове пиво.

У цей день:
1907 – В Англії організовано перший скаутський загін;
1923 - У Харкові створено літературну спілку "Гарт";
1935 - В американському місті Річмонд надійшла в продаж перша партія банківського пива під назвою "Пінне пиво Крюгера";
1966 - Індіра Ганді стала третім прем'єр-міністром Індії;
1976 - Відбулася одна з найбільших у XX ст. катастроф танкерів-гігантів: поблизу берегів Франції сів на мілину танкер Olympic Bravery, який за три тижні розколовся навпіл;
1984 - У США в продажу за ціною 2495 доларів з'явилися перші комп'ютери "Макінтош", що використовували графічний інтерфейс користувача і комп'ютерну мишу, замість стандартного на той момент інтерфейсу командного рядка;
1986 – Американський космічний апарат "Вояжер-2" став першим штучним об'єктом, що досяг Урана, пройшовши від нього на відстані близько 100 тис. км;
1992 – Королівство Нідерланди, Королівство Лесото, Республіка Малі, Республіка Кабо-Верде визнали незалежність України;
1992 – Україна встановила дипломатичні відносини з Австрією та Францією;
2010 – Фантастичний бойовик "Аватар" Джеймса Кемерона, знятий у форматі 3D, став найбільш касовим фільмом в історії;
2015 – Російські терористи "ДНР" обстріляли з "градів" Маріуполь, у результаті загинули 30 людей.

Іменини: Федот, Феодосій, Михайло, Степан, Терентій, Федір, Агапій.

]]>
23 січня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/95792 ДЕНЬ 334 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 334 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Mon, 23 Jan 2023 09:40:40 +0200 23 січня у світі святкують День письма та День пирога.

Цього дня, 1849 року, у штаті Нью-Йорк, США, вперше диплом лікаря був вручений жінці.

Православна церква вшановує пам'ять святителя Григорія, єпископа Ніського.

День почерку

День почерку заснований, щоб нагадати всім нам про неповторність почерку кожної людини, оскільки спілкування в месенджерах, набір стікерів з надрукованими фразами-підказками, а також інших засобів швидкого спілкування поступово відводить сучасну людину від можливості висловити свої думки, написавши їх власноруч.

Графологи вважають, що між особливостями почерку та рисами характеру обов'язково має існувати зв'язок, оскільки людський мозок підсвідомо "водить" рукою того, хто пише. Роботою мозку вони пояснюють і те, що під час дорослішання та зміни характеру почерк людини змінюється.

Ініціатор Дня - Асоціація виробників друкарського приладдя.

Всесвітній день пирога

Всесвітній день Нутелли, День цукрового печива, Всесвітні дні цукерок та морозива, Міжнародні дні піци, десерту. Свята на будь-який гастрономічний смак. У цей день відзначається Всесвітній день пирога.

Зі США прийшла дата 23 січня, що стала символом вшанування цієї неймовірно популярної у всьому світі кулінарної страви. Американська Рада з пирогів вже протягом 30 з лишком років спонсорує проведення Національного дня пирога, а також проводить у США Національний чемпіонат з пирогів, в якому беруть участь пекарі різного рівня: від любителів до професіоналів.

У штаті Нью-Йорк вперше диплом лікаря вручено жінці

Першою дипломованою жінкою-лікарем стала Елізабет Блеквелл. Англійка за народженням, дівчинка у десятирічному віці покинула з родиною об'єднане королівство. Її кар'єра розпочиналася у Нью-Йорку з інтернату для дівчаток, який 17-річна Елізабет та її сестри організували як сімейний бізнес після смерті батька.

Блеквелл тривалий час вивчала медицину приватним порядком, діставала знання з книг та усних інструкцій доктора Семюеля Діксона. Пізніше спробувала вступити до внз. Медичні школи США відкинули її заяву, навчальні заклади Нью-Йорка та Пенсільванії у 40-ті роки 19 століття дівчат не приймали.

Винятком став Женевський медичний коледж, адміністрація якого запропонувала студентам проголосувати, чи варто приймати дівчину на навчання чи ні. Студенти вирішили, що йдеться про розіграш, та проголосували "за".

Елізабет була найкращою на своєму курсі і блискуче закінчила навчальний заклад. Потім, незважаючи на безліч бюрократичних перепон, дівчина таки отримала диплом, магістерський ступінь та почала практикувати.

У 1857 році, подолавши опір влади та громадськості, вона заснувала в Нью-Йорку лікарню для жінок, а згодом і медичні курси при ній. В 1869 доктор Блеквелл повернулася в Англію, де заснувала ще одну Школу - Лондонську медичну, теж для жінок.

День пам'яті святителя Григорія

Святитель Григорій, єпископ Ниський, був молодшим братом святителя Василя Великого. Григорій був народжений і вихований у розпал аріанських суперечок. Здобув чудову освіту і деякий час був наставником із красномовства. У 372 році був висвячений святим Василем Великим на єпископа міста Ниса в Каппадокії.

У 381 році святий Григорій був одним із головних діячів II Вселенського Собору, скликаного в Константинополі проти єресі Македонія, який неправильно навчав про сутність Святого Духа. На цьому Соборі, за ініціативи святого Григорія, було доповнено Нікейський Символ віри.

Святий вирізнявся великодушністю, терпінням та миролюбністю.

Іменини: Григорій, Марк, Павло, Макар, Феофан, Анатолій, Феліція.

]]>
22 січня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/95788 ДЕНЬ 333 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 333 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Sun, 22 Jan 2023 16:22:27 +0200 22 січня в Україні відзначають День соборності. У Польщі – День дідуся. У Ватикані – День створення Швейцарської гвардії для охорони понтифіків та папської резиденції (1506). У Болівії – День заснування Багатонаціональної держави (1928).

Православна церква вшановує пам'ять преподобного Іони (у схимі Петра) Київського, засновника Іонинського монастиря, де зберігаються його мощі.

День соборності України

День соборності України — державне свято, яке відзначають 22 січня. Його встановлено відповідно до указу Президента України № 42/99 від 21 січня 1999 року, на честь дня проголошення у 1919 році Акту возз'єднання Української Народної Республіки (УНР) та Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР) в єдину українську державу.

У січні 1918 року було створено Українську Народну Республіку (УНР), а на територіях, що входили до складу Австро-Угорської імперії, було утворено Західно-Українську Народну Республіку (ЗУНР). У грудні 1918 року лідери двох держав у Фастові підписали перед об’єднавчий договір. 22 січня 1919 року цей договір, який увійшов до історії як Акт Злуки (Велика Злука) — акт об'єднання українських земель, був оприлюднений у Києві на Софійській площі.

Акт "Злуки" став реальним втіленням вікової мрії українців про свою суверенну державу.

У 1990 році, 22 січня, мільйони жителів України вишикувалися в живий ланцюг від Києва до Львова, відзначаючи День соборності.

День дідуся в Польщі

Після Дня бабусі, що відзначається в Польщі 21 січня, маленькі та дорослі онуки вітають своїх дідусів, тепер уже з їхнім святом.

Цього дня онуки заходять до дідусів та бабусь у гості, дарують їм подарунки та квіти. Це чудовий привід зібратися всією сім'єю для душевних розмов, поділитися новинами, згадати сімейні історії, відчути радість від зустрічі. Це справді свято роду, коли представники кількох поколінь збираються разом.

 

Іменини: Петро, Пилип, Антоніна, Пахом, Захар.

]]>
21 січня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/95787 ДЕНЬ 332 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 332 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Sun, 22 Jan 2023 16:19:50 +0200 21 січня відзначають Міжнародний день обіймів і День аспіранта.

У Польщі – День бабусі.

Переддень китайського Нового року.

Православна церква вшановує пам'ять преподобного Григорія, чудотворця Печерського, ченця Києво-Печерського монастиря; преподобного Святителя Еміліана.

Міжнародний день обіймів

За традицією це незвичайне свято відзначається переважно в молодіжному та студентському середовищі. Саме там він і зародився 1985 року. Цього дня можна по-дружньому обіймати навіть незнайомих людей.

Китайський Новий рік

Рік у Китаї починається в другий молодик після дня зимового сонцестояння. Таким чином Китайський Новий рік 2023 року настане 22 січня, а закінчиться 9 лютого. За київським часом Новий рік у Китаї настане о 18:00 21 січня.

Китайський Новий рік відзначають у багатьох країнах світу. Він є важливим для Китаю, Гонконгу, Індонезії, Макао, Малайзії, Філіппін, Сінгапуру, Тайваню, В'єтнаму. Крім того, спостерігається значний вплив фестивалю та його традицій на святкування подібних новорічних подій у суміжних із Китаєм культурах (японській, корейській, монгольській, тибетській тощо). Крім того, Місячний Новий рік завдяки поширенню китайських емігрантів у всьому світі почав відігравати свою культурну місію в інших, далеких від Китаю країнах.

Китайський Новий рік святкують і в Україні.

Церковне свято

Цього дня православні вшановують пам'ять святителя Єміліана, єпископа Кізичного, який жив за царювання імператора-іконоборця Лева Вірменина.

Разом з іншими єпископами він був викликаний до палацу імператора, який наполегливо зажадав від єпископів відмовитися від шанування святих ікон. Святитель Еміліан перший твердо відповідав імператору, що питання іконовшанування може обговорюватися і вирішуватися лише у Церкві духовними особами, а не в царському палаці. У 815 році він був засланий у ув'язнення за православну віру, де й помер як сповідник.

Народне свято Різдвяний день або Пів-Івана

21 січня – Різдвяний день, у народі його ще називали Пів-Івана. Крім того, це свято відоме ще як "Проводи свят", що пов'язане з їх завершенням. Відзначається рівно за два тижні після Різдва Христового.

Іменини: Антон, Віктор, Володимир, Вольдемар, Георгій, Григорій, Дмитро, Євген, Єгор, Омелян, Ілля, Михайло, Юліан, Василіса, Домініка.

]]>
20 січня: Цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/95780 ДЕНЬ 331 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 331 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Fri, 20 Jan 2023 09:05:36 +0200 20 січня в Україні відзначають День Автономної Республіки Крим і День пам'яті захисників Донецького аеропорту.
В Азербайджані – День всенародної скорботи, в Латвії – День пам'яті захисників барикад 1991 року, в Іспанії – Тамборрада.
У світі – День відеокамери, День знань про пінгвінів та Всесвітній день любителів сиру.
Православна церква відзначає свято Собору Іоанна Предтечі, Собор Предтечі та Хрестителя Господнього Іоанна.
У народному календарі день Івана-бражника.

День Автономної Республіки Крим
20 січня 1991 року більшість кримчан на загальнокримському референдумі висловилися за відновлення Кримської автономії, що визначило статус Криму у складі України. Після окупації Криму Росією це свято має особливе значення для мешканців нашої країни.

День пам'яті захисників Донецького аеропорту
20 січня в Україні вшановують героїзм воїнів, які тримали оборону Донецького аеропорту. За стійкість, хоробрість та непохитність терористи прозвали їх "українськими кіборгами" і боялися як вогню.
Для того, щоб захопити аеропорт, російським окупантам довелося днями обстрілювати його, зруйнувати обидва термінали та обрушити диспетчерську вежу.

Церковне свято
Собор Предтечі та Хрестителя Господнього Івана
20 січня - Собор Предтечі та Хрестителя Господнього св. Іоанна Хрестителя, або у народі Іоанна Хрестителя, Івана Бражника.
Іоанн народився у сім'ї священика Захарії та Єлисавети, родички Богородиці, коли вони були у віці і вже не сподівалися мати дітей. Предтеча - означає "попередник". Святий Іоанн, за церковними переказами, був посланий Богом, щоб допомогти людям підготуватися до появи Ісуса Христа. Іоанн Хреститель своїм суворим способом існування дав зразковий приклад святого життя. За відважне проповідування Іоанну відрубали голову. Частина його святих мощей похована у Севастії.

