Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: Економіка http://monitor.cn.ua/ Інформ-агенція «Чернігівський монітор» http://monitor.cn.ua/i/sm-logo.png Чернігівський монітор http://monitor.cn.ua/ Компенсація за зруйноване житло: що потрібно знати і як отримати http://monitor.cn.ua/ua/economics/98691 Детально розповідаємо про умови державної програми «єВідновлення» Економіка article Mon, 27 Nov 2023 14:58:00 +0200 Компенсацію за зруйноване або пошкоджене житло в Україні надає держава за програмою «єВідновлення». З часу запуску проєкту власники таких помешкань вже отримали перший мільярд гривень.

Chas News детально розповідає, як подати заявку на відшкодування за зруйноване житло.

«єВідновлення»: на що розповсюджується програма

Державна програма компенсації поширюється на житло, яке було зруйноване або пошкоджене після 24 лютого 2022 року. Йдеться про квартири, приватні будинки, садові й дачні будинки, об'єкти незавершеного будівництва.

Кошти на ремонт пошкодженого помешкання можна отримати, якщо власник ще не відновив його за власний кошт. Компенсацію за зруйноване житло можна отримати тільки в тому випадку, якщо воно не підлягає відновленню.

Хто може отримати компенсацію за зруйноване житло

Отримувачами компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна є:

  • фізичні особи-громадяни України;
  • об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, управителі багатоквартирних будинків, житлово-будівельні (житлові) кооперативи, які здійснюють утримання відповідних будинків.

Не можуть отримати компенсацію:

  • особи, до яких застосовано санкції;
  • особи, які мають судимість за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених розділом I "Злочини проти основ національної безпеки України" Особливої частини Кримінального кодексу України;
  • їхні спадкоємці.

Пріоритетне право на відшкодування мають учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, мобілізовані українці, багатодітні сім’ї та особи з інвалідністю I та II груп.

Які є види компенсації за зруйноване житло

Українці можуть отримати відшкодування за знищені помешкання двома способами:

  • компенсація у вигляді сертифіката;
  • компенсація у вигляді грошової виплати.

Відшкодування у вигляді сертифіката дає змогу придбати нову домівку. Суму сертифіката розраховує спеціальна комісія за формулою, затвердженою Кабміном. Використати документ можна протягом п'яти років, але й продавати придбане таким чином житло не дозволяється протягом п'яти років.

Ті, кому не підходить сертифікат, зможуть отримати грошову виплату на будівництво. Її надаватимуть власникам зруйнованих приватних будинків, які планують самостійну відбудову. Заяву треба подати, коли розпочнеться другий етап програми.

Як розраховують суму компенсації за зруйноване житло

Розмір компенсації визначають, зважаючи на:

  • тип знищеного об’єкта;
  • його загальну площу; 
  • кількість кімнат;
  • рік забудови;
  • показник вартості 1 кв. метра житла в цілому по Україні;
  • регіон розташування.

Ознайомитись із детальною формулою можна тут.

Як отримати житловий сертифікат 

Для того, аби отримати сертифікат на покупку нового житла, необхідно:

  • Установити на смартфоні останню версію застосунку «Дія».
  • Подати повідомлення про знищене нерухоме майно. 
  • У застосунку обрати електронну послугу «єВідновлення» та подати заяву про виплату за зруйноване житло. 

Також заяву можна подати у паперовій формі через центр надання адміністративних послуг, орган соціального захисту населення або нотаріуса.

 

Chas.News

 

Після цього спеціальна комісія, створена в межах органів місцевого самоврядування, розгляне заяву, обстежить майно, внесе дані до Реєстру пошкодженого та знищеного майна та визначить суму компенсації.

Житловий сертифікат надійде заявнику в «Дії» чи на електронну пошту. Після цього в застосунку потрібно подати заявку про бронювання коштів за сертифікатом. Їх можна використати для купівлі нового житла протягом 30 днів. Якщо цього не зробити, доведеться знову здійснювати бронювання.   

Перед купівлею нерухомості за сертифікатом потрібно звернутись у ЦНАП або до нотаріуса, щоб припинити право власності на знищене житло. Також до нотаріуса слід звернутись для посвідчення купівлі нового помешкання і вказати сертифікат як спосіб оплати. Заброньовані кошти надійдуть на рахунок продавця.

Яке помешкання можна придбати за житловим сертифікатом

За допомогою сертифікату можна придбати квартиру або будинок і на первинному, і на вторинному ринку. Помешкання дозволяється купити в будь-якому населеному пункті країни, окрім окупованих територій та громад в зонах ведення бойових дій.

Чи можна використати сертифікат для купівлі житла на етапі будівництва

Житловий сертифікат можна використати не тільки для придбання готового помешкання. Також документ дійсний для купівлі будинків і квартир, які зводять, та для інвестицій у заплановану забудову. 

Якщо договір про придбання житла стосується об’єкта, який побудують в майбутньому, або фінансування його будівництва, нотаріус перевіряє:

  • наявність порушених проти замовника справ про банкрутство;
  • відсутність в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань судового рішення про визнання юридичної особи банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури;
  • відсутність факту перебування замовника будівництва у стані припинення шляхом ліквідації;
  • наявність у замовника будівництва права на виконання будівельних робіт щодо відповідного об’єкта.

Чи можна отримати відшкодування з репарацій після отримання сертифіката

Після отримання житлового сертифіката від держави людина більше не може розраховувати на виплати за зруйноване житло з майбутніх репарацій. На інші категорії репарацій це не поширюється.

Чи можуть відмовити у компенсації за зруйноване житло

У відшкодуванні за знищене житло можуть відмовити, якщо:

  • заяву на компенсацію подала особа, яка не може бути отримувачем або не має повноважень для подання заяви;
  • виявили недостовірні дані у заяві;
  • заяву подали після спливу строку, встановленого для її подання.

Комісія повинна повідомити заявнику про відмову не пізніше, ніж наступного робочого дня після ухвалення такого рішення.

]]>
«Як відкрити ФОП та правильно звітувати»: поради експерта за підсумками тренінгу http://monitor.cn.ua/ua/economics/98690 Для реєстрації журналіста як ФОП необхідно подати відповідні документи у ЦНАП, обрати систему оподаткування та КВЕДи. Економіка article Mon, 27 Nov 2023 14:35:58 +0200

Про це під час тренінгу для журналістів у хабі «Медіабаза. Чернігів» розказала Лідія Степанова, директорка аутсорсингової компанії «Головбух».

За її словами, для журналістів підходить ІІІ група з оподаткуванням у 5% та наступні КВЕДи:

63.91 Діяльність інформаційних агентств;

74.20 Діяльність у сфері фотографії;

90.03 Індивідуальна мистецька діяльність;

59.11 Виробництво кіно- та відеофільмів, телевізійних програм;

70.21Діяльність у сфері зв’язків із громадськістю;

73.20 Дослідження кон'юнктури ринку та виявлення громадської думки;

74.30 Надання послуг перекладу;

74.90 Інша професійна, наукова та технічна діяльність;

82.30 Організування конгресів і торговельних виставок.

За словами Лідії Степанової, КВЕДи можна обирати у необмеженій кількості та дуже важливо обрати їх правильно, бо можна отримати покарання від податкової.

У якості звіту ФОПи мають подавати декларацію про майновий стан і доходи протягом 40 днів після закінчення року. Також, ФОП ІІІ групи мають раз на квартал подавати податкову декларацію платника єдиного податку – фізичної особи-підприємця.

Нагадаємо, що хаб «Медіабаза. Чернігів» - це безпечне місце для роботи журналістів. Також, тут можна взяти в оренду засоби індивідуального захисту.

]]>
Державна підтримка будівництва доступного житла для ВПО: законодавство та практика http://monitor.cn.ua/ua/economics/98688 Державна підтримка будівництва доступного житла,відповідно до ст. 4 Закону України “Про запобіганнявпливу світової фінансової кризи на розвиток будівельної галузі та житлового будівництва», передбачає, щодоступне житло – збудовані і ті, що будуються задержавної підтримки, житлові будинки (комплекси) та квартири.” Економіка article Mon, 27 Nov 2023 14:23:18 +0200 Державна підтримка будівництва доступного житла полягає у сплаті державою 30 відсотків вартості будівництва (придбання) доступного житла та/або наданні пільгового іпотечного житлового кредиту.
Державна підтримка у розмірі 50 відсотків вартості будівництва (придбання)доступного житла та/або пільгового іпотечного житлового кредиту надається особам, на яких поширюється дія пунктів 19-24 частини першої статті 6, пунктів 10-15 частини другої статті 7 та абзаців другого, четвертого і шостого частини першоїстатті 10-1 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, а також внутрішньо переміщеним особам, на яких поширюється дія Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».

Право на отримання державної підтримки надається громадянам, які потребують поліпшення житлових умов відповідно до законодавства.

Детальніше тут

Матеріал підготовлено у межах проєкту «Житло для життя: комплексні рішення для внутрішньо переміщених осіб». Проєкт створений та реалізується Громадською організацією «Київський міський осередок Всеукраїнської громадської організації «Громадянська мережа ОПОРА» завдяки отриманому гранту від Програми «Підтримка організацій громадянського суспільства (ОГС)» в Україні у межах фінансової підтримки Посольства Великої Британії. Програма реалізується Crown Agents у партнерстві з International Alert і у співпраці з Crown Agents in Ukraine.

Зміст матеріалу не обов’язково відображає погляди Посольства Великої Британії, погляди Crown Agents, International Alert та Crown Agents in Ukraine.

]]>
Деревообробна галузь Чернігівщини: в область приїхали підприємці з дванадцяти регіонів країни http://monitor.cn.ua/ua/economics/98661 В Україні реалізовують національний проєкт «Відновлення економіки країни». Ця ініціатива є частиною Проєкту "Зміцнення громадської довіри в Україні" - UCBI, який підтримує Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Економіка article Thu, 23 Nov 2023 13:35:57 +0200 Саме завдяки цьому проєкту підприємці з різних куточків країни мають змогу взяти участь в стаді-турах у прифронтових регіонах нашої держави, побачити як там працює бізнес, налагодити контакти та співпрацю, а головне – знайти для себе нові можливості.
Саме в рамках цього проєкту на Чернігівщині відбувся стаді-тур для малого і середнього бізнесу в напрямі деревообробної галузі, який організували команда ГО «Розвиток бізнес сектору України», представники Чернігівської торгово-промислової палати та представники Чернігівської ОВА.
«Вважаю, що нам є чимпишатися. Ми маємо наш незламний бізнес, який витримав ці непрост ічаси, який відновлюється, на скільки є сили, який знову завойовує втрачені під час вимушеного простою ринки і який весь час розвивається. Величезна подяка бізнесу Чернігівщини, який забезпечує розвиток регіону», - сказала Олександра Хомик, директорка департаменту економічного розвитку Чернігівської ОВА.
Як наголосила Олександра Хомик, Чернігівщина втратила три тисячі робочих місць з початку повномасштабного вторгнення. На цей час, лише частина з них відновилася, інша - релокувалася на західну Україну.
«Відверто кажучи, я не очікував, що наш бізнес буде таким активним у міжрегіональних контактах та поїздках. Це просто чудово. Більше того, скажу, що ми вже дивимось на вторинні контакти, коли ми бачимо, що завдяки знайомствам приїжджали колеги з інших областей на наші підприємства. Це свідчить про те, що пішли справді гарні хвилі співпраці», - наголосив президент Чернігівської ТПП Костянтин Іванов.
До участі у стаді-турі запросили представників деревообробних підприємств, які зацікавлені у співпраці з іншими підприємствами з шести прифронтових регіонів України у сфері виробництва, логістики, експорту продукції. Усього було понад пів сотні учасників.
Учасники відвідали кілька підприємств на Чернігівщині, де безпосередньо мали змогу поспілкуватися з колегами в галузі. А саме відвідали кампанію, що займається виробництвом дитячих меблів, побачили лісопильне та стругальне виробництво та виробництво фанери та шпону.
«Зараз ми відновили свої потужності приблизно на 75 відсотків від довоєнного періоду. Але плануємо залучити й другу зміну. Сподіваємося, що ми повернемося на двозмінну працю. Адже на роботі у нас завжди гарні умови, в нас завжди тепло, гаряча вода. Тобто, працівники отримують комфорт та спокій», - розповів Сергій Сколобівець, директор компанії, де виготовляють меблі.
Сергій Сколобівець переконаний, що попри складі умови праці та діяльності, кожен з керівників повинен вірити в себе та своїх підлеглих.
«Все починається з кадрів, тому бажаю керівникам вірити у своїх працівників. Вони вірять у вас, а ви вірте в них. Разом – ви команда, тож усе зможете, усе здолаєте. Потрібно працювати і ще раз працювати, адже наша праця – це наш патріотизм», - додав пан Сергій
Також учасники мали змогу поспілкуватися з місцевою владою. Голова Корюківської громади Ратан Ахмедов наголосив:
«Такий обмін досвідом та обмін контактами, в першу чергу, зшивають Україну. Адже ти бачиш однодумців та партнерів. І ми розуміємо, що успіх сусіднього підприємства, громади чи області – це успіх України загалом. Адже усі ті, хто залишився в Україні та сплачує податки, це, без перебільшення, герої. Сьогодні на українському бізнесі українська оборона».
Основна місія, що ставить перед собою команда проєкту – це створити нові можливості для малого та середнього бізнесу.
«Бізнес в Україні сьогодні працює в нелегких умовах. А в прифронтових регіонах – ще більше труднощів. Тому ми ставимо собі за мету допомогти йому і знайти для МСП нові можливості.  А реальні зустрічі з колегами в галузі – це найкращий нетворкінг, це обмін інформацією та досвідом»,  -прокоментувала керівниця проєкту Леся Круп’як.

Нагадаємо, що стаді тур в сфері крафтового виробництва уже відбувся на Сумщині.
 

]]>
За яку роботу на Чернігівщині платять 20 тис. грн і більше? http://monitor.cn.ua/ua/economics/98652 Не обов'язково мати вищу освіту або обіймати керівну посаду, щоб отримувати гідну заробітну плату. У роботодавців завжди «в ціні» професіонали своєї справи і таким працівникам вони готові офіційно платити й 35 тисяч гривень на місяць. Економіка article Wed, 22 Nov 2023 11:02:25 +0200 Так, станом на 21 листопада 2023 року в області налічується 732 вакансії. З них високооплачувані:

- верстатник деревообробних верстатів (35 000 грн), м. Чернігів;

- водій автотранспортних засобів (35 000 грн), Чернігівський район, Іванівська сільська ТГ, с. Красне;

- керуючий відділенням (26 000 грн), м. Чернігів;

- оператор верстатів з програмним керуванням (25 000 грн), м. Ніжин;

- електрозварник на автоматичних та напівавтоматичних машинах (20 000 грн), м. Чернігів;

- швачка (20 000 грн), Прилуцький район, Варвинська селищна ТГ, смт Варва;

- токар (20 000 грн), м. Ніжин;

- бухгалтер (20 000 грн), м. Чернігів;

- лікар-терапевт (20 000 грн), Прилуцький район, Срібнянська селищна ТГ, смт Срібне.

База вакансій обласної служби зайнятості оновлюється щодня. Ознайомитися з пропозиціями роботи можна на порталі державної служби зайнятості за посиланням https://chg.dcz.gov.ua/userSearch/vacancy . Вакансії також дивіться на сервісі "Єдиний портал вакансій" https://jobportal.dcz.gov.ua та в телеграм каналі актуальних вакансій «Робота зараз: Державна служба зайнятості» https://t.me/worknowdcz

З питань працевлаштування звертайтеся до будь-якого структурного підрозділу Чернігівського обласного центру зайнятості.

Чернігівський обласний центр зайнятості

]]>
У січні-жовтні 2023 року місцеві бюджети Чернігівщини отримали 9 мільярдів гривень податків та зборів http://monitor.cn.ua/ua/economics/98625 У Головному управлінні ДПС у Чернігівській області повідомили, що до місцевих бюджетів усіх рівнів Чернігівської області за січень-жовтень 2023 року надійшло 9 млрд грн від сплати податків і зборів, що на 28,5 відс. більше за факт надходжень десяти місяців попереднього року (+2 млрд грн). Із загальної суми в обласний бюджет спрямовано 1,4 млрд грн, решту ж коштів отримали бюджети територіальних громад. Економіка article Mon, 20 Nov 2023 14:09:38 +0200 Найбільшу частку у загальній сумі (майже 75 відс.) займає податок на доходи фізичних осіб, якого сплачено 6,8 млрд гривень. Податку на майно (за земельні ділянки, нерухомість, транспорт) сплачено 698 млн грн (8 відс. доходів місцевих бюджетів), що на 10 відс. більше за минулорічний факт. Єдиного податку на підприємницьку діяльність надійшло 1 млрд грн (11 відс. загальної суми надходжень до місцевих бюджетів), або на 31 відс. більше ніж у минулому році.
Частка решти податків і зборів у загальній сумі становить 6 відс.: податку на прибуток сплачено 76 млн грн, рентної плати за користування природними ресурсами – 126 млн грн, акцизного податку від реалізації підакцизної продукції – 269 млн грн, екологічного податку – 14 млн гривень.  
Майже половину надходжень до місцевих бюджетів області від сплати податків забезпечено платниками, що відносяться до сфери оборони, державного управління, освіти та охорони здоров’я (46,6 відс. загальної суми або 4,2 млрд грн). Також значні суми сплатили сільськогосподарські (14,6 відс. або 1,3 млрд грн) та промислові підприємства (11,4 відс. або 1 млрд грн). Від громадян надійшло 942 млн грн податків з підприємницької діяльності, плати за майно, податку на доходи (10,7 відс. загальної суми).
Галузь торгівлі та громадського харчування поповнила бюджети на 565 млн грн (6,3 відс. доходів місцевих бюджетів), транспорту – на 256 млн грн (2,8 відс.), лісового господарства – 139 млн грн (1,5 відс.), будівництва – на 79 млн грн (0,9 відс.).
    