Ще цього дня:
1661 – У Львові засновано університет Казимира, нині Львівський національний університет імені Івана Франка;
1921 – Прийнято першу конституцію Туреччини, яка проголосила світський та національний характер держави;
1946 – Президент США Гаррі Трумен заснував Центральну розвідувальну групу, яка згодом стала ЦРУ;
1961 – Джон Фіцджеральд Кеннеді, обраний 8 листопада 1960 року, став 35-м президентом США, наймолодшим серед своїх попередників та першим католиком на цій посаді;
1980 – Президент США Джиммі Картер оголосив про бойкот Олімпійських ігор у Москві;
1991 – Відбувся всекримський референдум, за підсумками якого було відтворено Кримську автономію;
2018 – На півночі Сирії Туреччина розпочала військову операцію "Оливкова гілка";
2021 – Інавгурація Джозефа Байдена, 46-го президента США.
Іменини: Опанас, Василь, Іван.

]]>
19 січня: Цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/95769 ДЕНЬ 330 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 330 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Thu, 19 Jan 2023 09:18:09 +0200 19 січня православний світ відзначає Хрещення Господнє (Богоявлення).
У світі - День ніжності до всіх істот, День апельсинових казок, День гарної пам'яті, Всесвітній день сиру "Кварк".
У США – День ідеальної ваги для жінок, День консервної бляшанки, День попкорну, День подяки зброї та День пам'яті конфедератів у Техасі.
В Ісландії - День чоловіка.

Хрещення Господнє
Свято Хрещення Господнього — одне з найдавніших свят християнської Церкви. Його встановлення належить ще до часів апостолів. Стародавня назва свята – Епіфанія – явище, або Теофанія – Богоявлення, також його називали свято Світла. Оскільки Бог приходить у світ цього дня, щоб явити світові Світло Неприступне.
Вважається, що саме цього дня Іван Предтеча охрестив Ісуса у річці Йордан.
Під час хрещення розкрилося небо і на Ісуса зійшов Святий Дух у вигляді голуба. При цьому було чути голос із неба: "Це мій син улюблений, якого я вподобав". Звідси ще одна назва свята – Богоявлення.
У Православній церкві свято належить до двонадесятих і завершує різдвяні святки.

Ще цього дня:
1825 - У США запатентована консервна бляшанка для зберігання харчових продуктів;
1903 - Оголошено проведення першої велогонки "Тур де Франс" - найпрестижнішого та найпопулярнішого спортивного велозмагання наших днів;
1906 - Побачив світ перший номер першого українського сатиричного журналу "Шершень";
1907 – У журналі "Вар'єте" з'явилися перші рецензії на кінофільми;
1938 - Американська фірма "General Motors" перша в світі розпочала серійне виробництво дизельних двигунів;
1946 - Створено Спілку українців у Великій Британії;
1955 – У США відбулася перша у світі телевізійна пресконференція;
1963 - Перший виступ гурту The Beatles на телебаченні;
1966 - Індіра Ганді стала третім прем'єр-міністром Індії;
1978 - У Німеччині випущено останній автомобіль "Фольксваген Жук" (у Мексиці випускався до 2003);
2012 - ФБР закрило сайт Megaupload;
2014 – Барикади у вогні на Грушевського;
2014 – У Києві на вулиці Грушевського розпочалося збройне повстання проти диктаторського режиму Януковича (Вогнехреща);
2017 - В Україні офіційно з'явилося Суспільне мовлення: зареєстровано Національну суспільну телерадіокомпанію України.

Іменини: Іван, Ян, Роман, Андрій, Лідія.

]]>
18 січня: Цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/95762 ДЕНЬ 329 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 329 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Wed, 18 Jan 2023 09:04:08 +0200 18 січня у світі відзначають День музейного селфі.
У США – День Вінні Пуха, День кавового гурмана, День качки по-пекінські, День штату Мічиган. У Тунісі – День революції, у Таїланді – День збройних сил, у Перу – День заснування Ліми.
Православна церква вшановує пам'ять священномученика Феопемпта, єпископа Никомидійського та мученика Феони, волхва. Пам'ять преподобної Синклітики Олександрійської. Хрещенський вечір (Голодна кутя).

День музейного селфі
У третю середу січня щороку у світі відзначається День музейного селфі. Його святкування вперше запропонували у 2014 році працівники Європейського колективу. Метою цієї дати є заохочення якнайбільшої кількості людей до знайомства з історією та мистецтвом. Тим, кому сподобалася ця ідея, слід відвідати будь-який музей, вибрати експонат, який залишив найбільш яскраве враження, зробити з ним селфі та викласти фото у соціальних мережах.

Ще цього дня:
1654 — У Переяславі генеральна військова рада, скликана гетьманом Богданом Хмельницьким, вирішила віддати Гетьманщину під протекторат Московського царства із збереженням прав і вільностей Війська Запорізького;
1778 - Британський мореплавець Джеймс Кук став першим європейцем, який побачив сучасні Гавайські острови та назвав їх Сандвічевими островами;
1788 – У Ботанічній затоці з'явилися перші британські поселенці, які мали заснувати в Австралії виправні колонії для злочинців;
1886 - До випуску надійшов перший автомобіль;
1918 – На зборах студентів Київського університету Святого Володимира та Українського національного університету прийнято рішення створити Студентський курінь імені Січових стрільців;
1919 – У Версалі почалася Паризька мирна конференція, учасники якої схвалили статут Ліги націй;
1919 - У Лондоні засновано автомобілебудівну компанію "Бентлі Моторз", яка спеціалізувалася на виробництві спортивних та вишуканих автомобілів. У 1931 році "Бентлі" була придбана компанією "Роллс-Ройс";
1934 - Британську поліцію спорядили кишеньковими радіоприймачами, якими передавали дані про скоєні злочини. Першим затриманим вже за 15 хвилин після скоєння злочину виявився злодій, який викрав на Брайтоні три пальта;
1963 - Засновано футбольний клуб "Карпати" (Львів);
1964 – Американські лікарі закликали конгрес зобов'язати сигаретні компанії писати на пачках попередження про небезпеку куріння для здоров'я;
1996 – На носії нового типу – DVD – вийшло перше програмне забезпечення. Компанія Digital Directory Assistance оголосила, що нова версія її електронного телефонного довідника "PhoneDisc PowerFinder USA ONE" буде випущена на новому носії інформації - Digital Video Disc (DVD). Дані, які раніше займали 6 дисків CD-ROM, розмістилися на одному диску DVD;
1997 - Норвежець Берг Усланд закінчив свій одиночний перехід через Антарктиду, що стартував 15 листопада 1996;

Іменини: Григорій, Євгенія, Йосип, Лук'ян, Матвій, Поліна, Роман, Семен, Сергій, Тетяна.

]]>
16 січня: Цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/95744 ДЕНЬ 327 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 327 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Mon, 16 Jan 2023 10:07:14 +0200 16 січня – Всесвітній день The Beatles, Міжнародний день гарячої та гострої їжі, Всесвітній день снігу, День льодовара.
В Україні – День пам'яті захисників Донецького аеропорту та всіх загиблих воїнів (День пам'яті кіборгів).
У США – День Мартіна Лютера Кінга, День свободи віросповідання, День книговидавців, День нічого, День гарного підлітка, День пам'яті "Сухого закону". У Таїланді та М'янмі – День учителя.
Православна церква вшановує пам'ять мученика Гордія Каппадокійського, пам'ять пророка Малахії та пам'ять преподобної Женев'єви Паризької.

День пам'яті захисників Донецького аеропорту та всіх загиблих воїнів
Сьогодні, 16 січня, в Україні відзначають День пам'яті "кіборгів", які захищали Донецький аеропорт з 26 травня 2014 року до 22 січня 2015 року. Українські військовослужбовці, добровольці, медики та волонтери обороняли Донецький аеропорт 242 дні.
"Кіборгами" захисників Донецького аеропорту назвали проросійські терористи, які вважали, що витримати таку оборону здатні лише роботи.
За весь час оборони Донецького аеропорту загинуло понад 100 українських військових, близько 440 отримали поранення. Багато хто з них відзначений державними нагородами, на жаль, деякі посмертно.

Диктаторські закони 16 січня
Пакет із дванадцяти законів та внесених поправок до чинних законопроєктів ухвалили у Верховній Раді України 16 січня 2014 року, журналісти їх називають "Закони 16 січня", "Диктаторські закони" або "Закони про диктатуру".
Співавторами цих законодавчих актів були прихильники парламентської фракції Партії регіонів Верховної Ради Сьомого скликання. "Диктаторські закони" містили в собі норми заборонного характеру і були спрямовані проти учасників та прихильників Революції гідності.
Деякі законопроєкти передбачали посилення відповідальності аж до кримінального покарання: за блокування державних будівель, за незаконне збирання та розповсюдження інформації про співробітника правоохоронних та судових органів, за "екстремістську діяльність", за наклеп.

День льодовара
День льодовара відзначають співробітники великих спортивних споруд. Льодовар - це людина, яка заливає лід на ковзанках і льодових аренах. Дата події присвячена дню народження американського інженера Френка Замбоні - 16 січня 1901, який винайшов ресурфейсер - льодовий комбайн для відновлення льоду на ковзанках.

Ще цього дня:
1918 – Мала Рада ухвалила закон про Армію Української Народної Республіки;
1919 – У Києві за дорученням голови Директорії Симона Петлюри, для популяризації української музичної культури за кордоном, музичним відділом Міністерства освіти УНР створено Українську республіканську капелу;
1919 – Українська Директорія оголосила війну більшовицькій Росії;
1920 - У Парижі відбулося перше засідання Ради Ліги Націй без участі США;
1954 - Місто Проскурів перейменовано на Хмельницький, Кам'янець-Подільська область - на Хмельницьку;
1963 – Микита Хрущов заявив світові про створення в СРСР водневої бомби;
1969 – Чеський студент Ян Палах здійснив акт самоспалення у Празі на Вацлавській площі на знак протесту проти радянського вторгнення в Чехословаччину в 1968 році;
1991 – Коаліція 28 країн на чолі зі США вступила у війну в Перській затоці проти Іраку, у відповідь на вторгнення Саддама Хусейна до Кувейту;
1992 – Буркіна-Фасо визнала незалежність України;
2003 – Верховна Рада ухвалила Цивільний кодекс України;
2006 - Елен Джонсон-Серліф прийняла присягу як президент Ліберії, ставши першою жінкою-главою держави в Африці;

Церковне свято
За церковним календарем віряни вшановують пам'ять священномученика Гордія, який у 320 році в Кесарії Каппадокійській зазнав тортур за те, що відкрито виступав на захист християн.

Іменини: Гордій, Павло, Малахій, Орина, Жанна, Мелетій.

]]>
11 січня: Цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/95707 ДЕНЬ 322 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 322 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Wed, 11 Jan 2023 10:31:42 +0200 11 січня – Всесвітній день "Дякую".

У Тунісі відзначають День дітей, а в Албанії – День Республіки.

Православна церква вшановує пам'ять преподобних Марка, Феофіла та Іоанна Печерських.

Всесвітній день "Дякую"
Ініціатива створити день, присвячений Дню "Дякую", надійшла від миротворчих організацій.
Вперше слово "Дякую" було офіційно згадано у Паризькому словнику-розмовнику у 1586 році. У побуті воно стало застосовуватися лише у 20 столітті. Присвячене цьому слову свято створили з ініціативи ООН та ЮНЕСКО, а датою свята обрано 11 січня.

Ще цього дня:
1864 - У Лондоні відкрився вокзал "Чаринг-Крос". Це місце вважається "нульовим кілометром" Лондона - звідси відраховується довжина доріг і виробляються будь-які інші виміри;
1922 – Чотирнадцятирічний канадець Леонард Томпсон став першою у світі людиною, для лікування якої від діабету був застосований інсулін;
1963 – У Лос-Анджелесі відкрилася перша у світі дискотека;
1974 – У Кейптауні народилося шестеро близнюків, і вперше усі діти вижили;
1981 – Команда з трьох британців під керівництвом Ранульфа Файнса завершила найдовшу і найкоротшу за часом експедицію перетину Антарктики, досягнувши Скотт-Бейс після 75 днів шляху, під час яких було пройдено 2500 миль;
2011 – Припинено загальну підтримку операційної системи Windows XP Service Pack 3.