        

Пресслужба Головного управління  ДПС у Чернігівській області
 

]]>
Ви отримали гроші на ремонт в рамках програми є-Відновлення. Що далі? http://monitor.cn.ua/ua/economics/98612 Далі говоримо про те, як реалізувати право на отримання компенсації за зруйноване житло та використати гроші. Економіка article Sat, 18 Nov 2023 20:05:55 +0200 За інформацією сторінки "Громадянський діалог"

Отже, ви отримали гроші на ремонт оселі, яка зруйнована через обстріли або бойові дії.

Чого не можна робити?

•Забороняється перерахування коштів із спеціального рахунка на інші рахунки, крім рахунків суб’єктів господарювання, які задіяні у реалізації електронної публічної послуги “єВідновлення”.
•Спеціальний рахунок не підлягає поповненню, крім випадків, передбачених цим Порядком.
•Забороняється зняття готівки із спеціального рахунка.

Придбали товар, який не підійшов, або замовили послугу, від якої хочете відмовитися. Що робити?

•У разі повернення товару, відмови від виконання відповідних послуг та робіт забороняється повернення коштів
готівкою або на інший рахунок отримувача компенсації, крім як на спеціальний рахунок для зарахування компенсації за електронною публічною послугою “єВідновлення”, з якого здійснювалась оплата товару, послуг чи робіт.

Як відбувається закриття спеціального рахунку для зарахування компенсації за електронною публічною послугою “єВідновлення”?

• ініціювати закриття спецрахунку можу отримувач компенсації. У разі наявності на спеціальному рахунку коштів на момент закриття рахунка за ініціативою отримувача компенсації такі кошти вважаються невикористаними отримувачем компенсації і протягом встановленого строку повертаються відповідно до пункту 21 Порядку (переглянути документ http://surl.li/mlfxn).
• спеціальний рахунок закривається банком (без заяви отримувача компенсації) через 12 місяців з дня зарахування компенсації у разі проведення ремонту категорії А та 18 місяців з дня зарахування компенсації - у разі проведення ремонту категорії Б або через 12 місяців з дати відкриття спеціального рахунка у разі, коли на рахунок не
зараховувалася компенсація.

Нагадаємо, ГО "Жіночий формат" є регіональним координатором проєкту створеним КМО ВГО «Громадська мережа ОПОРА» ОПОРА Київ @ЖИТЛО завдяки отриманому гранту від Підтримка організацій громадянського суспільства в Україні у межах  фінансової підтримки British Embassy Kyiv . Програма реалізується Crown Agents у партнерстві з International Alert і у співпраці з Crown Agents in Ukraine

]]>
Стан та розвиток законодавства у сфері відбудови житла. МОНІТОРИНГОВИЙ ЗВІТ http://monitor.cn.ua/ua/economics/98611 Вашій увазі черговий моніторинговий звіт "Стан та розвиток законодавства у сфері відбудови житла". Підготований протягом жовтня 2023 року в рамках проєкту «Житло для життя: комплексні рішення для внутрішньо переміщених осіб (ВПО)». Економіка article Sat, 18 Nov 2023 19:58:58 +0200
Звіт доповнює і розвиває аналіз поточного стану законодавства у сфері відбудови житла, знищеного або пошкодженого внаслідок воєнної агресії російської федерації, зроблений у попередніх звітах за липень та серпень 2023 року. У цьому звіті наведено перелік основних нормативно-правових актів у сфері відбудови житла, а також перелік основних змін до таких актів, внесених або ініційованих протягом жовтня 2023 року.
 
🖇Станом на липень 2023 року ми виділяємо 18 основних нормативно-правових актів у сфері відбудови житла. До цього переліку слід додати, також, програму «ВідновиДІМ» ДУ «Фонд енергоефективності», яка формально не є нормативно-правовим актом.
 
📍Відповідно до «програмних» документів, є принаймні вісім нормативно-правових процедур (програм, напрямів), за якими може здійснюватися відбудова/відновлення знищеного або пошкодженого житла.
☝️Зокрема звіт містить такі основні розділи:
✔️Стан основних законодавчих ініціатив щодо відбудови житла, знищеного або пошкодженого внаслідок воєнної агресії російської федерації.
✔️Огляд змін, внесених у жовтні 2023 року до основних нормативно-правових актів у сфері відбудови житла, знищеного або пошкодженого внаслідок воєнної агресії російської федерації.
✔️Огляд нормативно-правових актів у сфері відбудови житла, знищеного або пошкодженого внаслідок воєнної агресії російської федерації.
✔️Додаток. Перелік нормативно-правових актів.
📍Деталі — у моніторинговому звіті «Стан та розвиток законодавства у сфері відбудови житла» за посиланням: http://surl.li/neubq.
Нагадаємо ГО "Жіночий формат" є регіональним координатором проєкту створеним КМО ВГО «Громадська мережа ОПОРА» ОПОРА Київ @ЖИТЛО завдяки отриманому гранту від Підтримка організацій громадянського суспільства в Україні у межах фінансової підтримки British Embassy Kyiv. Програма реалізується Crown Agents у партнерстві з International Alert і у співпраці з Crown Agents in Ukraine.
]]>
Цьогоріч на Чернігівщині служба зайнятості видала 356 ваучерів на навчання http://monitor.cn.ua/ua/economics/98608 Більшість з них – 258 людей – обрали робітничі професії: кухаря, електромонтера з ремонту та обслуговування електроустаткування, електрогазозварника, кондитера, слюсаря з ремонту колісних транспортних засобів, машиніста крана автомобільного, тракториста-машиніста тощо. Економіка article Sat, 18 Nov 2023 12:43:27 +0200 За допомогою ваучера також можна здобути вищу освіту. Цією можливістю в поточному році скористалися 58 жителів області, половина з яких надали перевагу психології.

Серед охочих підвищити кваліфікацію – 40 людей. Найбільш популярні обрані спеціальності та професії – «Медсестринство» та «Водій тролейбуса».

Нагадаємо, за ваучером можна пройти навчання за однією зі 124 професій та спеціальностей із затвердженого переліку.

Отримати ваучер можуть громадяни деяких категорій, які мають професійно-технічну, фахову передвищу або вищу освіту, не зареєстровані в службі зайнятості як безробітні та не проходили протягом останніх трьох років перепідготовку коштом Фонду. Це:

- громадяни віком старше 45 років;

- звільнені з військової служби;

- внутрішньо переміщені особи;

- особи, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України;

- особи з інвалідністю;

- особи, які у період воєнного стану в Україні отримали поранення або травми внаслідок військової агресії;

- учасники бойових дій.

Подати онлайн-заявку та дізнатися детальніше про ваучери можна тут. Потім упродовж 3 робочих днів кар'єрний радник центру зайнятості зв’яжеться з особою, проведе консультацію, допоможе з вибором навчального закладу, заповненням документів та супроводжуватиме до моменту підписання договору на навчання з закладом освіти.

За консультаціями можна звернутися до будь-якого структурного підрозділу обласного центру зайнятості або в Telegram-каналі.

За повідомленням Чернігівського обласного центру зайнятості
 

]]>
Покроковий гайд: Як написати грантову заявку на енергетичний проєкт? http://monitor.cn.ua/ua/economics/98603 Енергетика – це сфера, в якій Україна потребує негайних раціональних рішень та впровадження інновацій. І хоча на рівні громад є розуміння, як це втілювати, проте бракує коштів. Економіка article Fri, 17 Nov 2023 16:44:06 +0200 Рішення – гранти та конкурси. Як на них податись та написати заявку - читайте поради експертів U-LEAD.

Легко сказати, що усі мають шукати грантові можливості. І навіть не складно їх таки знайти, особливо в енергетичній сфері. А от написати конкурентоспроможну заявку з унікальною проєктною ідеєю виходить далеко не у всіх. Бар’єр у вигляді формування ідеї в проєкт, з описом етапів реалізації, якісним кошторисом та супутніми документами серед українських громад долають одиниці.

Про секрети написання грантових заявок в енергетичній сфері та лайфхаки підвищення їхнього конкурсного рейтингу розповіли під час інформаційної сесії «Як написати грантову заявку на енергетичний проєкт?», організованої Хмельницьким регіональним офісом Програми «U-LEAD з Європою».

На думку експерта Програми «U-LEAD з Європою» з енергоефективності та відновлювальних джерел енергії Андрія Баруліна, варто розуміти, що енергетичні проєкти – це точні розрахунки, і технічна складова тут відіграє провідну роль.

Особливості написання заявок на енергетичні проєкти

Найперше, енергетичні проєкти передбачають розробку проєктно-кошторисної документації з подальшим проходженням державної експертизи (у залежності від класу наслідків). А це означає, що шляхом «побачив конкурс – заповнив форму – пройшов у проєкт – отримав кошти чи обладнання» тут не пройти. Щоб написати конкурентну заявку на енергетичний проєкт варто мати не лише ідею, а й розрахунки ефективності та бажано проєктну документацію.

По друге, енергетичні проєкти задля успішної реалізації вимагають відповідного технічного нагляду сертифікованим фахівцем, авторського нагляду з боку розробника ПКД, замовником. Ці потреби варто враховувати вже на етапі написання заявки. Тобто, мати конкретне бачення, хто це усе буде робити.

По-третє, енергетичні проєкти мають довготривалий ефект, але для його досягнення у повній мірі необхідно передбачити: навчання технічного персоналу об'єкту правильному використанню встановленого обладнання та підтримці налаштувань інженерних мереж; відповідні гарантійні зобов'язання на товари, роботи та послуги, що постачаються під час реалізації проєкту. Ці два моменти у певній мірі гарантують реалізацію проєкту без прикрих сюрпризів, з дотриманням термінів та отриманням запланованого результату. Адже людський фактор — важливий, і щоб «космічні технології» працювали в українських реаліях мають бути люди, які в них розбираються на етапі експлуатації.

«При написанні і подачі заявок на енергетичні проєкти варто також враховувати, що донори і державні програми часто прописують в умовах конкурсного відбору специфічні критерії: певні сектори реалізації проєктів, прикордонні території, деокуповані території, постраждалі від російської агресії території і таке інше. І заявки з регіонів, які не відповідають цьому критерію, просто відсіюють», - зазначив Андрій Барулін.

Ще однією особливістю написання заявок на енергетичні проєкти є чітке уявлення про мету, якої хоче досягнути громада. На думку експертів U-LEAD, енергетичні проєкти можуть працювати у декількох напрямах:

  • Енергетичному – скорочення споживання енергоресурсів у натуральних показниках;
  • Фінансовому – зменшення видатків з бюджету на оплату енергоносіїв;
  • Екологічному – скорочення викидів парникових газів;
  • Соціальному – покращення умов перебування користувачів комунального закладу;
  • Безпековому – забезпечення безперебійного енергопостачання та надання послуг під час аварійних ситуацій.

Усього одразу одним проєктом досягнути неможливо. На етапі написання заявки потрібно обрати пріоритетний напрям, але одразу прораховувати ефект і по інших. Адже є цілком реальні випадки, коли громади реалізовували класні проєкти з термомодернізації будівель, забезпечували значне покращення температурних показників у них і покращення умов для користувачів закладу, але отримували більші витрати на енергоносії. Це той випадок, коли і проєкт реалізований, і ефект від нього видимий та позитивний, але щось не враховано.

Проєктна заявка та її головні складові: на що звертати увагу

Структура проєктної заявки, і на енергетичні проєкти в тому числі, є типовою. Але диявол, як кажуть, ховається в деталях. Експерт Програми «U-LEAD з Європою» з енергоефективності та відновлювальних джерел енергії Олександр Шумельда пояснює, що потрібно чітко розуміти й прописувати в основній частині грантової заявки на енергетичний проєкт:

Мета проєкту. Мета вашого проєкту має обов'язково відповідати меті грантового конкурсу або державної програми.

Проблематика, яку вирішує проєкт. Важливим є опис проблеми та аргументація її актуальності вирішення для громади. Варто також зазначити, чи робила громада щось для її вирішення, а також чому не можна її розв'язати власними силами.

Цілі проєкту. Бажаний результат діяльності за певний проміжок часу при заданих умовах реалізації проєкту. Але у проєктній заявці не потрібно вказувати занадто багато цілей, рекомендовано не більше 3-4.

Цільова аудиторія (бенефіциари) проєкту. Не варто писати, що бенефіціаром є вся громада, оскільки більшість проєктів мають локальний характер і не охоплюють все населення.

Результати проєкту. Конкретні показники, які будуть досягнуті. Вони мають бути вимірюваними (шт, кВт*год, куб.м, % тощо).

Також, до основних складових заявки на енергетичний проєкт належать заходи проєкту та календарний план їхньої реалізації, інформаційна кампанія проєкту, прорахунок ризиків, партнери з реалізації, команда, сталість проєкту та його бюджет.

Що з нами не так: Чому заявка на грант ніяк не схвалюється?

Це питання, яким задаються громади, що вже мають певний досвід у написанні проєктних заявок. Кожний випадок – індивідуальний. Але є типові помилки при написанні грантової заявки на енергетичний проєкт, які призводять до зниження її конкурентності.

Найбільш загальними помилками є формальний підхід до написання та непереконлива мотивація; намагання видати соціальну/освітню/управлінську проблему за енергетичну; відсутність навичок описати проблему енергетичного характеру; інформаційна бульбашка (про нас і нашу проблему знають усі і всюди, що насправді не так); малореалістичні плани та ідеї; неточні економічні розрахунки або їх непереконливість; незнання цільових аудиторій та невміння якісного готувати бюджет.

Також, при написанні заявок на енергетичні проєкти важливою є технічна грамотність та певний рівень експертності. Типовими помилками технічного характеру є нерозуміння загальних принципів роботи окремих інженерних систем, відсутність розуміння технічної законодавчої бази (посилання на закони, а не ДБНи), розрахунки проєкту базуються на припущеннях (припущення – сфера дослідників та науковців, а проєкт має базуватись на техніко-економічному обґрунтуванні).

Експерти наголошують, що у технічній частині проєкту потрібно говорити мовою цифр, а не гасел. Цифри та вимірювані показники для донорів завжди є переконливішими, ніж найкраще гасло. І акцентують на тому, що прописуючи технічну частину, варто послуговуватись надійними джерелами технічної інформації, консультуватись із фахівцями. Перше посилання у видачі пошукового ресурсу чи Вікіпедія до надійних джерел технічної інформації не належать.

«Моя спроба №5» : Як не вигоріти і продовжувати далі?

З першого разу проєктна заявка не схвалюється. Це рідкісні винятки. І якщо ваша заявка не була відібрана, це не привід «посипати голову попелом» та закидати проєктну діяльність. Успішним вже є той, хто отримує фінансування на кожну 5-ту заявку, кажуть експерти U-LEAD. Найважливішим у проєкті є хороша ідея.

Що робити, щоб досягти мети і написати прохідну заявку:

  • Уважно читайте і враховуйте пріоритети конкурсу;
  • Донори хочуть довготривалих, а не точкових змін;
  • Намагай удосконалити заявку у подальшому (зрозуміти, що не так і виправити);
  • Приділяйте достатньо часу написанню заявки (не в останній тиждень/день дедлайну);
  • Постійно будьте в пошуку інших грантових конкурсів.

 

]]>
За січень-жовтень 2023 року платниками Чернігівщини сплачено 24,4 млрд гривень податків, зборів та єдиного внеску http://monitor.cn.ua/ua/economics/98598 У Головному управлінні ДПС у Чернігівській області повідомили, що до бюджетів усіх рівнів платниками податків Чернігівської області у січні-жовтні 2023 року сплачено 15,2 млрд грн податків, зборів та обов’язкових платежів, що на 23 відс. (на 2,8 млрд грн) перевищує факт надходжень відповідного періоду 2022 року. Єдиного соціального внеску надійшло 9,2 млрд грн (зростання на 31 відс.). Економіка article Fri, 17 Nov 2023 14:20:00 +0200 Зокрема, до державного бюджету спрямовано 6,2 млрд грн, що становить 41 відс. загальної суми сплачених податків. Значна частина надходжень забезпечена від сплати податку на доходи фізичних осіб і військового збору – 2,5 млрд грн (40 відс. надходжень до державного бюджету), податку на додану вартість – 1,8 млрд грн (29 відс.), рентних платежів за користування природними ресурсами – 1,1 млрд грн (18 відс.) та податку на прибуток – 0,6 млрд грн (10 відс.). Сума сплачених до державного бюджету платежів зросла на 16 відс. (+0,8 млрд грн) порівняно з аналогічним періодом 2022 року.
До місцевих бюджетів усіх рівнів платниками податків сплачено 9 млрд грн (59 відс. в загальній сумі надходжень), у тому числі податку на доходи фізичних осіб – 6,8 млрд грн (75 відс. в загальнообласній сумі надходжень до місцевих бюджетів), єдиного податку – 1 млрд грн (11 відс.), податку на майно – майже 0,7 млрд грн (8 відс.). Факт минулого року перевищено на 28,5 відс. або на 2 млрд гривень.
За січень-жовтень 2023 року найбільшу частку у надходженнях податків, зборів та платежів до Зведеного бюджету Чернігівської області становить сплата суб’єктами господарювання по таких галузях:
- державне управління, оборона, охорона правопорядку, освіта та охорона здоров’я – 37,6 відс.,
- сільське та лісове господарство – 14,6 відс.,
- переробна промисловість – 9,9 відс.,
- добувна промисловість – 9,1 відс.,
- оптова і роздрібна торгівля, ремонт автотранспортних засобів – 7 відс.,
- діяльність у сфері виробництва та розподілення електроенергії, газу та води – 4,4 відс,
- будівництво – 1,6 відс.
Роботодавцями та самозайнятими особами сплачено у січні-жовтні 2023 року 9,2 млрд грн єдиного внеску на загальнодержавне обов’язкове соціальне страхування (на 31 відс. більше відповідного періоду минулого року), що вкрай важливо для своєчасної та повної виплати пенсій та соціальної допомоги.
Головне управління ДПС у Чернігівській області дякує платникам податків за належне виконання своїх обов’язків щодо сплати податків до бюджетів та єдиного внеску, навіть за несприятливих умов для ведення бізнесу під час воєнного стану.
    