Іменини: Веніамін, Георгій, Єгор, Іван, Лаврентій, Марк, Ян, Анна, Варвара, Євдокія, Наталія.

]]>
10 січня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/95693 ДЕНЬ 321 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 321 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Tue, 10 Jan 2023 11:03:50 +0200 10 січня у світі відзначають День Ліги націй, День відкриття першої сесії Генеральної Асамблеї ООН, День метро.

У США – День гіркого шоколаду, День подяки кімнатним рослинам та День наведення порядку на робочому столі. У Казахстані – День Нацгвардії, а в Японії – День повноліття та День номера "110".

Католицька церква вшановує пам'ять святого Агафона, папи Римського.

Православна церква – День пам'яті 20 000 священномучеників.

День метро у світі відзначають 10 січня. Саме цього дня в Лондоні 160 років тому, у 1863 році, відкрився перший метрополітен у світі. 1939 року було утворено Запорізьку, Кіровоградську та Сумську області УРСР. У 1992 році Україна встановила дипломатичні відносини з Бразилією, Чилі та Великою Британією, а в 1994 році — у Брюсселі на зустрічі представників країн-членів НАТО було схвалено проєкт програми "Партнерство заради миру", до якої 1998 року приєдналася Україна.

День відкриття першої сесії Генеральної Асамблеї ООН

10 січня 1946 року у Лондоні розпочала роботу перша сесія Генасамблеї ООН. Ця дата збігається з датою 26-ї річниці утворення Ліги Націй – всесвітнього руху за мир та співпрацю між націями – яка була заснована 10 січня 1920 року та розпущена 18 квітня 1946 року. Її активи та зобов'язання були передані до ООН.

Генеральна Асамблея ООН була заснована у 1945 році відповідно до Статуту Організації Об'єднаних Націй. Від самого початку вона є головним дорадчим, директивним та представницьким органом Організації Об'єднаних Націй. Асамблея є форумом для багатостороннього обговорення всього спектра міжнародних проблем, про які йдеться у Статуті. Одна з головних ролей приділяється Генеральній Асамблеї у процесі встановлення та кодифікації міжнародного права.

На першій сесії Генеральної Асамблеї були присутні представники 51 держави. Нині до складу Генеральної Асамблеї входять 193 держави, які є членами Організації Об'єднаних Націй.

День пам'яті 20 тисяч святих мучеників

За правління імператора-язичника Максиміана на початку 4 століття руйнувалися храми, спалювалися богослужбові книги, відбувалися гоніння на християн. У цей час єпископом міста Нікомідії був святий Кирило, який сприяв поширенню християнства, внаслідок чого багато сановників імператора були таємними християнами.

У палаці Максиміана жила язичницька жриця Домна. Свята не хотіла жити серед язичників і прикинулася шаленою. Коли їх видалили з палацу, вона оселилася в дівочому монастирі біля ігумені Агафії, яка одягла її в чоловічий одяг, обстригла волосся і відпустила з монастиря. Коли імператор повернувся, то наказав знайти колишню жрицю Домну.

У свято Різдва Христового 302 року у Нікомідійській соборній церкві зібралося близько 20 тисяч християн. Імператор відправив у храм оповісника, щоб передати наказ усім християнам принести жертву ідолам, інакше він спалить храм разом із тими, хто молиться. Усі присутні відмовилися вклонитися ідолам, після чого кати підпалили церкву і всі християни загинули у вогні.

Імператор був упевнений, що всіх християн Нікомідії знищено, але дізнався, що християни ще залишилися. Коли Свята Домна повернулася до міста, то довго плакала на пожежі, бо не померла зі своїми сестрами. Вона пішла на берег моря, де рибалки витягли сітками з води тіла мучеників Індіса, Горгонія та Петра. Одягнена в чоловічий одяг, свята Домна допомагала рибалкам тягнути сіті, які залишили їй тіла всіх мучеників.

Домна поховала їх і щодня відвідувала ці могили. Коли Максиміан дізнався, що якийсь хлопець відвідує могили християн, то наказав відрубати йому голову. Разом із Домною стратили і священномученика Євфимія.

Іменини: Дорофей, Ігнатій, Симон Петро.

]]>
9 січня: Цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/95685 ДЕНЬ 320 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 320 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Mon, 09 Jan 2023 10:07:23 +0200 9 січня – Міжнародний день хореографа.

У Японії відзначають одразу два свята - День повноліття та свято бога Ебісу, покровителя рибалок і торговців.

Православна церква вшановує пам'ять Феодора Константинопольського та святого Стефана.

Міжнародний день хореографа

Міжнародний день хореографа присвячено тим людям, які дбайливо зберігають і примножують техніку й пластику танцювального мистецтва, навчають йому майбутніх виконавців.

Термін "хореографія" з’явився у 18 столітті, грецького походження і перекладається як "запис танцю, хороводу", є мистецтвом твору та сценічної постановки танцю.

Під хореографією сьогодні загалом розуміється все танцювальне мистецтво, яке сприймається як сукупність двох сфер: мистецтва балету та мистецтва танцю. Хореограф займається постановкою танцю окремого виконавця чи групи.

Вважається, що ця професія, незважаючи на зародження танцювального мистецтва ще в Стародавньому Світі, з'явилася в 12 столітті, коли виникла потреба в навчанні танцю придворних дам і кавалерів.

День повноліття в Японії

Повнолітніми в Японії стають у 20 років, і щороку другого понеділка січня вся Японія відзначає День повноліття.

У 20 років японські юнаки і дівчата отримують права та обов'язки дорослих: від цього віку вони можуть брати участь у виборах, несуть повну відповідальність перед законом, на них поширюється трудове законодавство. Крім того, саме з 20 років молодим людям офіційно дозволяється курити та вживати спиртні напої.

У День повноліття всі, кому цього року виповнилося або виповниться 20 років, приймають вітання та напуття на спеціально організованій церемонії. Дівчата, зазвичай, одягаються в кімоно яскравих кольорів з довгими рукавами. Юнаки надягають святкові чорні костюми, хоча в останні роки багато хто віддає перевагу чоловічому кімоно.

Ще цього дня:

1951 – У Нью-Йорку офіційно відкрито штаб-квартиру ООН;

1969 – Відбувся перший випробувальний політ літака "Конкорд";

1992 – Гвінея, Венесуела та Чилі визнають незалежність України;

1992 – Україна встановлює дипломатичні відносини із КНДР;

2005 – На президентських виборах у Палестинській автономії перемагає колишній прем'єр-міністр Палестини Махмуд Аббас.

Церковне свято

День святого Стефана

Святий Стефан – перший християнський мученик, який походив із єврейської діаспори. Близько 34 року нашої ери Синедріон засудив його до страти за християнську проповідь в Єрусалимі.

День пам'яті святителя Феодора Константинопольського

Народився Феодор у першій половині VII століття і ще в дитинстві здобув духовне виховання. Набувши зрілості став священиком.

Відразу після цього починає служити у храмі святої Софії, який на той час вважався головним у імперії. За щиру вірність і мудрість його навіть висунули до членів патріаршої ради. Коли помер патріарх Костянтин Перший, сам імператор звернувся до Феодора, щоб він став патріархом. Той погодився і керував церквою у 676-678 роках. Проте благочестиве життя Феодора викликало чимало заздрощів. Противники написали донос, внаслідок якого його усунули з посади.

Феодор не мстився ворогам. Він продовжував старанно служити Богу. У 683 році його звели на Патріарший престол, який він очолював до своєї смерті (686 року).

Іменини: Лука, Степан, Теодор, Тихін, Федір, Антоніна.

]]>
8 січня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/95682 ДЕНЬ 319 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 319 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Sun, 08 Jan 2023 10:00:00 +0200 8 січня православна церква святкує Собор Пресвятої Богородиці, католицька – Хрещення Господнє.

У Вірменії – День донора, у Греції – Гінайкратія, фестиваль жінок.

Собор Пресвятої Богородиці

Цього дня Православна Церква із хвалебними та подячними піснями звертається до Богоматері, яка народила Спасителя. Саме тому, що Пресвята Діва є Тією, від якої народився, втілився Спаситель наш Ісус Христос, і встановлено це свято її вшанування відразу після Його Різдва.

Собором цей день називається тому, що на відміну від окремих свят на честь Пресвятої Богородиці (наприклад, Її Зачаття, Різдво, Благовіщення) цього дня відбувається соборне святкування й інших осіб, близьких до Пресвятої Діви Марії та Господа Ісуса Христа.

Хрещення Господнє

Свято Хрещення Господнього – одне з найдавніших свят християнської Церкви, присвячене Хрещенню Ісуса Христа в річці Йордан Іваном Хрестителем. Ця подія євангельської історії, і її встановлення належить ще до часів апостолів.

У всіх історичних церквах свято Хрещення прив'язане до давньої дати свята Богоявлення, тобто до 6 січня. У Православ'ї воно належить до двонадесятих і відзначається 19 січня за новим стилем (тобто за старим стилем – це 6 січня). Причому "Богоявлення" та "Хрещення Господнє" – це дві назви одного свята.

На відміну від Православ'я, в Католицькій церкві латинського обряду Богоявлення та Хрещення – це різні свята, з яких Богоявлення, яке святкується 6 січня, присвячене спогаду приходу волхвів (або трьох царів). Хрещення ж святкується у першу неділю після свята Богоявлення і таким чином завершує Різдвяний час. Такої ж традиції дотримуються у низці протестантських конфесій.

Іменини: Олександр, Анфіса, Григорій, Давид, Дмитро, Юхим, Йосип, Костянтин, Марія, Михайло.

]]>
7 січня - Різдво Христове http://monitor.cn.ua/ua/rest/95681 7 січня відзначають одне з головних свят року – Різдво Христове. У багатьох країнах, зокрема й в Україні, вважається сімейним святом. Відпочинок article Sat, 07 Jan 2023 10:00:00 +0200 Встановлено на згадку про народження Ісуса Христа, Богонемовляти, Сина Божого.

Цього дня віряни відвідують святкові богослужіння на честь народження Христа. Також 7 січня заведено проводити час із сім'єю, ходити у гості чи запрошувати гостей додому.

]]>
6 січня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/95675 ДЕНЬ 317 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 317 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Fri, 06 Jan 2023 10:50:07 +0200 6 січня відзначають Всесвітній день дітей – сиріт війни, День обіймів, День яблуні, Святвечір.

В Ісландії – Йоль, в Ірландії – маленьке Різдво, в Італії – Бефана.

Православна церква вшановує пам'ять святої Євгенії Римської.

Всесвітній день дітей – сиріт війни

Сьогодні в Україні війна зробила сиротами велику кількість дітей, тому відзначення цього дня для нашої країни дуже актуальне і важливе. Привернути увагу, надихнути на допомогу, організувати підтримку сиротам – мета цього дня нагадати, що ці діти потребуть уваги й турботи щодня.

Перший державний притулок для дітей-сиріт було створено у 400 році нашої ери у Римі. Але про турботу держави за дітьми до 18 років, які залишилися без батьків, було складено закони ще у давніх греків та євреїв. У середньовіччі цією проблемою опікувалися церкви.

Критична кількість дітей, які залишилися без батьківського тепла та допомоги, створилась у Європі на початку XVII століття. Також тоді це посилювалося жахливими умовами проживання, що призводило до великої дитячої смертності.

Зараз у всьому світі створюються інтернати для сиріт. Але більшість спеціалістів запевняє, що це є найгіршим варіантом для проживання дітей. Адже без постійного контакту з близьким дорослим та турботи дитина не може всебічно розвиватися.

Метою цього свята є донесення до людей різноманітних способів допомоги дітям, які залишилися сиротами внаслідок військових конфліктів, нещасних випадків, стихійних лих, або були залишені батьками при народженні.