        

Пресслужба Головного управління  ДПС у Чернігівській області

]]>
Уряд збільшив фінансування грантових програм для переробних підприємств http://monitor.cn.ua/ua/economics/98578 Уряд вдосконалив процес надання грантів на створення або розвиток переробних підприємств в рамках програми єРобота. Відтепер як джерело фінансування програми можна буде використовувати кошти Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття. Економіка article Wed, 15 Nov 2023 12:01:36 +0200  Головним розпорядником цих коштів призначено Державну службу зайнятості. Відповідне рішення ухвалено на засіданні Кабінету Міністрів України 10 листопада 2023 року.

     «В умовах обмеженого експорту української продукції, Уряд приділяє максимум уваги розвитку переробної промисловості.  Розвиток українського виробництва є безумовним пріоритетом в рамках реалізації національної стратегії з переходу від сировинної моделі економіки до високотехнологічних галузей та збільшення доданої вартості готової продукції. Залучення коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття для фінансування грантової програми єРобота сприятиме розвитку переробної галузі, створенню нових робочих місць, а також зростанню економіки», – пояснила заступниця Міністра економіки України Надія Бігун.

За її словами, завдяки цьому рішенню до кінця поточного року підприємці зможуть отримати грантів на переробку додатково ще на суму до 1 млрд грн. На наступний рік Уряд закладає понад 5 млрд грн на гранти в переробній галузі з усіх джерел, їх зможуть отримати близько 1000 підприємств.

Програма єРобота вже продемонструвала свою ефективність. За умовами її реалізації, витрачені державою на грантову підтримку підприємств кошти мають повертатись до бюджету у вигляді податків та зборів за три роки. Але на практиці все більше підприємств, які взяли участь у програмі, через збільшення обсягів виробництва повертають такі кошти у вигляді податків вже за рік.

У планах Уряду завдяки грантовій підтримці бізнесу – забезпечити створення до 20 тисяч нових робочих місць у переробній та суміжних галузях промисловості.

    «Розвиток переробних підприємств стимулює попит на виробництво обладнання для переробних підприємств на внутрішньому ринку та має мультиплікативний ефект для поповнення бюджетів усіх рівнів. Завдяки збільшенню кількості нових робочих місць має знизитись навантаження на державний бюджет в частині виплат допомоги по безробіттю. В подальшому це допоможе повернути вимушених переселенців із-за кордону», – резюмувала Надія Бігун.

Довідково. Грантова програма для переробних підприємств надає бізнесу можливість отримати фінансову підтримку для розвитку своїх компаній. Основними умовами програми є обов'язок створення нових робочих місць та співфінансування проєкту. Отримувач гранту має забезпечити створення до 25 робочих місць, що сприяє розвитку економіки та зайнятості. А співфінансування розподіляється за схемою: отримувач повинен внести 50% власних коштів, а держава надає решту 50% у вигляді гранту. Для підприємств, що працюють на деокупованих територіях, співфінансування складає 20% від підприємця та 80% від держави.

Подати заявку на отримання гранту можуть фізичні особи-підприємці (ФОП) та юридичні особи через портал Дія та відкрити нові можливості для розвитку свого бізнесу в Україні.

Від старту програми вже видано понад 400 грантів на 2,2 млрд грн.

Міністерство економіки України

]]>
Платники Чернігівщини у жовтні 2023 року сплатили 1,6 млрд гривень податків і зборів та 946 млн гривень єдиного внеску http://monitor.cn.ua/ua/economics/98569 Головне управління ДПС у Чернігівській області дякує всім сумлінним платникам за сплату податків, зборів, єдиного внеску та фінансову підтримку держави. Економіка article Tue, 14 Nov 2023 14:47:00 +0200 Так, у жовтні 2023 року до бюджетів усіх рівнів юридичними та фізичними особами сплачено 1,6 млрд грн податків та зборів.
До державного бюджету спрямовано понад третину надходжень (600 млн грн). У порівнянні з фактом жовтня минулого року зросли сплачені суми по податку на додану вартість на 17 відс. (+27 млн грн.), податку та збору на доходи фізичних осіб на 11,4 відс. (+26,7 млн грн).
До місцевих бюджетів усіх рівнів сплачено більше 1 млрд грн податків та зборів (63 відс. в загальнообласній сумі). У порівнянні з жовтнем 2022 року надходження збільшились на 10,2 відс. (+95,5 млн грн), територіальні громади отримали додаткові кошти понад заплановані бюджетні призначення.
Основну суму доходів місцевого бюджету (майже 70 відс.) сформовано за рахунок податку на доходи  фізичних осіб, якого сплачено 718 млн грн (збільшення на 10 відс. або на 65 млн грн до факту жовтня 2022 року). Також  суттєвий приріст надходжень відбувся по єдиному податку – на 32 відс. (+50 млн грн).
Крім податків, платники Чернігівщини у жовтні спрямували до державних фондів 946 млн гривень єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Завдяки виконанню свого громадянського обов’язку платниками щодо сплати податків, зборів та єдиного внеску держава стабільно отримує кошти для забезпечення Збройних Сил України, бюджетної сфери, соціальних виплат та відновлення інфраструктури.
                                         

Пресслужба Головного управління  ДПС у Чернігівській області
 

]]>
Бізнес в умовах війни – виклики і можливості, або Що треба знати підприємцям Чернігівщини http://monitor.cn.ua/ua/economics/98548 Повномасштабне вторгнення залишило свій негативний відбиток на підприємництві регіону: 500 зруйнованих та пошкоджених суб’єктів господарювання, зменшення виробництва в промисловості більш ніж на чверть, в сільському господарстві - більш ніж на 20%, зменшення експорту майже на 40%. Економіка article Sun, 12 Nov 2023 11:28:56 +0200 Ситуацію ускладнює віддаленість від західних кордонів, звідси і ускладнена логістика, яка значно здорожчує продукцію, збільшує витрати як на її реалізацію, так і на доставку сировини та матеріалів.

    «Втім, попри складнощі, завдяки підтримці Уряду та  міжнародних партнерів економіка області вистояла та поступово відновлюється», – наголосила заступниця директора Департаменту економічного розвитку ОДА Світлана Полторацька під час брифінгу в медіацентрі ОВА.

Більше того, станом на вересень поточного року кількість зареєстрованих нових фізичних осіб – підприємців б'є рекорди у порівнянні з періодом до повномасштабного вторгнення рф.

Так, з початку року зареєстровано та взято на облік 5960 суб’єктів підприємництва, з них 388 юридичних та 5572 фізичних осіб – підприємців (найвищий показник за аналогічний період впродовж останніх трьох років).

     «Цей феномен можна пояснити спрощенням процедури реєстрації та закриття ФОПу та систем оподаткування, а головне – широкими можливостями отримання грантів за державними та програмами міжнародної допомоги», – пояснила спікерка.

Приміром, тільки завдяки державним грантовим програмам в рамках проєкту «єРобота» бізнес Чернігівщини отримав допомогу в майже 216 мільйонів гривень.

Детальніше про види та умови державної підтримки розповіла директорка обласного центру зайнятості Людмила Ключник.

    «Якщо говорити про програму з надання мікрогрантів, то за створення одного робочого місця, можна отримати  грант до 150 тисяч гривень,  за два робочих місця – до 250 тисяч. Витратити кошти можна на оренду нежитлових приміщень (не більше 25 % розміру мікрогранту), на придбання меблів, обладнання, транспортних засобів, на послуги маркетингу та реклами і т.п.».

Ознайомила Людмила Ключник і з алгоритмом отримання такої допомоги:

      подати заяву з готовим бізнес-планом в Дія;
      банк перевіряє ділову репутацію;
      якщо оцінку банку вище 99 балів – захистити бізнес-план під час онлайн-співбесіди з фахівцями регіонального центру зайнятості;
      якщо  бізнес-план потребує доопрацювання, то це можна зробити протягом 15  календарних днів.

Рішення про отримання гранту приймає державний центр зайнятості. Мікрогрант видається одноразово, у безготівковій формі. У разі відмови у надані мікрогранту заявка на його отримання може бути подана повторно.



Що стосується надання гранту для учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни, то до 250 тисяч гривень можуть отримати зареєстровані ФОПи у разі зобов’язання створити одне робоче місце після отримання гранту та працевлаштувати найманого працівника.

Отримати до 500 тисяч гривень може і член родини, де є учасник бойових дій та/або особа з інвалідністю внаслідок війни (у разі створення двох робочих місць після отримання гранту та працевлаштування двох найманих працівників).

До 1 мільйона гривень можуть отримати ті з них, хто вже займався підприємництвом не менше трьох років та які зобов’язуються створити чотири робочих місця після отримання гранту та працевлаштувати чотирьох найманих працівників (з яких не менше двох мають бути учасниками бойових дій та/або особами з інвалідністю внаслідок війни).

Загалом, у поточному році надійшло 699 заяв на отримання мікрогрантів, погоджено – 119 на суму більше 26 мільйонів гривень.

Діють в регіоні і компенсаторні механізми для роботодавців. Загалом за різними такими програмами їм виплачено 1,5 мільйона гривень.

    «За працевлаштування ВПО роботодавці також отримують суттєву допомогу.  Так, одна з програм протягом 6 місяців компенсує роботодавцю фактичні витрати на оплату праці за працевлаштованих на умовах строкових трудових договорів зареєстрованих безробітних з числа внутрішньо переміщених осіб.  Максимальний місячний розмір компенсації за кожного працевлаштованого переселенця – 13400 грн. Скористалися цією програмою у поточному році 9 роботодавців регіону», – поінформувала спікерка.

Також роботодавці можуть розраховувати на компенсацію витрат на оплату праці протягом 2 місяців за працевлаштування переселенців незалежно від наявності у них статусу безробітних чи строковості трудового договору. За цією програмою сума компенсації — 6700 гривень на місяць (скористалися 62 роботодавці).

Читати також: Компенсації роботодавцям: які програми пропонує служба зайнятості

До обговорення долучився і Сергій Мозолев, начальник відділу мікро-малого та середнього бізнесу Чернігівської філії АТ "Ощадбанк".

    Він зауважив: «Переважну більшість кредитів наш  банк видає за програмою «Доступні кредити 5-7-9%». Адже кредитування проходить за значно зниженими відсотковими ставками. Пріоритетними напрямками можна назвати кредити на посівну, відбудову бізнес-активів, підтримку переробних підприємств та ін. Щодо останньої, то в поточному році держава дозволила розглядати грантові проєкти із співфінансуванням 20% власних коштів та 80% грантових, оскільки наш регіон область значно постраждав від окупації».

Ощадбанк активно долучається до фінансування енергосервісу, підтримки ФОПів, поповнення обігових коштів, інвестиційних фінансувань. Співпрацює з міжнародними організаціями, грантовими компаніями та з Експортно-кредитним агентством.

Зокрема, позичальники, які здійснюють експорт товарів, можуть отримати передекспортне фінансування до 85% від розміру зовнішнього економічного контракту. Більше того, тут і відсутність застави для позичальника, і можливість комбінації цього фінансування з програмою «Доступні кредити 5-7-9%».


Говорили у медіацентрі і про таку корисну для підприємців практику як Центр підтримки підприємництва інновацій та стартапів, створений базі Агенції регіонального розвитку.

Це сучасний простір, де підприємці та стартапи (в тому числі представники інститутів громадянського суспільства) мають можливість пройти навчання в інкубаційній та акселераційній програмах; скористатися послугами коворкінгу; отримати консультаційну, менторську підтримку щодо відкриття та ведення власної справи, тощо.

У цьому році реалізується проєкт «Студія соціального підприємництва» за підтримки ПРООН. В семи пілотних громадах області (Чернігівська, Іванівська, Ніжинська, Прилуцька, Михайло-Коцюбинська, Ріпкинська, Городнянська) велися заходи для підтримки соціально-відповідального бізнесу.

А з 31 жовтня розпочав роботу бізнес-інкубатор для ветеранів/ветеранок та членів їхніх сімей, який організовано у партнерстві з ГО «Ветеранський простір України «Серцевір» та Ab InBev Efes Україна.

В регіоні ухвалені й обласні програми, спрямовані на підтримку місцевого бізнесу. У їхніх рамках надається одноразова безповоротна фінансова підтримка бізнесу у розмірі:

    50 % від фактичних витрат з оцінки шкоди та обсягу збитків, завданих внаслідок збройної агресії рф, але не більше 20 тисяч гривень;
    30% від суми витрат юридичних осіб на проведення сертифікації продукції чи систем управління, але не більше 50 тисяч гривень;
    а також 30 % від фактичних витрат на участь у виставково-ярмаркових заходах, але в обсягах не більше: 50 тисяч гривень (у разі  очної участі підприємства у  виставково-ярмаркових заходах) або 5 тисяч гривень (у разі  заочної участі підприємства у  цих  заходах).

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації

 

]]>
«Армія відновлення»… http://monitor.cn.ua/ua/economics/98542 Це урядовий проєкт, в рамках якого пропонується механізм залучення незайнятих трудовою діяльністю громадян, у тому числі й зареєстрованих безробітних, до суспільно корисних робіт у період воєнного стану. Що це за роботи та як вони організовуються на Чернігівщині? Про це наша розмова здиректоркою обласного центру зайнятості Людмилою Ключник. Економіка article Sat, 11 Nov 2023 15:35:41 +0200 -    Людмило Анатоліївно, тож що таке суспільно корисні роботи?

-    Суспільно корисні роботи - це види тимчасової зайнятості в умовах воєнного стану, які провадяться для виконання робіт оборонного характеру, ліквідації надзвичайних ситуацій та їх наслідків, задоволення потреб Збройних Сил України і сил цивільного захисту, забезпечення функціонування національної економіки та життєдіяльності населення.
Рішення про організацію таких робіт приймаються обласними та районними військовими адміністраціями, за погодженням з військовим командуванням.Програма орієнтована на працездатних осіб, які за віком і станом здоров’я не мають обмежень до роботи, зокрема безробітних та інших незайнятих громадян.

-    Коли такі роботи почали організовуватись у нашій області та скільки вже безробітних поповнили лави «Армії відновлення»?

-    Чернігівщина – одна з перших серед областей України долучилася до реалізації урядового проєкту «Армія відновлення». У нашій областісуспільно корисні роботи стартували в середині жовтня минулого року.Загалом на сьогодні службою зайнятості вже виданопонад 7,5 тис. направлень безробітнимна такі роботи і за цим показником наша область знаходиться у п’ятірці лідерів серед регіонів України. Суспільно корисні роботи організовуються у 52 із 57 територіальних громадах області.

-    А які види суспільно корисних робіт є пріоритетними для нашого регіону?

-    Перелік таких робіт залежить від потреб громад і, у порівнянні з минулим роком, він значно розширився. Для нашої області актуальними є ремонтно-відновлювальні роботи, розбір завалів постраждалих через війну будівель, облаштування укриттів цивільного захисту, заготівля дров. Також безробітні залучалися дозведення фортифікаційних споруд, завалів на шляхах в напрямку ймовірного руху ворога,чергування у пунктах незламності, приготування їжі та сухпайківдля військових, виготовлення окопних свічок, плетіння маскувальних сіток.
До речі, на плетіння сіток для ЗСУ лише в цьому році видано більше 500 направлень безробітним громадянам у 17 ОТГ області. Зокрема, наМенщинізалучені до суспільно корисних робіт безробітні допомагали комунальникам ремонтувати та чистити криниці; на Бахмаччині безробітні жінки, які володіють швейною майстерністю, займалися ремонтом та пошиттям одягу для військових;у Чернігові та навколишніх селах безробітні активно долучилися до розбору завалів та відновлення будинків місцевих жителів.

- Яким чином здійснюється фінансування суспільно корисних робіт?

-Відповідно до законодавства, фінансування суспільно корисних робітможе здійснюватися за рахунок коштів замовника, коштів місцевих бюджетів, благодійних внесків або інших не заборонених джерел. Роботи ж, у яких беруть участь зареєстровані безробітні, а також віднедавна (за останніми змінами) незайняті внутрішньо переміщені особи,фінансуються за рахунок Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.Зокрема, на заробітну плату безробітних мешканців нашої області зФонду вже витрачено майже 37млн грн.

-    На яку заробітну плату можуть розраховувати безробітні за виконання суспільно корисних робіт?

-    На період участі у суспільно корисних роботах з безробітними укладається строковий трудовий договір. Донедавна законодавством було встановлено, що оплата праці за такі роботи встановлюється у розмірі мінімальної заробітної плати (6700 грн).
31 жовтня 2023 року набрали чинності зміни до Порядку залучення працездатних осіб до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану. Відтак, оплата за відпрацьований повний місяць на таких роботах складається з основної та додаткової заробітної плати та не може перевищувати півтори мінімальні заробітні плати (на сьогодні це 10050 грн).
У наступному році планується 2 підвищення мінімальної заробітної плати, а отже оплата праці за виконання суспільно корисних робіт також зросте: з 1 січня – до 10 650 грн., з 1 квітня – до 12000 грн.

Для порівняння: середній розмір допомоги по безробіттю на сьогодні становить 4360 грн. Враховуючи, що серед отримувачів допомоги по безробіттю більшість отримує її в мінімальному розмірі (1500 або 2500 грн), то участь у цій програмі для них є можливістю поліпшити своє матеріальне становище. А ще – долучитися до праці на Перемогу, що також немало важливо у наш нелегкий час.
 

Записала Світлана Шеремет
 

]]>
Бюджет Чернігова-2024: пів мільярда на ЗСУ, решта — на ремонт дахів у закладах освіти, медобладнання для лікарень та заміну каналізаційних колекторів http://monitor.cn.ua/ua/economics/98507 На засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради сьомого листопада було розглянуто проєкт бюджету Чернігівської міської територіальної громади на 2024 рік. Головні статті витрат — підтримка ЗСУ, говорить в.о. міського голови Олександр Ломако, решту коштів розподілено між відбудовою, підтримкою інфраструктури, соціальними питаннями та утриманням міста. Економіка article Wed, 08 Nov 2023 13:14:29 +0200     — Наразі ми вже досить суттєво відстаємо від інших обласних центрів України. Нам потрібно шукати кошти на підтримку нашої міської інфраструктури. Але, ми розуміємо, що в умовах воєнного стану, коли кожного дня на фронті гинуть наші найкращі хлопці та дівчата, наша Перемога — головна ціль 2024 року. Основні кошти, які ми закладаємо — на ЗСУ, —  говорить очільник міста.

Сума асигнувань на армію з бюджету Чернігова у 2024 році сягне позначки у півмільярда гривень.

     — Це дуже суттєво, тому що весь бюджет розвитку міста Чернігова 862 млн грн, —  зазначає Ломако.

Разом з цим в бюджеті передбачаються кошти для утримання міста та продовження процесів відбудови закладів освіти та медицини, об'єктів інфраструктури, йшлося під час розгляду проєкту головного фінансового документа.

— Це просто підтримка інфраструктури, щоб місто не почало деградувати на очах. Без цього Чернігів не виживе, я переконаний. Сумно приймати такий бюджет, тому що хотілося, щоб місто йшло вперед і мало більше можливостей, зокрема, підтримати військових. Це бюджет виживання і нам потрібно наступний рік просто прожити, сподіваючись, що у нас буде більше можливостей. Буде багато проєктів по яким нам потрібно буде співфінансування. Будемо їх готувати і направляти на Міністерство інфраструктури та Уряд, просити нардепів, позайматися підтримкою Чернігова. Без допомоги багато цих проєктів ми реалізувати не зможемо, — говорить в.о. міського голови.

 

Нижче про роботи, виконання яких заплановано профінансувати у 2024-му з бюджету Чернігівської міської територіальної громади.

    Перш за все, мова про освіту

Цей напрямок залишається серед пріоритетних. У 2024 році важливо профінансувати наступні види робіт та послуг, для підтримки сфери освіти:  

    харчування дітей (118 млн грн);
    ремонт дахів у дитсадках №2, 32, 60, 65, 76 та школах №12, 28, 32;
    облаштування укриттів  (7,3 млн грн);
    облаштування предметних кабінетів у ліцеях №1, 12, 15, 22  (12 млн грн);
    ремонт вхідної групи в школах №15, 16, 34;
    модернізація харчоблоків у школах № 1, 3, 11;
    виготовлення проєктної документації школи на 1200 місць в мікрорайоні Подусівка;

    — Будувати її в наступному році ніхто не буде, але проєкт — це серйозна робота, яка займе не один рік. Потім під цей проєкт можна буде залучати й міжнародних донорів, просити й державну допомогу, — пояснює в.о. міського голови Чернігова.

    продовження ремонту школи №19 (закладається 20 млн грн при потребі 50);
    заходи протипожежної безпеки, аби школи №1 та 20, могли й надалі працювати;
    відновлення вбиралень в школах №32, 33, гімназії № 31 та дитсадку №32;
    і т.д.

    — Тут нічого зайвого немає, лише підтримка функціонування закладів, тоді, коли ми повинні направити на цей напрямок у п’ять разів більше, — говорить про можливості бюджету і підтрику сфери освіта у наступному році Олександр Ломако.
    Сфера ЖКГ

На цей напрямок вперше за багато років виділяються значно менші кошти, а це і утримання міста та доріг, і ремонт мереж критичної інфраструктури.  В планах зробити наступні важливі для міста проєкти.

    Шляхопровід на Масани

Важливо вирішити питання і зі сполученням мікрорайону Масани.

    — Найбільший проєкт, який ми хочемо зробити у наступному році, це шляхопровід на Масани. Там велика проблема для населення всього мікрорайону, оскільки існуючий шлях має низьку пропускну спроможність і там завжди затор. А кількість населення продовжує збільшуватися. Загалом на цей проєкт планується 57 млн грн, оскільки я думаю він потрібний для міста, — говорить Ломако.

Крім того, закладаються кошти, 3 млн грн, і на проєктування шляхопроводу для мікрорайону Шерстянка, а також 2 млн грн для проєктних робіт мосту через Стрижень.
Ремонт водопровідно-каналізаційних мереж

    співфінансування для реалізації проєкту будівництва каналізації у приватному секторі — 10,3 млн грн;
    каналізація на просп. Миру;
    водопровід на вул. Полуботка;

    — Там одна із найбільших аварійних ділянок для КП «Чернігівводоканал» і застаріла комунікація. Якщо ми її не зробимо, в якийсь момент вся центральна частина міста залишиться без води, — зазначає Ломако.

    колектор на вул. Гетьмана Полуботка— О. Молодшого;
    колектор на вул. Глібова.

    — Ми закладаємо 80 млн грн, при потребі 260 млн грн. Проситимемо співфінансування з державою. Якщо колектор по вул. Глібова не зробимо, то мікрорайон Масани буде без води і без каналізації. Це питання стратегічне і питання безпеки міста.  Його не можна не робити, — пояснив в.о. міського голови.

     
    Медицина

Передбачаються за проєктом бюджету-2024 і кошти на зміцнення матеріально-технічної бази медичної галузі Чернігова, говорить Олександр Ломако. Перш за все, зміцнення системи реабілітації — ремонт профільних відділень та придбання відповідного медобладнання (35 млн грн).

В планах також придбати й інше обладнання, на загальну суму 85 млн грн:

    магнітно-резонансний томограф для міської лікарні №2;
    рентген-апарати для міських лікарень № 3 та 4;
    УЗД апарат для пологового будинку.

Також закладаються кошти на ремонті роботи медзакладів міста, включаючи утеплення, укриття та протипожежну безпеку — 25 млн грн.

Пресслужба Чернігівської міської ради

]]>
За десять місяців поточного року доходи місцевих бюджетів області склали 9,3 млрд гривень http://monitor.cn.ua/ua/economics/98476 Упродовж січня-жовтня 2023 року доходи загального фонду місцевих бюджетів Чернігівської області (без субвенцій і дотацій з державного бюджету) виконані в сумі 9,3 млрд гривень. Економіка article Sat, 04 Nov 2023 11:58:19 +0200 У порівнянні з відповідним періодом минулого року доходи збільшилися майже на 31%.

Домінантну позицію в структурі доходів займає податок на доходи фізичних осіб  (72,9%) – 6,8 млрд грн. Це на 29,7% більше порівняно з аналогічним періодом 2022 року.

Питання своєчасної виплати заробітної плати працівникам, що утримуються з місцевих бюджетів, – під постійним контролем органів виконавчої влади та місцевого самоврядування.

За оперативними даними, упродовж січня-жовтня 2023 року на виплату заробітної плати з нарахуваннями працівникам установ бюджетної сфери з місцевих бюджетів області направлено близько 5,8 млрд грн.

За повідомленням Департаменту фінансів
Чернігівської обласної військової адміністраці
ї
 

]]>
Аграрії області вже зібрали соняшник та сою, продовжують збір кукурудзи та цукрових буряків http://monitor.cn.ua/ua/economics/98471 На Чернігівщині тривають осінньо-польові роботи. Станом на 2 листопада зернових та зернобобових культур намолочено майже 2,6 мільйона тонн з площі 457,4 тис. га. Середня урожайність – 56,7 ц/га. Економіка article Sat, 04 Nov 2023 08:54:45 +0200 Продовжується збір кукурудзи та цукрового буряка, завершено – соняшника та сої. Кукурудзи намолочено більш ніж 1,5 млн тонн з площі 188,5 тис. га (при середній урожайності 80,8 ц/га), соняшника – 509,6 тис. тонн з 240,4 тис. га (середня урожайність – 21,2 ц/га), сої – 201,3 тис. тонн з 83,2 тис. га (середня урожайність – 24,2 ц/га). Цукрових буряків накопано 139,5 тис. тонн за урожайності 596,2 ц/га.

Практично завершено посів озимих сільськогосподарських культур під урожай 2024 року – 98,6% до прогнозу. А це – 183 тис. га полів. Крім того, посіяно озимого ріпаку на загальній площі 49 тис. га (100% до прогнозу).

За повідомленням Департаменту агропромислового розвитку
Чернігівської обласної військової адміністрації.
Фото –  ілюстративне

 

]]>
«Ми стоїмо перед загрозою, що у 2024-му у нас не буде бюджету», — Олександр Ломако http://monitor.cn.ua/ua/economics/98467 Про це в.о. міського голови Чернігова повідомив під час сесії міської ради першого листопада, аналізуючи Звіт про виконання бюджету Чернігівської міської територіальної громади за дев'ять місяців 2023 року, який представила начальниця фінансового управління Олена Лисенко, та, говорячи про роботу над укладанням головного фінансового документа на 2024 рік. Економіка article Fri, 03 Nov 2023 15:57:38 +0200 Яким він буде, більшою мірою, залежить від депутатів Верховної Ради, які найближчим часом мають розглянути зміни до Бюджетного кодексу в частині вилучення надходжень від ПДФО військових із міських бюджетів.


— Ми стоїмо перед загрозою того, що у 2024 році у нас просто не буде бюджету. Якщо буде вилучено ПФДО військових, то для бюджету Чернігова це мінус приблизно 800 млн грн і, по суті, весь бюджет, який ми можемо витрачати на капітальні видатки. У нас залишиться 200-250 млн. Для такого міста це — ніщо. Нам доведеться «обрізати» видатки утримання міста.
Ми не хочемо бачити як Чернігів, через відсутність коштів, перетвориться на занедбане місто. Якщо ми третій рік не будемо направляти кошти на мінімальний розвиток, та й на ліквідацію наслідків бойових дій у нас фактично нічого не буде, то місто стане, — говорить Олександр Ломако.
Він закликав депутатів Верховної Ради не грабувати у такий спосіб міста та не вилучати ПДФО, або, принаймні, залишити його частково тим громадам, які постраждали під час бойових дій і межують з країною-агресоркою.
Пріоритетними напрямками фінансування у 2022 та 2023 роках було відновлення пошкоджених об'єктів, підтримка ЗСУ та постраждалих містян. Про розвиток весь цей період не йшлося, зазначив в.о. міського голови під час презентації Звіту про виконання бюджету за дев'ять місяців 2023 року. А без ПДФО військових і ці напрямки закривати стане неможливо, як і оперативно підтримувати ЗСУ.
— Де у цьому Звіті про виконання тротуари, барабани, стадіони? 95% витратної частини або Програми відновлення об’єктів, або підтримка ЗСУ та ТРО, або підтримка  наших людей, які постраждали. Тут немає витрат, які можна критикувати з точки зору доцільності, — зауважив в.о. міського голови.
Звіт про виконання бюджету за дев'ять місяців 2023 року
Загальний обсяг доходів бюджету за звітний період, враховуючи міжбюджетні трансферти, 2,8 млрд грн. Зокрема, загальний фонд — 2,6 млрд грн, спеціальний  — 197,8 млн грн.
Обсяги надходжень за січень-вересень, у порівняні з минулим роком, зросли на 461 млн грн, або майже на 20%. Такий результат – завдяки надходженням військового ПДФО, акцизного та місцевих податків, а також погашення заборгованості орендної плати за минулий рік. Також були отримані додаткові трансферти, зокрема, субвенція з Державного бюджету на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей учасників бойових дій та ВПО. А от обсяг освітньої субвенції зменшився на 43 млн грн, або 11%, у порівнянні з минулим роком.
Загальний обсяг доходів до загального фонду складає 2,2 млрд грн. Недовиконання – 36,5 млн грн, або 1,6%. Порівняно з минулим роком, досягнуто зростання на 340 млн грн, або майже 19%.
Податок на доходи фізичних осіб і надалі займає домінуючу позицію у наповненні бюджету міста – майже 70%.
У порівнянні з минулим роком, надходження збільшилися на 113 млн грн, або на 8,3%. Через запроваджені на початку року зміни оплати праці військовослужбовців, що не було враховано при затвердженні бюджету міста на поточний рік, надходження зменшилися, бюджет міста недоотримав майже 35 млн грн, або 6% від прогнозованого.

За звітний період надійшло до бюджету майже 200 млн грн акцизного податку, що перевищує у 2,2 рази надходження минулого року.
Місцеві податки та збори — надходження складають 432,6 млн грн, що більше на 58,5 млн грн, ніж минулого року. Проте, є недоотримання майже 75 млн грн, або 15%, через неповне відновлення ділової активності у місті та через прийняття Закону України №3050 щодо змін до Податкового Кодексу України, зокрема, щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та на нерухоме майно, якщо воно зазнало пошкоджень через активні бойові дії.
Видаткова частина бюджету Чернігівської міської територіальної громади за дев’ять місяців склала майже 2,4 млрд грн, це 56% від річного плану.
Найбільшою затратною частиною є соціокультурна сфера (освіта, охорона здоров’я, культура і мистецтво, соціальний захист) – 1,4 млрд грн, або 60,6%.
На заходи з територіальної оборони та роботи з ліквідації наслідків воєнних дій і на облаштування найпростіших укриттів  спрямовано майже 370 млн грн, або 16%.
На галузь «Освіта» — майже 1,1 млрд грн, з них: 727 млн грн, або 68% – заробітна плата, капітальні видатки (ремонт, облаштування укриттів та усунення аварій у закладах освіти) – 131,6 млн грн, або 12,3%.
На галузь «Охорона здоров’я» — 96,5 млн грн, майже вдвічі більше від показника минулого року. Це кошти на придбання медичного обладнання — майже 27 млн грн, комунальні послуги — 31,1 млн грн, капітальний ремонт — 18,4 млн грн.
На галузь «Житлово-комунальне господарство» вцілому спрямовано 438,7 млн грн, в 1,3 рази більше, ніж минулого року.
Зокрема, на аварійно-відновлювальні роботи житлового фонду — понад 100 млн грн, на будівництво, реконструкцію об’єктів ЖКГ — 54,3 млн грн, внески до статутного капіталу комунальних підприємств, які також пов’язані з відновлювальними роботами — майже 62 млн грн.
Підтримка транспортної галузі склала 167,6 млн грн, що у 2,4 рази більше, ніж минулого року.
На фінансову підтримку КП "ЧТУ" з початку року було спрямовано 20 млн грн, як внесок у статутний капітал – 56,7 млн грн. За ці кошти були придбані шість тролейбусів, проводиться заміна кабельних ліній, придбання спецавтотранспорту тощо.
Компенсація за пільгові перевезення електротранспортом склала 58,2 млн грн, на оплату перевізникам за надані транспортні послуги спрямовано 32,7 млн грн.
Видатки бюджету розвитку збільшилися на 276 млн грн, у порівнянні з минулим роком, переважна більшість з них – відновлювальні роботи по всім напрямкам та галузям.
— По факту, це не видатки розвитку, а видатки відновлення, — зауважила начальниця фінуправління Олена Лисенко під час презентації Звіту.
Цільові міські програми продовжують виконуватися. На них спрямовано 141 млн грн. З них: на підтримку закладів охорони здоров’я — 78,1 млн грн. На підтримку населення, яке постраждало від російської військової агресії — 61 млн грн.

Пресслужба Чернігівської міської ради

]]>
Оплата праці за виконання суспільно корисних робіт зросла в півтора раза http://monitor.cn.ua/ua/economics/98444 Кабмін підвищив оплату праці за виконання суспільно корисних робіт в рамках проєкту “Армія відновлення” в півтора раза - до 10 050 грн. Зміни передбачені постановою Кабміну від 27 жовтня 2023 р. N 1119 "Про внесення змін до Порядку залучення працездатних осіб до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану", яка набрала чинності 31 жовтня 2023 року. Економіка article Wed, 01 Nov 2023 10:04:44 +0200 Відтак, оплата за виконання суспільно корисних робіт за відпрацьований повний місяць збільшується з 6700 грн до 10 050 грн. З 1 січня 2024 року вона зросте до 10 650 грн, з 1 квітня 2024 року - до 12 000 грн.

На Чернігівщині силами безробітних, залучених до суспільно корисних робіт, облаштовуються укриття цивільного захисту, зводяться фортифікаційні споруди, розбираються завали, здійснюються ремонтно-відновлювальні роботи тощо. Також безробітні плетуть маскувальні сітки, виготовляють окопні свічки, готують сухпайки для військових. Загалом службою зайнятості видано близько 7 тис. направлень на такі роботи. Відтак у нашій області діє одна з найбільших у країні «Армій відновлення».

Бажаєте й ви вступити до її лав? Звертайтеся до структурного підрозділу обласної служби зайнятості, зручного для вашого відвідування, або на канал онлайн-підтримки в Telegram.

Чернігівський обласний центр зайнятості
 

]]>
Тримаємо економічний фронт разом! http://monitor.cn.ua/ua/economics/98419 Працюючі підприємства – важлива складова економіки країни під час воєнного стану. Бо вони сумлінно сплачуючи податки, тим самим наближають Перемогу. Економіка article Sun, 29 Oct 2023 11:50:46 +0200 Так, ТОВ «Чернігівський автозавод», незважаючи на отримані торік колосальні збитки та руйнування, що сталися внаслідок проведення активних бойових дій на околицях обласного центру, відновив виробництво і нині потребує кадрів. Підприємству потрібні слюсарі-електромонтажники, електрогазозварники, інженери з якості, слюсарі зі складання металевих конструкцій, маляри, інженери-конструктори, електрозварники на автоматичних та напівавтоматичних машинах, слюсарі з механоскладальних робіт, вантажники.

Бажаючим працювати роботодавець гарантує офіційне працевлаштування, а це – вчасна виплата заробітної плати та повний соціальний пакет, а ще - надання матеріальної допомоги в складних життєвих ситуаціях та на лікування. Іногороднім компенсується оренда житла. Заробітна плата відрядна. Є можливість навчання за фахом на робочих місцях. Режим роботи: 5-денний робочий тиждень з 8.00 до 16.35.

Нагадаємо,  ТОВ «Чернігівський автозавод» входить до складу корпорації «Еталон» і славиться виробництвом автобусів та тролейбусів.