Церковне свято

Сьогодні одне з найважливіших православних свят – Святий вечір перед народженням Ісуса Христа. Саме у цей день завершувався Різдвяний піст. Дорослим треба було утримуватись від їжі та пити лише воду до того, як зійде перша зірка, яка символізує ту, що одного разу сповістила мешканців землі, що на світ з'явився Спаситель, Син Божий. Після того, як вона зійшла, люди сідають вечеряти 12 стравами та вітають одне одного. Першою стравою обов'язково служить кутя, традиційна страва на Різдво. Після чого ввечері 6 та вранці 7 січня йшли колядувати — співати народні пісні, вітати рідних, друзів, знайомих, сусідів.

 

Іменини: Євгенія, Клавдія, Микола та Пилип.

]]>
5 січня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/95658 ДЕНЬ 316 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 316 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Thu, 05 Jan 2023 11:08:43 +0200 5 січня – Міжнародний день бойскаута і Міжнародний розвантажувальний день.

У США – День птахів, в Індії – День народження гуру Гобінда Сінгха, в Англії – Дванадцята ніч, у Сербії та Чорногорії – народне свято Тунцидан.

Православна церква вшановує пам'ять десяти святих мучеників Критських.

У 2019 році, 5 січня, Вселенський патріарх Варфоломій підписав у Стамбулі томос про автокефалію Православної церкви України.

Міжнародний день бойскаута

Засновником скаутського руху вважають англійський генерал-майор у відставці Роберт Баден-Павелл. У 1907 році він організував перший скаутський табір на острові Броунсі. Ідея якого полягала в тому, щоб навчити підлітків мислити самостійно та виживати у важких умовах.

Міжнародний день скаутів включено до календаря святкових дат з 1910 року, коли скаутський рух був визнаний королівською хартією. Девізом скаутських організацій став заклик: "Будь готовий!", а емблемою – трипелюсткова лілія.

День народження гуру Гобінда Сінгха в Індії

Свято відзначають у громадах сикхів на честь гуру Гобінда Сінгха – десятого та останнього гуру, який заклав основи майбутньої Сикської держави.

Дванадцята ніч

Християнське свято в Англії, яке відзначають із 5 на 6 січня. Він завершує так звані Дванадцять днів Різдва: від Різдвяного Святвечора до Хрещенського.

Тунцидан у Сербії та Чорногорії

Народне свято Тунцидан відзначають за два дні до православного Різдва (Божича).

Цього дня заведено забивати порося, яке готуватимуть наступного дня, а подаватимуть на Різдво. Також господині замішують тісто для святкового пирога, який пектимуть на Святвечір. Згідно з поширеною думкою, цього дня нічого не можна давати з дому, а також карати дітей.

 

Церковне свято

Православна церква вшановує пам'ять десяти святих мучеників Критських: Феодула, Саторнина, Євпора, Геласія, Євникіана, Зотика, Помпія, Агафопуса, Василида та Євареста, а також преподобного Ніфонта, єпископа Кіпрського.

Десять мучеників постраждали на Криті близько 250 року за часів гонінь Римського імператора Декія. Їх піддавали тортурам і приниженням протягом 30 днів, змушуючи зректися Христа, але вони перенесли всі катування, славлячи Господа.

У результаті всі вони були страчені.

Іменини: Павло, Макар, Наум, Василь, Іван, Давид.

]]>
4 січня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/95644 ДЕНЬ 315 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ- DAY 315 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Wed, 04 Jan 2023 09:59:55 +0200 4 січня – Всесвітній день абетки Брайля, Всесвітній день тяжіння, Всесвітній день гіпнозу, День дрібниць, День хіт-параду, День поп-музики та День фундука.

У США – День спагеті та День штату Юта, у М'янмі – День Незалежності.

Православна церква вшановує пам'ять святої Анастасії.

Всесвітній день абетки Брайля

Дату обрано на честь дня народження її автора Луї Брайля. Важко уявити своє життя без можливості читати. На жаль, люди зі слабким зором і які не бачать взагалі не можуть насолодитися повноцінним життям. Щоб допомогли подолати цю проблему, було створено шрифт Брайля. Він є особливими тактильними символами, щоб незрячі люди могли читати нарівні з іншими.

Всесвітній день тяжіння

4 січня святкують День Ньютона. Легендарний англійський вчений, фізик, астроном, механік і математик Ісаак Ньютон народився цього дня 1643 року. Незважаючи на погане здоров'я, він зміг досягти значних висот у науці та залишити свій слід нащадкам. Навіть сьогодні відкриття Ісака Ньютона використовуються вченими всього світу. Наприклад, відомий усім закон всесвітнього тяжіння. Розповідь про те, що Ньютон відкрив цей закон після того, як йому на голову впало яблуко, правдива. І хоча свято не набуло популярності в широкому загалі, воно дуже поширене серед учених.

День гіпнозу

Свято почали відзначати ще у 2006 році та приурочили до дня смерті доктора Джека Гібсона (Ірландія), який займався лікуванням гіпнозом психосоматичних розладів.

Головна мета дня – донести достовірну інформацію про цей незвичайний метод лікування. Коли людина знаходиться під гіпнозом, вона може виконувати всі дії підсвідомо, позбавляючись своїх страхів і проблем.

 

Церковне свято

Православна церква вшановує пам'ять Анастасії Путорозрішниці – християнської великомучениці, яка прийняла мученицьку смерть у 304 році під час гоніння на християн за часів імператора Діоклетіана.

Іменини: Анастасія, Дмитро, Федір.

]]>
3 січня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/95635 ДЕНЬ 314 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 314 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Tue, 03 Jan 2023 11:23:06 +0200 3 січня – Міжнародний день здоров'я душі та тіла, Свято сонного дня та День народження соломинки для коктейлів.

Православна церква вшановує пам'ять святої великомучениці Іуліанії, день пам'яті митрополита Київського та Всія Русі святителя Петра.

День народження соломинки для коктейлю

Соломинку для коктейлів називають найстарішим столовим приладом. Під час розкопок шумерських гробниць і міст археологи знайшли тонкі трубочки для напоїв, які виготовлялися зі срібла та золота. Вік цих предметів близько 3000 років до нашої ери.

Сучасна історія соломинки для коктейлів починається з Мартіна Стоуна. Якось до його напою потрапили волокна із натуральної житньої соломинки, які зіпсували смак. Щоб вирішити проблему, чоловік узяв олівець, обмотав його папером, щоб утворилася трубочка, та скріпив клеєм. Через неї було дуже зручно пити, але робити це треба було швидко. Папір намокав.

Стоун пішов далі і накрив папір парафіном. Тепер трубочка розмокала довше, але все одно він не встигав насолодитися смаком коктейлю. Одного разу Мартін отримав бандероль, на якій була яскрава поштова марка з манільського паперу. Він був дуже щільний і Стоун подумав, що з нього вийде хороша трубочка.

Її діаметр він зробив трохи меншою за розмір середньої лимонної кісточки. І 3 січня 1888 року запатентував власну ідею, а вже за 2 роки виробництво соломинок стало приносити прибуток.

Церковне свято

3 січня церква відзначає день пам'яті святої великомучениці Іуліанії. Дочка почесного язичника Африкана, народилася в Нікомідії. У дев'ятирічному віці була заручена з Єлевсієм. Маючи глибокий розум і схильну до добра душу, свята Іуліанія зрозуміла примарність та обман язичницької віри. Дівчина таємно прийняла святе Хрещення.

Коли наблизився час весілля, Іуліанія рішуче відмовилася від заміжжя. Батько почав умовляти її не порушувати давніх заручин, але, не добившись бажаного, став жорстоко її бити.

Потім Африкан віддав дочку на суд єпарху міста, ним був Єлевсій, колишній наречений Іуліанії. Єлевсій палко просив Іуліанію вийти за нього заміж, обіцяючи не примушувати її до зміни віри. Але Іуліанія відмовилася і вирішила прийняти муки.

Святу довго і жорстоко катували, але після кожних тортур вона отримувала від Бога зцілення та нові сили. Катування відбувалися при великому скупченні людей, які бачачи непохитність і мужність святої діви, чудові зцілення її від ран, увірували в Христа.

Переконавшись у цілковитій безуспішності спроб відвернути святу діву від її Небесного Нареченого, Єлевсій засудив Іуліанію до смерті. Сповідниця ухвалила вирок з радістю і прославила Господа, який сподобив її прийняти мученицький вінець.

Страта святої мучениці Іуліанії відбулася 304 року.

Іменини: Уляна, Михайло, Микита, Петро.

 

]]>
2 січня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/95628 ДЕНЬ 313 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 313 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Mon, 02 Jan 2023 15:52:04 +0200 2 січня – День наукової фантастики, День нових ідей і Всесвітній день інтроверта.

У Швейцарії – День святого Бертольда, на Гаїті – День предків, у Чорногорії – Куряче Різдво.

Православна церква вшановує пам'ять Ігнатія Богоносця.

Католицька церква – пам'ять святого Василя Великого та Григорія Богослова;

Церковне свято

Православна церква 2 січня вшановує пам'ять Ігнатія Богоносця – священномученика Стародавньої Церкви, третього єпископа Антіохійського після апостола Євода та Петра, учня Івана Богослова.

Ще цього дня:

1936 — Вчені продемонстрували електронну трубку, чутливу до ультрафіолетових та інфрачервоних променів, і пристрій, який перетворював промені на потік електронів. Досягнення вважають одним із найважливіших кроків у розвитку телебачення;

1944 - Перше бойове застосування гелікоптерів: три машини конструктора Сікорського взяли участь у супроводі британського атлантичного конвою;

1992 – Еквадор, Ефіопія, Лаос, Панама, Греція визнали незалежність України;

1999 - Відбувся сильний сніговий ураган на Середньому Заході США. Зокрема, в Чикаго намело сніговий покрив на 487 мм за температури -25 °С. Такий удар стихії призвів до загибелі 68 людей.

Іменини: Василь, Григорій, Катерина, Данило, Іван, Гнат.

]]>
1 січня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/95627 ДЕНЬ 312 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 312 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Sun, 01 Jan 2023 10:00:00 +0200 1 січня – Новий рік за григоріанським календарем, Всесвітній день миру (День всесвітніх молитов за мир), День суспільного надбання.

У Литві – День прапора, у Словаччині – День виникнення Словацької республіки, у Чехії – День відновлення незалежної чеської держави. У Судані, Камеруні, Гаїті – День незалежності, в Італії – День Конституції.

Православна церква вшановує пам'ять преподобного Іллі Муромця Печерського.

Католицька церква – Торжество Пресвятої Богородиці.

Всесвітній день миру

Всесвітній день миру - католицьке свято, яке відзначається щорічно 1 січня у День торжества Божої Матері Марії.

8 грудня 1967 римський папа Павло VI проголосив Всесвітній день миру. У католиків це свято називається День всесвітніх молитов за мир. Упродовж кількох років його відзначали першого дня кожного нового року.

17 грудня 1969 року Генасамблея ООН проголосила Всесвітній день миру офіційним святом, під час якого віряни закликають Бога припинити всі війни та послати людям мир на Землі.

Спільним гаслом Всесвітнього дня миру стали слова: "Пробач, і ти знайдеш мир".

День суспільного надбання

"День суспільного надбання" відзначають щороку 1 січня, з 2004 року.

Свято та його дата пов'язані з тим, що згідно із законодавством багатьох країн, у перший день нового року до суспільного надбання переходять твори, період дії авторських прав на які спливає до цієї дати.

Торжество Пресвятої Богородиці

1 січня у католиків свято, присвячене Діві Марії. Воно завершує Октаву Різдва і належить до свят, коли відвідування меси обов'язкове. Відоме з 4 століття.

Марія, мати Ісуса Христа, у християнській традиції - Богородиця і найбільша з християнських святих.

У католицькій традиції непорочне зачаття самої Діви Марії розглядається як природна умова, яка підготувала її до ролі матері Спасителя. Її свобода від гріха була особливою благодаттю, винятком із загального правила, привілеєм, яким, як стверджує католицька теологія, не було удостоєно жодної іншої живої істоти.

День пам'яті преподобного Іллі Муромця, Печерського

1 січня православна церква вшановує пам'ять святого преподобного Іллі, чудотворця Муромського. Він був воїном і ченцем, служив за часів князювання Володимира Мономаха.