Цього року за сприяння служби зайнятості на підприємстві укомплектовано 9 вакансій, а за останні п’ять років – близько 150. Крім підбору кадрів,  служба зайнятості пропонує роботодавцям і, зокрема, Чернігівському автозаводу низку безкоштовних послуг. Йдеться насамперед про професійну підготовку кадрів з числа безробітних, організацію робіт тимчасового характеру, надання ваучера на навчання окремим категоріям громадян тощо. Допомогти підприємствам розвиватися, зберегти існуючі та створювати нові робочі місця покликані програми фінансової підтримки. Наразі роботодавці можуть отримати допомогу по частковому безробіттю, компенсаційні виплати за працевлаштування зареєстрованих безробітних, внутрішньо переміщених осіб, за облаштування робочих місць працевлаштованих людей з інвалідністю.

Про це йшлося під час робочої зустрічі директора Чернігівського обласного центру зайнятості Людмили Ключник з генеральним директором ТОВ «Чернігівський автозавод» Олександром Верхулевським.

Детально ознайомитися з послугами служби зайнятості роботодавцям і громадянам можна на нашому сайті https://chg.dcz.gov.ua/

Чернігівський обласний центр зайнятості

]]>
За тиждень аграрії області зібрали понад пів мільйона тонн зернових та зернобобових культур http://monitor.cn.ua/ua/economics/98411 Станом на 26 жовтня у Чернігівській області намолочено майже 2,2 мільйона тонн зернових та зернобобових культур з площі 406,4 тис. га (на 19 жовтня – 1,67 мільйона тонн з площі 343,6 тис. га). Економіка article Sat, 28 Oct 2023 13:57:09 +0300 Середня урожайність – 53,6 ц/га.

Наразі триває збір кукурудзи та цукрового буряка, практично завершено збір соняшнику та сої. Так, кукурудзи з площі 137,5 тис. га намолочено більш ніж 1,1 мільйона тонн (при середній урожайності 80,8 ц/га), соняшника – 493,1 тис. тонн з 232,6 тис. га (при середній урожайності 21,2 ц/га), сої – 197,5 тис. тонн з 81,6 тис. га (при середній урожайності 24,2 ц/га). Цукрових буряків накопано 125,2 тис. тонн за урожайності 596,2 ц/га.

Продовжується посів озимих сільськогосподарських культур під урожай 2024 року. На сьогодні вже засіяно 177,9 тис. га озимими зерновими (96% до прогнозу). Озимого ріпаку посіяно на загальній площі 49 тис. га (100% до прогнозу).

За повідомленням Департаменту агропромислового розвитку
Чернігівської обласної військової адміністрації.
Фото –  ілюстративне

]]>
Завдяки реалізації програми «Власна справа» на Чернігівщині буде створено понад 400 робочих місць http://monitor.cn.ua/ua/economics/98363 Це є ключовою вимогою програми «Власна справа» урядового проєктуєРобота, за якою на започаткування або розвиток бізнесу можна отримати мікрогрант від 50 до 250 тис. грн залежно від кількості створених робочих місць (одного-двох). Економіка article Wed, 25 Oct 2023 14:39:51 +0300 За час дії програми вже майже 200 мешканців області отримали позитивні рішення щодо грантових коштів. Загальна сума фінансової підтримки від держави  склала 45,6 млн грн. Їхні бізнес-плани передбачають створення 419 робочих місць.

Таким чином роботу за сприяння служби зайнятості знайшла Анна Галаган. Наразі жінка працює у піцерії на дровах «Lisopylka», яка нещодавно відкрилася у Чернігові. Співвласник закладу Ігор Дячук каже, що це стало можливим саме завляки участі у програмі. Для реалізації своєї бізнес-ідеї підприємець отримав 250 тис. грн за умови створення 2-х робочих місць. На сьогодні він перевиконав взяті на себе зобов’язання, оскільки ще одна працівниця проходить стажування – вчиться випікати піцу у печі на дровах при температурі 500 градусів за 90 секунд.

Подати заяву на отримання грантів можна прямо зараз через Дія https://is.gd/KT7RoWКонсультації на нашому каналі онлайн-підтримки в Telegramhttps://t.me/pitrymkaDSZChernigiv

Світлана Шеремет, пресслужба обласного центру зайнятості
 

]]>
Різдво з Україною: набір компаній крафтової продукції для виходу на ринок ЄС http://monitor.cn.ua/ua/economics/98359 Благодійний Фонд Файне.ЮА запрошує українських виробників крафтової продукції взяти участь у проєкті «Різдво з Україною» та представити свої вироби на різдвяних ярмарках Європи. Завдяки ініціативі підприємці зможуть дослідити попит на свою продукцію у різних країнах, а також налагодити експорт товарів на європейський ринок. Економіка article Wed, 25 Oct 2023 11:48:44 +0300     Загальна зібрана маржа від продажу продукції з українських експозицій буде спрямована на збір коштів на волонтерські потреби, пов'язані з повномасштабним вторгненням росії в Україну.
 
Для кого?

Участь у проєкті можуть взяти компанії, які планують розширити свою присутність на ринках Європи та Великої Британії та виготовляють:

    мерч (брендована сувенірна продукція з українськими символікою: футболки, худі, шопери, магнітики, кепки, шеврони та ін);
    сувенірну продукцію (брелоки, скульптурки, ліпнина та ін.)
    вироби з дерева, продукція з меду (мед, крем, медові продукти, свічки);
    чай;
    алкоголь (медовуха, настоянки, наливки);
    кераміку (розмальовані чи розписані кружки, вазочки, розмальовані та розписані тарілки та інше);
    в'язані вироби (шкарпетки, рукавиці, шарфи, шапки, іграшки, пледи та ін.);
    одяг з вишивкою;
    біжутерію та прикраси (вінки на голову та інші головні убори, солом'яні капелюхи);
    фруктові чіпси, пастилу;
    горіхи та горіхову олія;
    новорічні іграшки та декор;
    світильники;
    вироби зі шкіри;
    харчові добавки;
    солодощі (льодяники, цукерки, пряники та інше);
    листівки, марки, монети;
    вироби з овчини;
    друковану продукцію (книги, каталоги, розмальовки);
    вироби з патронів та уламків російської техніки;
    вироби з коноплі.

 
У межах проєкту учасники отримають:

    представлення продукції на різдвяних ярмарках у Європі та Великій Британії;
    логістичну підтримку: швидку та надійну доставку продукції з України до ярмарок та кінцевих покупців;
    еквайринг: забезпечення оплати усіх видів платежів на ярмарках та в онлайн режимі;
    оформлення мультибрендових локацій: організатори забезпечать декорування українських експозицій, обладнання, персонал та інші ресурси для якісної роботи;
    навчання та підтримку: в межах проєкту учасники зможуть долучитись до навчальних програм для персоналу та отримати програмне забезпечення для ефективного представлення товару;
    онлайн та доставку: буде створено регіональні склади та веб-сайти для зручних онлайн замовлень, що дозволить знизити вартість доставки.

 Усі продажі та комунікації продавців будуть здійснюватися через онлайн систему, що надасть можливість зібрати дані для подальшого аналізу та презентації для українського бізнесу.

 Українські колективні експозиції будуть розміщені на різдвяних ярмарках у таких містах:

    Чехія: Прага, Брно
    Австрія: Відень, Зальцбург, Інсбрук
    Німеччина: Нюрнберг, Кельн, Мюнхен, Дрезден, Берлін, Бонн, Трір, Лейпциг, Дюссельдорф, Аахен, Ессен, Франкфурт-на-Майні, Гамбург, Бремен
    Фінляндія: Гельсінкі, Турку, Тампере, Ювяскюля, Оулу, Раваннями
    Данія: Копенгаген
    Естонія: Таллінн
    Литва: Вільнюс
    Латвія: Рига
    Швеція: Стокгольм, Ґетеборг
    Норвегія: Осло, Берген
    Італія: Больцано, Туріно, Неаполь, Мілан, Рим, Венеція
    Франція: Страсбург, Париж, Мюлуз, Авіньйон, Реймс, Ліон, Мец
    Румунія: Бухарест
    Португалія: Лісабон, Порту
    Велика Британія: Единбург, Глазго, Лондон, Ноттінгем, Манчестер, Бірмінґем
    Польща: Краків, Гданськ, Познань, Вроцлав, Варшава, Лодзь
    Бельгія: Брюссель, Брюгге
    Швейцарія: Цюріх, Берн, Женева, Базель, Лозанна
    Іспанія: Валенсія, Малага, Барселона, Мадрид, Севілья
    Нідерланди: Амстердам
    Греція: Афіни, Салоніки
    Хорватія: Загреб
    Ірландія: Дублін
    Болгарія: Софія

 
Як взяти участь?

Для участі у виставкових заходах необхідно заповнити аплікаційну форму.

Дедлайн подачі заявки: 27 жовтня 2023 року.

    Додаткові запитання можна надсилати на пошту faineua@gmail.com або звертатись до:

    Христини Кушнір, керівника по роботі з партнерами

    +38 098 434 88 04

Довідково:

    Проєкт реалізовується Благодійним Фондом Файне.ЮА за підтримки Міністерства закордонних справ України, Міністерства культури України та фандрейзингової платформи United24. Партнерами ініціативи стали Poster та Meest.
    Інформаційні партнери ініціативи — Офіс з розвитку підприємництва та експорту та національний проєкт Дія.Бізнес

 

Департамент економічного розвитку ЧОДА

]]>
Аграрії області продовжують збирати урожай. На фініші – посів озимих http://monitor.cn.ua/ua/economics/98327 На Чернігівщині тривають осінньо-польові роботи. Економіка article Sat, 21 Oct 2023 15:36:26 +0300 Станом на 19 жовтня зернових та зернобобових культур зібрано понад 1,67 мільйона тонн з площі 343,6 тис. га (середня урожайність – 48,7 ц/га).

Триває збір кукурудзи, соняшнику, сої та цукрового буряка. Кукурудзи вже намолочено 606,1 тис. тонн з площі 75,2 тис. га (середня урожайність – 80,6 ц/га), соняшнику – 394,4 тис. тонн зі 170 тис. га (середня урожайність – 23,2 ц/га), сої – 145,1 тис. тонн з 67,5 тис. га (середня урожайність – 21,5 ц/га), цукрових буряків накопано 50,66 тис. тонн за урожайності 596 ц/га.

Продовжується посів озимих сільськогосподарських культур під урожай 2024 року. На сьогодні вже засіяно 166,7 тис. га – 90% до прогнозу. Озимий ріпак посіяно на всій запланованій площі – 49 тис. га.

За повідомленням Департаменту агропромислового розвитку
Чернігівської обласної військової адміністрації.
Фото –  ілюстративне

]]>
За січень-вересень 2023 року платниками Чернігівщини сплачено 21,8 млрд гривень податків, зборів та єдиного внеску http://monitor.cn.ua/ua/economics/98323 У Головному управлінні ДПС у Чернігівській області повідомили, що до бюджетів усіх рівнів платниками податків Чернігівської області у січні-вересні 2023 року сплачено понад 13,5 млрд грн податків, зборів та обов’язкових платежів, що на 25 відс. (на 2,7 млрд грн) перевищує факт надходжень відповідного періоду 2022 року. Єдиного соціального внеску надійшло 8,3 млрд грн (зростання на 36 відс.). Економіка article Fri, 20 Oct 2023 17:48:31 +0300 Зокрема,  до державного бюджету спрямовано 5,5 млрд грн, що становить 41 відс. загальної суми сплачених податків. Значна частина надходжень забезпечена від сплати податку на доходи фізичних осіб і військового збору – 2,2 млрд грн (40 відс. надходжень до державного бюджету), податку на додану вартість – 1,6 млрд грн (29 відс.), рентних платежів за користування природними ресурсами – 995 млн грн (18 відс.) та податку на прибуток – 630 млн грн (11 відс.). Сума сплачених до державного бюджету платежів зросла на 18 відс. (+0,8 млрд грн) порівняно з аналогічним періодом 2022 року.
До місцевих бюджетів усіх рівнів платниками податків сплачено 8 млрд грн (59 відс. в загальній сумі надходжень), в тому числі податку на доходи фізичних осіб – 6 млрд грн (76 відс. в загальнообласній сумі), єдиного податку – 790 млн грн (10 відс.), податку на майно – майже 635 млн грн (8 відс.). Факт минулого року перевищено на 31,4 відс. або на 1,9 млрд гривень.
За січень-вересень 2023 року найбільшу частку у надходженнях податків, зборів та платежів до Зведеного бюджету Чернігівської області становить сплата суб’єктами господарювання по таких галузях:
- державне управління, оборона, охорона правопорядку, освіта та охорона здоров’я – 37,9 відс.,
- сільське та лісове господарство – 14,1 відс.,
- переробна промисловість – 10,2 відс.,
- добувна промисловість – 8,8 відс.,
- оптова і роздрібна торгівля, ремонт автотранспортних засобів – 7,2 відс.,
- діяльність у сфері виробництва та розподілення електроенергії, газу та води – 4,5 відс.
Роботодавцями та самозайнятими особами сплачено у січні-вересні 2023 року 8,3 млрд грн єдиного внеску на загальнодержавне обов’язкове соціальне страхування (на 36 відс. більше відповідного періоду минулого року), що вкрай важливо для своєчасної та повної виплати пенсій та соціальної допомоги.
Головне управління ДПС у Чернігівській області дякує платникам податків за належне виконання своїх обов’язків щодо сплати податків до бюджетів та єдиного внеску.
                                          Пресслужба Головного управління  ДПС у Чернігівській області
 

]]>
На Чернігівщині компанія «Епіцентр К» відбудує зруйнований ворогом торговельний центр http://monitor.cn.ua/ua/economics/98303 На території Киселівської громади ТОВ «Епіцентр К» планує відкрити новий торговельний центр на місці повністю зруйнованого. Економіка article Wed, 18 Oct 2023 14:37:54 +0300 Відповідні роботи вже розпочалися. Поки це – підготовчий етап: завали вже розібрані, на часі – містобудівна документація.  Орієнтовна дата відкриття – літо наступного року.

Проєкт майбутнього торговельного центру презентував сьогодні генеральний директор ТОВ «Епіцентр К» Петро Михайлишин під час зустрічі з першим заступником начальника ОВА Костянтином Мегемом та начальником Чернігівської РВА Андрієм Попиком.

Вартість інвестиційного проєкту перевищує мільярд гривень. Як і раніше, сама будівля буде одноповерховою, але більшої площі – близько 33 тисячі квадратних метрів (було – 24 тис. кв. м). Головне – з укриттям, яке матиме подвійне призначення і використовуватиметься як паркінг. Загалом тут одночасно зможуть перебувати понад дві тисячі людей, в тому числі й мешканці прилеглого житлового масиву. Розважальних зон в Епіцентрі не буде, проте розглядається можливість облаштування дитячих кімнат.

За словами Петра Михайлишина, рішення з відновлення Епіцентру – складне, зважаючи близькість кордону з ворогом. Але вкрай важливе в нинішніх умовах: для інших інвесторів це буде своєрідним лакмусом для фінансування бізнес-проєктів,  а для самих громадян – нагадуванням, що життя продовжується. Проєкт буде корисним і самій громаді: у разі його реалізації у місцеву скарбницю буде сплачено більш ніж 16 млн грн податків і зборів. Плюс – це майже пів тисячі додаткових робочих місць.

    «Від обласної державної адміністрації – всебічне сприяння в реалізації цього проєкту. Адже йдеться про наповнення бюджетів, в тому числі громади, яка серед найбільш постраждалих внаслідок повномасштабного вторгнення. До того ж ваша компанія є учасником програми «єВідновлення». Тож наявність її на місцевому ринку сприятиме скорішому відновленню помешкань жителів області, які зараз стикаються з проблематикою закупівлі будівельних матеріалів», – зауважив Костянтин Мегем.

У підтримці з боку Чернігівської РВА запевнив Андрій Попик.

Тож у разі успішного проходження всіх документальних процедур та узгодження організаційних моментів, безпосередні роботи з будівництва (а спершу – це земляні) компанія розпочне у грудні.

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації

 

]]>
На Чернігівщині майже завершено збір гречки та проса. Посів озимих – 65% до прогнозу http://monitor.cn.ua/ua/economics/98263 На полях області продовжується збір технічних культур. Станом на 12 жовтня аграрії області обмолотили 158,1 тис. га соняшнику (66% до прогнозу), зібравши 366,8 тис. тонн, а також 75% прогнозованої площі сої (62,8 тис. га), намолотивши 135 тис. тонн. Економіка article Sat, 14 Oct 2023 12:46:47 +0300 Також практично завершено збирання пізніх зернових культур. Зокрема гречки зібрано з площі 10,8 тис. га або 98% до прогнозу (намолочено 12,8 тис. тонн), проса – 11,6 тис. га або 98% до прогнозу (намолочено 19,15 тис. тонн).

Загалом зернових та зернобобових культур зібрано понад 1,4 мільйона тонн з площі 313,6 тис. га.

Триває збір кукурудзи та цукрового буряка. Кукурудзи зібрано з 45,2 тис. га (намолочено 363,6 тис. тонн при середній урожайності 80,4 ц/га). Цукрових буряків за урожайності 596 ц/га накопано 41,72 тис. тонн.

Продовжується посів озимих сільськогосподарських культур під урожай 2024 року. На сьогодні вже засіяно 120,7 тис. га – 65% до прогнозу. Озимого ріпаку посіяно на площі 49 тис. га (100% до прогнозу).

За повідомленням Департаменту агропромислового розвитку
Чернігівської обласної військової адміністрації.
Фото –  ілюстративне

 

]]>
Бюджети Чернігівщини у вересні 2023 року отримали 1,5 млрд гривень від сплати податків та понад 1 млрд гривень єдиного внеску http://monitor.cn.ua/ua/economics/98229 Головне управління ДПС у Чернігівській області дякує всім сумлінним платникам за сплату податків, зборів, єдиного внеску та фінансову підтримку держави. Економіка article Wed, 11 Oct 2023 12:10:00 +0300   У вересні 2023 року до бюджетів усіх рівнів юридичними та фізичними особами сплачено майже 1,5 млрд грн податків та зборів.
До державного бюджету спрямовано майже 40 відсотків загальної суми надходжень (575 млн грн). У порівнянні з фактом вересня минулого року надходження зросли по податку на додану вартість на 15,9 відс. (+27 млн грн.), по податку та збору на доходи фізичних осіб на 12,6 відс. (+30 млн грн).
До місцевих бюджетів усіх рівнів сплачено 879 млн грн податків та зборів (понад 60 відс. в загальнообласній сумі). У порівнянні з вереснем 2022 року надходження збільшились на 8 відс. (+67 млн грн), територіальні громади отримали додаткові кошти понад заплановані бюджетні призначення.
Основну суму доходів місцевого бюджету (83 відс.) сформовано за рахунок податку на доходи  фізичних осіб, якого сплачено 734 млн грн (збільшення на 12 відс. або на 79 млн грн до факту вересня 2022 року). Також  приріст надходжень відбувся по єдиному податку – на 4 відс. (+2 млн грн).
Єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у вересні сплачено понад 1 млрд грн, чим забезпечено приріст надходжень порівняно з минулорічними на 22,5 відс. або на 190 млн гривень.
Завдяки виконанню свого громадянського обов’язку платниками щодо сплати податків, зборів та єдиного внеску держава стабільно отримує кошти для забезпечення Збройних Сил України, бюджетної сфери, соціальних виплат та відновлення інфраструктури.
                                         

Пресслужба Головного управління  ДПС у Чернігівській області
 

]]>
Працевлаштуватись на новому місці допомогла служба зайнятості http://monitor.cn.ua/ua/economics/98218 Прикладом успішного працевлаштування внутрішньо переміщеної особи є історія Ольги Сєрової, яка переїхала з Сумської області на Чернігівщину в село Озеряни Варвинської ОТГ. Економіка article Tue, 10 Oct 2023 11:00:09 +0300 По допомогу в пошуку роботи переселенка звернулася до служби зайнятості. Ольга за освітою бухгалтер. За плечима в неї чималий досвід роботи - 27 років працювала головним бухгалтером, тому мала організаторські здібності, легко комунікувала з людьми і не боялася труднощів. З-поміж запропонованих вакансій жінка зупинила свій вибір на посаді економіста. Поспілкувавшись з роботодавцем КНП "Варвинська лікарня" і дізнавшись про майбутні обов’язки, вирішила, що впорається. Нова робота їй припала до душі та допомогла адаптуватись до нових умов життя.

Пропозиції роботи дивіться на сервісі "Єдиний портал вакансій" https://jobportal.dcz.gov.ua , телеграм каналі актуальних вакансій «Робота зараз: Державна служба зайнятості» https://t.me/worknowdcz , нашому сайті https://chg.dcz.gov.ua/userSearch/vacancy

Чернігівський обласний центр зайнятості

]]>
Підприємці Чернігівщини можуть отримати грант на суму до 20 000 євро на розвиток своєї діяльності http://monitor.cn.ua/ua/economics/98211 Благодійний фонд “Повір у себе” оголошуємо другий набір на конкурс грантів проєкту «Курс на Незалежність». Якщо ви маєте власну справу і потребуєте коштів для її масштабування, то цей конкурс саме для вас. Економіка article Mon, 09 Oct 2023 13:10:19 +0300 Грант отримають 100 учасників на суму до 20 000 євро кожен.
Конкурс проводиться для Учасників, які офіційно зареєстровані та проживають на території: Хмельницької, Тернопільської, Полтавської, Харківської, Вінницької, Житомирської та Чернігівської областей.

До участі  запрошуються: юридичні особи, приватні підприємства, товариства з обмеженою відповідальністю, сільськогосподарські кооперативи,фермерські господарства, комунальні підприємства,фізичні особи-підприємці, що здійснюють свою діяльність не менше 3 місяців (виключення для ветеранів війни та членів сімей військовослужбовців – не менше 2 місяців) до моменту оголошення про конкурс та хочуть розширити або якісно покращити свою бізнес діяльність.
Перевага під час відбору надаватиметься вразливим категоріям населення, а саме: особам із інвалідністю, внутрішньо переміщеним особам, родинам військовослужбовців тощо.
Підприємці, які готові працевлаштувати зазначені категорії відповідно до Положення.

‼️Заповнюйте анкету до 18:00 12 жовтня‼️
https://docs.google.com/forms/d/15Bnw_NmFkdmTYHrF1N7cKwChHc0ZsgpG6bFchtSfDRo/viewform?edit_requested=true

З деталямиконкурсу можна ознайомитись у Положенні:
https://drive.google.com/file/d/1f0N8tDX2jnDtyPJHynHBeIrbCskH93qd/view?usp=drivesdk

Наші соц мережі: www.facebook.com/kurs.na.nezalezhnist
Сайт: https://povirusebe.org/
Деталі можна дізнатися за телефоном: 063 478 55 63 - регіональний координатор проєкту.

Проєкт організовано завдяки партнерству українського бізнесу та Уряду Німеччини: Федерального Міністерства економічної співпраці та розвитку (BMZ), німецького банку розвитку DEG та агропромхолдингу Astarta-Kyiv Партнером з впровадження є благодійний фонд Благодійний фонд "Повір у себе"
 

]]>
Аграрії області розпочали збирати кукурудзу та цукровий буряк http://monitor.cn.ua/ua/economics/98196 На Чернігівщині продовжується збір технічних культур. Станом на 5 жовтня аграрії намолотили 260,54 тис. тонн соняшника з 112,3 тис. га (47% до прогнозованої площі) та 85,1 тис. тонн сої з 39,6 тис. га (48% до прогнозу). Економіка article Sat, 07 Oct 2023 15:04:24 +0300 Також триває збирання пізніх зернових культур. Зокрема гречки зібрано з площі 10,2 тис. га або 93% до прогнозу (намолочено 12,45 тис. тонн), проса – 10,6 тис. га або 90% до прогнозу (намолочено 17,15 тис. тонн).

Загалом зернових та зернобобових культур зібрано понад 1,1 мільйона тонн з площі 270,9 тис. га.

Аграрії розпочали збір кукурудзи та цукрового буряка. Так, із 4,1 тис. га намолочено 34,81 тис. тонн кукурудзи при середній урожайності 84,9 ц/га. Цукрових буряків накопано майже 6 тис. тонн при урожайності 596 ц/га.

Продовжується посів озимих сільськогосподарських культур під урожай 2024 року. На сьогодні вже засіяно 105,2 тис. га озимими зерновими (56,7% до прогнозу). Крім того, посіяно озимого ріпаку на загальній площі 49 тис. га (100% до прогнозу).

За повідомленням Департаменту агропромислового розвитку
Чернігівської обласної військової адміністрації.
Фото –  ілюстративне

]]>
«Люди, які через війну в Україні покинули рідні домівки, мають стати повноцінними учасниками економічного та громадського життя у нових громадах» http://monitor.cn.ua/ua/economics/98195 Таку думку вчора під час робочої зустрічі з членами Ради з питань ВПО при Ніжинській РДА висловив заступник директора Чернігівського обласного центру зайнятості Сергій Роговець. Економіка article Sat, 07 Oct 2023 14:32:05 +0300 На новому місці переселенці зіштовхуються з багатьма труднощами, серед яких – брак роботи. Щоб допомогти їм працевлаштуватись служба зайнятості має в своєму арсеналі низку безкоштовних сервісів і послуг та фінансово підтримує роботодавців, котрі беруть на роботу ВПО. Пошук підходящих вакансій, профорієнтування, ваучер на навчання, мікрогрант на створення або розвиток власної справи за урядовою програмою «єРобота» - цими послугами можна скористатися не перебуваючи на обліку в службі зайнятості. Зареєстрованим безробітним служба зайнятості пропонує безкоштовно здобути затребувану на ринку праці професією або підвищити кваліфікацію під гарантоване працевлаштування, долучитися до «Армії відновлення» чи взяти участь у громадських та інших роботах тимчасового характеру.

Водночас для роботодавців діють компенсаційні програми за працевлаштування переселенців.

«Служба зайнятості працює і в онлайні, що нині неабияк важливо, - сказав Сергій Роговець. – Так, подавати документи можна через портал “Дія”. Для зручності пошуку роботи було створено “Єдиний портал вакансій”, який акумулює актуальні пропозиції державної служби зайнятості та 6-ти провідних сайтів з пошуку роботи. Наразі там понад 200 тис. вакансій, які оновлюються щодня. До послуг шукачів роботи також чат-боти у Telegram та Viber. Наші фахівці спілкуються з клієнтами у всіх відомих месенджерах. Не зволікайте і не бійтеся звертатися до служби зайнятості! Вас проконсультують і допоможуть знайти роботу! Змінюймо життя разом!»

Дізнатися детально про послуги служби зайнятості для ВПО можна за посиланням.
 

Чернігівський обласний центр зайнятості
 

]]>
Стан та розвиток законодавства у сфері відбудови житла http://monitor.cn.ua/ua/economics/98186 Третій моніторинговий звіт "Стан та розвиток законодавства у сфері відбудови житла" підготовлено у вересні 2023 року в рамках проєкту «Житло для життя: комплексні рішення для внутрішньо переміщених осіб (ВПО)». Економіка article Fri, 06 Oct 2023 15:18:49 +0300 Протягом вересня 2023 року в рамках проєкту «Житло для життя: комплексні рішення для внутрішньо переміщених осіб (ВПО)» підготовано третій моніторинговий звіт "Стан та розвиток законодавства у сфері відбудови житла".

Звіт доповнює і розвиває аналіз поточного стану законодавства у сфері відбудови житла, знищеного або пошкодженого внаслідок воєнної агресії російської федерації, зроблений у попередніх звітах за липень та серпень 2023 року. У цьому звіті наведено перелік основних нормативно-правових актів у сфері відбудови житла, а також перелік основних змін до таких актів, внесених або ініційованих протягом вересня 2023 року.

Ознайомитись з матеріалом можна ТУТ

Проєкт «Житло для життя: комплексні рішення для внутрішньо переміщених осіб» створено Громадською організацією «Київський міський осередок Всеукраїнської громадської організації «Громадянська мережа ОПОРА» завдяки отриманому гранту від Програми «Підтримка організацій громадянського суспільства (ОГС)» в Україні у межах  фінансової підтримки Посольства Великої Британії. Програма реалізується Crown Agents у партнерстві з International Alert і у співпраці з Crown Agents in Ukraine.

Зміст звіту не обов’язково відображає погляди Посольства Великої Британії, погляди Crown Agents, International Alert та Crown Agents in Ukraine.

]]>
ПрАТ «Ніжинський цегельний завод» зупинив роботу http://monitor.cn.ua/ua/economics/98174 Останній в області целельний завод зупинився. Три мільйони цегли на складі. Економіка article Thu, 05 Oct 2023 18:11:05 +0300 Підприємство на межі закриття. Виробляли керамічну цеглу.
— Ми залишилися єдиними в області, — каже Анатолій МУСІЄНКО, керівник заводу. — Сировиною затоварились по самі вуха. Але продукція не йде. Три мільйони цегли на складі. На 18 мільйонів гривень. Усі оборотні кошти підприємства в продукції.
— Після деокупації області люди почали оговтуватися, повертаються з-за кордону, починають відновлювати житло.
— Це все розмови. За місяць реалізація 200-250 тисяч цеглин.
— Державні замовлення?
— Було тільки в Куликівку. Самі возили цеглу, 45 тисяч штук. Роздавали людям, будинки яких постраждали. Власники пошкодженого або зруйнованого майна не спішать відбудовуватися. Воєнний стан, у людей грошей немає. А як допомога йде із-за кордону, як у приказці виходить: десять чоловік стоїть і передає ту жменю пшона. Що залишиться в кінці черги? Вугілля дороге, усі переходять на газ. Транспортні послуги подорожчали. А цегла стоїть на рівні ціни тонни вугіля, сім тисяч гривень за тисячу цеглин.
— Працівників не скорочуєте?
— Якщо дива не станеться, будемо зупинятися і звільняти працівників. Бо без реалізації потрапляємо в стан банкрутства. За півтора року вісім місяців стояли. Під час окупації області до нас чотири ракети прилетіли. Побило техніку, споруди. Відновлювали виробництво. На підприємстві 105 чоловік. Із них пенсіонерів десь 36, інваліди різних груп. Молоді дуже мало, війна всіх забрала. У цьому році набрав людей, одразу працівники військкомату прийшли. За новим законом я повинен отримати повістку і доставити призовника.
А ще для ЗСУ ми віддали п’ять автомобілів, два причепи, два «ЗІЛи», кран бортовий, кран-самоскид, «Газель» вантажопасажирську. Бульдозером допомагали будувати споруди військовим частинам, безкоштовно цеглу давали.
— Якщо завод зупиниться, продавати не будете, збережете до кращих часів?
— Як карта ляже. Коли скінчиться війна, ніхто не знає. Поки воно діюче, щось коштує, якщо стане... А податки треба платити справно. За землю, за воду, за надра, за себе і, як кажуть, за того хлопця. Наша перспектива — важко та яма...


Юлія СЕМЕНЕЦЬ
"Вісник Ч" від 21.09.2023 р.

]]>
Людмила Ключник: «Шансів почати нове життя у переселенців багато. Фахівці служби зайнятості готові допомогти кожному обрати свій шлях до роботи та досягти поставленої мети». http://monitor.cn.ua/ua/economics/98127 Про це заявила очільниця Чернігівського обласного центру зайнятості на брифінгу в ОВА, що відбувся в рамках Всеукраїнської інформаційної кампанії «Робота для ВПО: ти потрібен», ініційованої Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, яка стартувала у вересні і триватиме до кінця жовтня поточного року. Економіка article Fri, 29 Sep 2023 08:56:48 +0300
«Проте, й ВПО повинні усвідомити, що їх працевлаштування – це турбота не лише суспільства і держави, а й самих переселенців. Це шлях назустріч один одному!», - сказала вона.

За словами Людмили Ключник, протягом січня-серпня п.р послугами державної служби зайнятості на Чернігівщині скористалися 604 внутрішньо переміщені особи, більша половина з яких (313 осіб) звернулися цьогоріч. Станом на 1 вересня в області налічувалось 183 ВПО зі статусом безробітного.

Державна служба зайнятості пропонує низку послуг та сервісів, спрямованих на сприяння у працевлаштуванні переселенців. І для того, аби скористатися деякими з них, не обов’язково реєструватися у службі зайнятості.

Послуги з працевлаштування

Наразі в базі даних Державної служби зайнятості, яка оновлюється щодня, у межах країни налічується близько 60 тис. вакансій, які переселенці можуть переглядати на нашому вебпорталі. Там же можна скористатися базою Єдиного порталу вакансій, який акумулює актуальні пропозиції державної служби зайнятості та 6-ти провідних сайтів з пошуку роботи і на якому щодня розміщується близько 230 тис. вакансій. Також ця послуга доступна через чат-боти у Telegram та Viber

За нашими підрахунками, протягом січня-серпня 2023 року у Чернігівській області роботу знайшли більше сотні переселенців (118 осіб).

Професійне навчання

Діють програми з навчання та перекваліфікації безробітних шляхом видачі сертифікатів. Цього року 9 безробітних переселенців скористалися такою можливістю.

Окремі категорії громадян, у тому числі й ВПО, які не зареєстровані у службі зайнятості як безробітні, мають професійну-технічну чи вищу освіту, не проходили протягом останніх 3-х років професійне навчання за кошти страхового фонду можуть отримати від служби зайнятості ваучер на навчання та підвищити свій професійний рівень.

Ваучер - це документ, за допомогою якого повністю або частково оплачується вартість навчання у закладах освіти. За ваучером можна здобути як робітничу професію, так і вищу освіту або підвищити кваліфікацію за затвердженим Мінекономіки Переліком із 123 професій та спеціальностей. Заявку на отримання ваучера віднедавна можна подати й онлайн на окремо створеній платформі.

Жителі нашої області за виданими ваучерами навчались за такими професіями: кухар, електрогазозварник, слюсар з ремонту колісних транспортних засобів, електромонтер, тракторист-машиніст, машиніст автокрану, а також за спеціальностями: медсестринство, психологія, дизайн, харчові технології, агрономія, будівництво та цивільна інженерія, електроенергетика, електротехніка та електромеханіка тощо.

З початку року (станом на 22.09.2023) вже 330 осіб отримали ваучери від служби зайнятості, серед них 21 ВПО.

Надання грантів для створення або розвитку бізнесу

У рамках реалізації урядового проєкту єРобота служба зайнятості супроводжує дві грантові програми, якими можуть скористатися у тому числі й ВПО.

Так, за програмо «Власна справа» можна отримати мікрогрант від 50 до 250 тис.грн. Ще одна програма ˗ «Грант для ветеранів», яка стартувала цього року, передбачає надання грантів від 250 тис. грн до 1 млн грн. Ключовою вимогою обох програм є створення нових робочих місць.

У поточному році за програмою «Власна справа» позитивні рішення щодо надання мікрогрантів на старт або розвиток бізнесу  отримали 109 мешканців області. Також вже маємо 3-х переможців за програмою «Грант для ветеранів».

Серед переможців є й переселенка з прикордонної Семенівки, яка відкрила у Чернігові експрес-перукарню.

Суспільно корисні роботи

У рамках урядового проєкту «Армія відновлення» служба зайнятості залучає безробітних до виконання суспільно корисних робіт, а саме: зведення фортифікаційних та захисних споруд, облаштування об’єктів цивільного захисту населення, розбору завалів, ремонту пошкоджених приміщень, заготівлі дров, приготування їжі для військових, зокрема сухпайків, плетіння маскувальних сіток та виготовлення окопних свічок для потреб ЗСУ. Заробітна плата за таку роботу ˗ не менше мінімальної (6700 грн).

Цього року в області (станом на 22.09.2023 р.) участь у таких роботах взяли понад 5,6 тис. безробітних, серед них більше сотні (125) ВПО.

Механізми підтримки роботодавців за працевлаштування ВПО

Діють 2 компенсаційні програми:

- компенсація витрат на оплату праці за працевлаштування на умовах строкових трудових договорів зареєстрованих безробітних з числа ВПО. Загальна тривалість виплат – 6 місяців впродовж року за умови збереження гарантій зайнятості таких осіб протягом періоду, що перевищує тривалість виплати у 2 рази. Максимальний місячний розмір компенсації за кожну працевлаштовану особу з числа ВПО – 13400 грн;

- компенсація витрат на оплату праці за працевлаштування ВПО внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні. Сума компенсації щомісячно за кожну працевлаштовану особу - 6700 грн. Тривалість виплат - 2 місяці.