Все своє життя провів Ілля у походах, а наприкінці життя прийняв чернечий постриг у Києво-Печерській лаврі. Помер у 1188 році. Тут і спочивають його святі мощі.

Іменини: Григорій, Ілля, Тимофій.

]]>
31 грудня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/95626 ДЕНЬ 311 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 311 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Sat, 31 Dec 2022 10:00:00 +0200 31 грудня у багатьох країнах світу зустрічають Новий рік.

У США 31 грудня відзначають День шампанського, у Польщі – Сильвестра, у Шотландії – Хогманай (Новий рік у шотландському національному стилі), в Азербайджані – День солідарності азербайджанців усіх країн, а в іспаномовних країнах – свято Дванадцятьох виноградин. Це традиція з'їдати 12 виноградин різних сортів під удари новорічного годинника.

Православна церква вшановує пам'ять святителя Модеста, а католицька - пам'ять папи Сильвестра I та святої Катрін Лабуре.

31 грудня 1857 року англійська королева Вікторія оголосила Оттаву столицею британської колонії, а в1869 були знайдені руїни храму Артеміди Ефеської - одного із семи чудес світу античного світу.

Церковне свято

День пам'яті святителя Модеста

У цей день відзначається пам'ять святителя Модеста, який служив архієпископом в Єрусалимі у 7 столітті. За переказами, Модест народився у Малій Азії у християнській родині. Вже в юні роки він відчув потяг до чернечого життя і прийняв постриг. Згодом Модест став настоятелем монастиря святого Феодосія Великого у Палестині. Коли на Сирію та Палестину напали перські війська, які зруйнували християнські храми та полонили єрусалимського патріарха Захарія, Модесту було доручено керувати всією Єрусалимською церквою.

Модест за допомогою олександрійського патріарха Івана Милостивого відновив зруйновані християнські святині, поховав останки вбитих ченців. Коли через 14 років патріарх Захарія повернувся, Модест передав йому свої тимчасові повноваження. Однак після смерті патріарха він знову зайняв його пост. Помер у 634 році у віці 94 років.

День Святого Сильвестра

Напередодні Нового року, 31 грудня, у багатьох католицьких країнах, зокрема країнах Європи, святкується День Святого Сильвестра.

За легендою, в 314 році нашої ери Папа Римський Сильвестр I виловив жахливого монстра - змія Левіафана. Вважалося, що в 1000 році цей монстр вирветься на волю і знищить світ. На загальну радість, цього не сталося — Сильвестр змія переміг і людей образити не дав.

Помер Сильвестр напередодні нового 336 року, 31 грудня 335 року. День його смерті вшановується як день Святого Сильвестра.

Дванадцята ніч

Дванадцятої ночі закінчується Йоль. Дванадцята ніч – це ніч народження нового року, нового життєвого циклу.

О дванадцятій ночі ворота світів відчинені, і всі їхні жителі збираються в місці святкування Йоля, щоб веселим бенкетом вітати нове життя. Вважається, що це найбільш мирний час у році, коли навіть злі духи гідні поваги, вітання та святкового частування.

Існує повір'я, що свічки у вінку Йоля мають горіти всю ніч. Горіння свічок, їхнє світло і тепло принесуть у будинок щастя та удачу.

Наступний день після Дванадцятої ночі вважався Днем долі. Нове сонце, що повернулося, знову стоїть над горизонтом, день додається. Все сказане і зроблене до заходу сонця, визначало всі події нового року. Звідси, можливо, й пішла відома приказка — як Новий рік зустрінеш, так і проведеш.

Вважалося, що немає більш вірних ознак, ніж явлені під час Дванадцятої ночі. До речі, і найбільшу силу мають слова, вимовлені в Дванадцяту ніч.

Свято Дев'ятнадцятого дня місяця Шараф

31 грудня за григоріанським календарем починається місяць Шараф, що в перекладі з арабської означає "Честь". Цього дня — перший день місяця Шараф за дев'ятнадцятимісячним календарем бахаї — відзначається важливе свято — свято Дев'ятнадцятого дня місяця Шараф.

Усі великі релігії виховують у людях лише добре. Якщо виникають негативні прояви, це, зазвичай, через фанатизм і неправильне розуміння суті вчення. Бахаулла — пророк-засновник Віри Бахаї навіть стверджує, що якщо релігія стає джерелом розладу та ненависті, то краще взагалі обійтися без неї. Релігія має бути джерелом дружби й любові.

Іменини: Марк, Михайло, Модест, Семен, Флор (Фрол), Зоя, Вікторія.

]]>
30 грудня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/95622 ДЕНЬ 310 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 310 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Fri, 30 Dec 2022 12:49:46 +0200 30 грудня відзначають День загортання подарунків, День республіки на Мадагаскарі, День сімейного свята у США та Національний день бекону, День незалежності Словаччини.

Православна церква вшановує пам'ять пророка Данила.

У Японії 30 грудня 1927 року у Токіо відкрилося перше Азії метро. Приватна компанія відкрила першу лінію підземки довжиною лише 2,2 км, що з'єднала дві столичні станції - Уено та Асакуса.

Знаменна подія сталася і в Україні 30 грудня. Цього дня 1616 року вийшов у світ "Часослов" – перша друкована книга в Києві.

Церковне свято

30 грудня Православна церква вшановує пам'ять Данила – біблійного пророка та нащадка знатного іудейського роду. Підлітком, разом із одноплемінниками він потрапив у вавилонський полон. У Вавилоні здобув халдейську освіту, після чого його закликали служити при дворі. Данило володів даром трактувати сни, тому і прославився.

Святий Данило шанується християнами, іудеями та мусульманами. Єврейська традиція не відносить його до пророків, оскільки той не розмовляв безпосередньо з Богом. Але Данила вшановує християнська церква, адже він передбачив прихід у світ Месії і появу його в Єрусалимському храмі.

Іменини: Денис, Микита, Сергій, Микола, Петро, Іван, Данило.

 

]]>
29 грудня: Цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/95612 ДЕНЬ 309 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 309 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Thu, 29 Dec 2022 08:03:00 +0200 29 грудня – День інформаційно-медійних структур Міністерства оборони України та Збройних Сил України.

В Ірландії – День конституції, Міжнародний день віолончелі, День розшуку забутих подяк, у США – День приєднання штату Техас, День героя, у Монголії – День відновлення незалежності

Католицька церква - пам'ять святого мученика Фоми (Томаса) Беккета, єпископа Кентерберійського.

Православна церква вшановує пам'ять святого пророка Аґґея.

У 1891 році Томас Едісон запатентував радіо.

День інформаційно-медійних структур Міністерства оборони України та Збройних сил України
29 грудня відзначають День інформаційно-медійних структур Міністерства оборони України та Збройних сил України. Свято затверджено Указом міністра оборони 27 грудня 2010 року з метою підтримки престижу працівників цих структур.
29 грудня 1991 року з часу здобуття Україною незалежності було призначено першого прессекретаря військового відомства країни та створено пресслужбу міністерства оборони.

Ще цього дня:
1911 – Ігор Сікорський на літаку власної конструкції С-6 встановив світовий рекорд швидкості польоту з двома пасажирами – 111 км/год;
1937 - Набула чинності конституція Ірландії. Ірландська Вільна держава отримала офіційну назву "Ейре";
1940 - Лондон був підданий найпотужнішому за час 2-ї Світової війни нальоту німецьких бомбардувальників;
1964 – Поставлено під промислове навантаження перший турбогенератор Київської ГЕС;
1989 - Федеральні збори Чехословаччини одноголосно обрали письменника та дисидента Вацлава Гавела президентом країни;
1991 – Незалежність України визнала Народна Республіка Бангладеш;
1992 – Міністерство юстиції України зареєструвало Українську скаутську організацію "Пласт";
1995 - Відкриття метрополітену в Дніпропетровську, перша ділянка довжиною 7,8 км із 6 станціями;
1999 – Конституційний Суд України визнав, що смертна кара суперечить Конституції України;
2008 – Почалася нова "газова війна" Росії проти України.

Церковне свято
Аґґей – один із дванадцяти "малих" пророків Старого Завіту, автор Книги пророка Аґґея. За переказами, мешкав за 500 років до Різдва Христового. Був родом із Вавилона, але в юності прийшов до Юдеї. Він передбачив повернення свого народу з полону, а також відомий тим, що закликав владу продовжити реставрацію Єрусалимського храму, зупинену за попереднього правителя.

Іменини: Агей, Амвросій, Микола, Семен, Софія, Феофанія, Аркадій, Ілля, Петро, Марина, Володимир.

]]>
28 грудня: Цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/95605 ДЕНЬ 308 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 308 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Wed, 28 Dec 2022 11:26:47 +0200 28 грудня – Міжнародний день кіно.

В Ефіопії – День святого Гаврила. В Іспанії – День сміху.

У Лондоні 1065 року було засновано Вестмінстерське абатство.

Католицька церква відзначає День святих Невинних Немовлят Віфлеємських, вшановує пам'ять святої Катерини Вольпічеллі.

Православна церква вшановує пам'ять апостола від 70 Ніканора.

Міжнародний день кіно
28 грудня 1895 року у Парижі у Гранд-кафе на бульварі Капуцинок пройшов перший сеанс синематографа братів Люм'єр. Саме ця дата і стала днем відзначення Міжнародного дня кіно.
Трохи раніше, того ж 1895 року, французи Огюст і Луї Люм'єр отримали патент на винайдений ними апарат "Синематограф". 22 березня 1895 року брати влаштовують у Парижі перший в історії кіносеанс. Вони показують — поки що лише вузькому колу друзів — коротеньку стрічку "Вихід робітників із заводу Люм'єр".
Але днем народження кіно вважають саме 28 грудня 1895 року, коли у паризькому кафе на бульварі Капуцинок Люм'єри представили вже широкому загалу перший у світі короткометражний фільм "Прибуття поїзда на вокзал Ла Сіота". Це був перший фільм в історії кінематографа, показаний за гроші публіці.
Демонстрація "Прибуття поїзда на вокзал Ла Сьота" викликала справжню паніку у глядачів: вони схоплювалися з місць і тікали із зали, боячись, що потяг, що наближається на екрані, розчавить їх.
Удосконалення знімальної та проєкційної техніки сприяло виникненню нових художніх прийомів зйомки та збільшенню тривалості фільмів. Якісно змінився підхід до режисури та прийомів акторської гри, почали формуватися жанри кінематографа, оформилася їхня художня своєрідність, специфічний набір образотворчих прийомів. Студії та кінотеатри стали масово відкриватися у всіх країнах світу.

Ще цього дня:
1908 - На півдні Італії стався найбільший із документально зафіксованих у Європі землетрусів - за різними даними загинули 160-250 тисяч осіб;
1942 - Під час Другої світової війни японська авіація розпочала бомбардування міста Калькутта (Індія);
1944 - Великий бій між сотнею УПА "Полтавці" та частинами НКВС біля с. Кореличі Перемишлянського району Львівської області;
1983 – Створено Шацький національний природний парк;
1987 - 76-річна кіпріотка Ківелі Папаїоанноу застрягла в ліфті магазину, пробувши там до 2 січня (світовий рекорд тривалості перебування в ліфтах), харчувалася вона купленими продуктами;
1991 – Незалежність України визнали Італія, Індонезія, Йорданія, Оман, Сирія, Японія;
1999 - У Туркменістані ухвалено закон, згідно з яким Сапармурат Ніязов став довічним президентом країни;
2014 – Завершилася операція Міжнародних сил сприяння безпеці (ISAF).