Фінансовою підтримкою за працевлаштування безробітних з числа ВПО скористалися 9 роботодавців області. З Фонду загальнообов’язкового державного страхування на випадок безробіття їм відшкодовано 142,9 тис. грн.

Компенсацію витрат на оплату праці за працевлаштування ВПО внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні отримали 47 роботодавців області, працевлаштувавши 57 переселенців. На оплату їх праці з Фонду загальнообов’язкового державного страхування на випадок безробіття відшкодовано 729,2 тис. грн.

Важливі аспекти для ВПО

Законодавчо врегульовано питання надання статусу безробітного переселенцям, у яких не розірвані трудові відносини з роботодавцем. Для набуття статусу та отримання допомоги по безробіттю такі особи мають право припинити трудовий договір в односторонньому порядку, подавши до центру зайнятості за місцем проживання заяву на ім’я роботодавця про припинення трудового договору, про що центр зайнятості повідомляє роботодавця, територіальні органи Пенсійного фонду і Державної податкової служби. Датою звільнення вважатиметься наступний день після поданої заяви.

Що ж до побоювання ВПО втратити державні виплати у разі працевлаштування, то вони є безпідставними (йдеться про грошову допомогу на проживання – щомісячну виплату 2 тис. грн на дорослого та 3 тис. грн на дитину). Уряд прийняв особливий порядок виплат ВПО на проживання на період воєнного стану  і вони не залежать від того, особа працює чи безробітна.

Підготувала Світлана Шеремет, т.(093)192 71 87

]]>
Служба зайнятості підтримує переселенців http://monitor.cn.ua/ua/economics/98114 Вчора відбулася робоча поїздка директора та заступника директора Чернігівського обласного центру зайнятості Людмили Ключник та Сергія Роговцявідповідно на Корюківщину. Економіка article Wed, 27 Sep 2023 18:40:46 +0300 Там, в Корюківській філії Чернігівського обласного центру зайнятості,у рамках всеукраїнської інформаційної кампанії «Робота для ВПО: ти потрібен» за «круглим столом» з представниками місцевої влади, громадських організацій, соціальними партнерами та роботодавцями обговорили проблеми інтеграції внутрішньо переміщених осіб у нові громади.
За словами Людмили Ключник,щоб допомогти переселенцям працевлаштуватись на новому місці служба зайнятості пропонує їм низку безкоштовних сервісів і послуг та фінансово підтримує роботодавців, котрі беруть їх на роботу.Щоб скористатися деякими послугами, шукачам роботи не обов’язково реєструватися в службі зайнятості. Так можна ознайомитися з пропозиціями роботи, отримати профорієнтаційні послуги, ваучер на навчання, грант на створення або розвиток власної справи за урядовою програмою «єРобота». Зареєстрованим безробітним служба зайнятості пропонує безкоштовно здобути затребувану на ринку праці професією або підвищити кваліфікацію під гарантоване працевлаштування. Крім того, вони можуть долучитися до «Армії відновлення» - виконання суспільно корисних робіт у період воєнного стану та отримувати заробітну плату не менше мінімальної (на сьогодні 6700 грн).Детально про послуги служби зайнятості внутрішньо переміщеним особам читайте тут
Тим, хто шукає роботу самостійно, директор обласного центру зайнятості радить Єдиний портал вакансій https://jobportal.dcz.gov.ua/, що містить актуальні пропозиції роботи, як від державної служби зайнятості, так і з найбільших сайтів з працевлаштування. Роботи вистачить усім! Вакансій вже більше, ніж було до початку повномасштабного вторгнення. Також можна скористатися офіційним сайтом обласного центру зайнятості https://chg.dcz.gov.ua/userSearch/vacancy або оформити підписку на вакансії через чат-боти у Telegram https://t.me/DCZWorkNowBbot та Viber https://chats.viber.com/dczworknowbot.
Водночас для роботодавців діють компенсаційні програми за працевлаштування переселенців. Зокрема, вони можуть отримати:
- компенсацію витрат на оплату праці за працевлаштування на умовах строкових трудових договорів зареєстрованих безробітних із числа внутрішньо переміщених осіб. Тривалість виплати - 6 місяців впродовж року за умови збереження гарантій зайнятості таких осіб протягом періоду, що перевищує тривалість виплати у 2 рази. Детально читайте тут.
- компенсацію витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб на період дії воєнного стану в Україні та протягом 30 календарних днів після його скасування. Сума компенсація – 6700 грн щомісяця, тривалість – 2 місяці. Детально читайте тут.
З метою підвищення якості та ефективності послуг, що надаються службою зайнятості, визначення нагальних тапріоритетнихзавдань відбулася нарада з керівниками структурних підрозділів.
Крім того, фахівці служби зайнятості відвідали місцевого підприємця Максима Станіславського, який скористався програмою «Власна справа» урядового проєкту «єРобота»,виграв мікрогрант на розвиток свого СТО і нині успішно працює.


Чернігівський обласний центр зайнятості
 

]]>
Регіональний економічний форум: чим захід став особливим для Чернігівщини http://monitor.cn.ua/ua/economics/98082 Минулого тижня у Києві відбувся дводенний Регіональний економічний форум, в межах якого проведено Стратегічну сесію з напрацювання пропозицій для економічного відновлення країни за участю представників центральних та місцевих органів влади. Економіка article Mon, 25 Sep 2023 15:49:21 +0300 Не оминули увагою учасники Форуму й економічну стратегію Уряду, бюджет на наступний рік, Ukraine Facility, грантові і кредитні програми підтримки малого і середнього бізнесу, публічні закупівлі тощо. Участь у заході взяли Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль та Перший віцепрем’єр-міністр України – Міністр економіки Юлія Свириденко.

Очільник Уряду зауважив, що Україна торік перевела економіку на «воєнні рейки». Весь бюджет мирного часу спрямований на сектор безпеки й оборони, на закупівлю й виробництво всього необхідного для Збройних сил. Загалом, за його словами, держава спрямує цьогоріч на безпеку майже 2 трлн грн.

    «Економіка відновлення. У нас п’ять пріоритетів: розмінування, відновлення житла, критичної інфраструктури, енергетики, економіки», — зазначив Прем’єр-міністр, додавши, що цього року в бюджеті вперше закладено кошти на низку речей: виробництво боєприпасів, техніки, дронів; розвиток індустріальних парків; підтримку законодавства про «інвестиційних нянь»; гранти для малого й середнього бізнесу; гуманітарне розмінування.

    «Підтримка підприємницьких ініціатив під час війни, повернення українців, які виїхали, створення нових робочих місць, залучення інвестицій – всі ці питання на порядку денному як Уряду, так і влади на місцях. Між центральною та місцевою владою повинна бути якісна співпраця. Тож спільно створюємо умови, щоб в регіонах розвивався бізнес, а Україна стала країною, де можна втілити навіть найамбітніші бізнесові мрії», – зазначила Перший віцепрем’єр-міністр України – Міністр економіки Юлія Свириденко, яка й відкрила перший день форуму.

Юлія Свириденко додала, що критично важливо, аби бізнес працював і розвивався. Адже наразі вся макрофінансова допомога міжнародних партнерів йде на покриття дефіциту бюджету і на забезпечення соціальних виплат. Фінансування інших потреб, зокрема забезпечення ЗСУ, закупівля озброєння, – коштом сплачених до бюджету податків і зборів. Відтак уряд спільно з регіонами, своєю чергою, напрацьовує ще більше механізмів підтримки бізнесу, працює над стратегію повернення українців з-за кордону, розвитком економіки та повоєнної відбудови.

Озвучені питання обговорили понад 200 представників органів місцевої влади, в тому числі й ті, хто виїхав з окупації і продовжує вести самоврядування у нових містах. Учасники від Чернігівщини – директорки Департаменту економічного розвитку ОВА Олександра Хомик та Агенції регіонального розвитку області Марія Руденко.

    «Подібний захід – гарна можливість для представників різних регіонів поділитися баченням економічного розвитку країни. Для Чернігівщини форум став особливим і через те, що в ході дискусій Перший віцепрем'єр-міністр України Юлія Свириденко підтримала пропозицію Чернігівської ОДА створити при Міністерстві економіки робочу групу з напрацювання пропозицій, так би мовити, єдиного алгоритму, економічного відновлення деокупованих регіонів. На необхідності державної підтримки економічного розвитку таких територій наголосила й директор Інституту демографії та соціальних досліджень Елла Лібанова», – прокоментувала Олександра Хомик.

    Поділилася враженнями і Марія Руденко: «На Форумі мали можливість обговорити три ключові питання: обмін інформацією, координацію зусиль та спільне бачення щодо пріоритетів. Завдяки стратегічній сесії між директорами Агенцій, представниками органів місцевої влади та Уряду, був сформований конкретний перелік ідей для втілення на практиці, серед яких – підтримка бізнес-проєктів та залучення інвестицій».

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації
за повідомленнями Міністерства економіки України та Урядового порталу
 

]]>
Бізнес на новому місці–цілком реально… http://monitor.cn.ua/ua/economics/98026 Про це красномовно свідчить історія переселенки Євгенії Голуб, яка скористалася можливістю отримати мікрогрант за програмою «Власна справа» урядового проєкту «єРобота» та відкрила експрес-перукарню. Економіка article Tue, 19 Sep 2023 15:39:11 +0300 Вона переїхала до Чернігова з прикордонної Семенівки. Там 13 років мала власний перукарський бізнес, чоловік також був при роботі, разом виховували 4-х дітей і виїжджати нікуди не збиралися. Наважилися лише тоді, коли у сусідський двір, за 30 метрів від їхнього будинку, прилетіло…
Оговталися від пережитого вже на новому місці й почали думати, що робити далі.У службі зайнятості запропонували скористатися грантовою програмою «Власна справа», за якою на започаткування або розвиток бізнесу можна отримати від 50 до 250 тис. грн в залежності від кількості створених робочих місць (одного-двох). Жінка каже, щосаме тоді з’явиласянадія на новий старт—відкриття експрес-перукарні в Чернігові з помірними цінами, аби швидше отримати прибуток.
Бізнес-план подалачерез «Дію», пройшла онлайн-співбесіду з фахівцями обласного центру зайнятості та отримала грантові кошти, які спрямувалана купівлю обладнання, меблів, матеріалів, оренду приміщення, виготовлення рекламної вивіски тощо.
Місцезнаходження свого закладу – ринок «Вісла», підприємниця обрала не випадково. Тут завжди великий потік людей, серед яких як місцеві мешканці, так і гості міста, які приїздять сюди на закупи. «Окрім експрес-стрижок, тут можна зробити весільні та святкові зачіски, фарбування, колорування волосся за сучасними технологіями та доступними цінами. Послуги швидко та якісно – у цьому наша перевага», - каже Євгенія Голуб.
На цьому співпраця зі службою зайнятості не закінчилася, наступним етапом буладопомога у підборі та підготовці кадрів. Обов’язковою умовою отримання мікрогранту для Євгенії стало створення двох робочих місць.Їх займуть Наталія Сукретна (до речі, також переселенка) та Тетяна Пінчук, які наразі за направленням служби зайнятості здобувають професії перукаря-модельєра та манікюрника у Сумському центрі професійно-технічної освіти державної служби зайнятості.
І це ще не все. Після працевлаштування майстриньпідприємиця може отримати від служби зайнятості компенсацію за працевлаштування безробітної з числа ВПО.
 

Світлана Шеремет, обласний центр зайнятості
 

]]>
У січні-серпні 2023 року місцеві бюджети Чернігівщини отримали 7,1 млрд гривень податків та зборів http://monitor.cn.ua/ua/economics/98024 У Головному управлінні ДПС у Чернігівській області повідомили, що до місцевих бюджетів усіх рівнів Чернігівської області за січень-серпень 2023 року надійшло 7,1 млрд грн від сплати податків і зборів, що на 35 відс. більше за факт надходжень восьми місяців попереднього року (+1,8 млрд грн). Економіка article Tue, 19 Sep 2023 12:32:00 +0300
 Майже 1,1 млрд грн із загальної суми спрямовано у бюджет Чернігівської області, решту ж коштів отримали бюджети територіальних громад.
Найбільшу частку у загальній сумі (майже 75 відс.) займає податок на доходи фізичних осіб, якого сплачено 5,3 млрд гривень. Порівняно з минулорічним фактом сума податку збільшилась на 1,4 млрд гривень або на 36 відсотків, зростання спостерігається по всіх напрямках оподаткування доходів (із доходів у вигляді зарплати, з грошового забезпечення військовослужбовців, від оренди майна та паїв, за результатами декларування тощо).
Податку на майно (за земельні ділянки, нерухомість, транспорт) сплачено 582 млн грн (8 відс. доходів місцевих бюджетів), що на 21 відс. більше за минулорічний факт. Єдиного податку на підприємницьку діяльність надійшло майже 740 млн грн (10 відсотків загальної суми надходжень до місцевих бюджетів), або на 33 відс. більше ніж у минулому році.
Частка решти податків і зборів у загальній сумі становить 7 відс.: податку на прибуток сплачено 73 млн грн, рентної плати за користування природними ресурсами – 112 млн грн, акцизного податку від реалізації підакцизної продукції – 205 млн грн, екологічного податку – 14 млн гривень.  
Майже половину надходжень до місцевих бюджетів області від сплати податків забезпечено платниками, що відносяться до сфери оборони, державного управління, освіти та охорони здоров’я (46,7 відс. загальної суми або 3,3 млрд грн). Також значні суми сплатили сільськогосподарські (13,8 відс. або 979 млн грн) та промислові підприємства (11,7 відс. або 831 млн грн). Від громадян надійшло 737 млн грн податків з підприємницької діяльності, плати за майно, податку на доходи (10,4 відс. загальної суми).
Галузь торгівлі та громадського харчування поповнила бюджети на 445 млн грн (6,3 відс. доходів місцевих бюджетів), транспорту – на 215 млн грн (3,0 відс.), лісового господарства – 115 млн грн (1,6 відс.), будівництва – на 60 млн грн (0,9 відс.).

         Пресслужба Головного управління  ДПС у Чернігівській області
 

]]>
За січень-серпень 2023 року платники Чернігівщини сплатили 19,4 млрд гривень податків, зборів та єдиного внеску http://monitor.cn.ua/ua/economics/98019 У Головному управлінні ДПС у Чернігівській області повідомили, що до бюджетів усіх рівнів Чернігівської області платниками податків у січні-серпні 2023 року сплачено понад 12 млрд грн податків, зборів та обов’язкових платежів, що на 29 % (на 2,7 млрд грн) перевищує факт надходжень відповідного періоду 2022 року. Єдиного соціального внеску надійшло 7,3 млрд грн (зростання на 39 %). Економіка article Tue, 19 Sep 2023 09:58:41 +0300 Зокрема, до державного бюджету спрямовано 5 млрд грн, що становить 41 відс. загальної суми сплачених податків. Значна частина надходжень забезпечена від сплати податку на доходи фізичних осіб і військового збору – 1,9 млрд грн (39 % надходжень до державного бюджету), податку на додану вартість – 1,4 млрд грн (29 %), рентних платежів за користування природними ресурсами – 902 млн грн (18 %) та податку на прибуток – 619 млн грн (12 %). Сума сплачених до державного бюджету платежів зросла на 21 % (+0,9 млрд грн) порівняно з аналогічним періодом 2022 року.

До місцевих бюджетів усіх рівнів платниками податків сплачено 7,1 млрд грн. (59 % в загальній сумі надходжень), в тому числі податку на доходи фізичних осіб – 5,3 млрд грн (75 % в загальнообласній сумі), єдиного податку – 740 млн грн (10 %), податку на майно – майже 582 млн грн (8 %). Факт минулого року перевищено на 35 % або на 1,8 млрд гривень.

За січень-серпень 2023 року найбільшу частку у надходженнях податків, зборів та платежів до Зведеного бюджету Чернігівської області становить сплата суб’єктами господарювання по таких галузях:

     державне управління, оборона, охорона правопорядку, освіта та охорона здоров’я – 37,3 %,
     сільське та лісове господарство – 14,2 %,
     переробна промисловість – 10,4 %,
     добувна промисловість – 8,8 %,
     оптова і роздрібна торгівля, ремонт автотранспортних засобів – 7,1 %,
     діяльність у сфері виробництва та розподілення електроенергії, газу та води – 4,7 %.

Роботодавцями та самозайнятими особами сплачено у січні-серпні 2023 року 7,3 млрд грн єдиного внеску на загальнодержавне обов’язкове соціальне страхування (на 2 млрд грн більше відповідного періоду минулого року), що вкрай важливо для своєчасної та повної виплати пенсій та соціальної допомоги.

Головне управління ДПС у Чернігівській області дякує платникам податків за належне виконання своїх обов’язків щодо сплати податків та єдиного внеску, навіть, за несприятливих умов для ведення бізнесу під час воєнного стану.

 Пресслужба Головного управління
ДПС у Чернігівській області
 

]]>
На Чернігівщині розпочали збір технічних культур, триває посів озимих http://monitor.cn.ua/ua/economics/97996 На Чернігівщині розпочався збір технічних культур. Станом на 14 вересня аграріями Чернігівщини намолочено 28,4 тис. тонн соняшнику (5% до прогнозу) та 4,5 тис. тонн сої (3% до прогнозу). Економіка article Sat, 16 Sep 2023 11:06:16 +0300 Продовжується збирання пізніх зернових культур. Зокрема гречки зібрано 6,8 тис. тонн (44% до прогнозу), проса – 4,8 тис. тонн (39% до прогнозу).

Разом з тим, проводиться посів озимих сільськогосподарських культур під урожай 2024 року. На сьогодні вже засіяно 54,3 тис. га озимими зерновими (29,3% до прогнозу). Крім того, завершено посів озимого ріпаку на загальній площі 49 тис. га.

Загалом зернових та зернобобових культур зібрано з площі 255,5 тис. га.

Обмолочено: пшениці — 185,0 тис. га, ячменю — 17,7 тис. га, гороху — 6,0 тис. га та інших зернових — 46,8 тис. га.

Намолочено: 1048,3 тис. тонн зернових та зернобобових, з них пшениці 823,3 тис. тонн (рівень урожайності – 44,5 ц/га), ячменю 70,4 тис. тонн (рівень урожайності – 39,8 ц/га), гороху 16,3 тис. тонн (рівень урожайності  27,2 ц/га), інших зернових – 138,3 тис. тонн (рівень урожайності – 29,6 ц/га).

За повідомленням Департаменту агропромислового розвитку
Чернігівської обласної військової адміністрації.
Фото — ілюстративне

]]>
Платники Чернігівщини протягом серпня сплатили до бюджетів 1,5 млрд гривень податків та зборів та 896 млн гривень єдиного внеску http://monitor.cn.ua/ua/economics/97984 Головне управління ДПС у Чернігівській області дякує всім сумлінним платникам за сплату податків, зборів, єдиного внеску та фінансову підтримку держави. Економіка article Fri, 15 Sep 2023 12:53:12 +0300 Так, у серпні 2023 року до бюджетів усіх рівнів юридичними та фізичними особами сплачено понад 1,5 млрд грн податків та зборів.
До державного бюджету спрямовано 42 відсотки загальної суми надходжень (652 млн грн). У порівнянні з фактом серпня минулого року надходження збільшились на 5,2 відс. (+32,0 млн грн.), в тому числі по податку та збору на доходи фізичних осіб на 11 відс. (+23 млн грн), рентній платі за спецвикористання лісових та водних ресурсів  (+14,8 млн грн), податку на додану вартість (+5,2 млн грн).
До місцевих бюджетів усіх рівнів сплачено 887 млн грн податків та зборів (58 відс. в загальнообласній сумі). У порівнянні з серпнем 2022 року надходження збільшились на 16 відс. (+122 млн грн).
Основну суму доходів місцевого бюджету (73 відс.) сформовано за рахунок податку на доходи  фізичних осіб, якого сплачено 648 млн грн (збільшення на 10 відс. або на 60 млн грн до факту серпня 2022 року). Також суттєвий приріст надходжень відбувся по єдиному податку – на 58 відс. (+37 млн грн).
Єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у серпні сплачено 896 млн грн, чим забезпечено приріст надходжень порівняно з минулорічними на 10 відс. або на 79 млн гривень.
Завдяки виконанню свого громадянського обов’язку платниками щодо сплати податків, зборів та єдиного внеску держава стабільно отримує кошти для забезпечення Збройних Сил України, бюджетної сфери, соціальних виплат та відновлення інфраструктури.

 

 Пресслужба Головного управління  ДПС у Чернігівській області
 

]]>
Іванівська громада та ГО "Жіночий формат" уклали меморандум про співпрацю http://monitor.cn.ua/ua/economics/97973 Підвищити поінформованість та допомогти постраждалим мешканцям Іванівської громади реалізувати право на відновлення житла – таку мету перед собою ставлять представники ГО "Жіночий формат". Економіка article Thu, 14 Sep 2023 15:07:34 +0300

Процес відновлення житла у Іванівській громаді триває. Але в процесі оформлення документів на отримання компенсації у людей виникає чимало питань щодо внесення заяв у "Дію", відкриття картки для перерахунку грошей, тощо. Суттєвою перепоною для реєстрації є відсутність смартфонів та навичок користування ними.

Чернігівська область стала однією з восьми регіонів, де реалізовується проєкт «Житло для життя: комплексні рішення для внутрішньо переміщених осіб», створений ГО «Київський міський осередок ВГО «Громадянська мережа ОПОРА». Партнером проєкту в регіоні стала ГО "Жіночий формат".

Днями керівниця ГО "Жіночий формат" Антоніна Федорченко та голова Іванівської сільської ради Олена Швидка уклали меморандум про співпрацю. Основна мета - об'єднати зусилля, щоб допомогти забезпечити права на житло постраждалих, які втратили житло, на деокупованих та бомбованих територіях.

- Для нашої громади така співпраця важлива, бо треба максимально швидко допомоги людям відновити житло. Якщо говорити про пошкоджене житло, то ми одні з перших почали відшкодовувати, шукати шляхи відновлення. А коли оселя повністю зруйнована, то виникає багато юридичних питань, які потребують відповідей і роз’яснень, - зазначила Олена Швидка.

За словами Антоніни Федорченко, реалізація проєкту передбачає проведення інформаційно-роз'яснювальної роботи серед постраждалого населення, надання консультацій та збір проблемних питань, які потребують юридичною експертизи.

- Вже зараз маємо підбірку питань щодо внесення даних в Дію. Наприклад, якщо людина є власником двох половин будинку: частина її, частина – спадок від батьків.  Але "Дія" "не розуміє" цих частин і вимагає дозволу співвласника. Ще важливим питанням є роз'яснення щодо використання коштів є-Відновлення, які є цільовими і важливо аби люди розуміли на що конкретно вони їх можуть витратити, - сказала вона.

Проєкт «Житло для життя: комплексні рішення для внутрішньо переміщених осіб» створено Громадською організацією «Київський міський осередок Всеукраїнської громадської організації «Громадянська мережа ОПОРА» завдяки отриманому гранту від Програми «Підтримка організацій громадянського суспільства (ОГС)» в Україні у межах  фінансової підтримки Посольства Великої Британії. Програма реалізується Crown Agents у партнерстві з International Alert і у співпраці з Crown Agents in Ukraine.

Зміст пресрелізу не обов’язково відображає погляди Посольства Великої Британії, погляди Crown Agents, International Alert та Crown Agents in Ukraine.

]]>
Перепризначення субсидій на опалювальний період 2023 – 2024 років. Що змінюється? http://monitor.cn.ua/ua/economics/97972 Житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону і розраховується: на неопалювальний сезон – з 1 травня по 30 вересня; на опалювальний сезон – з 1 жовтня по 30 квітня. Економіка article Thu, 14 Sep 2023 11:41:12 +0300 На опалювальний період 2023 – 2024 років розрахунок житлової субсидії буде проведено в автоматичному режимі (без звернення громадян) для всіх, кому призначено житлову субсидію на неопалювальний період 2023 року, та тим, у кого розмір субсидії склав 0,00 грн.

Тобто, громадянам, які вже є отримувачами житлової субсидії або яким у літній період було призначено нульову субсидію, додатково звертатися за виплатою не потрібно.

Під час розрахунку житлової субсидії з жовтня 2023 року враховуються доходи членів домогосподарства за І та ІІ квартали 2023 року. Доходи у вигляді пенсії враховуються в розмірі нарахованої пенсії за серпень поточного року.

Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області
 

]]>
Агенція Expertise France готова підключитися до допомоги Чернігівщині http://monitor.cn.ua/ua/economics/97971 «Чернігівщина відчула підтримку Франції майже відразу після звільнення області. Уже в червні минулого року область відвідала делегація на чолі з Надзвичайним і Повноважним Послом Франції в Україні паном де Понсеном. Економіка article Thu, 14 Sep 2023 11:25:00 +0300     Згодом укладено Меморандум з регіоном Іль-де-Франс, налагоджено побратимські відносини між нашими містами та навіть громадами, реалізовано низку проєктів: від необхідної техніки, обладнання, матеріалів до готових конструкцій мостів. І це неоціненна підтримка», - зазначив начальник Чернігівської ОВА В’ячеслав Чаус під час зустрічі з представниками французької державної агенції з міжнародного технічного співробітництва Expertise France.
Агенція тісно співпрацює з державними установами Франції, а також з Європейським Союзом, щоб задовольнити потреби країн-партнерів, які бажають покращити державну політику, спрямовану на вирішення викликів. Для цього агентство координує та реалізує проєкти національного та регіонального масштабу за основними напрямками громадської діяльності. Expertise France реалізує понад 380 проєктів у 145 країнах.
    «Ми маємо досвід у проведені різного роду експертиз, що є стартом для будь-яких проєктів. Окрім того, є досвід грантової підтримки бізнесу, що актуально для прикордонної Чернігівщини», - зауважила директор програми «mAIDan Ukraine» Аліса Розанова.
Також представники делегації висловили зацікавленість побудови довготривалої співпраці з окремими громадами області.
    «І з цим допоможе Регіональний офіс міжнародного співробітництва — ініціатива Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України. Саме цей офіс сьогодні є одним з організаторів нашої зустрічі. Ця інституція має допомогти донорам допомагати області: координувати за потребами у громади», - акцентував В’ячеслав Чаус.
Принагідно французькі партнери оглянули обласний молодіжний центр та Чернігівську центральну районну лікарню. Обидві будівлі постраждали під час бойових дій на території області у 2022 році.



Головною метою відновлення будівлі молодіжного центру є створення хабу соціального партнерства для молоді з коворкінгом, виставковою і тренінговою залами та кінозалою.

Щодо районної лікарні – вкрай необхідно відновити поліклінічне відділення. Оскільки наразі лікарі змушені надавати всю необхідну допомогу населенню в будівлі стаціонару лікарні.

Регіональний офіс міжнародного співробітництва — ініціатива Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України, що має на меті розвиток взаємодії місцевих та регіональних влад з міжнародними партнерами, які прагнуть співпрацювати на рівні області та територіальної громади.
 
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації
 

]]>
Державний фінансовий аудит бюджету Чернігівської міської територіальної громад http://monitor.cn.ua/ua/economics/97970 З метою забезпечення прозорості у діяльності Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області та зворотного зв’язку з громадськістю, повідомляємо, що розпочинається державний фінансовий аудит бюджету Чернігівської міської територіальної громади за період з 01.04.2021 по 30.06.2023. Економіка article Thu, 14 Sep 2023 11:03:11 +0300 Аудит спрямований на проведення аналізу і перевірки законності та ефективності формування і виконання місцевого бюджету, правильності ведення бухгалтерського обліку, достовірності фінансової та бюджетної звітності, функціонування системи внутрішнього контролю та стану внутрішнього аудиту, а також стану використання рухомого і нерухомого майна, коштів, землі, природних ресурсів, що перебувають у комунальній власності громади міста.
Під час проведення аудиту заплановано проведення  інспектувань в:
- Виконавчому комітеті Чернігівської міської ради;
- Управлінні житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради;
- Управлінні капітального будівництва Чернігівської міської ради;
- Комунальному некомерційному підприємстві «Чернігівська міська лікарня № 2» Чернігівської міської ради;
- Комунальному підприємстві «АТП-2528» Чернігівської міської ради;
- Комунальному підприємстві «Чернігівводоканал» Чернігівської міської ради.
Про можливі порушення фінансово-бюджетної дисципліни, а також інші конкретні факти, котрі свідчать про порушення законодавства посадовими особами об’єктів контролю, можна повідомляти:
за номером телефонної «гарячої лінії»  Управління (0462) 677- 626
листом на електронну адресу: 262500@ dasu.gov.ua
листом на поштову адресу: 14000, м. Чернігів, вул. Єлецька, 11

 

Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області

 

 

]]>
11 переробних підприємств Чернігівщини отримали грант за програмою «єРобота» http://monitor.cn.ua/ua/economics/97969 Грантові кошти, а це 50 мільйонів гривень, агровиробники регіону зможуть використати на встановлення млину, ліній виробництва пелет, обладнання для розведення птиці та корів, виробництва олії та круп, переробки ягід тощо. Економіка article Thu, 14 Sep 2023 10:37:19 +0300 Сфера переробки – не єдиний напрям урядового проєкту "єРобота". Підприємці Чернігівщини мають змогу отримати мікрогранти на відкриття чи розвиток власного бізнесу, на закладки саду та виноградарства, тепличного господарства, гранти на реалізацію стартапу (у тому числі в сфері ІТ), а також кошти на навчання ІТ-спеціальностям.

Нагадаємо, урядовий проєкт "єРобота" включає грантові програми, спрямовані на стимулювання підприємницької діяльності та створення робочих місць. Подати заявку на отримання гранту можуть як підприємці-початківці, так і люди, що вже мають досвід у бізнесі.

Проєкт запущено з ініціативи Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля,  Міністерства економіки України спільно з Міністерством цифрової трансформації України, Міністерством аграрної політики та продовольства України, Державною службою зайнятості України та Ощадбанком за підтримки «Проєкту підтримки Дія», що реалізується Програмою розвитку ООН в Україні за фінансової підтримки Швеції.

Подати заявку на участь у проєкті «єРобота» можна через портал Дія.

Консультації на Telegram-каналі.

 

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації
 

]]>
Компенсації роботодавцям: які програми пропонує служба зайнятості http://monitor.cn.ua/ua/economics/97949 Задля збереження існуючих та створення нових робочих місць служба зайнятості пропонує бізнесу та роботодавцям фінансову підтримку, а саме: низку компенсаційних виплат. Економіка article Tue, 12 Sep 2023 08:45:00 +0300 Так, наразі можна отримати:

1) Компенсацію фактичних витрат у розмірі єдиного внеску за відповідну особу за місяць, але не більше подвійного розміру мінімального страхового внеску (2948 грн) за працевлаштування строком не менше ніж на 2 роки за направленням служби зайнятості зареєстрованих безробітних, які перебувають у цьому статусі понад 1 місяць, котрі відносяться до таких категорій:

• один з батьків або особа, яка їх замінює і:

- має на утриманні дитину (дітей) віком до шести років;

- виховує без одного з подружжя дитину віком до 14 років або дитину з інвалідністю;

- утримує без одного з подружжя особу з інвалідністю з дитинства (незалежно від віку) та/або особу з інвалідністю I групи (незалежно від причини інвалідності).

• діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування;

• особи, звільнені після відбуття покарання або примусового лікування;

• особи, яким до настання права на пенсію за віком залишилося 10 і менше років;

• особи, яким виповнилося 15 років та які за згодою одного з батьків або особи, яка їх замінює, можуть, як виняток, прийматися на роботу;

• особи, стосовно яких згідно із Законом встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, після їх звільнення;

• осіб, які перебувають у статусі безробітного понад шість місяців.

Тривалість виплати - 12 місяців упродовж наступних двох років. Детально читайте тут https://is.gd/py6dgg

2) Компенсацію 50% фактичних витрат на оплату праці, але не більше розміру мінімальної заробітної плати (6700 грн.), при працевлаштуванні за направленням служби зайнятості строком не менше ніж на один рік зареєстрованих безробітних, які перебувають у цьому статусі понад 1 місяць і належать до таких категорій:

• особи з інвалідністю, які не досягли пенсійного віку;

• учасники бойових дій;

• особи, яким до настання права на пенсію за віком залишилося не більше 5 років.

Тривалість виплати - 6 місяців впродовж наступного року. Детально читайте тут https://is.gd/py6dgg

3) Компенсацію 50% мінімальної заробітної плати (3350 грн.) при працевлаштуванні за направленням служби зайнятості зареєстрованого безробітного із числа осіб:

• віком до 25 років, які сумарно мають страховий стаж не більше 12 місяців;

• віком до 35 років – на перше робоче місце;

• звільнених із строкової військової або альтернативної (невійськової) служби – на перше робоче місце після такого звільнення.

Тривалість виплати - не більше 6 місяців за умови збереження гарантій зайнятості особи протягом періоду, що перевищує виплати у два рази. Детально читайте тут https://is.gd/py6dgg

4) Компенсацію фактичних витрат у розмірі єдиного внеску за працевлаштування зареєстрованих безробітних на нові робочі місця строком не менше ніж на 2 роки. Тривалість виплати – 12 місяців протягом 2 років. Детально читайте тут https://is.gd/qQkDvi

5) Компенсацію витрат на оплату праці за працевлаштування на умовах строкових трудових договорів зареєстрованих безробітних із числа внутрішньо переміщених осіб. Тривалість виплати - 6 місяців впродовж року за умови збереження гарантій зайнятості таких осіб протягом періоду, що перевищує тривалість виплати у 2 рази. Детально читайте тут https://is.gd/jHzNwo

6) Компенсацію витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб на період дії воєнного стану в Україні та протягом 30 календарних днів після його скасування. Сума компенсація – 6700 грн щомісяця, тривалість – 2 місяці. Детально читайте тут https://is.gd/1bbBH9

7) Компенсацію фактичних витрат за облаштування робочих місць працевлаштованих осіб з інвалідністю. Сума компенсації при працевлаштуванні людини з інвалідністю І групи - до 100,5 тис. грн (15 мінімальних зарплат), людини з інвалідністю ІІ групи – до 67 тис. грн (10 мінімальних зарплат). Детально читайте тут https://is.gd/afx4ts

За додатковою інформацією звертайтеся на наш канал онлайн-підтримки в Telegram https://t.me/pitrymkaDSZChernigiv

Чернігівський обласний центр зайнятості

]]>
На Чернігівщині завдяки проєкту «єРобота» збільшила свої потужності ще одна міні-пасіка http://monitor.cn.ua/ua/economics/97934 Придбати додаткові вулики, нове устаткування, бджоломатки, створити нові робочі місця та ін. сім’я підприємиці Марини Кравченко з с. Курінь (нині Ніжинського району) змогла завдяки участі та перемозі в держпрограмі «єРобота». Економіка article Sun, 10 Sep 2023 14:16:19 +0300 Власники міні-пасіки позиціонують свою продукцію виключно натуральною, зібраною у лісах біля с. Пальчики, де саме пасічникував найвідоміший бджоляр П. Прокопович, та у інших місцях недалеко від Батурина.

Сім’я пані Марини працює й над створенням власного бренду (робоча назва “Мед з присмаком історії”), який хочуть пов’язати у тому числі з потужною історією краю та всесвітньо відомих особистостей, щоб у всіх, хто зацікавиться їх продукцією ще з’явилось бажання відвідати історичні об’єкти та пам’ятки  цього чудового куточка Чернігівщини. 

Довідки за тел. 093 012 7082

За матеріалами регіонального фонду підтримки підприємництва у Чернігівській області.

]]>