Церковне свято
День святих Невинних Немовлят Віфлеємських
28 грудня Римсько-католицька церква відзначає День святих Невинних Немовлят Віфлеємських.
Християни шанують святих немовлят як мучеників, вважаючи, що кожен, хто був убитий з ненависті до Христа, повинен розглядатися як мученик, навіть якщо він не підозрював про сенс того, що відбувається.
Згідно з Євангелієм від Матвія, цар Ірод наказав убити всіх невинних немовлят, дізнавшись від волхвів про народження Христа (Месії).
День пам'яті святих безневинно вбитих немовлят, починаючи з 5 століття, почала святкувати Константинопольська Церква, а потім інші Християнські Церкви. Мощам святих невинно вбитих немовлят поклонялися у трьох головних центрах східного християнства – Константинополі, Антіохії та Олександрії. Нетлінні останки одного з немовлят були даровані римським єпископам, а пізніше Папа Римський Стефан II передав їх французькому королю Пипіну Короткому. У 770 році Карл Великий помістив їх у монастирі в Брантомі (Франція), і відтоді сюди відбуваються масові паломництва вірян, особливо перед святом.

Іменини: Олександр, Василь, Іларіон, Павло, Степан, Сусанна, Трифон.

]]>
27 грудня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/95595 ДЕНЬ 307 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 307 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Tue, 27 Dec 2022 10:47:47 +0200 27 грудня відзначають Міжнародний день протиепідемічної готовності.

Католицька церква – День апостола та євангеліста Івана.

Православна церква вшановує пам'ять святих мучеників Филимона, Аполлонія, Аріана та Феотиха.

Міжнародний день протиепідемічної готовності

Незважаючи на всі зусилля, яке вживає світова спільнота у боротьбі з глобальними проблемами сучасності, реальність така, що кількість цих проблем не скорочується, а швидше навпаки зростає. Так, новою загрозою для світу стала пандемія коронавірусу, захворювання, відомого як COVID-19.

Враховуючи весь спектр загроз, принесених пандемією у повсякденне життя пересічних громадян, а також найважчі наслідки, як для світової економіки, на 36-му пленарному засіданні Генасамблеї ООН, що проходило 7 грудня 2020 року, було ухвалено Резолюцію про заснування нової пам'ятної дати – Міжнародного дня протиепідемічної готовності.

Усі заходи, приурочені до цієї дати, мають бути спрямовані на просвітництво населення з питань профілактики епідемічних захворювань, роз'яснення людям важливості та необхідності кампанії для щеплення, вироблення спільних міждержавних заходів щодо боротьби з пандемією та кроків щодо запобігання поширенню можливих аналогічних захворювань.

День апостола та євангеліста Івана

Апостол Іван є автором одного з Євангелій Ісуса Христа і Одкровення. Іван був сином Зеведея та Соломії, дочки святого обручника Йосипа.

Він був покликаний Ісусом Христом до Своїх учнів на Генісаретському озері: залишивши батька свого Зеведея в човні, він, разом зі своїм братом Яковом, пішов за Христом. Апостол Іван був особливо улюблений Господом за незлобивість і незайману чистоту.

Після свого покликання святий Іван не розлучався зі Спасителем і був одним із трьох учнів, яких Господь особливо наблизив до Себе. На Хресті Ісус доручив Іванові дбати про Діву Марію.

День пам'яті святих мучеників Филимона, Аполлонія, Аріана та Феотиха

Святі жили в Єгипті і постраждали за віру у часи правління імператора Діоклетіана в 3 столітті. За переказами, під час гонінь християнин Аполлоній, злякавшись страждань, попросив язичника Филимона переодягнутися в його одяг і принести жертву ідолам. Однак Филимон несподівано оголосив, що сам вірить у Христа. Аполлоній покаявся і відкрито сповідав свою віру.

Обох святих після суворих тортур стратили. У катуванні християн брав участь язичник Аріан. Пізніше він покаявся і прийняв хрещення разом зі своїми охоронцями, старшим з яких був Феотих. Усіх їх язичники стратили за відступництво.

Іменини: Іларіон, Микола, Филимон.

]]>
Громади Чернігівщини запрошують до участі у флешмобі «Різдвяна зірка 2023 року» http://monitor.cn.ua/ua/rest/95591 У неділю 25 грудня у Софіївській громаді з Дніпропетровщини стартував традиційний фестиваль «Різдвяна зірка 2023». Відпочинок article Mon, 26 Dec 2022 15:25:16 +0200 Через повномасштабну війну цьогоріч громада прийняла рішення змінити формат конкурсу на флешмоб і запрошує постійних і нових учасників взяти участь у фестивалі.

- Фестиваль «Різдвяна зірка» - це захід, який понад п’ять років об’єднує всі громади України на Різдвяні свята. Кожного року учасники з різних міст, сіл нашої країни і навіть за кордоном заряджають світ Духом Різдва. Цьогоріч через вторгнення російських загарбників на територію України фестиваль буде проводитись у форматі флешмобу «З Різдвяною зіркою до ПЕРЕМОГИ». Ми не дозволимо ворогу знищити нашу ідентичність, адже ми незламні і нескорені. Підтримаємо разом наших захисників піснею і словом! – зазначив Петро Сегедій, голова Софіївської селищної територіальної громади.

Флешмоб різдвяних вертепів та обрядових композицій розпочався 25 грудня 2022 року і триватиме до 19 січня 2023 року.

Організатори зазначають, що для участі необхідно опублікувати відео (тривалістю до 5 хвилин) на своїй сторінці чи на сторінці своєї громади у мережі «Фейсбук» (головне, щоб сторінка була відкритою). Вказати назву та керівника колективу, громаду, район та область за хештегом #РіздвяназіркаСофіївка.

Комунікаційним партнером фестивалю-конкурсу є Програма «U-LEAD з Європою» та її регіональний офіс у Дніпропетровській області.

Чекаємо ваші відеороботи за хештегом #РіздвяназіркаСофіївка.

]]>
26 грудня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/95590 ДЕНЬ 306 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 306 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Mon, 26 Dec 2022 14:48:18 +0200 26 грудня святкують Міжнародний день подарунків.

У США - тиждень афроамериканського духовного фестивалю Кванза та День скигліїв, у Словенії – День незалежності та єдності.

Католицька церква – День святого Стефана.

Православна церква вшановує пам'ять святих мучеників Євстратія, Оксентія, Євгена, Мардарія та Ореста.

День подарунків

День подарунків відзначається у Великій Британії та у низці країн Британської співдружності націй: Австралії, Новій Зеландії, Канаді наступного дня після Різдва — 26 грудня.

Його характерною рисою став гігантський розпродаж у великих та маленьких магазинах. Саме в День подарунків можна придбати будь-яку річ, яку вподобали, за півціни.

У низці країн День подарунків наповнений значними спортивними подіями. Так, в Австралії він став ще й спортивним днем. У Мельбурні проходить тестовий матч на головному крикетному полі, у Сіднеї розпочинаються щорічні перегони на яхтах Sydney to Hobart Yacht Race, які називають іконою австралійських літніх видів спорту, і які суперничають за популярністю з такими гучними для країни подіями, як Кубок Девіса (теніс) і Кубок Мельбурна (стрибки).

День подарунків — найважливіший із днів для любителів полювання на лисиць у Великій Британії та США, оскільки цього дня відбувається найбільша кількість зустрічей мисливців та організуються полювання на лисицю. Щорічно, саме 26 грудня, стартує Чемпіонат світу з хокею з шайбою серед молодіжних команд, який організовує Міжнародна хокейна федерація, також цього дня проходять матчі одного з турів вищої ліги чемпіонатів Англії, Шотландії та Північної Ірландії з футболу, а в африканських країнах-членах Співдружності націй – боксерські поєдинки серед професіоналів.

День скигліїв

Національний день скигліїв у США відзначається щорічно 26 грудня. Це особливий день, коли люди можуть жалітися про все, що їх турбує, і водночас їм нагадують про те, що вони мають бути вдячними за те, що у них є.

День святого Стефана

День святого Стефана святкується католицькою церквою у багатьох європейських країнах 26 грудня, на другий день після Різдва. У низці країн він є державним святом та офіційним вихідним днем.

Перший християнський мученик, архідиякон Стефан, був одним із семи апостолів, обраних апостолом Петром для допомоги жебракам та проповіді християнства. Він прийняв мученицьку смерть (його забили камінням) приблизно 34 року нової ери.

День пам'яті святих мучеників Євстратія, Оксентія, Євгена, Мардарія та Ореста

У цей день відзначається пам'ять святих мучеників Євстратія, Авксентія, Євгена, Мардарія та Ореста, які постраждали за віру на початку 4 століття у Севастії. Першим прийняв муки пресвітер Аравійської церкви Авксентій, якого язичники ув'язнили. Воєначальник Євстратій побачив його стійкість,  назвав себе християнином, за що його катували. Обох мучеників стратили. Після цього про свою віру в Христа заявили також простолюдин Мардарій та молодий воїн Орест. Їх також засудили до смерті.

Іменини: Олександр, Олексій, Анастасія, Аркадій, Арсеній, Василь, Володимир, Гаврило, Герман, Григорій, Євген, Омелян, Іван, Микола, Орест, Яків.

]]>
25 грудня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/95589 ДЕНЬ 305 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ- DAY 305 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Sun, 25 Dec 2022 10:00:00 +0200 25 грудня відзначають католицьке та лютеранське Різдво. Цього дня, 336 року в Римі відбулося перше документально підтверджене святкування Різдва.

У США – День гарбузового пирога.

Православна церква вшановує пам'ять преподобного святителя Спиридона Тримифунтського, чудотворця.

Різдво за новоюліанським календарем

День Народження Ісуса Христа є одним із головних християнських свят. Цього дня — 25 грудня — Різдво святкують не лише західні, а й ціла низка православних церков світу, які на початку 20-х років 20 століття схвалили новоюліанський календар (до 2800 року він співпадатиме з григоріанським).

Католицьке Різдво за своєю важливістю посідає друге місце після Великодня. Його Святкуванню передує період Адвента. В Україні поширено дату святкування Різдва Христового – 7 січня за юліанським календарем, проте з 2017 року Різдво офіційно відзначають ще й 25 грудня. 18 жовтня 2022 року Православна церква України дозволила святкувати Різдво 25 грудня за новоюліанським календарем. Рішення було ухвалено на засіданні Священного Синоду.

Церковне свято

25 грудня – День пам'яті святителя Спиридона Тримифунтського, чудотворця. Святитель Спиридон Тримифунтський (Саламінський), чудотворець, народився наприкінці 3 століття на Кіпрі. З дитинства Спиридон пас овець, чистим і богоугодним життям наслідував старозавітним праведникам: Давиду - в лагідності, Якову - в сердечній доброті, Аврааму - в любові до богомольців.

У зрілому віці святий Спиридон став батьком. Надзвичайна доброзичливість і душевна чуйність приваблювали до нього багатьох: безхатченки знаходили в його будинку притулок, подорожні — їжу та відпочинок. За невпинну пам'ять про Бога і добрі справи Господь наділив майбутнього святителя благодатними дарами: прозорливістю, зціленням невиліковних хворих і вигнанням бісів.

Після смерті дружини, за царювання Костянтина Великого (324-337) та його сина Констанція (337-361), Спиридона обрали єпископом міста Тримифунта. В його особі паства придбала велелюбного батька. Під час тривалої посухи та голоду на Кіпрі, за молитвою святителя, пішли дощі, і лихо припинилося. Доброта у святого поєднувалася зі справедливою суворістю щодо людей непорядних. За його молитвою було покарано немилосердного хліботорговця, а бідних поселенців позбавлено голоду та злиднів.

Перший у Європі комп'ютер

У Києві 25 грудня 1951 року розпочалася експлуатація першого радянського комп'ютера. Співробітники лабораторії Лебедєва в Інституті математики АН УРСР запустили в експлуатацію Малу електронну лічильну машину.

Відкриття пам'ятника Івану Котляревському

Іван Котляревський (1769 – 1838) – поет, якого ще називають родоначальником літературної української мови, гарячий патріот рідного краю та відомий громадський діяч. Ретельно вивчав народні традиції, звичаї, обряди та перекази. Найвідоміші його твори: "Енеїда", "Наталка Полтавка" та "Москаль-чарівник". Котляревського високо цінував Тарас Шевченко, який написав вірш "На вічну пам'ять Котляревському".

Варто зазначити, що відомий український письменник жодного разу не був у Києві, прожив усе життя в Полтаві.

Пам'ятник встановлений у невеликому парку на Лук'янівці, названому на його честь. Хоча за задумом авторів, монумент мали встановити поруч із Музеєм українського мистецтва на вулиці Грушевського. Але через велику вагу (близько 7 тонн) знадобилося укріплення підземних комунікацій, тому пам'ятник відомому українському письменнику встановили на тому місці, де він і зараз.

Монумент Котляревському є бронзовим бюстом письменника, відлитий разом із постаментом-колоною, прикрашеною тематичними рельєфами за мотивами його творів. Висота – 5,5 метрів, що разом із великою вагою роблять його однією з найбільших пам'яток Києва.

 

Іменини: Олександр, Спиридон.

]]>
24 грудня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/95588 ДЕНЬ 304 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 304 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Sat, 24 Dec 2022 10:00:00 +0200 24 грудня відзначають День працівників архівних установ України.

Різдвяний святвечір у католиків та протестантів, що відзначають Різдво за григоріанським календарем, і у православних, що відзначають Різдво за новоюліанським календарем.

Православна церква вшановує пам'ять преподобного Данила Стовпника, преподобного Никона Печерського, ченця Києво-Печерського монастиря.

Цього дня, 24 грудня 1982 року, 40 років тому, здійснив перший політ літак Ан-124 "Руслан".

День працівників архівних установ

Щороку 24 грудня в Україні відзначається День працівників архівних установ.

Це професійне свято встановлене Указом президента країни 30 жовтня 1998 року, "враховуючи значний внесок архівних установ України у розвиток вітчизняної науки та культури, інші сфери життя суспільства, необхідність подальшого вдосконалення архівної справи та на підтримку ініціативи працівників архівних установ".

Перший державний орган управління архівною справою в Україні було створено у 1917 році під час Центральної Ради. Ним став Бібліотечно-архівний відділ, у період із грудня 1917 року до квітня 1918 року очолюваний професором О.С. Грушевським.

Загальна чисельність працівників архівних установ – понад 3,5 тисячі осіб.

В архівних установах системи Держархіву зосереджено понад 60 мільйонів одиниць зберігання різних видів документів Національного архівного фонду країни.

40 років тому здійснив перший політ літак Ан-124 "Руслан"

24 грудня 1982 року в Києві здійснив свій перший політ найбільший у світі військово-транспортний літак Ан-124 "Руслан" (у термінології НАТО "Кондор"), створений у київському ОКБ Олега Антонова.

Висота літака становить 21,1 м, розмах крил – 73,3 м, максимальна злітна маса – 392 тонни, вантажопідйомність – 120 тонн, дальність польоту – 16 000 км.

1990 року "Руслан" здійснив кругосвітній переліт, здолав 50 005 км за 72 години 16 хвилин і встановив 7 світових авіаційних рекордів.

Церковне свято

Святий вечір

Святий вечір — День напередодні Різдва Христового та приготування до цього великого свята.

У різдвяний святвечір у церквах вранці служать месу за чином Адвента, а меса надвечір'я Різдва починається як правило, опівночі, але з пастирських міркувань дозволено починати богослужіння на кілька годин раніше.

Сьогодні Святвечір у багатьох західних країнах, як і Різдво, це родинне свято. Навіть ті, хто не відвідує церкву, збираються увечері за столом усією родиною.

Весь ритуал трапези Святвечора очолює батько сімейства. Перед початком застілля читають уривок Євангелія від Святого Луки про Різдво Христа та читають спільну сімейну молитву.

Під час вечері присутні обмінюються облатками. Облатки — це платівки прісного хліба з фігурним малюнком, які символізують тіло Христа. Відламавши шматочок облатки, той, кому її дарують, вимовляє добре побажання. Це дуже зворушлива та важлива подія вечора.

Повсюдно поширений і звичай залишати за різдвяним столом незайняте місце. Якщо хтось прийде в дім на Різдво, то буде прийнятий, як брат. Цей звичай – знак пам'яті про близьких та дорогих людей, які не можуть цього дня зустріти свято разом із сім'єю.

Православна церква України дозволила святкувати Різдво 25 грудня, якщо бажання висловлюють настоятель та громада.

"Там, де для цього існують пастирські обставини і засвідчується бажання вірян, як виняток дозволити за рішенням настоятеля та громади 25 грудня 2022 р. здійснити богослужіння за образом свята Різдва Христового з наступним поданням через єпархіальні управління до Київської Митрополії письмової інформації. У разі здійснення такого богослужіння його учасники у цей день звільняються від обмежень посту", - йдеться у повідомленні.

Зазначається, що підставою для схвалення рішення стали численні запити від вірян і тривала всередині церкви та суспільства дискусія. Водночас, ПЦУ зазначає, що цей крок дозволить вивчити "реальні церковні потреби у здійсненні найближчим часом календарних змін".

День пам'яті преподобного Никона Печерського, ченця Києво-Печерського монастиря

Никон народився в 11 столітті у заможній та знатній родині. 1096 року половецькі війська напали на київські землі, і Никон потрапив у полон разом із преподобним Євстратієм та іншими ченцями монастиря. Преподобний провів у неволі три роки, терпляче зносив голод та муки. Хазяїн Никона підрізав йому жили, щоб той не втік, але одного разу полонений просто зник на очах своєї варти.

Коли кияни уклали мир із половцями, колишній хазяїн Никона прийшов до Печерського монастиря і з подивом упізнав в одному із ченців свого бранця. Уражений цією зустріччю, половець прийняв хрещення і служив своєму колишньому в'язню до його смерті.

Іменини:

Вікентій, Данило, Омелян, Іван, Леонтій, Лука, Микола, Никон, Петро, Терентій, Феофан.

]]>
Асортимент Пін Ап онлайн ігор від ліцензованого сайту http://monitor.cn.ua/ua/rest/95587 Які ігри є у ПінАп онлайн казино на гривні. У що можна пограти, щоб заробити гроші та гарно провести свій вільний час. Читай про службу підтримки та методи виводу грошей з сайту Відпочинок article Fri, 23 Dec 2022 13:25:22 +0200 У що можна пограти на сайті Pin-Up

Pin Up казино онлайн на гроші – це міжнародна платформа, яка працює на законних підставах та ліцензована в Індії. Тому ви гарантовані, і, найголовніше, у безпеці, отримаєте свій виграш на будь-яку суму.

Офіційний сайт онлайн казино https://pin-up.ua був розроблений досвідченими професіоналами, які зробили інтерфейс максимально зручним для своїх користувачів, а також подбали про те, щоб не було відволікаючої реклами.

Всі кнопки інтернет казино на гривні розташовані зручно, а навігація сайтом дозволяє швидко переміщатися. У головному меню ви можете знайти всі цікаві для вас розділи, натиснувши кнопку.

Також, якщо у вас є питання, на сайті є розділ з технічною інформацією, написаний про те, як правильно грати у гральні автомати від Pin Up casino, бонуси, акції та політика конфіденційності.

Ассортимент ігор казино Пін Ап

Основна частина каталогу – це гральні автомати від Pin Up ua. На сайті представлено програмне забезпечення від NetEnt, Endorphina, Microgaming та більше 60 інших розробників. Машини відрізняються за своїми графіками, кількістю барабанів та ліній, відсотком прибутку.

Кожні гральні автомати онлайн на гроші від Pin-Up можна запустити безкоштовно та без реєстрації. Для цього вам потрібно вибрати демо-режим, у якому ставки робляться у віртуальній валюті. Асортименти настільних ігор в PinUp India також приємно дивовижний. Ви можете грати:

  • рулетка;
  • покер;
  • крепс;
  • баккара.

Гральні автомати онлайн від PinUp розрізняються за діапазоном ставок. За багатьма столами ви можете почати грати всього з кількома гривнями на своєму балансі. У настільні онлайн ігри казино Пін Ап можна грати у прямому ефірі. Живі дилери завжди готові прийняти ставки від гравця, спілкуватися з ним через спеціальний чат. Трансляції проводяться у високій якості, що сприяє повному зануренню в атмосферу грального закладу.

Вивести гроші з сайту та підтримка клієнтів інтернет казино Pin Up

PinUp онлайн казино на реальні гроші не забув про тих, хто вважає за краще використовувати мобільні гаджети для ігор казино. Ви можете завантажити програми для Android та iOS з офіційного сайту казино. З точки зору функціональності клієнти, що завантажуються, жодним чином не поступаються настільному сайту.

Однією з основних переваг програм можна відзначити відмінну оптимізацію, яка дозволяє комфортно грати у гральні автомати онлайн від PinUp навіть на застарілих пристроях. Крім того, програми мають інтуїтивно зрозумілий інтерфейс, що полегшує розуміння навігації навіть для новачків.

Служба підтримки доступна 24/7 і вона допоможе вибрати автомати гральні на сайті Pin-Up. Якщо у вас є питання, пов'язані з веб-сайтом або програмою казино Pin-up, ви завжди можете звернутися до служби технічної підтримки.

Ви можете надіслати електронний лист за адресою support@pin-up.casino, щоб надіслати запит. Ви також можете скористатися онлайн-чатом. Це рекомендований спосіб зв'язатися зі службою технічної підтримки, тому що відповідь від фахівця надходить майже миттєво.

Отже, варто спробувати Pin Up ua казино онлайн на гроші з мінімальними ставками. Тут представлен ассортимент кращих ігор на будь-який смак. Вже сьогоднi є доступ до швидкої реєстрації, яка подарує додаткови бонуси та акції. Завдяки ліцензійному документу гравці здобувають впевненість у можливості виведення виграних грошей. Веб-сайт та програми Pin Up використовують спеціальні протоколи захисту даних, тому немає необхідності турбуватися про безпеку особистої та фінансової інформації.

]]>
23 грудня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/95576 ДЕНЬ 303 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 303 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Fri, 23 Dec 2022 08:46:50 +0200 23 грудня відзначають Міжнародний день сноуборда.

В Україні - День військовослужбовців оперативного контролю усіх рівнів, в Єгипті – День визволення Порт-Саїда, у Литві – свято Блукаса.

Православна церква вшановує пам'ять святителя Іоасафа, єпископа Білгородського та Міни Золотоустого.

День військовослужбовців оперативного контролю усіх рівнів

23 грудня проводиться День військовослужбовців оперативного контролю усіх рівнів України. Друга назва свята - День штабних спеціальностей та військ спеціального зв'язку.

Саме вони допомагають створити надійний та безперебійний зв'язок у військові та мирні часи. Також телекомунікаційні системи допомагають підтримувати спецзв'язок між посадовцями на всіх рівнях влади.

Всесвітній день сноуборда

День сноуборда відзначають у Європі з 2006 року.

Багато курортів роблять у цей день вхід безкоштовним, а отримати кілька уроків можна навіть сноубордистам-початківцям.

Свято Блукаса

Свято Блукаса — підготовка до Нового року, коли все старе, незакінчене та погане треба залишити в минулому та приготуватися до нового, доброго.

Подібні свята мають багато народів і свої особливості їх святкування. У Литві, за старовинним звичаєм, з настанням найтемнішої пори року по дворах цього дня тягали старий пінь — Блукаса.

Після того, як усі подвір'я в селищі були пройдені, пінь спалювали, а з ним і минулі турботи, і розпочинали підготовку до створення нового світу.

Церковне свято

23 грудня церква вшановує пам'ять Міни Золотоустого – християнського святого, який прийняв мученицьку смерть за віру на початку IV століття.

За переказами, Міна прославився своїми цілительськими здібностями. Він допомагав людям позбутися очних недуг. Тому святий шанується як помічник у боротьбі із захворюваннями очей.

З'явився на світ великомученик у 285 році біля Єгипту. Був воїном у місті Котуані.

Імператор Максиміліан відправив його з Афін до Олександрії з метою придушити християнське повстання. Однак Міна не став цього робити, і сам почав проповідувати віру в Єдиного Бога. Він був чудовим промовцем, завдяки чому звернув до Христа багатьох язичників.

Для суду над Міною був відправлений до Олександрії єпарх Гермоген, який побачив стійкість вірянина під час тортур і сам повірив у Ісуса. Дізнавшись про те, що відбувається, імператор поїхав до Олександрії і особисто катував Міну, який все витримав і не зрікся віри, за що був страчений. Його тіло перевезли до Єгипту, де збудували гробницю, а потім базиліку та притулок для паломників. Пізніше ці будови зруйнували араби.

Іменини: Вікторія, Євген, Іван, Степан, Хома.

]]>
22 грудня: Цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/95568 ДЕНЬ 302 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 302 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Thu, 22 Dec 2022 10:16:09 +0200 22 грудня в Україні відзначають День енергетика та День працівників дипломатичної служби.

В Індонезії – День матері, на Кубі – День учителя, у В'єтнамі – День збройних сил, Індії – День математики.

Православна церква святкує Зачаття праведною Анною Пресвятої Богородиці.

День працівників дипломатичної служби
1917 року очільник уряду Української Народної Республіки Володимир Винниченко підписав розпорядження про створення Генерального секретаріату з міжнародних справ. Очолив його Олександр Шульгін. Із 2000 року цей день відзначається в Україні як День дипломата.

День енергетика
Свято встановлено "на підтримку ініціативи працівників енергетики та електротехнічної промисловості України" згідно з указом президента України Леоніда Кравчука "Про День енергетика" від 12 листопада 1993 р. N522/93.

Ще цього дня:
1917 - Мала Рада Української Народної Республіки ухвалила закони про Головну скарбницю та Державний банк України;
1917 - У Харкові відбувся заколот проти Української Народної Республіки, проголошено про встановлення більшовицької влади та скликано ІІІ екстрений з'їзд рад маріонеткової Донецько-Криворізької Республіки;
1917 - Конгрес США запровадив у країні "сухий закон".
1918 – У Києві командир Облогового корпусу січових стрільців Євген Коновалець видав наказ про заборону антидержавної агітації;
1938 - Поблизу берегів Південної Африки спіймали першу латимерію (найдавнішу із сучасних риб);
1941 - Британський прем'єр-міністр Вінстон Черчілль прибув до Вашингтона для переговорів із президентом США Франкліном Рузвельтом щодо об'єднання англо-американських зусиль та вироблення спільної стратегії у війні проти Німеччини та Японії. Наслідком переговорів було створення Об'єднаних Націй;
1971 – Генеральна Асамблея ООН затвердила рішення Ради Безпеки про призначення австрійського дипломата Курта Вальдгайма на посаді Генерального секретаря ООН, де він пробув два терміни до 1982 року;
1972 - У Білій Церкві на комбінаті шин і гумотехнічних виробів випущено першу продукцію;
1989 – У Соціалістичній Республіці Румунія перемогла народна революція, спрямована проти режиму Ніколає Чаушеску, до влади прийшов Фронт національного порятунку;
1989 - За угодою між керівниками Західної та Східної Німеччини вперше після зведення Берлінської стіни Бранденбурзька брама була відкрита для вільного проходу через них громадян обох держав;
1993 - Парламент Південно-Африканської Республіки ухвалив тимчасову конституцію, що поклала край політиці апартеїду;
1999 - На посаді прем'єр-міністра України затверджено колишнього голову Національного банку Віктора Ющенка;
2015 - Приватна космічна компанія SpaceX вперше в історії вертикально приземлила перший ступінь ракети-носія Falcon 9.

Церковне свято
Сьогодні православна церква святкує день непорочного зачаття святою Анною Пресвятої Богородиці. За переказами Пресвята Діва Марія народилася в Назареті, а її батьками були праведні Йоаким та Анна. Вони прожили у парі понад 50 років, але дітей у них не було. Щоб Бог подарував їм дитину, Йоаким 40 днів постив і молився в пустелі, і незабаром до Анни з'явився Архангел Гавриїл і повідомив, що вона зачне доньку Марію, яка стане Пресвятою Богородицею. Саме 22 грудня відбулося непорочне зачаття Діви Марії.
Цього дня традиційно не можна шити, вишивати, прати та прибирати.

Іменини: Ганна, Олександр, Василь, Володимир, Степан.

]]>
21 грудня: Цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/95560 ДЕНЬ 301 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 301 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Wed, 21 Dec 2022 10:21:46 +0200 21 грудня відзначають День народження кросворду, День ліхтарика та День зимового сонцестояння.

На Філіппінах – День Збройних Сил, День святого Томаса у Нідерландах.

Ще сьогодні День народження баскетболу - 21 грудня 1891 року в США відбувся перший в історії баскетбольний матч

Православна церква вшановує пам'ять Анфіси Римської.

У цей день:
1913 - У нью-йоркській газеті опубліковано перший в історії кросворд, складений Артуром Вінном;
1937 - У Голлівуді відбулася прем'єра першого повнометражного мультфільму "Білосніжка та сім гномів". Над 83-хвилинною стрічкою працювало 750 художників;
1975 – Арабські терористи захопили штаб-квартиру ОПЕК у Відні, де проходила сесія організації;
1988 - Дослідний зразок найбільшого літака у світі Ан-225 "Мрія" здійснив перший політ;
1990 - Біля станції метро "Лівобережна" відбулося офіційне відкриття постійного приміщення Київського театру драми та комедії на лівому березі Дніпра (у колишньому приміщенні кінотеатру "Космос");
1991 - Незалежність України визнали Азербайджан та Сьєрра-Леоне;
1992 – У Кракові Угорщина, Польща та Чехословаччина підписали угоду про створення (з 1 березня 1993 р.) Центральноєвропейської зони вільної торгівлі;
2007 - До Шенгенської зони увійшли ще 9 країн Євросоюзу: Литва, Латвія, Естонія, Польща, Чехія, Словаччина, Словенія, Угорщина та Мальта.

Церковне свято
Сьогодні вшановують пам'ять святої Анфіси Римської, яка постраждала за християнську віру в 5 столітті. Анфіса була дружиною римського сановника і сповідувала християнство (за переказами, її хрестив святитель Амвросій Медіоланський, пам'ять якого вшановують 20 грудня). Якось дружина градоначальника запропонувала їй прийняти аріанське хрещення (аріанське вчення заперечувало єдність Бога-отця та Ісуса Христа). Анфіса відмовилася і за наклепом жінка була спалена на багатті.

Іменини: Анфіса, Кирило.

]]>
20 грудня: Цей день в Україні та у світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/95550 ДЕНЬ 300 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 300 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Tue, 20 Dec 2022 10:29:23 +0200 20 грудня відзначають Міжнародний день солідарності людей.

Православна церква вшановує пам'ять Амвросія Медіоланського.

Міжнародний день солідарності людей
Солідарність - єдність переконань і дій, взаємодопомога та підтримка членів соціальної групи, що ґрунтуються на спільності інтересів та необхідності досягнення спільних групових цілей, спільна відповідальність. Тому цього дня ми святкуємо нашу єдність у різноманітності; нагадуємо урядам про те, що вони повинні поважати свої зобов'язання щодо міжнародних угод; підвищуємо рівень поінформованості громадськості про солідарність як одну з основних цінностей; обговорюємо шляхи сприяння зміцненню солідарності задля досягнення Цілей розвитку тисячоліття, зокрема ліквідацію бідності; діємо на захист нових ініціатив щодо викорінення злиднів.

Ще цього дня:
1924 – Адольфа Гітлера, засудженого за державну зраду до 5 років ув'язнення, звільнено з Ландсберзької в'язниці після дев'яти місяців тюрми;
1938 – У СРСР запроваджено трудові книжки;
1990 та 1992 – Ухвалено Закон про міліцію. Відтоді в Україні офіційно відзначали День міліції;
1999 – Португалія передала острів Макао Китаю;
2000 - Парламент Великої Британії ухвалив клонування, але виключно з медичною метою.

Церковне свято
Православна церква в цей день вшановує пам'ять Міланського єпископа і проповідника Амвросія Медіоланського, який народився в Італії приблизно в 340 році. Він входить до четвірки великих латинських вчителів церкви. Саме він звернув у християнство блаженного Августина та Анфісу Римську. Авторитет єпископа був настільки великий, що впливав на політику Феодосія Великого – останнього імператора єдиної Римської імперії.

Іменини: Іван, Павло, Петро, Сергій, Антон, Михайло.

]]>
19 грудня: Цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/95545 ДЕНЬ 299 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 299 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Mon, 19 Dec 2022 10:13:35 +0200 19 грудня – Міжнародний день допомоги бідним.

В Україні відзначають День адвокатури.

Юдеї святкують Хануку (з вечора 18 грудня до вечора 26 грудня)

Міжнародний день допомоги бідним
Щорічно 19 грудня світова спільнота відзначає Міжнародний день допомоги бідним.
Організація Об'єднаних Націй розглядає бідність як "стан тривалої вимушеної відсутності необхідних ресурсів для забезпечення задовільного способу життя".
За даними міжнародних експертів, на кінець 20 століття близько чверті всього населення планети, тобто півтора мільярда людей, тягнуло злиденне існування. А проведені дослідження також показали, що в період з 1999 до 2007 року від злиднів померло понад 300 мільйонів людей.

День адвокатури України
Професійне свято – День адвокатури, щороку відзначається в Україні 19 грудня, встановлено Указом Президента країни № 1121/2002 від 2 грудня 2002 року.
Згідно із Законом України "Про адвокатуру", який був введений у дію постановою Верховної Ради від 19 грудня 1992 року (тому цей день і був обраний як дата свята), адвокатура України "є добровільним професійним громадським об'єднанням, покликаним, згідно з Конституцією України, сприяти захисту прав, свобод та представляти законні інтереси громадян України, іноземних громадян, осіб без громадянства, юридичних осіб, надавати їм іншу юридичну допомогу".

День Святого Миколая
19 грудня вшановують пам'ять Миколи Чудотворця.
За традицією, у ніч проти 19 грудня Святий Миколай залишає дітям подарунки під подушками. Напередодні свята вони пишуть йому листи зі своїми побажаннями та вкидають їх у поштову скриньку, або кладуть на вікно.

Ще цього дня:
1909 - У Німеччині засновано футбольний клуб "Боруссія";
1915 – Казимир Малевич уперше оприлюднив у Петрограді 39 безпредметних робіт, серед яких був і знаменитий "чорний квадрат";
1917 – У Канаді іграми в Монреалі та Торонто стартував перший чемпіонат Національної Хокейної Ліги (НХЛ);
1918 – До Одеси прибули французькі війська;
1939 – Підписано Постанову РНК УРСР про заснування у Львові 5 державних театрів: Львівського театру опери та балету, Львівського державного драматичного українського театру, Львівського державного драматичного єврейського театру, Львівського державного драматичного польського театру, Театру мініатюр, а також Львівської державної філармонії;
1974 – У магазинах США з'явився у продажу "Altair 8800", саморобний комп'ютерний набір вартістю 397 доларів;
1980 - Відкрито станції київського метрополітену "Тараса Шевченка", "Петрівка" та "Проспект Корнійчука" (нині "Оболонь");
1981 - Відкрито станції київського метрополітену "Площа Льва Толстого" та "Республіканський стадіон" (нині "Олімпійська");
1984 - У Пекіні прем'єр-міністри Великої Британії Маргарет Тетчер та КНР Чжао Цзиян підписали угоду про повернення 1997 року британської колонії Гонконг під юрисдикцію Китаю за умови збереження в ньому протягом наступних 50 років капіталістичної системи;
1986 - Радянський лідер Михайло Горбачов віддав розпорядження звільнити відомого правозахисника Андрія Сахарова та його дружину Олену Боннер із заслання до Горького, міста, закритого для відвідування іноземцями;
1991 – Швеція визнала незалежність України;
1997 – Прем'єра американського фільму "Титанік". Вже за 25 днів після початку прокату цей фільм окупить власний бюджет у 200 мільйонів доларів;
2001 - Побачив світ фільм "Братство Персня" - екранізація першої частини трилогії Дж. Р. Р. Толкіна "Володар перснів".
2016 – Приватбанк став державним.

Іменини: Максим, Микола.

]]>